Метод звірення за допомогою компаратора (приладу порівняння)



 

Цей метод застосовують тоді, коли неможливо або складно порівняти свідчення двох приладів або двох мір.

Вимірювання в цьому випадку виконують шляхом введення в схему перевірки компаратора, що дозволяє побічно порівнювати дві однорідні або різнорідні фізичні величини.

Компаратором може бути ЗВТ, що однаково реагує на сигнал еталонного ЗВТ і ЗВТ, що повіряється.

Наприклад, при звіренні мір опору, ємкості і індуктивності як компаратор використовують мости постійного або змінного струму. При порівнянні мір опору і ЕДС – потенціометри.

Звірення мір за допомогою компаратора здійснюється з використанням того або іншого різновиду методу порівняння. Найбільш поширеними є методи зіставлення і заміщення.

Суть цих методів полягає в наступному. При використанні методу зіставлення дві порівнювані величини подаються на різні входи компаратора, а при використанні методу заміщення - в одну і ту ж частину схеми подається одна величина, а потім інша. Загальним для цих методів перевірки є вироблення різницевого (диференціального) сигналу

DХ = Х - Хм. (3)

Якщо DХ зводиться до нуля шляхом зміни значення Xм, тоді цей метод називається нульовим. Якщо ж значення DХ не рівно нулю – диференціальним.

При використанні методу зіставлення дві порівнювані величини подаються на входи компаратора одночасно, що дозволяє зменшити вплив на результати перевірки впливаючих величин, оскільки ці впливаючі величини практично однаково спотворюють сигнал.

Перевагою методу заміщення є те, що дві порівнювані величини включаються в одну і ту ж частину схеми. Це дозволяє виключити похибки, що виникають унаслідок несиметрії схеми компараторів.

Недолік нульового методу заміщення полягає в тому, що ми повинні мати міру, що дозволяє відтворювати будь-яке значення вимірюваної величини без істотного пониження точності.

Особливістю диференціального методу порівняння є можливість отримання достовірних результатів звірення навіть при використанні порівняно грубих засобів для вимірювання різниці.

 

Метод прямих вимірювань

 

Суть його полягає в прямому вимірюванні приладом значення фізичної величини відтворною мірою, що повіряється. Практична реалізація методу прямих вимірювань пред'являє до засобів наступні вимоги:

1) можливість відтворення мірою тієї ж фізичної величини, в одиницях якої проградуйовано ЗВТ, що повіряється;

2) достатній для перекриття всього діапазону вимірювання ЗВТ, що повіряється, діапазон фізичних величин відтворних мірою;

3) відповідність точності міри, а у ряді випадків і її типу і плавності зміни розміру вимогам, які пред'являються в НД по перевірці даного ЗВТ.

Визначення основної похибки ЗВТ, що повіряється, проводять двома способами:

1) зміною розміру міри до поєднання покажчика ЗВТ, що повіряється, з відміткою, що повіряється, тобто способом безпосередньої оцінки. Похибка визначають в цьому випадку по формулі (1).

2) попередньою установкою розміру міри, рівного номінальному для даного показу ЗВТ, що повіряється, з подальшим відліком значення Хп і розрахунком похибки по формулі (1).

Реалізація цих двох способів можлива за наявності магазина мір, що дозволяють достатньо плавно змінювати значення фізичної величини.

 

Метод непрямих вимірювань

 

Суть методу непрямих вимірювань полягає в наступному: проводять прямі вимірювання декількох фізичних величин за допомогою еталонних ЗВТ і отримують ряд значень X 01, X 02., X 0m. Потім, використовуючи відому функціональну залежність f між цими величинами і величиною, яка вимірюється приладом, що повіряється, визначають дійсне значення величини, тобто знаходять результат непрямого вимірювання по формулі:

Q0 = f ( X 01, X 02., X 0m). (4)

Метод використовується тоді, коли дійсні значення величин, вимірювані засобом вимірювань, що повіряється, неможливо або важко визначити прямим вимірюванням або коли непрямі вимірювання простіші або точніші.

Наприклад, перевірка електричного лічильника активної енергії за допомогою зразкового ватметра і секундоміра. За показами ватметра визначають значення потужності P0 і підтримують її незмінною на протязі часу t0, яке у свою чергу визначається по еталонному секундоміру. Тоді дійсне значення енергії W0 можна розраховувати по формулі:

W0 = P0•t0

а похибка лічильника, що повіряється, визначити з виразу

D = (( WП – W0 ) / W0 ) 100%.

При виконанні перевірки методом непрямих вимірювань слід враховувати той факт, що кінцевий результат і похибка непрямого вимірювання залежить від похибок прямих вимірювань, що становлять:

.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 280; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!