ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ І ОЦІНКИ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ПРИРОДНИЧИХ ФАКУЛЬТЕТІВ УНІВЕРВИТЕТІВ



План

 

1. Функції контролю знань, умінь і навичок (ЗУН) студентів.

2. Основні принципи контролю й оцінки знань.

3. Види, методи і форми контролю знань студентів природничих факультетів університетів.

4. Оцінювання навчальних досягнень студентів.

 

 

Функції контролю знань студентів

 

Система навчання являє собою багатогранний процес, який складається з цілого ряду взаємопов’язаних елементів. Серед них важливе місце посідає контроль ЗУН тих, хто навчається, тобто організація зворотного зв’язку як засобу управління навчальним процесом, умови підвищення якості оволодіння предметом. Тут діє закономірний зв’язок у ланцюгу: мета навчання – процес – результат – нова мета.

В контролі ЗУН чітко виступають дві складові – перевірка як з’ясування і вимірювання знань і оцінка як процес і результат.

Контроль досягнутих результатів має низьку функцій.

Перша функція контролю може бути визначена як навчаюча. Контролю сприяє поглибленню, розширенню, вдосконаленню знань студентів. Нормальний розвиток навчального процесу передбачає зворотний зв’язок у двох різновидах: «студент-викладач» і «студент-студент». Ідеться про так званий зовнішній і внутрішній зв’язок у навчання.

Друга функція контролю – виявлення ЗУН, а також існуючих ще в них прогалин – діагностична.

Третя функція контролю– вимірювання та оцінка ЗУН студентів. Реалізація цієї функції надзвичайно складна. на практиці вона реалізується у виставленні оцінок студентам.

Четверта функція контролю– виховна, або функція стимулювання (виховання волі, характеру, дисципліни, навичок систематичної самостійної праці та ін.)

П’ята функція контролю– розвиваюча. Контроль знань сприяє розвитку психічних процесів особистості – уваги, пам’яті, мислення, інтересів, пізнавальної активності, мовлення студентів.

Шоста функція контролю– прогностично-методична.Передусім вона стосується викладача, який отримує досить точні дані для оцінки своєї праці, результатів запровадження своєї методики навчання, шляхів подальшого вдосконалення навчання. Однак така функція контролю стосується і студентів. Контроль допомагає їх прогнозувати свою навчальну та наукову роботу.

 

Основні принципи контролю й оцінки знань

 

Принципи організації контрою й оцінки ЗУН студентів визначаються метою навчально-виховного процесу у ВНЗ, а також об’єктивними закономірностями педагогічного процесу в них. Назвемо основні принципи контролю навчальної роботи студентів:

1. Принцип індивідуального характеру перевірки й оцінки знань студентів передбачає індивідуальну роботу викладача з кожним студентом.

2. Принцип системності перевірки й оцінки знань вимагає здійснення контролю протягом усього періоду навчання студента у ВНЗ. З цією метою застосовуються різні види і методи контролю.

3. Принцип тематичності стосується всіх ланок перевірки і передбачає оцінку навчальної діяльності студентів не тільки за її кінцевими результатами за семестр чи навчальний рік, а й за кожною темою чи найважливішими темами курсів, що вивчаються.

4. Принцип диференційованої оцінки успішності студентів передбачає здійснення її на основі визначення однакових рівнів засвоєння знань.

5. Принцип єдності вимог викладачів до студентів передбачає урахування кафедрами і викладачами діючих загальнодержавних стандартів з підготовки фахівців стосовно всіх студентів. Викладачі зобов’язані ставити єдині вимоги до аналізу й оцінки ходу вивчення і засвоєння майбутніми фахівцями навчально-програмного матеріалу в цілковитій відповідності з кваліфікаційними характеристиками, чинними навчальними планами і програмами, сприяючи посиленню особистої відповідальності студентів за якість своєї навчальної праці.

6. Принцип об’єктивності передбачає постійну увагу викладача до підтримання необхідного рівня підготовки майбутніх фахівців, до систематичного аналізу результатів міжсесійного контролю і показників успішності з метою своєчасного здійснення заходів для поліпшення організації та змісту навчання, підвищення ефективності і якості аудиторних і самостійних занять з метою запобігання (зменшення) відсіву їх з університету.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!