Загальні принципи формування стратегії підприємства.



 

Стратегія – набір правил для прийняття рішень, якими організація базується в своїй діяльності. Існує чотири різні групи правил:

1. Правила, що використовуються при оцінці результатів діяльності фірми в сьогоденні й у перспективі. Якісну сторону критеріїв оцінки звичайно називають орієнтиром, а кількісний зміст – завданням. 2. Правила, за якими складаються відносини фірми з її зовнішнім середовищем, що визначають: які види туристичних послуг і технології вона буде розробляти, куди і кому реалізовувати свої послуги, яким чином домагатися переваги над конкурентами. Цей набір правил називається продуктово-ринковим чи стратегією бізнесу. 3. Правила, за якими встановлюються відносини й процедури всередині організації. Їх нерідко називають організаційною концепцією. 4. Правила, за якими фірма веде свою повсякденну діяльність, які називаються основними оперативними прийомами. Єдиної стратегії для всіх підприємств не існує. Кожне підприємство унікальне в своєму роді, тому й процес розробки стратегії для кожного підприємства свій власний, тому що все залежить від позицій підприємства на ринку, від динаміки розвитку, потенціалу, поведінки конкурентів, характеристик товарів чи послуг, що виробляються, існуючого економічного

стану держави, регіону тощо. Однак усі стратегії мають кілька загальних рис, які властиві будь-якій з них. Характерні риси стратегій:

1. Процес вироблення стратегії не завершується будь-якою негайною дією. Звичайно він закінчується встановленням загальних напрямків, просування по яких забезпечить зростання й зміцнення позицій фірми. 2.  Сформульована стратегія має бути використана для розробки стратегічних проектів методом пошуку. Роль стратегії в пошуку полягає в тому, щоб, по-перше, допомогти зосередити увагу на визначених ділянках і можливостях; по-друге, відкинути всі інші можливості, які несумісні зі

стратегією. 3. Необхідність у стратегії відпадає, як тільки реальний хід розвитку

виведе організацію на бажані події. 4. У ході формулювання стратегії не можна передбачати всі можливості, що відкриються при складанні проекту конкретних заходів. Тому приходиться користуватися досить узагальненою, неповною й неточною інформацією про різні альтернативи. 5. Як тільки в процесі пошуку відкриваються конкретні альтернативи, з'являється і більш точна інформація. Однак вона може поставити під сумнів обґрунтованість первісного стратегічного вибору. Тому успішне використання стратегії неможливе без зворотного зв'язку. 6. За своєю суттю будь-які стратегічні заходи, що здійснюються підприємством, мають інноваційний характер, оскільки вони засновані на нововведеннях у його економічному, виробничому чи збутовому потенціалах. 

Основними вимогами до стратегії як до системи є:

– орієнтація на досягнення реальних цілей;

– ясність змісту та розуміння необхідності застосування певного набору стратегій;   

– ієрархічний характер, оскільки можна виділити загальну стратегію, стратегії окремих підрозділів, функціональні стратегії;

– всебічна обґрунтованість;

– гнучкість та динамічність стратегічного набору;

– баланс рівноваги між прибутковими та витратними стратегіями,

Сутність та визначення «стратегічне управління»

Термін «стратегічне управління» з’явився у 60-70-х роках ххст, для того щоб позначити різницю між поточним управлінням на рівні виробництва, що здійсн.на вищому рівні. Провідною ідеєю, що відбиває сутність переходу від оперативного управління до стратегічного, є необхідність переносу центру уваги вищого керівництва на оточення, для того щоб відповідним чином і вчасно реагувати на зміни, які у ньому відбуваються.

Стратегічне управління – це процес управління з метою здійснення місії організації за допомогою управління взаємодією організації з її оточенням.

Стратегічне управління – це набір рішень і дій по формулюванню і виконанню стратегій розроблених для того щоб досягти цілі організації.

Цикл стратегічного управління туристичного підприємства складається з 5 основних етапів:

- визначення бізнесу та місії туристичного підприємства;

- розробка цілей;

- розробка стратегії (аналіз конкурентів, аналіз середи функціонування, внутрішнє середовище, формулювання портфеля стратегій);

- реалізація стратегії (створити організаційну структуру підприємства, формування філософії діяльності підприємства);

- оцінка ефективності стратегії і корегування попередніх етапів.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!