Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки України.



 

Для рішення задач в області попередження виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру створена Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки України, на яку покладені наступні завдання:

- здійснення державного нагляду і контролю у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, цивільної оборони;

- державний нагляд за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до покладених завдань інспекція здійснює:

Здійснює контроль за організацією виконання і перевірки виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності; нагромадженням, збереженням і цільовим використанням матеріальних ресурсів, призначених для ліквідації НС та їх наслідків.

Контроль експлуатації діючих підприємств, споруд і потенційно небезпечних об’єктів, об’єктів підвищеної небезпеки, включаючи контроль наявності засобів колективного та індивідуального захисту, майна цивільної оборони, контроль роботи систем зв'язку і оповіщення, наявності і утримання у готовності локальних систем виявлення загрози виникнення НС та локальних систем оповіщення працюючого персоналу цих об’єктів і населення, яке проживає у зонах можливого ураження

Контроль безпеки зберігання, знешкодження, утилізації і поховання небезпечних речовин та виробів, що містять такі речовини, а також вживання заходів по попередженню їх аварійних викидів.

Контроль за додержанням вимог будівельних норм і правил у частині інженерно-технічних заходів щодо цивільного захисту та цивільної оборони, а також техногенної безпеки на хіміко-, пожежо- і вибухонебезпечних об'єктах.

Інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки України є урядовим органом державного управління, що входить в організаційну структуру МНС України. Положення про Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки затверджує Кабінет Міністрів України. Це дає право Інспекції ЦО здійснювати функції контролю на всій території України, у всіх галузях промисловості і на всіх об'єктах.

 

Єдина державна система цивільного захисту

 

24 червня 2004 року Президентом України підписано Закон України “Про правові засади цивільного захисту”, яким започатковано проведення в державі роботи щодо об’єднання систем Цивільної оборони України та Єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру в одну єдину систему, яка вирішує завдання щодо захисту населення і територій як в мирний, так і у воєнний час.

       Цей Закон визначає правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту.

Цим же Законом встановлено, що органи і підрозділи цивільного захисту є правонаступниками органів і підрозділів державної пожежної охорони та військ Цивільної оборони України та утворюються на їх базі.

У Законі вперше дається визначення терміну “цивільний захист”.

Цивільний захист – система організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров’ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний час і в особливий період.

Згідно із Законом України “Про правові засади цивільного захисту” єдина державна система цивільного захисту населення і територій (далі — ЄДС і ЦЗ) — сукупність органів управління, сил та засобів центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівництва державних підприємств, на які покладається реалізація державної політики у сфері цивільного захисту;

Структуру єдиної системи цивільного захисту становлять центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і створювані ними функціональні та територіальні підсистеми єдиної системи цивільного захисту.

До регіональних та місцевих органів управління цивільного захисту належать:

- обласні, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, структурні підрозділи з питань цивільного захисту цих державних адміністрацій та виконавчих органів рад;

- територіальні органи управління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту.

Загальне керівництво ЄДС і ЦЗ здійснює Кабінет Міністрів України. Начальником цивільного захисту України є Прем’єр-міністр України.

Безпосереднє керівництво діяльністю ЄДС і ЦЗ покладається на МНС України, керівник якого є заступником начальника цивільного захисту України.

Керівництво територіальними підсистемами ЄДС і ЦЗ в АР Крим, областях здійснюють відповідно Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Начальниками територіальних підсистем ЄДС і ЦЗ є відповідно Голова Ради міністрів АР Крим та голови відповідних державних адміністрацій.

Урядовим органом державного нагляду у сфері цивільного захисту у складі МНС є Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки України.

До складу інспекції входять підрозділи державного нагляду відповідно у сфері техногенної та у сфері пожежної безпеки, територіальні та місцеві органи державного нагляду у сфері ЦЗ.

Функціональні підсистеми ЄДС і ЦЗ створюються центральними органами виконавчої влади для організації роботи, пов’язаної із запобіганням НС та захистом населення в разі їх виникнення.

Територіальні підсистеми складаються із: координуючих органів територіальних підсистем; постійних органів управління з питань цивільного захисту; спеціалізованих, спеціальних аварійно(пошуково)-рятувальних формувань; сил і засобів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та підпорядкування. Крім цього, територіальні пісистеми мають резерви матеріальних і фінансових ресурсів, системи зв’язку та інформаційного забезпечення.

ЄДС і ЦЗ може функціонувати у режимі повсякденного функціонування, підвищеної готовності та в режимах надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану.

З метою демілітаризації МНС України Законом створена служба цивільного захисту. Це державна служба особливого характеру, пов’язана із забезпеченням пожежної безпеки, запобіганням і реагуванням на інші НС техногенного, природного та військового характеру, ліквідацією їх наслідків, захистом населення і територій від їх негативного впливу.

До сил цивільного захисту належать:

Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту; спеціальні (воєнізовані) і спеціалізовані аварійно-рятувальні формування та їх підрозділи; аварійно-відновлювальні формування, спеціальні служби центральних та інших органів виконавчої влади, на які покладено завдання цивільного захисту; формування особливого періоду; авіаційні та піротехнічні підрозділи; технічні служби та їх підрозділи; підрозділи забезпечення та матеріальних резервів.

Передбачається здійснення роботи щодо подальшого впровадження Закону України “Про правові засади цивільного захисту”. Зокрема, розроблення цільових законів та підзаконних актів, які б створювали механізми приведення його в дію.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!