ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ



 

 

Питання, які розглядаються на лекції:

Система ЦО України та функції її органів.

Організація ЦО на об’єкті господарської діяльності.

Сили ЦО

Система ЦО України та функції її органів.

Високі темпи науково-технічного прогресу створили умови для бурхливого розвитку атомної енергетики, нафтогазової, хімічної, біохімічної та інших галузей. Що привело до різкої концентрації підприємств цих галузей виробництва. Крім того, залізничний та інші види транспорту країни, щодобово перевозять тисячі тонн вибухонебезпечних, пожежонебезпечних і небезпечних хімічних речовин, а по території країни проходять сотні кілометрів нафто- і газопроводів.

У цих умовах різко зросла імовірність виникнення великих виробничих аварій і катастроф, які приводять до надзвичайних ситуацій, що створює реальну загрозу для здоров'я і життя людей, забруднення навколишнього середовища, знищення матеріальних цінностей. Не менший збиток і загибель людей приносять стихійні лиха: землетруси, повені, урагани, бурі, смерчі, лісові пожежі та інші.

Таким чином, перед країною гостро стоїть проблема захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій мирного і військового часу. У цих умовах, як відмічено в законі «Про цивільну оборону України», громадяни України мають право на захист свого життя і здоров'я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій не залежно від форм власності і підпорядкування, гарантій в забезпеченні цього права.

Держава України, як гарант цього права, створює систему цивільної оборони - складову частину системи забезпечення безпеки населення і держави загалом.

Суть і цільове призначення цивільної оборони визначені законом «Про цивільну оборону України».

Цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного і воєнного характеру. У склад системи цивільної оборони входять:

органи виконавчої влади всіх рівнів, до компетенції яких віднесено функції, пов'язані з безпекою і захистом населення, попередженням, реагуванням і діями у надзвичайних ситуаціях;

органи повсякденного управління процесами захисту населення у складі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування;

- сили і засоби, призначені для виконання завдань цивільної оборони;

- фонди фінансових, медичних та матеріально – технічних ресурсів, передбачені на випадок НС;

- системи зв’язку, оповіщення та інформаційного забезпечення;

- спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони;

- курси та навчальні заклади підготовки і перепідготовки фахівців та населення з питань цивільної оборони;

- служби цивільної оборони.

-

Організаційна структура цивільної оборони України

Цивільна оборона в Україні організовується за територіально-виробничим принципом (Додаток 1).

Територіально-виробничий принцип організації означає, що, незалежно від відомчої приналежності цивільна оборона об'єктів організаційно входить в структуру ЦО регіонів, міст, областей, районів, на території яких вони розташовані.

Виробничий принцип організації полягає в тому, що ЦО об'єктів організаційно входить в такі структури ЦО міністерств і відомств, керівники яких несуть повну відповідальність за стан цивільної оборони цих об'єктів.

Загалом, територіально-виробничий принцип побудови ЦО означає, що ЦО будується самостійно на всій території України і на територіях відповідно до адміністративного розподілу, а також в кожному Міністерстві, відомстві та на кожному об'єкті.

Керівництво Цивільною обороною України відповідно до її побудови покладено на Кабінет Міністрів України, міністерства і інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування.

У містах, районах у містах (крім Києва та Севастополя), селищах і селах керівництво здійснюють виконкоми відповідних Рад народних депутатів.

Начальниками ЦО є:

начальником ЦО України - Прем'єр Міністр, його заступником - керівник центрального органу виконавчої влади з питань НС і справ захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи;

начальником ЦО Автономної Республіки Крим - голова ради міністрів;

начальниками ЦО територій - голови місцевих державних адміністрацій, голови виконкомів Рад народних депутатів;

начальниками ЦО міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, організацій і установ - їх керівники.

Безпосереднє виконання задач ЦО здійснюються постійно діючими органами управління з питань ЦО, в тому числі силами і службами ЦО, створеними в складі підприємств, установ і організацій.

Органом управління у начальника ЦО є штаб ЦО і надзвичайних ситуацій. Крім того, до управлінських органів відносяться спеціальні підрозділи міністерств і відомств і штатні працівники цивільної оборони підприємств.

Відповідно до постанови КМ України від 5 вересня 2000 року №1386 управління (відділи) з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи входять до складу місцевих державних адміністрацій та інших місцевих органів виконавчої влади за принципом подвійного підкорення.

До органів державної виконавчої влади, в компетенцію яких входять функції, пов'язані з безпекою і захистом населення в надзвичайних ситуаціях відносяться:

Кабінет Міністрів України;

Рада Міністрів Автономної республіки Крим;

Міністерства і відомства;

Державні адміністрації області, району, міста;

Адміністрації об'єктів;

До органів повсякденного управління процесами захисту населення в складі центральних і місцевих органів виконавчої влади відносяться:

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи;

Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій;

Постійні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій області, району, міста;

Штаби ЦО і надзвичайних ситуацій міністерств, відомств;

Головні управління (управління) з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрацій, відділи (управління) з питань надзвичайних ситуацій районів, міст;

Головні управління (управління) МНС України в областях (АР Крим), відділи головних управлінь (управлінь) у районах, містах;

Штаби ЦО об'єктів;

Одною з істотних ланок системи ЦО України і органом її управління є спеціальне Міністерство.

У Положенні зазначається, що МНС України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, забезпечення керівництва діяльністю єдиної державної системи цивільного захисту (ЄДС і ЦЗ) населення і територій, поводження з радіоактивними відходами, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, рятувальної справи, техногенної і пожежної безпеки, створення та функціонування системи страхового фонду документації, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

МНС України в своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і Законів України, актами Кабінету Міністрів. Крім того, МНС діє в рамках загальновизнаних норм міжнародного права і підписаних Україною Міжнародних договорів.

Одним з органів управління в системі ЦО є постійні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та НС (комісії з ПТЕБ та НС). Ці комісії є постійно діючими органами, які координують діяльність центральних та місцевих органів виконавчої влади, пов’язану з безпекою та захистом населення і територій, реагуванням на НС природного і техногенного походження

Комісії з ПТЕБ та НС створюються на різних рівнях і відповідно бувають: постійна Державна комісія з ПТЕБ та НС і комісії з ПТЕБ та НС областей, районів, міст та об’єктів господарювання. Склад комісії по НС визначається її рівнем. Організація комісії з ПТЕБ та НС України приведена в Додатку 3,4.

Головою Державної комісії за посадою є Віце-прем’єр-міністр України.

Комісію з ПТЕБ та НС області, району, міста звичайно очолює один із заступників голови держадміністрації.

Для надійного і сталого управління процесами захисту населення у НС і виконання інших функцій, передбачених планами на воєнний час, використовується державна система пунктів управління:

на державному рівні – пункт, який має бути захищений, обладнаний засобами зв’язку і життєзабезпечення, з цілодобовим чергуванням, розташований безпосередньо в місці дислокації Секретаріату Президента та Кабінету Міністрів України, що утримується за рахунок державного бюджету. Режим роботи, а також чисельність особового складу, який має працювати на зазначеному пункті управління, а також на запасному пункті управління в позаміській зоні, визначаються у порядку, що встановлюється КМ України;

на рівні міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади – запасні пункти управління в позаміській зоні, які утримуються за рахунок коштів, що виділяються на утримання міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади;

на обласному рівні та в Республіці Крим – по два запасних пункти: один – в місті, де розташовано орган, що здійснює керівництво ЦО на даному рівні, і один у позаміській зоні. Ці пункти повинні мати захисні споруди, бути обладнаними засобами зв’язку і оповіщення, системами життєзабезпечення. Утримуються вони на балансі відповідного органу державної виконавчої влади.

На інших адміністративних рівнях пункти управління створюються за місцем дислокації органу, що здійснює керівництво ЦО на даному рівні, в одному з сховищ об’єкта господарювання.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!