Механічні властивості загальновживаних волокон



 

Матеріал волокна Тип волокна Міцністьна розтяг, МПа Модуль пружності, ГПа Видовження,% Питома вага
Вуглець Високоміцний тип 2430-4900 230-240 1,5-2,1 1,8
    Тип із високим модулем пружності 2940-4600 392-640 0,45-1,2 1,5-2,1
Арамід Високоміцний тип 3500 74 4,6 1,39
    Тип із високим модулем пружності 2900 111 2,4 1,45
Скло Ескло 3500 74 4,7 2,6

 

Найчастіше для підсилення використовують композитні стрічки (ла­мінати) на базі вуглецевих волокон, з'єднаних між собою в матриці епоксид­ною смолою, основними виробниками яких в світі є фірми Sіка, Туfo і СLEVER. Насамперед їх можна використовувати для підсилення балок і плит -тобто конструкцій, які працюють на згин. У таких конструкціях стрічку наклеюють, як правило, знизу на розтягнуті волокна. При цьому в плитних елементах, які мають велику ширину перерізу і, відповідно, значну площу бетону, що працює на відривання, стрічки СarboDur наклеюють на поверхню бетону без жодних додаткових заходів.

Таблиця 1.2

Порівняння металевих і композитних матеріалів підсилення

Приклеювання сталевих смуг Приклеювання композитних матеріалів СагbоDuг і Wrар
Переваги - відносно низька вартість матеріалу; - відносно часте використання; - достатня міцність, в т. ч. втомна Недоліки - низька корозійна стійкість; - відносно велика вага сталевих смуг; - висока вартість робочої сили; - необхідність улаштування риштувань і робочих майданчиків; - необхідність з'єднань за довжиною; - механічне з єднання з конструкцією (крім клею) Переваги - корозійна стійкість; - в 10 разів більша міцність; - легкість (в 5 разів легша ніж сталь),простота використання; - низька вартість робочої сили; - зручність транспортування; -робота без риштувань (з автомобільнихпідйомників з кошиком); -відсутність розмірних обмежень і стиків за довжиною до 250м; - висока втомна міцність; - можливість використання в конструкціях з різних матеріалів (бетон, сталь,дерево, цегляна кладка); - з'єднання з конструкцією лише за допомогою клею Недоліки - відносно висока вартість матеріалу; -низька міцність у поперечному до волокон напрямі

На відміну від плитних конструкцій в балках є небезпека зрізу бетону на приопорних ділянках, на яких анкерується елемент армування, і міцності бетону на зріз для цього є недостатньо. Для забезпечення надійного заанкерування в балкових елементах доцільно використовувати тканину, складену з окремих однонапрямлених високоміцних вуглецевих волокон, з'єднаних між собою по­перечними звичайними нитками. Рідше використовують тканину із скловолокна.

Тканина охоплює стрічку знизу (або зверху) і приклеюється до бокових поверхонь, збільшуючи площу контакту з бетоном і, відповідно, площу його зрізу.

Для приклеювання стрічки використовують спеціальний клей, який, маючи значну міцність (до 60-80 МПа) і добру адгезію з усіма будівельними матеріалами, забезпечує високу надійність кріплення з підсилюваною конструкцією. При цьому поверхня конструкції має бути рівною (плоскою). За значних відхилень від площинності поверхню необхідно вирівняти (репрофілювати). Для цього передбачено відповідну високоміцну композитну суміш. Після її затвердіння поверхню зачищують, знежирюють та готують до наклеювання стрічки або полотна.

Експериментальні дослідження балкових елементів, в т. ч. на натурних конструкціях, підтвердили ефективність такого способу підсилення, що було використано на практиці. Вперше в Україні було підсилено міст в с. Вістова Івано-Франківської області, з вико­ристанням високоміцних композитних матеріалів.

Для реконструкції пролітної будови моста було виконано комплекс робіт з відновлення, підсилення і захисту конструктивних елементів залізобетонних балок, які можна використати і в інших балкових елементах: ригелях, балках покриттів, естакад тощо. Було видалено та замінено прокородований бетон розтягненої зони, замінено (приварено) арматуру на ділянках із втомними тріщинами, відновлено захисний шар бетону і нанесено на старі та нові поверхні бетону сучасні ефективні ремонтно-захисні матеріали.

Круглі колони (діаметром понад 50 см) можна посилити, обгорнувши їх стрічками, а для стовпчастих елементів іншого перерізу (квадратного, прямо­кутного тощо) необхідно використовувати мати Sіка Wrap, які добре заломлю­ються на кутах.

Експериментальні дослідження, показали, що кубову міцність бетону, зміцненого за цією технологією, можна збільшити на 35-43 %, а призмову - на 21-27 %. Тому обгортанням та наклеюванням високо­міцної тканини можна підсилювати не лише опори, стояки, колони тощо, але і стиснуті зони залізобетонних балкових елементів.


Лекція №2


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 391; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!