Всмоктування отрут, їхній розподіл і шляхи, виведення отрут



Розподіл речовин залежить від плину плазми і лімфи в органах і тканинах, від зв'язування з білками, від розчинності в жирах і воді, від складу і функцій органів і тканин. Так, пестициди добре розчинні в жирах і попадають у мозок, сальник, де жирів найбільший зміст.

Важкі метали (меркурій, бісмут, миш'як і інші) зв'язуються з функціональними групами білків. Має значення час захворювання - якщо хронічне захворювання, то меркурій знаходиться в нервовій системі, миш'як - у волоссі, якщо аналіз здійснюють через 1-2 години після потрапляння отрути, то меркурій і миш'як переходять у печінку і нирки.

Основні шляхи виведення речовин і їхніх метаболітів - нирки, легені, слюна, кишковик. Так, етанол виводиться сечею, легенями, слиною.

Нирки - виводять речовини, розчинні у воді; речовини виводяться в основному в вигляді іонів. Якщо рН сечі слабкокисле, то більше виводиться органічних основ (алкалоїдів), якщо слабколужне середовище, то легко виводяться речовини кислого характеру (барбітурати).

Через кишковик виводяться речовини, що з жовчю виділяються з печінки.

Легені - органи виділення летких речовин (ефір, ацетон, бензол).

Через шкіру, тобто через потові залози виводяться леткі речовини і солі важких металів.

 

Методи детоксикації отрут в організмі

Детоксикаціяце процес знешкодження отрут і прискорення виділення їх з організму.

Звільнення організму від отрут відбувається внаслідок посилення визначених природних фізіологічних процесів (викликання блювоти, промивання шлунку, очищення кишок, форсований діурез, гіпервентиляція), штучної детоксикації (гемодіаліз, перитонеальний діаліз, гемосорбція, обмінне переливання крові) або методами антидотної терапії.

Викликання блювоти. Зі шлунку частину отрут можна вивести з блювотними масами, тому при отруєнні визначеними групами отрут можна викликати рефлекторну блювоту.

Промивання шлунку. Метод широко використовується при отруєнні отрутами різної природи. Для цього за допомогою зонда вводять близько 1 літра води з додаванням невеликої кількості калію перманганату і викликають блювоту.

Після промивання шлунку хворим призначають проносні засоби.

Форсований діурезце один з методів прискореного виведення з організму токсичних речовин, які виділяються із сечею. При цьому хворому внутрівенно вводять 1,5-2,0 л ізотонічного розчину натрію хлориду, 5 % розчину глюкози і для стимуляції діурезу вводять діуретичні засоби.

Швидкість виведення деяких отрут залежить від значення рН сечі. Цей метод мало ефективний у випадках, коли отрути зв'язані з білками міцними зв'язками, а також якщо отрути відносяться до жиророзчинних речовин.

Гіпервентиляція.Цей метод використовується при отруєнні леткими отрутами, що повною мірою виділяються з організму легенями з повітрям. Для гіпервентиляції використовують апарат штучного дихання. Гіпервентиляція використовується при отруєнні спиртами, ацетоном, хлороформом і оксидом карбону (П).

Гемодіаліз.Метод прискореного виведення отруйних речовин, що базується на явищі діалізу. Гемодіаліз проводять за допомогою апарату «штучна нирка». Використовується при отруєнні речовинами невеликої молекулярної маси: барбітуратами, хлордіазепоксидом, етиленгліколем, метиловим спиртом, чотирихлористим карбоном, оцтовою кислотою, похідними фенотіазіну, розчинними солями меркурію, миш'яку, плюмбуму й ін.

Перитонеаяьний діаліз. Метод базується на введенні в черевну порожнину спеціального розчину, у який із крові шляхом діалізу переходять токсичні речовини. При цьому як напівпроникну мембрану використовують діафрагму, що має велику поверхню (близько 20000 см). Як діалізуючі рідини використовуються суміші розчинів хлоридів калію, натрію, кальцію, магнію, глюкози у відповідних співвідношеннях.

Гемосорбція.Метод базується на поглинанні отруйних речовин, що знаходяться в крові різними сорбентами. Як сорбенти використовують переважно активоване вугілля або іонообмінні смоли.

Обмінне переливання крові. Цей метод заснований на заміщенні крові хворого кров'ю донора однієї групи.

Антидотна терапія.Використання антидотів - ефективний метод детоксикації організму тільки на ранніх стадіях отруєння. Як антидот часто використовують активоване вугілля, а також цілу групу речовин, що хімічно взаємодіють з отрутами, в результаті чого виробляється інактивація отрут і перетворення їх у нетоксичні речовини, що виділяються з організму із сечею і калом.

Крім приведених існують і інші методи детоксикації організму, в залежності від природи отрути, що надійшла в організм.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 416; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!