САМОСТІЙНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА СТУДЕНТІВ



План

 

1. Організація самостійної та індивідуальної роботи студентів.

2. Сутність і значення СРС. Форми СРС і педагогічно керівництво ними.

3. Індивідуальна робота студентів, її форми.

4. Консультації – допоміжні організаційні форми навчання.

 

 

Організація самостійної та індивідуальної роботи студентів

Методологія організації самостійної та індивідуальної роботи за кредитно-модульною системою передбачає переорієнтацію із лекційно-інформативної на індивідуально-диференційовану, особистісно-орієнтовану форму та на організацію самоосвіти студентів. За таких умов викладач має забезпечувати професійну самореалізацію особистості і формування її кваліфікаційного рівня, стати каталізатором навчання.

Самостійна та індивідуальна робота студентів – це форми навчального процесу у ВНЗ, що є основним засобом оволодіння навчальним матеріалом у час, вільний від обов’язкових навчальних занять.

Традиційно, в більшості ВНЗ, визначаючи бюджет навчального часу студентів, виходять із співвідношення 6:4, що передбачає 6 годин щоденних аудиторних занять і 3-4 години позааудиторних. Самостійна підготовка студентів відбувається саме під час цих позааудиторних годин. Зокрема, на І курсі біологічного факультету бюджет навчального часу розподіляється таким чином: лекції – 20-26%, практичні заняття – 3-4%, лабораторні заняття – 30-41% , самостійна робота – 30-50%. За Болонською угодою навчальний час самостійної та індивідуальної роботи регламентується і повинен становити не менше 50% загального обсягу трудомісткості навчання.

Хоча здатності і можливості студентів до самостійної роботи різні, загальні вимоги до організації такої роботи однакові для всіх:

Ø регулярність і систематичність;

Ø виділення головного в будь-якому матеріалі, розуміння його, а не заучування;

Ø завзятість і сталість вольових зусиль.

Рекомендації щодо організації ефективної самостійної та індивідуальної роботи полягають в наступному. По-перше, міцні знання закріплюються в пам’яті при багаторазовому повторенні, тому необхідно систематично і планомірно вивчати навчальний курс у повному обсязі, а перед іспитом тільки освіжити матеріал у пам’яті, привести його в систему.

По-друге, організація СРС ґрунтується на попередніх (базових) знаннях. Важливо дотримуватися принципу зустрічної активності студентів на лекції: «Мало слухати – треба чути, мало дивитися – треба бачити», оскільки в процесі будь-якої діяльності виникають кризи уваги. Так, за психологічними дослідженнями, в ході слухання лекції перша криза уваги настає через 14-18 хвилин після її початку, друга – ще через 11-14 хвилин, третя – через 9-11 хвилин після другої кризи, наступні повторюються постійно через 4-8 хвилин. Тому кожному студенту потрібно навчитися мистецтву відпочинку, що істотно підвищить активність уваги.

По-третє, для раціоналізації використання часу доцільно проводити його аналіз і виявляти раціональність тих чи інших витрат. Рекомендується така орієнтовна структура використання часу протягом доби для студентів: аудиторна робота – 8 годин, самостійна та індивідуальна робота – 4 години, вільний час – 4 години, сон – 8 годин. Періодично (погодинно) необхідно робити невеликі перерви (5-10 хвилин). Кращий відпочинок – фізично активний. Щоденний відпочинок (не менше однієї години на добу) – найкраще проводити на свіжому повітрі.

 

Сутність і значення СРС. Форми СРС і педагогічно керівництво ними

 

Особливістю навчання студентів у ВНЗ є збільшення обсягів самостійної роботи в порівнянні з навчанням у середній загальноосвітній школі. Адже, основне завдання навчального процесу у вищій школі – навчити студента працювати і поповнювати свої знання самостійно. Тому, самостійну роботу слід вважати специфічною організаційною формою навчання у вищій школі.

Самостійна робота – це організаційна форма навчання, за якою студент засвоює необхідні знання, оволодіває вміннями і навичками, вчиться планомірно, систематично працювати, мислити, формує свій стиль розумової діяльності.

Місце і значення самостійної роботи в системі підготовки фахівців відрізняється в залежності від форми отримання відповідної освіти. Так, навчання за денною формою передбачає опанування фахом через систему визначених організаційних форм, серед яких самостійна робота виконує роль об’єднуючої ланки. В свою чергу, заочна форма взагалі ґрунтується на самоосвіті, тобто, фахова підготовка студентів-заочників здійснюється через пріоритет самостійної роботи.

Самостійна робота взаємозв’язана зі всіма організаційними формами навчання, більш того вона їх об’єднує. Адже на лекції визначається напрямок подальшої самостійної роботи, а на лабораторних і практичних заняттях здійснюється контроль за її виконанням. Однією з провідних функцій консультацій – є визначення форм і засобів організації та виконання самостійної роботи. Разом з тим, самостійну роботу від інших форм навчання відрізняє існування можливості для кожного студента в її організації у відповідності з визначеною метою чи певним завданням.

Завдання СРС у ВНЗ – навчити студентів:

ü творчо і самостійно працювати;

ü планувати особисту стратегію навчання;

ü раціонально організовувати свій час;

ü працювати з комп’ютером;

ü опрацьовувати інформаційні і літературні джерела;

ü виконувати дослідницьку роботу, аналізувати та інтерпретувати результати наукових досліджень.

В основі СРС лежить поняття самостійності. Під самостійністю розуміють здатність людини виконати певні дії чи цілий комплекс дій без безпосередньої допомоги з боку іншої людини чи технічних засобів, що її замінюють, керуючись лише власним досвідом. Ця здатність індивіда становить основу його самостійної діяльності. Доцільно виділити два види самостійності: змістовну та організаційну. Під змістовною самостійністю розуміють здатність людини приймати на певному рівні правильні рішення без допомоги зі сторони. Організаційна самостійність виражається у вмінні людини організувати свою самостійну роботу з реалізації прийнятого рішення. Казати про реальну самостійність можна лише тоді, коли їй властиві обидва види самостійності.

Базуючись на рівнях засвоєння творчого досвіду (впізнавання, відтворення, застосування, творчість), можна виділити чотири рівні змістовної самостійності:

1. виконавча самостійність;

2. самостійність у типових ситуаціях;

3. самостійність в нетипових ситуаціях;

4. творча самостійність.

Змістовна самостійність починає формуватися з першого рівня, а закінчується – четвертим. Слід зауважити, що в цьому контексті існує суттєва проблема – досягти високого рівня інформативного і дидактичного забезпечення навчального процесу, адже міра самоуправління навчальної діяльності студентів тісно пов’язана з повнотою представлення викладачем даних про структуру, форми, методи і засоби навчання й контролю. Студенти вже на початку семестру повинні знати, що вони мають опанувати, що від них вимагається, якими будуть критерії оцінювання їхніх знань, скільки балів і за що вони можуть отримати під час поточних та підсумкових контрольних заходів. Для цього на стендах, у картках-пам’ятках, відповідних сайтах університету з кожної дисципліни слід розмістити відповідні навчально-методичні матеріали.

СРС реалізується у ВНЗ у вигляді таких форм:

Ø домашні завдання;

Ø систематична робота над підручниками, навчальними посібниками, першоджерелами на лекціях, семінарах і в позааудиторний час (конспектування, реферування, складання тез);

Ø систематична робота над конспектами лекцій (до і після них);

Ø систематична робота над документами, у лабораторіях, на практичних заняттях;

Ø систематична роботу у комп’ютерних мережах;

Ø розв’язання задач, виконання вправ;

Ø самостійні спостереження;

Ø оцінювання професійних ситуацій.

Усі форми СРС можна поділити на роботи репродуктивного типу, творчі і комбіновані, тобто такі, що включають елементи репродукції і творчості.

Деякі педагоги пропонують з метою організації управління позааудиторною СРС виділяти дві взаємопов’язані підсистеми – систематичну і так звану акордну самостійну роботу. При цьому під систематичною роботою розуміють працю, розподілену по дням невеликими порціями, а під акордною – компактну і довготривалу за часом.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 445; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!