Тема 1. Туризм як суспільне явище.



Тема 2. Місце України на світовому туристичному ринку.

Умови та чинники формування туристичного ринку України. Основні статистичні показники розвитку туризму на Україні. Головні туристичні потоки в Україну, їх географія. Особливості виїзного та формування національного туристичного ринку.

Самостійна робота

1. Основні статистичні показники розвитку туризму на Україні.

2. Особливості виїзного та формування національного туристичного ринку.

 Національний туристичний ринок України є ринком країни перехідної економіки з середнім рівнем соціально-економічного розвитку. Він формує ринкові структури та індустрію туризму відповідно європейських стандартів та грунтується на туристсько-ресурсному потенціалі країни.

Для розвитку іноземного та внутрішнього туризму в Україні сприяє поєднання природних і культурно-історичних ресурсів.

 На сьогоднішній день туристичний ринок України ще знаходиться в стадії формування тому, що економіка країни знаходиться в стані постійного реформування, а це впливає на розвиток туристичної галузі. Але Україна має значний досвід з організації туризму починаючи  ще з 60-тих років.

60ті-80ті роки для України були періодом злету внутрішнього туризму (туризм з метою культурно-пізнавальною, рекреаційною, спортивно-оздоровчою).

Наприкінці 80 тих- початку 90-х процес перебудови економіки відображається і на розвитку туризму. Відбувається процес комерцілізації діяльності що призводить до розпаду соціально орієнтованого внутрішнього туризму, але починає зростати попит на іноземний туризм. Дуже популярними були шоп-тури серед українського народу, порушена система напрацьованих зв язків на туристичних ринках .

За часи незалежності туристичні обміни перестали регламентуватися державою, а міжнародний туризм почав розглядатися як галузь сфери послуг національної економіки і складовою її зовнішньоекономічної діяльності, обсяги міжнародного туризму значно зросли і знов міжнародний туризм почав переважати над внутрішнім. Ця тенденція спостерігається і зараз. Ця ситуація пояснюється економічними причинами.

Туристичні послуги зарубіжного туризму які надані на території України займають незначну частку порівняно з величиною потоку – 2,7%.

Україна на ринку міжнародного туризму виступає як країна-генератор туристичних потоків. Основний обмін країна здійснює з країнами сусідами: Молдовою, Росією, Білоруссю, Польщею, Угорщиною, Словаччиною, які виступають і як генератори основних туристичних потоків в країну (в їздний туризм), і як реципієнти для українських туристів (виїзний туризм). Найбільш негативний баланс Україна має з Польщею (потік виїзного до Польщі потоку перевищує в їздний  з Польщі у 6,7 рази ). Негативним також є сальдо туристичного балансу з Угорщиною та Росією. З Молдовою та Білоруссю туристичний баланс позитивний (в їздний потік в Україну більше ніж виїздний).

У в їзному туризмі тенденція зростання кількості тур потоків спостерігається в сезонність, пік якої липень-серпень, оскільки метою приїзду в Україну іноземних туристів є відпочинок і рекреація, історико-культурна спадщина. Набуває подальший розвиток релігійний туризм та паломництво.

Турпотокі розподіляються таким чином на Крим припадає майже половина всіх тур потоків, третина – до Києва, п’ята частина – до Одеської обл., 7 % - до Львівської обл.. основні форми організації – приватні подорожі.

Найбільшою тур активністю визначаються Київ, АР Крим, Львівська,
Харківська, Одеська, Дніпропетровська, Донецька обл. ці області мають порівняно розвинуту тур інфраструктуру і здатні забезпечити різноманітний попит на ринку як внутрішнього так і іноземного туризму, мають найвищий в країні рівень тур споживання.  

Поступові зміни на краще в економічній ситуації та зрушення в поліпшенні матеріального становища населення створили об’єктивні передумови для розвитку туристичного ринку. Позитивний результат дала й державна політика в галузі туризму, було впроваджено ліцензування, що посилило контроль за якістю тур обслуговування.

Спостерігається поступове зростання географії іноземного туризму. Понад половину тур потоків складають туристи з країн СНД (Казахстан, Молдова, Росія), майже третину – з країн ЄС. Постійно зростають потоки з країн Африки, Сх. Азії – туризм використовується найчастіше як міграційний інструмент.

Особливо зріс транзитний потік через Україну з країн СНД (Туркменістану, Таджикістану, Росії, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану )

Найбільшою туристичною активністю вирізняються країни Західної та Південної Європи, які задовольняють найрізноманітніший попит на турринку.

Країнами лідерами світового туризму за обсягами тур потоків є Франція, США, Іспанія, Італія, Китай, Велика Британія, Гонконг, Мексика, Німеччина, Австрія (за стат. даними по кількості прибулих на 2004р.) . Найбільш популярними серед туристів серед Європейських країн є Франція, Бельгія та Нідерланди, Париж, Амстердам, Брюсель, Рим, Венеція тощо. Найпопулярнішими в світі незважаючи на події в 2001р., Нью-Йорк, Бостон, Вашингтон.

 

 

 

 

Тема 1. Туризм як суспільне явище.

Поняття про туризм. Функції туризму. Умови розвитку туризму. Проблеми сезонності. Географія туризму, як навчальна дисципліна. Її роль в системі географічних наук. Основні завдання курсу. Джерела географічної інформації. Система підготовки кадрів для туризму.

Самостійна робота:

1. Роль функцій туризму в розвитку.

2. Приклади сезонності.

3. Джерела географічної інформації

4. Система підготовки кадрів для туризму.

Поняття про туризм.

У наш час туризм посідає значне місце в житті світового суспільства і є масовим явищем. Активний відпочинок і подорожі займають одне з перших місць серед важливих потреб населення.  Існує багато визначень туризму.

У сучасному світі туризм – багатогранне явище, тісно пов’язане з економікою, історією, географією, культурою, медициною, спортом та іншими науками.

Туризм – тимчасовий виїзд людини з місця постійного проживання з оздоровчою або професійно-діловою метою без зайняття оплачу вальною діяльністю.

За Реймерсом туризм – будь-яка подорож з метою відпочинку і знайомства з новими регіонами світу.  

За Бейдиком туризм – масова форма подорожування та відпочинку з метою ознайомлення з навколишнім середовищем, що характеризується екологічною, освітянською та іншими функціями.

Функції туризму.

Туризм – явище полі функціональне. Серед основних функцій туризму слід зазначити рекреаційну, соціокультурну, екологічну, економічну, просвітницьку і виховну.

Сутністю рекреаційної функції є фізіологічна (відновлення фізичних сил, оздоровлення, відпочинок) та психологічна (зміна місця, оточення, набуття нових вражень та відчуття) релаксація.

Соціокультурна функція туризму впливає на суспільне життя країни яка приймає туристів. Інтерес туристів до історії та культури країни викликає бажання зосередити увагу на історичних традиціях, досягненнях культури, краще пізнати культурно-історичні коріння,традиції, досягненнях культури, краще пізнати культурно-історичну спадщину. Крім цього перехід суспільного розвитку до моделі вільного часу урізноманітнює проведення дозвілля в бік інтелектуалізації, саморозвитку, посилюючи культурну функцію туризму. Туризм підвищує рівень освіти та загальної культури шляхом ознайомлення з культурою, побутом, культурною спадщиною тощо.

Близькою до соціокультурної є виховна функція. Особливо велику роль відіграє туризм у справі виховання підростаючого покоління. Саме цікаві маршрути, багата та змістовна екскурсійна програма розширює кругозір і сприяє формуванню світогляду.

Оздоровлення населення, підвищення працездатності, рівня культури шляхом здійснення культурно-просвітницької та рекреаційної діяльності посилює соціальне значення туризму.

Дедалі більшого значення набуває екологічна функція.

Туристичні пропозиції значною мірою залежать від кліматичних і екологічних умов. Тому у сучасних туристів стан довкілля і екологічна безпека є одним з головних критеріїв прийняття рішення щодо подорожі. Як галузь для якої природа виступає не тільки в ролі сировини для виготовлення тур продукту, але й умови власне існування, туризм використовує природні ресурси, може служити також засобом їх збереження та відновлення через організацію різних форм природо пізнавальної, природо виховної та природоохоронної туристської роботи. Саме у цьому проявляється екологічна функція туризму.

Політична функція – одна з форм «народної дипломатії». Засобами туризму здійснюється активне спілкування зі світом. Вона може впливати як позитивно для розвитку туризму так і негативно.

В свою чергу значення туризму виконує певні функції:

Політичне – як фактор миру та співдружності.

Економічне – як джерело одержання прибутків, надходження коштів, тощо.

Культурно-виховне – піднесення культурного рівня людини й суспільства, духовне збагачення, збереження історичної пам’яті народу та його культурного спадку.

Соціально-демографічне – як фактор оздоровлення суспільства, продовження активного життя людини тощо.

Умови розвитку туризму.

Взаємодії туризму та суспільства, і розвиток туризму в цілому залежить від комплексу умов: природно-географічних, соціально-економічних, політичних, історико-політичних, демографічних, що склалися у суспільстві, і факторів які їх визначають. Саме тому умови поділяються на: внутрішні і зовнішні.

До внутрішніх умов розвитку туризму відносяться природно-географічні і соціально-економічні, кліматичні, використання тур ресурсів тощо. Соціально-економічні є головними та обумовлені рівнем розвитку продуктивних сил, особливостями структури населення, його життєвим рівнем, наявністю трудових ресурсів тощо. Великий вплив на розвиток туризму оказує внутрішньополітичне положення країни, яке сприяє туристичному обороту.

Зовнішні умови розвитку туризму – це конкретні умови, в яких здійснюються туристські рухи та обмін послуг з іншими країнами. Головними із них є рівень цін на міжнародних ринках, їх співвідношення з витратами національної праці на виробництво окремих видів послуг в системі суспільного виробництва.

Аналіз сукупності зовнішніх і внутрішніх умов розвитку туризму показує, що головними і визначаючими є внутрішні умови. Зовнішні умови впливають на розвиток туризму окремих країн через внутрішні.

Проблеми сезонності

Характерною рисою туризму є сезонність, яка вливає на розвиток туристичної індустрії та викликає незадовільний характер розвитку туризму щодо економічного, соціального і організаційно-технічного характеру.

 Головним фактором сезонності є клімат і соціальний.

Сезонність – це властивість туристичних потоків, які концентруються в певних містах на протязі невеликого періоду часу. Сезонність являє собою щорічні повторювання коливання попиту та пропозиції на туристські послуги і товари.

Сезоном для того чи іншого району або центру прийнято вважати час найбільш інтенсивних потоків. Вона ускладнює розвиток туристичного господарства, загострює противоріччя між еластичним попитом на туристичні послуги і порівняно стабільним стабільним туристичним пропонуванням, тим самим викликаючи проблеми в обслуговуванні туристів.

 Туристичним потокам характерна сезонна нерівномірність, яка має річний і тижневий цикли. В річному циклі періоди сезонності – це окремі місяці або квартали, а в тижневому окремі дні.

В більшості країн світу сезон припадає на травень-жовтень.

Існує ще види сезонності – міжсезоння (весна і осінь, якщо головні сезони зима і літо) і коли спостерігається велика кількість туристів в певному туристичному місті – це піковий сезон.

Для рекреаційного туризму на морі, у горах та лісі клімат визначає оптимальні параметри туристичного сезону. Для інших видів туризму він виконує роль коректору, обмежуючого рівномірність поїздок і використання туристичних ресурсів. В місцях де річні коливання температури та інших елементів клімату невеликі, сезонність туризму проявляє себе слабкіше.

Також на сезонність впливає відпуски населення і є ще один фактор ірраціональний (мода, звичаї).

Несприятливе впливання сезонності в туризмі торкається усіх складових тур процесу – тур ресурси, підприємництво тощо.

Також розширенню тур сезону сприяє активізація ділового туризму.

Коли виникає мертвий сезон або міжсезоння проводяться тур підприємствами знижки на відпочинок, акції, велика рекламна компанія. В цей період розвиток туризму не тільки можливий, а й достатньо вигідні.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 379; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!