Фактори, що впливають на ступінь екстракції речовин



 з водних витяжок органічними розчинниками:

• Природа речовини, яка екстрагується.

• Значення рН середовища.

• Природа екстpaгенту.

• Температура.

• Наявність висолювачів.

• Співвідношення об’ємів  водної й органічної фаз.

• Числа повторних екстракцій.

 

Кількість екстрагованої речовини залежить від дисоціації її у водній фазі.

При екстракції недисоційовані молекули переходять в органічну фазу, а йони, що добре гідратовані молекулами води, залишаються у водній фазі.

При зміні рН водної фази змінюється співвідношення йонізованої і молекулярної форм «лікарських» отрут у водній витяжці, що впливає на екстракцію речовин у нейонізованій формі органічними розчинниками.

Вибір оптимальних умов екстракції: рН середовища, природи органічного розчинника - залежать від фізико-хімічних властивостей отруйних речовин. Наприклад, максимальна кількість кокаїну ексграгується з водної фази хлороформом при рН 7,0 - 8,5 (80 - 83 %), мінімальна кількість - диетиловим ефіром при рН 8,0 - 8,5 (57 - 62 %).

Зміна температури впливає:

· На константу розподілу  речовини, яка екстрагується. При зміні температури неоднаково змінюється розчинність отрут і домішок у водній і органічній фазах, а також змінюється взаємна розчинність фаз.

· На зміну дисоціації й асоціації речовин у відповідній фазі.

· На зміну кількості співекстрактивних домішок. Оптимальною температурою для проведення процесу екстракції отрут є 250С тому, що при збільшенні температури зростає кількість домішок.

Hаявність висолювачів (NaCl, Na2SO4 , (NH4)2SO4) також збільшує ступінь екстракції отрут і домішок.

Розрахунок ступеня екстракції, константи розподілу і числа повторних екстракцій, необхідних для практично повного витягу досліджуваних речовин з розчинів проводиться за допомогою формул:

Число повторних екстракцій ( m )

                      

де   СВ       - початкова концентрація речовини у водному розчині (моль/л);

    [Am]B   - концентрація речовини, що залишилася, у водному розчині після m

                   екстракцій (моль/л);

      P0 -  константа розподілу;

       r  - відношення об’єму водної фази до об’єму органічного розчинника

                   (VB/V0).

 

•  Ступінь екстракції (R):

 •  Константа розподілу (P0):

 

 

Методи очищення витяжок від домішок і концентрування виділених речовин.

Для очищення аналізованих сполук від співекстрактивних речовин (білки, жири, пігменти й ін.) використовують різні методи:

· Фільтрування і центрифугування.

· Осадження білків різними реактивами і прийомами.

· Екстракція.

· Хроматографія - на папері, колонці, в тонких шарах сорбенту (ТСХ-метод), гель-хроматографія.

· Електрофорез.

· Дистиляція з водяною парою.

· Возгонка.

· Діаліз.

 

Фільтрування і центрифугування.Фільтрування дозволяє очистити витяжки від механічних забруднень (дрібних часточок біологічного матеріалу). Однак при фільтруванні витяжок можлива адсорбція отрути на фільтрі і часткова її втрата, а також неповне очищення витяжки від домішок, обмежене діаметром пор фільтра. Ці недоліки ліквідуються центрифугванням.

Осадження білківрізними реактивами зумовлено утворенням малорозчинних у воді комплексів (фосфорновольфрамова, фосфорномолібденова, вольфрамова, трихлороцтова, метафосфорна кислоти) або коагуляцією білків (етанол, ацетон).

Для осадження білків використовуються різні прийоми: нагрівання, висолювання, зміна рН середовища.

· При підвищенні температури більше 400С відбувається денатурація білків, знижується їхня розчинність.

· Ефективність висолювання як методу очищення витяжки залежить від концентрації і природи електролітів. При низьких концентраціях електроліти (Na2SO4; NaCl; (NH4)24 підвищують розчинність білків, що пояснюється зміною ступеня дисоціації іонізованих (-СООН; -ОН; -SH) груп білків. Підвищення концентрації солей (насичені розчини) приводить до перерозподілу молекул води в гідратних оболонках білків і введених іонів Na+; Сl־; SO42- ; NН4+, що знижує розчинність білків.

· Осадження білків з витяжок можливо при зміні рН середовища до значення, що відповідає ізоелектричній точці білка, при якому білок не несе сумарного заряду. Результатом досягнення зазначеного рН розчину є відсутність електростатичного відштовхування молекул білків, що сприяє утворенню осаду.

· Недоліком методів очищення витяжок при осадженні білків є здатність осадів домішок адсорбувати на своїй поверхні аналізовані отрути, що може бути однією з причин їх втрат у ході дослідження.

 

В основі екстракційного методу очищення лежить закон розподілу речовин між розчинниками, які незмішуються, а також їх здатність розчинятися в органічних розчинниках, а солей, які вони утворять - у воді.  Метод простий, доступний і ефективний.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 538; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!