Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Тема: Побудова електронної карти лісу на основі планшету.     Вихідні дані:Планшет лісонасаджень.     Завдання:створити інформаційні шари з кварталів та виділів, наповнення їх лісівничою інформацією. Створення тематичних карт (розподілу насаджень за типами лісу, бонітетами, повнотами, запасами).          Хід роботи:         1. Запустити програму ArcMap та ArcCatalog. У ArcCatalog знаходимо вихідні дані (Plan lis), це за сканований план лісонасаджень і перетягуємо його в ArcMap, (рис.1)     2. Геокодування за сканованого плану лісонасаджень на основі супутникового знімка.         Для присвоєння координат є корисним використання топографічних карт. Можна замість карт використовувати геометрично прив’язагі супутникові знімки. На плані лісонасаджень та змімку вишукують та відмічають точки і проводять ректифікування плану, рис. 2.     При проведені геокодування через панель інструментів (векторная трасформаціия) інструментом (добавить опорные точки) суміщаємо вибрані точки на планшеті і на геокодованому знімку, або в таблиці зв’язків , де координати карти вказуємо геокодовані координати вибраних точок, рис.2.       Рис.1. Засканований план лісонасаджень.       Рис.2. Геокодування плану лісонасаджень.       Для збереження координат геокодованого зображення його слід трасформувати і записати окремим файлом. Через панель інструментів “пространственная привязка” відкриваємо спадаюче вікно і вибираямо “Трасформировать”рис 2.1.           Рис.2.1. Трасформація геокодованого зображення.     Вказуємо шлях запису нового файла (1), рис 2.2, і його ім’я (2), рис.2.2.   1 2       Рис.2.2. Запис в ново мову фойлі геокодованого зображення.       3. Оцифрування кварталів.

        

        Створюємо шейп-файл полігнного типу (квартал №__). Для відображення на карті найменших складових лісових насаджень – виділів – необхідно виділити спочатку крупніші складові частини (урочища, квартали), а потім спеціальними інструментами поділити на менші структурні одиниці.

    Відмежовуємо спочатку загальні контури кварталів, (рис. 3), а потім ділимо їх за допомогою інструменту: редактор → начать редактировань → (олівцем) інструментам разрезать полигон . Якщо необхідно приєднати квартал до вже існуючих то користуються інструментом (автозавершение полігона).

    Для кращого сприйняття відображених полігонів можна поміняти колір полігону та ліній, що його обмежують за допомогою редактора легенди. Для цього випадку варто вибрати прозорий фон в таблиці для визначення кольорів, рис.4.

        

    4. Присвоєння кварталам номерів.

        Наступним кроком є присвоєння атрибутів об’єктам цифрового інформаційного шару (у цьому випадку номерів кварталам). Викликаємо атрибутивну таблицю, додаємо окреме поле і вписуємо номер кварталу, рис.5.

        

 

 

        

    Рис.3. Виділення загальних контурів кварталів.

 

 

    Рис.4. Поділ загальних границь на окремі квартали.

 

 

 

    Рис.5. Присвоєння кварталам номерів.

 

 

    5. Оцифровка виділів.

        Аналогічно, як проводився поділ на окремі квартали, так само проводимо поділ кожного кварталу на оеремі виділи, з допомогою інструменту (разрезать полігон), рис.6.

                                

    6. Присвоєння виділам атрибутів (номери, площа, тип лісу, повнота, порода і т.д.)

        Для того, щоб присвоїти відповідну атрибутивну інформацію необхідно в атрибутивну таблицю довавити додатково поля (колонки). В залежності від типу інформації яка буде заноситися в атрибутивну таблицю вибираємо і відповідно тип поля, при числовій інформації задаємо крім розрядності і кількість десяткових знаків.

    Номер кодного виділу задається аналогічно як номер кварталу. Решту лісівничої і таксаційної інформації можна заносити вручну, а можна копіювати повністю цілі колонки маючи базу даних наприклад в EXCEL , (рис. 7 - 8), можна приєднувати базу даних і іншими способами за допомогою інших програм.

 

 

 

    Рис.6. Оцифровка виділів.

 

 

    Рис.7. Копіювання даних в excel.

 

        

 

 

 

       Рис.9. Вставка інформації в атрибутивну таблицю.

 

       7. Створення тематичних карт.

        Заключним етапом є створення тематичних карт, для цього необхідно спочатку провести селективний відбір по тих чи інших показниках.

    Проводимо належне оформлення кожної тематичної карти і зберігаємо її, як ремий растровий файл, рис. 10.

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!