Аускультація серця – тони, механызми ъх утворення, їх зміни за силою та тембром



Аускультація. Вислуховування серця дозволяє одержати уявлення про ту звукову симптоматику, яка виникає в ньому.

Аускультація серця проводиться в такому порядку: спочатку вислуховується мітральний клапан над верхівкою серця (перша точка), далі клапан аорти - у ІІ міжребер’ї справа від груднини (друга точка), клапани легеневого стовбура у ІІ міжребер’ї зліва від груднини (третя точка), тристулковий клапан коло основи мечоподібного відростка груднини (четверта точка) і знову аортальний клапан у точці Боткіна-Ерба (п’ята точка). При виявленні яких-небудь змін в цих точках треба ретельно вислухати всю ділянку серця. Це основні точки аускультації серця.

Механізм утворення тонів серця. У здорових людей при аускультації серця добре вислуховуються два тони: І тон, що виникає під час систоли - систолічний, і ІІ тон, що виникає під час діастоли - діастолічний.

І тон утворюється із кількох компонентів. Головний з них - клапанний компонент, тобто коливання стулок атріовентрикулярних клапанів у фазі ізометричного скорочення, коли клапани закриті. Другий компонент - м’язовий, пов’язаний з коливаннями міокарда, що виникають також у період ізометричного скорочення. Третій компонент - судинний, обумовлений коливаннями початкових відрізків аорти і легеневої артерії при розтягненні їх кров’ю у фазі вигнання. Четвертий компонент - передсердний, виникає внаслідок коливань, пов’язаних із скороченням передсердь. Тривалість І тону становить 0,12-0,14 с.

ІІ тон утворюється за рахунок коливань, які виникають на початку діастоли, при закритті півмісяцевих стулок клапанів аорти і легеневої артерії (клапанний компонент) і коливань стінок початкових відділів цих судин (судинний компонент). Тривалість ІІ тону становить 0,05-0,08 с.

Деколи, крім І і ІІ тонів серця, особливо у дітей, вислуховуються ще два тони : ІІІ і ІУ. Третій тон в нормі вислуховується у дітей і підлітків, а четвертий фіксується на ФКГ.

ІІІ тон обумовлений коливаннями, розслабленої стінки шлуночків при швидкому пасивному наповненні їх кров’ю із передсердь під час діастоли серця і виникає через 0,12-0,15 с від початку ІІ тону.

ІV тон появляється в кінці скорочень передсердь. Його виникнення обумовлено вібрацією передсердь під час їх скорочення, і коливаннями стінки шлуночків під час їх швидкого активного наповнення в момент скорочення передсердь.

ІІІ і ІV тони мають низьку частоту коливань, вони тихі, тому в нормі рідко вислуховуються, але чітко виявляються при реєстрації фонокардіограми. Ці тони краще вислуховуються при безпосередній аускультації. Вислуховування ІІІ і ІV тонів у людей похилого віку свідчить про тяжке ураження серцевого м’яза.

Характеристика нормальних тонів серця. І тон виникає під час систоли після довгої паузи. Він найкраще вислуховується на верхівці серця, так як систолічна напруга лівого шлуночка виражена більше, ніж правого. По характеру І тон більш тривалий і низький ніж ІІ, він співпадає з верхівковим поштовхом, і з пульсом аорти та сонної артерії.

ІІ тон утворюється під час діастоли після короткої паузи. Він вислуховується краще на основі серця, так як виникає при закритті півмісяцевих стулок клапанів аорти і легеневої артерії. На відміну від І тону він менш тривалий і більш високий.

Зміни тонів серця. При різних фізіологічних і патологічних станах може виникати посилення або послаблення звучності одного або двох тонів, зміна їх тембру, тривалості, розщеплення або роздвоєння, виникнення додаткових тонів.

У ряді випадків І і ІІ тони серця значно посилюються й іноді можуть вислуховуватись по всій верхній половині тулуба та в надчеревній ділянці. Це може бути обумовлено:

1) позасерцевими причинами: а) тонка грудна клітка (у дітей, худих людей); б) рубцеве зморщування передніх відділів легень; в) резонанс тонів серця за наявності великого газового пухиря у шлунку; г) тиреотоксикоз;

 

2) серцевими причинами: а) тахікардія, яка виникає при фізичному напруженні; б) лихоманка; в) пароксизмальна тахікардія.

Ослаблення І і ІІ тонів може бути також зумовлено позасерцевими та серцевими причинами. Позасерцеві причини ослаблення обох тонів: товста грудна клітка (ожиріння, емфізема легень), затруднення проведення звуку через рідину (ексудативний плеврит). Серцевими причинами є: міокардит, інфаркт міокарда, кардіосклероз, ексудативний перикардит, пневмоперикардіум, декомпенсація серця, дилатаційна кардіоміопатія.

Посилення І тону може вислуховуватися особливо чітко на верхівці, що має важливе діагностичне значення. Часто посилення І тону відмічається при мітральному стенозі, коли під час діастоли із передсердя в шлуночок надходить менша, ніж в нормі, кількість крові. Тому до початку систоли м’яз лівого шлуночка є менш розтягнутий кров’ю, більш розслаблений, що дає йому можливість скорочуватись більш швидко і енергійно, викликаючи посилення І тону. При стенозі правого атріовентрикулярного отвору посилення І тону вислуховується над основою мечоподібного відростка груднини. Посилення цього тону відмічається також в момент виникнення екстрасистолії із-за малого діастолічного наповнення шлуночків.

Зміна звучності І тону на основі серця не має великого значення, так як цей тон сюди тільки проводиться з ділянки верхівки серця. Аускультативне посилення І тону на верхівці - один із достовірних критеріїв мітрального стенозу. Як говорив академік А.Л. М’ясников, в діагностиці мітрального стенозу “І тон задає тон”. Посилення І тону зустрічається при мерехтливій аритмії. При атріовентрикулярній блокаді внаслідок десинхронізації роботи серця періодично виникає одночасне скорочення передсердь і шлуночків, що і приводить до значного посилення І тону - появі так званного гарматного тону Стражеско.

Послаблення І тону - важлива діагностична ознака, яка вказує на низку вад. Так, ослаблення І тону над верхівкою часто зустрічається при недостатності мітрального клапана. Внаслідок зморщування клапанів і неповного закриття атріовентрикулярного отвору випадає клапанний компонент І тону і знижується м’язовий. При недостатності клапанів аорти І тон на верхівці також ослаблюється. Причиною цього є сильне переповнення кров’ю лівого шлуночка з послідуючим передчасним і дуже щільним змиканням мітрального клапана, що приводить на початку систоли до десинхронізації і ослаблення клапанного компоненту І тону.

Посилення ІІ тону може відмічатися або над аортою, або над легеневим стовбуром. В тих випадках, коли цей тон звучніший над аортою, говорять про акцент ІІ тону над аортою; якщо ж він звучніший над легеневим стовбуром - про акцент ІІ тону над легеневою артерією.

Посилення або акцент ІІ тону над аортою частіше всього є ознакою підвищення артеріального тиску у великому колі кровообігу (гіпертонічна хвороба, симптоматичні гіпертензії, стеноз гирла аорти і т. д.). Акцент ІІ тону спостерігається і без підвищення артеріального тиску при кальцифікації стулок клапана (атеросклероз, кальциноз клапанів).

Посилення (акцент) ІІ тону над легеневою артерією свідчить про підвищення тиску в малому колі кровообігу. Це буває при недостатності мітрального клапана і, особливо, при стенозі лівого венозного отвору, а також при комбінації цих вад. Посилення ІІ тону над легеневою артерією може виникнути при вроджених вадах серця, при різних процесах в легенях, що приводять до сповільнення течії крові (емфізема, пневмосклероз, фіброз гілок легеневої артерії і т. д.).

Ослаблення ІІ тону над аортою спостерігається при недостатності клапанів аорти, звуженні гирла аорти.

Ослаблення ІІ тону над легеневою артерією зустрічається при деяких природжених і набутих вадах серця - стенозі гирла або недостатності клапанів легеневої артерії.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 473; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!