Схема кислотного гідролізу похідних 1,4-бенздіазепіну



1)

 

                                     хлордиазепоксид 2-аміно-5-хлорбензофенон

α-амінокислота метиламін

 

2)

                                    оксазепам                     2-аміно-5-хлорбензофенон

 

    оксиамінокислота

 

3)

                               нітразепам                2-аміно-5-нітро6ензофенон

 

                               

 

 

4)

                                диазепам                   2-метиламіно-5-хлорбензофенон

 

 ТСХ-скрннінг

I етап - у загальній системі розчинників хлороформ-диоксан-ацетон-25 % розчин аміаку (45:47,5:5:2,5), сорбент - силікагель КСК. Виявлення бензофенонів проводиться по власному жовтому забарвленню плям; по реакції утворення азобарвників (2-амінобензофенони) з β-нафтолом (оранжеві плями) або з N-α-нафтилетилендиаміном (рожево-бузкові плями). Бензофенони (Rf 0,63-0,70) із сорбенту елюють бензолом.

II етап - у окремій системі розчинників хлороформ-етанол (20:1); сорбент - основний окис алюмінію; (Rf 0,60-0,63) елюент - бензол.

Очищення від співекстрактивних домішокпроводяться методами тонкошарової хроматографії, електрофорезу, гель-хроматографії, екстракційним методом.

Для виявленнябензофенонів використовують:

Реакції забарвлення - утворення азобарвника.

 

                             2-амінобензофенон           сіль диазонію

               

              β-нафтол                           N-α-нафтилетилендиамін

                                                           (реактив Браттона-Маршалла)

 

                                                           

     оранжевий забарвлення розчину рожево-бузковий забарвлення розчину

Реакціїчутливі, не специфічні.

УФ-спектри бензофенонів - при рН < 5 λmax 265 нм; при рН > 7 λmax235,

390 нм.

Кількісна оцінкабензофенонів проводиться фотометрично у видимій області спектра, в УФ-області спектра, екстракційно-фотометричними з кислотними барвниками.

Хроматографічні методиГРХ і ВЕРХ застосовуються для ідентифікації і кількісного аналізу продуктів гідролізу похідних 1,4-бенздіазепіну в біологічних витяжках після очищення від домішок.

Ізолювання по 2 напрямкупроводитися полярними розчинниками (загальні методи). Після екстракції хлороформом бенздіазепінів і їхніх метаболітів з підкисленої і підлужної водних фаз проводять ТСХ-скринінг у загальній системі розчинників (для речовин основного характеру); проявник - реактив Драгендорфа по Муньє (оранжево-коричневі плями з Rf 0,63-0,77).

Речовини елюють розчинниками метанол-25 % розчин аміаку (9:1) і хроматографірують у приватних системах розчинників - хлороформ-етанол (20:1). Після прояву плям реактивом Драгендорфа ідентифікують нативні речовини, порівнюючи їх з «свідками» з наступним елююванням отрут (елюент - метанол-25 % розчин аміаку (9:1) і проведенням підтверджуючих досліджень.

Хімічні методи.

Реакції осадження. Через наявність в молекулах третинних атомів азоту похідні 1,4-бендіазепіну утворюють осади з загальноалкалоїдними осаджувальними реактивами Драгендорфа, Бушарда, пікриновою кислотою, сіллю Рейнеке й ін.

Реакції забарвленняна нативні речовини:

 

оранжеве забарвлення
жовте забарвлення
жовте забарвлення

Діазепам і хлордіазепоксид з нінгидрином дають жовто-коричневе забарвлення.

  Реакції забарвленняна метаболіти (продукти гідролізу) -2-аміно-бензофенони, утворені при гідролізі хлордиазепоксиду, нітразепаму, оксазепаму дають реакцію азосполучення, за винятком 2-метиламіно-бензофенону, утвореного при гідролізі диазепаму.

Фізико-хімічні методи.

УФ-спектрометрія.

В електронних спектрах похідних 1,4-бендіазепіну є 3 смуги поглинання з λmax в областях:

  1. 200 - 215 нм

 2. 220 - 240 нм

 3. 290 - 330 нм.

Дві перші смуги відповідають збудженню ароматичних хромофорів. Третю довгохвильову смугу відносять до азометинового зв'язку, спряженого з бензогрупою.

За характером поглинання в Уф-області 1,4-бенздіазепіни відносяться до сполук, абсорбція яких змінюється від величини значень рН:

• в кислому середовищі – за рахунок протонування атома азоту в 1 (в хлордиазепоксиду) і 4 (1,2-дигідропохідні 1,4-бендіазепіну – нітразепам, оксазепам, діазепам);

• в лужному середовищі в молекулі 1,2-дигідропохідних 1,4-бендіазепіну спостерігається зміна хромофорної системи (збільшення сполучення за рахунок лактим-лактамної таутомерії азометинового зв'язку в положенні 1,2-нітразепам, оксазепам).

Дослідження за нативною сполукою і метаболітам дає можливість провести ідентифікацію похідних 1,4-бендіазепіну всередині групи і підтвердити результати аналізу по бензофенонам.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 558; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!