Загальні поняття про мережі: призначення, типи та топології комп’ютерних мереж.



Комп’ютерна мережа – це система розподіленої обробки інформації між комп’ютерами, з’єднаними за допомогою засобів зв’язку.

Призначення комп’ютерних мереж:

обмін інформацією;

полегшувати роботу користувача;

економити ресурси, завдяки їх сумісному використанню.

До ресурсів відносяться:

апаратні засоби (принтери, модеми, інше апаратне забезпечення);

програми;

інформаційні ресурси.

[Найпростіша мережа утворюється при тимчасовому з’єднанні двох комп’ютерів через послідовні (COM) або паралельні (LPT) порти за допомогою спеціальних кабелів, які називають нуль-модемами. Таке з’єднання називається прямим і може бути встановлене чи зняте будь-яким кінцевим користувачем.]

При цьому розрізняють:

локальні (local area network, LAN) обчислювальні мережі (ЛОМ).

регіональні розташовуються в межах визначеного територіального регіону (групи підприємств, міста, області тощо

глобальні (Wide Area network, WAN) охоплюють територію держави чи декількох держав і видовжуються на сотні і тисячі кілометрів. Для створення комп’ютерної мережі необхідно:

спеціальне апаратне забезпечення (обладнання мереж);

спеціальне програмне забезпечення (програмні засоби мереж).

Об’єкти, які споживають або генерують інформацію в мережі, називаються абонентами мережі. Ними можуть бути:

окремі комп’ютери

комп’ютерні комплекси

термінали тощо.

Будь який абонент підключається до станції.

Станція – це апаратура, яка виконує функції, пов’язані з передаванням і прийомом інформації.

Сервер – комп’ютер, підключений до мережі, що забезпечує її користувачів певними послугами або мережними ресурсами, що розподіляються (дискова й оперативна пам’ять сервера). Отже, сервер – джерело ресурсів мережі.

Робоча станція – це персональний комп’ютер, підключений до мережі, через який користувач дістає доступ до її ресурсів. Функціонує у мережному і локальному режимах.

Топологія мережі – це логічна схема сполучення номерами зв’язку комп’ютерів.

Для ЛОМ характерні:

моно канальна (шинна)

кільцева

зіркоподібна топології

Більшість інших топологій похідні від наведених.


20. Найбільш розповсюджений вид зв'язку між різними системами (чи комп'ютерами) - це послідовний обмін. У цьому випадку байт даних передається по єдиному проводі, біт за бітом, із забезпеченням синхронізації між приймачем і джерелом даних. Очевидна перевага послідовної передачі даних полягає в тому, що вона вимагає невеликої кількості ліній зв'язку. Існує безліч стандартних послідовних протоколів передачі даних, що застосовуються в мікроконтролерах. У деяких мікроконтролерах ці протоколи реалізуються внутрішніми схемами, розміщеними на кристалі, що дозволяє спростити розробку різних програм. Найбільш розповсюджена форма послідовного зв'язку — асинхронний обмін, при якому байт даних посилається як пакет, що включає інформацію про початок і кінець передачі даних, а також інформацію для контролю помилок. Протокол Microwire забезпечує передачу даних зі швидкістю до 1 Мбіт у секунду. В одному пакеті передається шістнадцять біт даних. Протокол SPI схожий на протокол Microwire, але має кілька відмінностей:- SPI здатний передавати дані зі швидкістю до 3 Мбіт у секунду. Розрядність даних у SPI пакеті дорівнює 8 біт. Передавач у SPI має можливість призупинити передачу даних. Дані в SPI можуть передаватися у виді безлічі байтів, що називаються «блок» чи «сторінка». Найбільш популярний протокол для мережі мікроконтролерів - І2С, що призначений для зв'язку пристроїв у багатопроцесорних системах. Цей стандарт був розроблений компанією Philips наприкінці 70-х років. Протокол CAN (Controller Area Network) був розроблений компанією Bosch кілька років назад як мережне рішення для зв'язку комп'ютерних систем, застосовуваних в автомобілях.


21. В основному персональний комп'ютер складається з трьох частин: системного блоку; клавіатури монітора (дисплея). Системний блок комп'ютера містить всі основні пристрої:
- електронні схеми, які управляють роботою комп'ютера (мікропроцесор, оперативна пам'ять, контролери зовнішніх пристроїв та ін.)
- блок живлення;
- накопичувачі (дисководи) для гнучких магнітних дисків;
- накопичувач на жорсткому магнітному диску (вінчестері).
Процесор - основна частина комп'ютера. Він призначений для опрацювання інформації за програмою, яка занесена в оперативну пам'ять та керування пристроями введення-виведення.
Оперативна пам'ять - змонтований, як правило, на одній монтажній платі набір мікросхем.
Клавіатура. Миша - пристрій, виготовлений у вигляді пластмасової коробочки з вмонтованою кулькою і, як правило, двома клавішами. Дисководи - для гнучких дисків - пристрої для введення інформації на гнучких дисках. відповідно до розміру дискет розрізняють для 3,5" і 5,25" ( 89 і 133 мм відповідно).
Жорсткий диск (вінчестер) - як правило вмонтований в системний блок, служить для запису та зберігання великої кількості інформації. Монітор - пристрій для відображення текстової та графічної інформації на екрані. Принтер -- матричні, струменеві, лазерні.

Програми для персональних комп'ютерів можна прозділити на три категорії:
- прикладні програми, які забезпечують виконання необхідних користувачеві дій: редагування текстів, створення малюнків і т.д.
- системні програми - виконують допоміжні функції, наприклад, копіювання інформації, видача довідкових даних про комп'ютер і т.д.
- інструментальні системи (системи програмування) - забезпечують створення нових програм для комп'ютера.
Операційна система - це програма, яка завантажується при вмиканні комп'ютера. Вона здійснює діалог з користувачем, управляє комп'ютером, його ресурсами, запускає інші (прикладні) програми на виконання. ОС надає користувачеві зручний засіб (інтерфейс) спілкування з пристроями комп'ютера.
Важливим класом системних програм є програми - драйвери .Вони розширюють можливості операційної системиз керування пристроями введення-виведення. За допомогою драйверів можна здійснювати підключення до комп'ютера нових пристроїв або нестандартне використання вже відомих пристроїв.
Програми - оболонки - забезпечують більш зручний спосіб спілкування користувача з комп'ютером, ніж за допомогою командного рядка DOS. Популярними програмами-оболонками є Norton Commander, XTree Pro Gold, PC Shell з комплекту PC Tools.


 

22. ЛОМ- це комп’ютерна мережа, розподілена на порівняно невеликій території в радіусі декількох кілометрів (в межах організації/підприємства, або його підрозділів) і призначена для збору, передачі інформації в межах даної території. Наявність в офісі, конторі, установі (підприємстві, цеху) локальної обчислювальної мережі створює для користувачів принципово нові можливості завдяки об’єднанню прикладних систем персональних комп’ютерів та іншого обладнання мережі. Впровадження локальної обчислювальної мережі дозволяє персонально використовувати обчислювальні ресурси всієї мережі, а не тільки окремого комп’ютера, створювати різноманітні масиви управлінської, комерційної та іншої інформації загального призначення, автоматизувати документообіг в цілому. З’являються можливості колективного використання різних спеціалізованих засобів та інструментів для вирішення певного кола професійних задач (наприклад, засобів машинної графіки, підготовки звітів, відомостей, доповідей, публікацій та інших документів). Крім організації внутрішніх служб, локальна обчислювальна мережа дозволяє розгорнути зовнішні по відношенню до організації такі служби, як телексний (телетайпний) зв’язок, поштова кореспонденція, електроні дошки оголошень, електронні газети, тощо, а також підтримує вихід в глобальні (регіональні) мережі та користування їх послугами.


 

23. Оскільки мережні служби є найбільш фундаментальними елементами інфраструктури, ІТ-фахівці мають бути напоготові, щоб допомогти захистити корпоративні активи від атак. Атака може мати форму вірусів, хробаків або зловмисних користувачів, яким потрібні конфіденційні дані. Мережі також можуть бути вразливими до зловмисних атак, спрямованих на пошкодження служб, які заважають користувачам працювати та завдають компаніям великих збитків. Визнання загроз безпеки та розгортання рішень для боротьби з ними — це основна сфера відповідальності сучасних ІТ-відділів. Нижче перелічені деякі з проблем, з які постають перед ІТ-фахівцями під час забезпечення захисту та надійності роботи служб. У разі проникнення до корпоративної мережі комп’ютерні віруси можуть пошкодити роботу комп’ютерних систем, оскільки вони заважають операціям, заражають дані та навіть сприяють викраданню цінних активів компаній. Незалежно від того, як комп’ютерні віруси потрапляють до мережі, вони в результаті спричиняють пошкодження та збитки. Оскільки це служба основної ІТ-інфраструктури, мережа має бути доступною. Сучасні мережі включають велику кількість різноманітних систем і пристроїв, тому керування доступом може бути складною нестандартною задачею. Надійні інструменти безпеки можуть зменшити складність і покращити безпеку, не порушуючи доступність.


 

24. Internet - найбільша глобальна комп'ютерна мережа, що зв'язує десятки мільйонів абонентів у більш як 150 країнах світу. Щомісяця її поширеність зростає на 7-10%. Internet утворює немовби ядро, яке забезпечує, взаємодію інформаційних мереж, що належать різним установам у всьому світі. Якщо раніше вона використовувалася виключно як середовище для передачі файлів і повідомлень електронної пошти, то сьогодні вирішуються більш складні завдання, які підтримують функції мережного пошуку та доступу до розподілених інформаційних ресурсів й електронних архівів. Таким чином, Internet можна розглядати як деякий глобальний інформаційний простір.Провайдер - це організація (юридична особа), що надає послуги у приєднанні користувачів до мережі Internet. Як правило, провайдер має постійно ввімкнений досить продуктивний сервер, сполучений з іншими вузлами каналами з відповідною пропускною здатністю, і засоби для одночасного підключення кількох користувачів (багатоканальний телефон, багатопортова плата тощо). Види сайтів: Сайт – візитка, Промо – сайт, Корпоративний сайт, Інтернет – каталог, Інтернет – магазин, Інформаційний портал, Соціальная мережа.


 

25. Доступ до Інтернету звичайним користувачам забезпечується провайдерами. Провайдер (від англ. provider - постачальник) - це власник сервера (вузла), що надає іншим користувачам можливість доступу до сервісів (послуг) Інтернету. Сервісів цих досить багато. У загальному випадку їх можна поділити на три групи: сервіси відкладеного читання; сервіси прямого доступу; інтерактивні сервіси. У сервісах відкладеного читання (англ. off-line) запит і одержання інформації розділені у часі. У сервісах прямого доступу інформація за запитом повертається негайно, але від одержувача не треба негайної реакції. Сервіси, де негайна реакція на отриману інформацію потрібна, відносять до інтерактивних. Сервіси двох останніх груп називають також он-лайн сервісами (англ. on-line). Найпопулярнішим сервісом Інтернету є електронна пошта. Не менш популярним є також так зване Всесвітнє павутиння (World Wide Web - WWW) або просто веб. На сайті можуть розміщуватись тексти, графічні матеріали, звукові доріжки, анімація та відео зображення.


 

26. Всесві́тня мережа (англ. World Wide Web, скорочено: WWW; також: всемережжя, веб або тене́та) — найбільше всесвітнє багатомовне сховище інформації в електронному вигляді: десятки мільйонів пов'язаних між собою документів, що розташовані на комп'ютерах, розміщених на всій земній кулі. Вважається найпопулярнішою і найцікавішою службою мережі Інтернет, яка дозволяє отримувати доступ до інформації незалежно від місця її розташування. Будь-який користувач, який має діалоговий (онлайновий) зв’язок з Internet, може з’єднатися з будь-яким Web-сервером за допомогою програми перегляду (Web-браузера). Для цього необхідно вказати лише електронну адресу Web-серверу.
Зручність World Wide Web саме в її гіпертекстовості, тобто в існуванні на так званих Web-сторінках підкреслених слів (посилань). Натискаючи мишею на посилання, можна перейти до іншої Web-сторінки, де пояснюється це посилання.


 

27. Web-браузери (від англ. Web Browser) - це програмні засоби для роботи з гіпертекстовими документами Всесвітньої Павутини. Також, з їх допомогою можна завантажувати потрібні файли з мережі. Деякі браузери мають вбудовані поштові програми та редактори гіпертекстів. Найпопулярнішими Web-браузерами в ОС Windows є Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome та ін.


 

28. З глибокої давнини людство намагалося винайти засоби організації зв'язку на далеку відстань. До таких засобів можна зачислити димовий телеграф, там-тами, сигнальні вогні та ін. Безпосереднім провісником сучасних комп'ютерних мереж (КМ) були телеграфна і телефонна мережі XIX ст. Виникнення мереж передавання даних і розподіленого їх опрацювання було результатом науково-технічної революції та розвитку мікроелектроніки. У 50-х роках XX ст., коли з'явилися досить потужні ЕОМ, виникла потреба зв'язувати їх з одним або багатьма терміналами для ефективнішого використання їхніх ресурсів. Було створено системи з розподілом часу роботи центрального процесора, де кожному терміналу по черзі виділявся квант часу. Канали зв'язку в такій системі були досить дорогими, і термінали використовували їх неефективно. Тому згодом учені розробили спеціальні пристрої (мультиплексери та концентратори), які збирали трафік (інформацію) з розташованих поблизу терміналів для спрямування його до центрального процессора. Унаслідок еволюції мережа поступово набула сучасного вигляду.


 

29. Текстовий редактор — комп'ютерна програма — застосунок, призначена для створення й змінитекстових файлів, а також їх перегляду на екрані, виводу на друк, пошук фрагментів тексту тощо. Деякі текстові редактори забезпечують також розширену функціональність, таку як підсвічування синтаксису, сортування рядків, шаблони, конвертація кодування символів тощо. Така функціональність часто характерна для редакторів коду, призначених для написання сирцевого коду комп'ютерних програм. Інші текстові редактори мають розширені функції форматування тексту, впровадження в нього графіки йформул, таблиць й об'єктів. Такі редактори часто називають текстовими процесорами і призначені вони для створення різного роду документів, від особистих листів до офіційних паперів. Класичний приклад — Microsoft Word. Те́кстовий проце́сор (англ. word processor) — комп'ютерна програма-застосунок, текстовий редактор з розширеними можливостями для комп'ютерної підготовки повноцінних документів, від особистих листів до офіційних паперів. Функції текстових процесорів зазвичай включають компоновку і форматування тексту, широкі можливості роботи зі змістом і сторінками, розширений набір доступних символів, перевірку орфографії, впровадження в документ гіперпосилань, графіки, формул, таблиць й об'єктів.


 

30. Те́кстовий проце́сор (англ. word processor) — комп'ютерна програма-застосунок, текстовий редактор з розширеними можливостями для комп'ютерної підготовки повноцінних документів, від особистих листів до офіційних паперів.

Функції текстових процесорів зазвичай включають компоновку і форматування тексту, широкі можливості роботи зі змістом і сторінками, розширений набір доступних символів, перевірку орфографії, впровадження в документ гіперпосилань, графіки, формул, таблиць й об'єктів. Деякі текстовіі процесори мають власну вбудовану скриптову мову для автоматизації операції з обробки документів.


 

31. Рядок заголовка. Верхній рядок екрана є рядком заголовка, стандартного

для Windows. В ньому виведено ім'я програми (в даному випадку Microsoft

Word). Крім цього, в рядку заголовка є чотири кнопки: одна з лівого краю

і три — з правого. Ліва кнопка — це кнопка виклику управляючого меню.

Управляюче меню є типовим для будь-якого вікна Windows. Перша з правих

кнопок згортає вікно до піктограми, друга — відновлює нормальний розмір

вікна, третя — закриває вікно.

Рядок меню. Під рядком заголовка у вікні розміщується рядок меню, який

містить такі пункти:

Файл — робота з файлами документів;

Правка — редагування документів;

Вид — перегляд документів;

Вставка — вставка в документ малюнків, діаграм, поточної дати і часу,

формул та інших об'єктів;

Формат — форматування документів (встановлення шрифтів, параметрів

абзацу);

Сервис — сервісні функції (перевірка орфографії, встановлення параметрів

настроювання Word);

Таблица — робота з таблицями;

Окно — робота з вікнами документів; 

? — довідкова інформація про Word.  

Особливість Word для Windows. ( Редактор із графічним інтерфейсом, з можливостями видавничої системи. Можливості изд.систем: зміна розміру шрифту, набір тексту в 3 колонки, розміщення малюнків, можливість написання різними стилями, верстка тексту).


 

32. Стрічка містить набір команд для роботи в документі, а Подання Microsoft Office Backstage – це набір команд для виконання дій із документом. Відкрийте документ і виберіть вкладку Файл, щоб відобразити Подання Backstage. Подання Backstage використовується для керування документами та пов’язаними з ними даними: створення, збереження й надсилання документів, перевірки наявності прихованих метаданих або особистих відомостей, настроювання параметрів, наприклад увімкнення або вимкнення пропозицій з ав Подання Backstage призначене для керування файлами та даними про них. У цьому поданні можна створити файл, зберегти його, перевірити наявність прихованих метаданих або особистих відомостей, а також настроїти параметри – тобто виконати всі дії, які можна робити з файлом, а не у файлі.


 

33. Документ можна надрукувати декількома способами:
1. Якщо документ не відкритий: - перемістите значок файлу з теки Мій комп'ютер (My Computer) або провідника Windows на відповідний значок принтера в теці Принтери (Printers); - виділите значок файлу у вікні програми Мій комп'ютер (My Computer) або провідника і виберіть команду Друк (Print) у меню Файл (File);

2. Якщо документ відкритий і представлений в активному вікні: - виберіть команду Друк (Print) у меню Файл (File) і задайте установки для друку в діалоговому вікні Друк (Print) (мал. 12.8)тобто задайте, на якому принтері друкуватиметься документ, кількість копій і так далі Команду Друк дублюють клавіші Ctrl+Shift+F12; - натискуйте кнопку Друк (Print) на панелі інструментів Стандартна — буде роздрукована одна копія всього документа відповідно до установок, зроблених за умовчанням, без відображення на екрані діалогового вікна; - натискуйте клавіші Ctrl+P; - у діалоговому вікні Попередній перегляд (Print Preview) натискуйте кнопку Друк або виберіть команду Друк (Print) у менюФайл (File).


 

34. Після завантаження процесора MS Word автоматично відкривається новий порожній документ під ім'ям Документ 1. Перемикання з українського на латинський алфавіт здійснюється одночасним натисканням на клавіатурі комбінації клавіш Shift+Ctrl або Shift +лівий Аlt. Для того, щоб увести прописну букву, слід додатково натиснути на клавіатурі клавішу Shift. Для видалення окремих символів використовують клавіші Васкspase і Delete. За допомогою клавіші Васкspase видаляють знаки зліва від позиції текстового курсора, а Delete - справа. Абзац у процесорі MS Word- фрагмент тексту, який закінчується знаком кінця абзаца що не друкується. Під час уведення тексту процесор MS Wordавтоматично форматує абзац. Щоб мати можливість використовувати свою роботу в майбутньому, потрібно записати документ на диcк. Для того, щоб записати документ на жорсткий диск, слід виконати команду Файл →Сохранить або клікнути ЛКМ по піктограмі Сохранить на панелі інструментів Стандартная. Якщо документ записують уперше, то з'явиться діалогове вікно процесора MS Word, що дозволить увести ім'я файлу. Перед завершенням роботи над текстом документ слід записати на диск. Якщо користувач не виконає цю дію, то процесор MS Word нагадає йому, що в документ внесені зміни, які не збережені.


 

35. Сканування — це технічна операція, що виконує пристрій для сканування. Задача програми FineReader на цьому етапі полягає в тому, щоб прийняти отриману інформацію і відобразити значки відсканованих сторінок на панелі Пакет. Таким чином сторінки готуються до розпізнавання. Після сегментації і встановлення порядку проходження текстових блоків виконують останній етап роботи — власне розпізнавання. Звичайно цей етап проходить автоматично. Якщо документ надрукований стандартним шрифтом, і до того ж, був добре відтворений під час сканування, то натиснення по кнопці “Розпізнати” відкриту сторінку досить, щоб документ був розпізнаний. Сканером називається пристрій, що дозволяє вводити комп'ютер образи зображень, представлених у вигляді тексту, малюнків, слайдів, фотографій та іншої графічної інформації. Незважаючи на велику кількість різних моделейсканерів у першому наближенні їхню класифікацію можна провести усього по декількох ознаках. Наприклад, по кінематичному механізмі сканера і по типу, що вводиться.
В даний час всі відомі моделі можна розбити на два типи: ручний інастільний. Існують і комбіновані пристрої, які поєднують у собі можливості і тих і інших.


36. До засобів автоматизації перекладу відносятся електронні словники і програми перекладу.

Електронні словники – це засоби для перекладу окремих слів, що відображаються на екрані або є в документі. Вони зручні тим, що дають можливість негайно отримати переклад невідомого слова без пошуку його в окремому великому томі.

Програми перекладу отримують текст, виконаний однією мовою, і видають текст іншою мовою, тобто автоматизують переклад тексту.

Електронні словники зручні для професійних перекладачів, які виконують більшу частину роботи з перекладу вручну. Їх також можуть використовувати ті, хто в цілому знають іноземну мову, якщо потрібно просто познайомитись зі змістом документу.


37. Форматування тексту мовою HTML виконується використання спеціальних тегів і передбачає створення заголовків, абзаців, вирівнювання тексту, виділення тексту напівжирним шрифтом, курсивом, підкресленням, зміну розміру шрифта. Текст абзацу, чи заголовка може бути вирівняно за лівим краєм, за правим краєм, або за центром вікна броузера. Для вирівнювання тексту використовується параметр ALIGN=вирівнювання, де атрибут “вирівнювання” може приймати значення: LEFT для вирівнювання за лівим краєм, RIGHT для вирівнювання за правим краєм, CENTER для вирівнювання за центром.Подання інформації у таблицях подібне за зовнішнім виглядом до таблиць у текстовому редакторі Word, у електронних таблицях Excel, але використання їх набагато ширше, оскільки у формі таблиць можуть бути сформовані різні інтерактивні засоби, зокрема WEB-сторінки.Таблиця створюється за допомогою команд <TABLE> і </TABLE>.Команда <TABLE> може мати наступні параметри:- UNITS - може приймати значення RELATIVE або PIXELS. Визначає одиниці вимірювання в інших параметрах. По замовчанню, UNITS = PIXELS.- BORDER - визначає лінії, що розмежовують клітки в таблиці. Ширина лінії задається командою BORDER = N.- CELLPADDING - Визначає мінімальний проміжок навколо вмісту таблиці.- BGCOLOR - Визначає колір фонового зображення в таблиці.


 

38 Гіперпосилання — це посилання в документі, по клацанню якого відкривається інша сторінка або файл. Звичайно посилання вказує на іншу веб-сторінку, але воно також може вказувати на рисунок, адресу електронної пошти або програму. У документі гіперпосилання може бути подане текстом або рисунком. Гіперпосилання можна використовувати для виконання таких завдань:перехід до файлу або веб-сторінки в мережі, інтрамережі або Інтернеті;перехід до файлу або веб-сторінки, які заплановано створити у майбутньому;надсилання повідомлень електронної пошти;запуск процесу передачі файлу (наприклад завантаження за протоколом FTP)


39Поняття і застосування таблиць стилів при створенні HTML-документа. Каскадні таблиці стилів (англ. Cascading Style Sheets або скорочено CSS) — спеціальна мова, що використовується для відображення сторінок, написаних мовами розмітки даних. Найчастіше CSS використовують для візуальної презентації сторінок, написаних HTML та XHTML, але формат CSS може застосовуватися до інших видів XML-документів. Таблиця пов’язаних стилівПри використанні таблиці пов’язаних стилів опис селекторів та їх властивостей розташовується в окремому файлі, як правило, з розширенням css, а для зв’язування документа з цим файлом застосовується тег <LINK>. Даний тег поміщається в контейнер <HEAD>Значення параметрів тега <LINK> - rel і type залишаються незмінними, як наведено в даному прикладі. Параметр href задає шлях до CSS-файлу, він може бути заданий як відносно, так і абсолютно. Зауважте, що таким чином можна підключати таблицю стилів, яка знаходиться на іншому сайті. файл зі стилем не зберігає ніяких даних, крім синтаксису CSS. У свою чергу і HTML-документ містить тільки посилання на файл зі стилем, тобто у такий спосіб у повній мірі реалізується принцип поділу вмісту та оформлення сайту. Тому використання таблиці пов’язаних стилів є найбільш універсальним і зручним методом додавання стилю на сайт. Адже стилі зберігаються в одному файлі, а в HTML-документах зазначається лише посилання на нього.

Таблиця глобальних стилівПри використанні таблиці глобальних стилів властивості CSS описуються в самому документі і зазвичай розташовуються в заголовку веб-сторінки. За своєю гнучкістю і можливостями цей спосіб додавання стилю поступається попередньому, але також дозволяє розміщувати всі стилі в одному місці. У даному випадку, прямо в тілі документа, з допомогою контейнера <STYLE>Внутрішні стилі

Внутрішній стиль є по суті розширенням для одиночного тега використовується на веб-сторінці. Для визначення стилю використовується параметр тега style, а його атрибути вказуються за допомогою мови таблиці стилів

Всі описані методи використання CSS можуть застосовуватися як самостійно, так і в поєднанні один з одним. У цьому випадку необхідно пам’ятати про їх ієрархії. Першим завжди застосовується внутрішній стиль, потім таблиця глобальних стилів і в останню чергу таблиця пов’язаних стилів.

 


 

40. Способи созданіяWEB-сторінок в WORD'97

 Існують два способи створення Web-сторінок:

 · За допомогою майстра або шаблону,

 · Перетворити існуючий документ Word у формат HTML.

 У майстра Web-сторінок для спрощення процесу створення сторінки пропонуються образцисодержанія сторінок - наприклад, індивідуальні початкові сторінки і реєстраційні форми і різні теми графічного оформлення-наприклад, свято або суспільство. За бажанням роботу можна почати з порожньою Web-сторінки. Сторінку Web можна зробити більш цікавою, розмістивши на ній марковані інумерованние списки, горизонтальні лінії, кольори фону, візерунки, таблиці, малюнки, відеозапису, рядок і форми. Більшість цих елементів вводяться встраніцу так само, як в документ Word. Однак для спрощення редагування Web-сторінок в Word для цих цілей передбачені деякі нові спеціальниефункціі і команди.

 4.2 Созданіемаркірованних і нумерованих списків

 Основна відмінність полягає в тому, що крім маркерів у списках можна використовувати графічні зображення. Набір таких зображень знаходиться в діалоговому вікні Список (меню Формат). Крім графічних зображень, в діалоговому вікні предлагаютсятекстовие маркери, підтримувані HTML для Web-сторінок. Графічні маркери зберігаються у форматі GIF (з розширенням. gif), в той самий каталог, що іWeb-сторінка.

 4.3 Горізонтальниелініі

 Для її створення виберіть команду Горизонтальна лінія в меню Вставка. Ізспіска Вид виберіть потрібну лінію. При збереженні Web-сторінки така лінія зберігається разом з Web-сторінкою як графічний файл із іменемimage.gif, image1.gif і т. п.

 4.4 Додавання фону

 Щоб зробити документи Word і Web-сторінки більш привабливими, іспользуйтеразлічние види тла, втому числі текстурну заливку. Можна створити підкладку, яка буде видно тільки в надрукованому документі.

 4.5 Робота стабліцамі

 Для створення і редагування структури таблиці використовується команда Нарісоватьтабліцу. Сітку таблиці можна вставити в текст за допомогою команди Додати таблицю. Так як на Web-сторінках таблиці часто використовуються як скритоесредство форматування (наприклад, для розміщення тексту і малюнків), вставляються в текст таблиці не мають кордонів. Щоб додати кордонів ктабліцам використовуйте команду Межі (меню Таблиця). Межі, додані до таблиць на Web-сторінках, зображуються засобами перегляду Web у об'емномвіде.

 4.6 Робота срісункамі

 Коли Web-сторінка зберігається у форматі HTML вперше, всі малюнки перетворюються вформати GIF або JPEG. Тільки ці два види графічних зображень підтримуються в Web. Щоб вставити малюнок у Web-сторінку, виберіть команду

 


41. Вставка листа або діаграми Microsoft Excel у документ Word. При створенні діаграми Microsoft Excel шляхом вибору команди Об’єкт в меню Вставка і наступному виборі типа об’єкта Диаграмма Microsoft Graph 97, Microsoft Graph відображає діаграму, а також таблицю MS Graph, що містить пов’язані з нею дані. Таблиця MS Graph показує куди вводити підписи рядків і стовпчиків і самі дані. Після створення діаграми можна ввести нові дані в таблицю MS Graph, імпортувати дані з текстового файла чи файла Lotus1-2-3, імпортувати лист чи діаграму Microsoft Excel з таблиці Word чи вставити в документ Word діаграму Microsoft Excel. Створення діаграми. В Microsoft Word виберіть команду Об’єкт в меню Вставка, а потім — вкладку Створення.Виберіть Діаграма Microsoft Graph 97 з списку Тип об’єкта.


 

42. Загальна характеристика систем табличної обробки даних, можливості їх застосування в економіці для виконання розрахунків і створення документів.

Табличний процесор (або електронна таблиця) – це пакет програм, призначений для:

проведення математичних, економічних, фінансових, статистичних, інших розрахунків;

обробки таблиць, зведень, реєстрів та інших документів різної структури;

проведення аналізу даних з використанням механізмів пошуку і сортування даних, а також різних функцій, вбудованих в електронні таблиці;

отримання зведених таблиць;

створення бази даних;

побудови діаграм і графіків за даними таблиць;

друкування створених таблиць і звітів.

Крім того, вони (ТП, ЕТ) мають широкі можливості додатків математики до економіки. Для цього у них є великий набір математичних, статистичних та інших функцій, з деякими з яких ми з Вами познайомимось.

З роками Office Excel еволюціонувала від базового інструмента по роботі з електронними таблицями до повномасштабного бізнес-додатка, що дозволяє користувачам створювати, аналізувати, поєднувати і поширювати важливу інформацію, від якої залежить життєвий цикл ділових процесів.

Основні зміни в Office Excel 2007 і вище порівняно з попередніми версіями полягають у додаванні функцій, що спрощують і розширюють можливості користувачів по створенню, обробці й забезпеченню загального доступу до робочих книг. Такі доповнення й удосконалення допомагають користувачам створювати більш якісні електронні таблиці за менший час, а також легше розуміти, візуально представляти й поширювати важливу інформацію серед інших користувачів, швидше й ефективніше виконувати аналіз даних, що важливо для оперативного прийняття ділових рішень.

 


 

43. Поняття електронної таблиці ( ЕТ ), основні її елементи. Типи даних в ЕТ.

Основою будь-якого ТП є ЕТ, яка розміщується у пам’яті ПК після його завантаження. Електронна таблиця, як і звичайна, складається з рядочків і стовпчиків, на перетині яких утворюється мінімальна структурна одиниця ЕТ – комірка (ячейка, клітинка, чарунка). Крім того, таблиця може містити формули, списки (посилання) і параметри форматування, які можуть бути використані для створення різних об’єктів.

Кожна комірка електронної таблиці описується такими параметрами:

адреса; вміст; значення; формат.

Вмістом клітинки може бути: число, текст або формула. Значення комірки – це виведення на екран представлення чисел, текстових констант, а також результатів обчислення формул.

У програмі Excel електронна таблиця називається робочим листом (аркушем), а сукупність робочих листів, розміщених в одному файлі – робочою книгою. (Обговорити вживання терміну документ у даному аспекті

До складу книги може входити від одного до … листів. (У сучасних версіях даного ПЗ цей параметр визначається обсягом доступної оперативної пам’яті). Їх можна “виривати” і “вставляти”.

Діапазон комірок може включати частину рядка, частину стовпця або блок сусідніх комірок.

Наприклад: А3:F3 – діапазон комірок, який включає частину рядка 3 з шести комірок.

Комірка може містити: числа – числові константи у різних формах; дату, яка може відображатись у різних форматах і з якою можна виконувати різні арифметичні і логічні операції; текст– це довільна послідовність символів. Дані текстового типу використовуються в заголовках таблиць, заголовках рядків і стовпців таблиць а також для коментарів.; формулу– це вираз, який складається з чисел, імен комірок та знаків операцій; функції, які дозволяють виконувати деякі, зарезервовані операції, що часто зустрічаються; бути порожньою.

Основні форми числа (пригадаємо з математики):ціле;дійсне;з експонентою;

дробове.

Можливі такі види посилань; відносні; абсолютні; змішані посилання.

Для того, щоб змінити відносні адреси на абсолютні потрібно, виділити адресу комірки у формулі і натиснути F4.


 

45. Можливості табличного процесора MS Excel. Інтерфейс користувача в Еxcel.

Крім оброблення та аналізу табличних даних Excel здатний:

надавати користувачеві контекстуально-залежну допомогу;

сортувати табличні дані за алфавітом, зростанням (спаданням), датами, місяцями тощо;

формувати зведені таблиці, звіти;

створювати макроси, тобто макрокоманди, які використовуються для автоматизації розв’язання процедур і задач, що часто повторюються;

проводити обмін даними з іншими програмами та додатками за технологією OLE (Object Linking Embedding – об’єктно-орієнтований зв’язок і вбудовування (упровадження));

виконувати інші функції.

Пов’язаний (зв’язаний) об’єкт – це дані, створені в одному файлі і вставлені в інший файл з підтримкою зв’язку між файлами. Пов’язаний об’єкт буде автоматично обновлятись при відновленні вихідного файлу. Не є частиною файлу, у який він вставлений.

Вбудований (упроваджений) об’єкт – дані (об’єкт), вставлені у файл. Будучи вбудованим, об’єкт стає частиною файлу.

Переваги і недоліки:

При вбудовуванні об’єктів розмір вихідного документа збільшується на величину цих об’єктів і може досягти надмірних розмірів. Але немає необхідності підтримувати і обслуговувати зв’язки між документами. І такий вид зв’язку використовується, якщо документ готується для передачі в електронному вигляді у зовнішні структури.

При використанні зв’язування об’єктів розмір результуючого комплексного документа практично не збільшується. Але необхідно спеціально контролювати цілісність зв’язків між об’єктами і виконувати операції обслуговування цих зв’язків (поповнення, оновлення і відновлення, встановлення).

Інтерфейс:1. Рядок заголовку з кнопкою системного меню програми та панеллю швидкого доступу у лівому верхньому куті, назвою програми та поточного документу, кнопками управління розмірами вікна програми у правому верхньому кутку.

2. Стрічка, яка включає вкладки:

Файл, Главная, Вставка, Разметка страницы, Формулы, Данные,Вид; кнопки згортання/розгортання команд стрічки, виклику довідки, управління розмірами вікна документу справа. (Давайте поглянемо, які пункти меню подібні до програми Word, а які відрізняються?)

На вкладках стрічки розміщені команди та панелі інструментів за групами.

Наприклад, вкладка Главная містить групи:

3. Рядок формул. Зліва міститься –

4.  – інструмент «Вствить функцию» для виклику відповідного діалогового вікна.

5. Вікно з поточною адресою вказівника миші.6. Робоча область (зона).6.1. Рядок з заголовками стовпців.6.2. Стовпчик з номерами рядків.6.3. Полоси прокрутки: вертикальна, горизонтальна.6.4. Рядок, який містить ярлички листів.7. Рядок Стану.

 


44. , Поняття формули. Типи посилань на комірки у формулах. Обчислення формул.Формула починається із символу “=“ і являє собою сукупність операндів, з’єднаних знаками математичних і логічних операцій і круглих дужок. Операндом може бути число, текст, логічне значення, адреса комірки, функція. Якщо в результаті введення числа або обчислень за формулою комірка заповнюється символами “ # “, то це означає, що ширина колонки недостатня для виведення значення. У формулі можливо застосування посилань на адреси комірок, де містяться числові дані.

Можливі такі види посилань;

відносні;

абсолютні;

змішані посилання.

Відносне посилання включає назву колонки і № рядка. При копіюванні формули і редагуванні листа буде модифікуватись (змінюватись).

Наприклад:

Якщо у комірці С1=А1+В1, то при переміщенні у С2=А2+В2 і т.д.

В абсолютних посиланнях перед назвою колонки і № рядка стоїть символ $. Такі посилання не модифікуються.

У змішаних посиланнях абсолютною є назва колонки і відносною – номер рядка ($AA66) і навпаки (A$66). У них модифікується тільки відносна частина посилання.

Для того, щоб змінити відносні адреси на абсолютні потрібно, виділити адресу комірки у формулі і натиснути F4.

Excel має велику кількість спеціальних функцій (>400) в яких формули вже як би встановлені. Функція має ім’я і список аргументів у круглих дужках, розділених знаком. Аргументами можуть бути числові та текстові константи, адреси комірок, діапазони комірок.

Для виклику майстра функцій можна скористатись:

рядком головного меню Вставка/Функции;

натиснути кнопку fх (Мастер функцій) панелі інструментів Стандартная.

При цьому відкривається перше діалогове вікно майстра функцій.

Тут вибираємо категорію і вид функції, фінансові

дата і час математичні статистичніпосилання і масивиробота з базою данихтекстовіт логічні перевірка властивостей і значень.Розглянемо деякі стандартні функції. Наприклад:

Хотілося б зазначити що є ще цілий ряд функцій для роботи з матрицями. І ще познайомимось з представниками логічних функцій. Їх всього 6.

ЕСЛИ, И, ИЛИ, ИСТИНА, ЛОЖЬ, НЕ.

З представниками даних функцій ви уже знайомились у минулому. Наприклад, вивчаючи мову програмування Basic, ви розглядали логічні оператори: логічне заперечення (інверсія) NOT – це наша функція НЕ, логічне множення (кон’юнкція) AND – це наша функція И, логічне додавання (диз’юнкція) OR – це наша функція ИЛИ. Крім того, у Basic ви вчили оператор умовного переходу IF – це наша функція ЕСЛИ, а гілочки розгалужень “ТАК”, “НІ” – це наші функції відповідно ИСТИНА, ЛОЖЬ.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!