ПРАВИЛА ОБСТЕЖЕНЬ, ОЦІНКИ ТЕХНІЧНОГО СТАНУ ТА ПАСПОРТИЗАЦІЇ ВИРОБНИЧИХ БУДІВЕЛЬ ТА СПОРУД



Дані правила поширюються на обстеження, оцінку технічного стану та паспортизацію (далі - обстеження та паспортизація) існуючих (закінчених будівництвом або реконструйованих, тих, що експлуатуються, виведених з експлуатації для реконструкції або капітального ремонту, законсервованих) виробничих та складських будівель та споруд різного призначення (далі - будівель (споруд)).

Правила не поширюються:

на будівлі (споруди), обстеження яких регламентується існуючими ДБН (СНиП) або ВБН (ВСН) ;

на дослідницькі обстеження, які виконуються науково-дослідними організаціями для отримання наукових даних;

на контрольні обстеження, які виконуються під час будівництва;

на будівлі (споруди), експлуатація яких регламентується галузевими органами Державного нагляду.

При виконанні робіт по обстеженню та паспортизації будівель (споруд) необхідно керуватись вимогами нормативних документів у галузі будівництва, що діють на території України ("А. 2. Вишукування, проектування і територіальна діяльність" і "В. Технічні норми, правила і стандарти").

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Обстеження та паспортизація будівель (споруд) виконується для виявлення та документування у встановлений термін стану, а також визначення придатності (або непридатності) до подальшої експлуатації.

Обстеження будівель (споруд) можуть виконуватись як самостійний вид робіт (без паспортизації технічного стану).

Паспортизація будівель  (споруд) дозволяється тільки після виконання та аналізу матеріалів обстежень та на підставі отриманих при цьому даних.

Роботи з обстеження для паспортизації будівель (споруд) повинні виконуватись спеціалізованими організаціями з проведення обстежень та паспортизації існуючих будівель та споруд, забезпечення їх надійності й безпечної експлуатації, які мають Державну ліцензію на виконання спеціальних видів робіт при проектуванні та будівництві з зазначенням в додатку до ліцензії тих типів будівель (споруд) та їх конструкцій, які у конкретному випадку необхідно обстежити та паспортизувати. Ці організації також повинні відповідати вимогам. що викладені в "Положенні про спеціалізовані організації з проведення обстежень та паспортизації існуючих будівель (споруд) для забезпечення їх надійності і безпечної експлуатації" (далі - спеціалізована організація). Цей порядок розповсюджується також на ті організації, які притягуються на субпідрядних засадах, а також для виконання спеціальних обстежень (вишукування, дослідження, випробування і т.ін.).

Обстеження будівель (споруд), як самостійний вид робіт. може виконуватись як спеціалізованими організаціями, так і іншими організаціями, які мають Державну ліцензію на виконання спеціальних видів робіт у проектуванні та будівництві.

Всі будівлі (споруди) незалежно від їх призначення, форми власності, віку, капітальності, показників юридичного статусу, економічного стану власника, технічних особливостей підлягають періодичним обстеженням з метою оцінки їх технічного стану та паспортизації, а також прийняття обгрунтованих заходів по забезпеченню надійності та безпеки при подальшій експлуатації (консервації).

Відповідно до цього рекомендується для кожної будівлі (споруди) обстежувати (оцінювати):

техногенні зміни навколишнього середовища;

інженерно-геологічні умови майданчика;

хімічний склад грунтових вод;

конструкції та споруди, що захищають будівлі (споруди) від небезпечних геологічних процесів;

вимощення та елементи благоустрою;

основи та фундаменти;

уводи та випуски інженерних мереж;

підземні несучі, огороджуючі та гідроізолюючі конструкції;

стан повітряного середовища в будівлі (споруді) та навколо нього (температура, вологість, повітрообмін, хімічний склад повітря);

надземні несучі та огороджуючі конструкції;

покриття та покрівлі;

антикорозійний захист конструкцій, підлоги, зовнішнє та внутрішнє опорядження;

теплотехнічні, сантехнічні та вентиляційні системи та обладнання;

ізоляційні покриття;

інші елементи будівель (споруд) та їх систем, проектуваннята влаштування яких регламентується ДБН (СНиП).

Обстеження та паспортизація будівель (споруд) повинна виконуватись регулярно (планове обстеження). з періодичністю, яка встановлюється у відомчихправилах (інструкціях) з експлуатації будівель (споруд).

Термін першого (після введення в експлуатацію) обстеження та паспортизації будівель (споруд) повинен призначатися проектною організацією (автором проекту). Термін наступних обстежень та паспортизації призначається спеціалізованою організацією, яка виконувала перше обстеження з метою паспортизації.

При відсутності в проекті будівлі (споруди) термінів першого планового обстеження для паспортизації дозволяється вказані терміни визначати за рекомендаційним додатком з урахуванням таких основних чинників:

а) класу капітальності для гідротехнічних споруд (відповідно до СНиП) або рівня відповідальності, який характеризується економічними, соціальними та екологічними наслідками (відповідно ГОСТ 27751-88);

б) потенційної екологічної небезпеки, яка може виникнути внаслідок порушення виробничого процесу при відмові будівельних систем або окремих конструкцій;

в) ступеня агресивності по відношенню до будівельних конструкцій (споруди) робочих середовищ, в яких ці конструкції експлуатуються;

г) особливостей конструктивних рішень та досвід експлуатації аналогічних будівель (споруд).

Відповідальність за виконання своєчасних обстеженьта паспортизації будівлі (споруди) покладається на власника будівлі (споруди).

Необхідність в обстеженнях, як самостійному виді робіт (позачергове обстеження), визначається власником будівлі (споруди) або на вимоги органів Державного нагляду за охороною праці та їх посадових осіб. Їх, як правило необхідно виконувати додатково до планових у таких випадках:

перед прийняттям в експлуатацію будівель (споруд), які мають підвищений рівень відповідальності. Необхідність виконання таких обстежень повинна бути обгрунтована;

при виявленні ознак аварійного стану окремих конструкцій або частин будівель (споруд);

при суттєвих змінах передбачених проектом навантажень та діянь;

при плануванні капітального ремонту, реконструкції або технічного переозброєння;

при відповідних постановах або розпорядженнях Кабінету Міністрів;

після виникнення надзвичайних ситуацій (стихійні лиха, техногенні аварії, пожежі та ін.);

на вимогу представників органу державного нагляду.

Обсяг позачергових обстежень рекомендується визначати у кожному конкретному випадку з урахуванням задач, які вирішуються, конструктивних властивостей будівлі (споруди), наявності інформації про його технічний стан та інших чинників.

Підготовчі та допоміжні роботи. що пов’язані з виконанням обстежень та паспортизації технічного стану (очищення конструкцій, викопування шурфів, відкриття місць огляду важливих елементів та робіт, тимчасові кріплення аварійних конструкцій, улаштування захисних настилів, огороджень, риштувань;узгодження графіків зупинки обладнання, технологічних процесів, вимкнення струмонесучих пристроїв та інші заходи, які пов’язані з необхідністю безпечного виконання обстежень в умовах діючих виробництв; інші роботи, що пов’язані з технічним та організаційним забезпеченням нормальних умов виконання обстежень), повинні, як правило, виконуватись власником будівлі (споруди) або організаціями, що залучені власником до цих цілей.

Роботи з обстеження будівель (споруд) повинні виконуватись з дотриманням правил охорони праці та техніки безпеки, а також правил, що діють на підприємстві (організації), будівлі (споруди) якого обстежуються.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1114; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!