Метод незалежної (автономною) перевірки



Автономна перевірка це перевірка без застосування еталонних ЗВТ. Вона застосовується при перевірці особливо точних ЗВТ, які неможливо або дуже складно повірити одним з розглянутих вище методів перевірки зважаючи на відсутність ще точніших ЗВТ з відповідними межами вимірюванні. Суть цієї перевірки, яка найчастіше використовується для перевірки приладів порівняння, полягає в порівнянні величин, відтворюваних окремими елементами ЗВТ, що перевіряється, з величиною, вибраною як опорной і конструктивно відтворюваною в ЗВТ, що сам повіряється. Наприклад, при перевірці m-ної декади потенціометра необхідно переконатися в рівності падінь напруги на кожній n-ній ступені цієї декади. Для цього, вибравши як опорну величину опір першої ступені декади, можна по черзі порівнювати за допомогою компаратора падіння напруги на кожній n-ній ступені з падінням напруги на цьому опорі. Метод трудомісткий, але володіє високою точністю.

Реалізація розглянутих вище методів калібрувань здійснюється за допомогою способів комплектної і поелементної перевірки.

Комплектна і поелементна перевірки

 

При комплектній перевірці ЗВТ повіряють в повному комплекті його складових частин, без порушення взаємозв'язків між ними. Похибки, які при цьому визначають, розглядають як похибки, властиві засобу вимірювань, що повіряється, в цілому. При цьому ЗВТ знаходиться в умовах, максимально наближених до реальних умов експлуатації, що дозволяє в ході перевірки виявити властиві засобу вимірювань, що повіряється, недоліки: дефекти внутрішнього монтажу, несправності перемикальних пристроїв і тому подібне. З урахуванням простоти і хорошої достовірності результатів, комплектній перевірці завжди, коли це можливо віддають перевага.

У разі неможливості реалізації комплектної перевірки, зважаючи на відсутність еталонних засобів вимірювань, невідповідність їх вимогам точності або межам вимірювань, застосовують поелементну перевірку. Поелементна перевірка засобів вимірювань це перевірка, при якій його похибки визначають за похибками окремих частин. Потім за отриманими даними розрахунковим шляхом визначають погхибки засобу вимірювань, що повіряється, як єдиному цілому. При цьому припускають, що закономірності взаємодії окремих частин засобу вимірювань точно відомі, а можливості сторонніх впливів на його покази виключені і піддаються точному обліку.

Про комплектну перевірку ми говоримо тоді, коли ЗВТ вимірювань повіряють як єдине ціле. При поелементній перевірці ЗВТ поділяють на вузли, блоки і повірять кожен блок окремо, а потім розрахунковим шляхом визначають похибки всього ЗВТ.

Іноді застосування поелементної перевірки виявляється єдино можливою. Часто її використовують при перевірці складних ЗВТ, що складаються з компаратора з вбудованими в нього зразковими засобами. Слід особливо відзначити, що за наслідками поелементної перевірки, якщо дійсна похибка перевищує допустиму, можна безпосередньо встановити причину несправності ЗВТ.

Істотним недоліком поелементної перевірки є її трудомісткість і складність реалізації в порівнянні з комплектною перевіркою.

 

 

Лекція13 Методи виявлення та усунення похибок вимірювань

 

Виявлення грубих результатів вимірювань

При використанні статистичних методів для оцінки результату і характеристик випадкових похибок вимірювань за вибіркою (серією, рядом) результатів спостережень обмеженого об’єму повинна виконуватися вимога однорідності цієї вибірки, тобто приналежність усіх її членів до однієї генеральної сукупності. Проте на практиці дана вимога часто порушується, оскільки до складу вибірки можуть входити результати спостережень, які мають грубі похибки і промахи, що може призвести до істотного викривлення результату вимірювань і його похибки.

При попередньому перегляді результатів спостережень експериментатор мусить діяти так. Якщо є результати спостережень (звичайно один-два), які різко відрізняються від інших, то слід уважно проаналізувати, чи не допущена помилка при знятті показів ЗВТ або їх записі. Коли експериментатор переконався, що дані результати є промахами, то вони вилучаються з подальшого розгляду. В противному разі, тобто якщо не вдається підтвердити, що підозрілі результати належать до промахів, необхідно перевірити, чи не викликані сумнівні результати спостережень грубими похибками. Така сама перевірка необхідна і в тому випадку, коли експериментальні дані одержані автоматично, а також за умови, що їх обробка виконується через деякий час після закінчення експерименту.

Для виявлення грубих результатів (похибок) вимірювань використовують статистичні критерії.

При умові, що вимоги до точності результатів прямих вимірювань невисокі, можна користуватися найпростішим критерієм, яким є "правило ". Його сутність полягає в тому, що для вибірки  обчислюється оцінка СКВ  і всі результати спостережень, які задовольняють умову , визнаються такими, що мають грубі похибки. Дане правило в ряді випадків є надмірно "жорстким". Так, якщо для нормального розподілу поява результату спостереження  свідчить про наявність у ньому грубої похибки, то для рівномірного розподілу аналогічний висновок відповідає умові . Це означає, що критерій виявлення грубих похибок повинен ураховувати не тільки степінь розсіювання результатів вимірювань, яке характеризується значенням СКВ , але й вид розподілу випадкових похибок.

Для виявлення грубих похибок результатів вимірювань, які підпорядковуються нормальному розподілу, широке розповсюдження знаходить критерій, що ґрунтується на порівнянні теоретичного (або граничного) і експериментального (або фактичного) значень параметра t, який характеризує найбільше відхилення результатів спостережень  від середнього арифметичного .

Методика застосування цього критерію така.

1. Складають упорядкований (варіаційний) ряд результатів спостережень, розмістивши вихідні елементи ряду в порядку зростання (убування) і виконавши їх перенумерування, наприклад, .

2. Для початкового ряду результатів спостережень обчислюють значення середнього арифметичного  і незміщеної оцінки СКВ .

3. Для крайніх членів упорядкованого ряду, які найбільш віддалені від центра розподілу (визначається як середнє арифметичне  цього ряду) і тому з найбільшою ймовірністю можуть мати грубі похибки, обчислюють відношення

 

де   та .

4. За таблицею значень  (додаток 10), входом якої є заданий рівень значущості  і число елементів вибірки n, знаходять теоретичне значення  і порівнюють його з обчисленим у п. 3 значенням t. Якщо виявиться, що , то відповідний результат спостереження  або , повинен бути вилучений з подальшої обробки як грубий.

Потім пп. 2-4 повторюють для (n-1) елементів вибірки до тих пір, доки умова  не перейде в умову . Проте при невеликій кількості спостережень, принаймні при , указана методика може призвести до невірної оцінки грубої похибки і, як наслідок, до помилкового вилучення результату спостереження , який насправді не є грубим.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 284; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!