Змістовні модулі учбового курсу



Міністерство освіти і науки України

Херсонський державний університет

Факультет дошкільної та початкової освіти

Кафедра педагогіки початкової освіти

Практикум з курсу

„Історія загальної та дошкільної педагогіки”

(кредитно-модульний аспект)

Змістовні модулі:

1. “Вступ. Первісне та рабовласницьке суспільство”

2. “Виховання, школа і педагогічна думка в середні віки та епоху Відродження”

3. “Школа та педагогіка Нового часу (ХVII-XX століття)”

4. “Школа та педагогіка Новітнього часу”

Для студентів напряму підготовки 6.010101 Дошкільна освіта

Денної та заочної форм навчання

 

 

Херсон – 2010


Петухова Л.Є., Воропай Н.А.

Практикум з курсу «Історія загальної та дошкільної педагогіки» для студентів напряму підготовки 6.010101 «Дошкільна освіта» денної та заочної форм навчання: Посібник. – Херсон: Айлант, 2010. – 138с.

 

Матеріали посібника вміщують програму, плани практичних і самостійних занять, тестові завдання, критерії оцінювання з «Історії загальної та дошкільної педагогіки» з чотирьох змістових модулів: «Вступ. Первісне та рабовласницьке суспільство», «Виховання, школа і педагогічна думка в середні віки та епоху Відродження», «Школа та педагогіка Нового часу (ХVII-XX століття)», «Школа та педагогіка Новітнього часу».

Адресується студентам напрямів підготовки «Дошкільна освіта» денної та заочної форм навчання.

Матеріали адаптовано до використання в умовах кредитно-модульної системи навчання вищих навчальних закладів.

 

Автори та укладачі:

Петухова Любов Євгенівна              – доктор педагогічних наук, професор

кафедри педагогіки початкової освіти

Воропай Наталія Анатоліївна – викладач кафедри педагогіки початкової

освіти

©Петухова Л.Є., 2010

 

©Воропай Н.А., 2010

 

©Айлант, 2010

 


Пояснювальна записка

 

Пріоритетним для системи вищої освіти є формування культури особистості на засадах інтеграції, компетентності та духовності професіонала.

Участь вищої освіти України в Болонських перетвореннях має бути спрямована на її розвиток і набуття нових якісних ознак. Модульна технологія навчання може забезпечувати стимулюючу, розвиваючу і особистісно-творчу функції одержання знань, їх самостійність і мобільність, можливість вибору в процесі професійно-особистісного навчання, контролю і самоконтролю, саморозкриття і самоставлення фахівця. Все це – за умови, що навчання буде залишатися складовою виховного процесу. Тоді модульно-кредитна система стане дійсно основою розвитку конкурентноспроможного професіонала.

Оптимізація професійно-педагогічної підготовки майбутніх вихователів у сучасних умовах повинна максимально орієнтувати на становлення їх індивідуальності та розвиток творчого мислення, що не може бути здійснено без розуміння глибинних зв’язків педагогічних явищ в їх цілісності та взаємодії з загальнокультурними процесами у світі.

У системі підготовки педагогічних кадрів у галузі дошкільного виховання історія педагогіки займає провідне місце. Історія загальної та дошкільної педагогіки як навчальна дисципліна - необхідна ланка формування цілісного уявлення майбутнього педагога про свою професійну діяльність вихователя. Історія педагогіки нагромадила великі знання про розвиток педагогічних ідей у сфері виховання, починаючи з давніх часів. Поглиблені історико-педагогічні знання сьогодні необхідні кожному вчителеві.

Глибоке розуміння будь-якої теорії неможливе без вивчення її історії, найбільшою мірою це стосується першоджерел, оскільки питання тієї чи іншої теорії є основою сучасних дискусій і практичної реалізації. У творах класиків педагогічної думки сконцентровано методологію і методику дослідження проблем навчання і виховання, що є вирішальною умовою професійної підготовки і становлення вихователя.

Передові педагоги минулого зробили значний внесок у теорію і практику виховання та освіти, проте чимало праць було незаслужено забуто. Навчальний курс з історії загальної та дошкільної педагогіки висвітлює найбільш істотні явища минулого й сучасності, містить не використаний раніше матеріал, що сприяє розкриттю основних закономірностей загальної та дошкільної педагогіки, засвоєння яких дасть змогу студентам у майбутньому самостійно поглибити свої знання.

Педагогічні теорії та концепції минулого мають значний прикладний потенціал. Вони можуть використовуватись при вирішенні сучасних проблем, які висуваються педагогічною практикою. Знання історії педагогічної думки допоможе краще зрозуміти закономірності процесу виховання і навчання, правильно оцінити нові явища та процеси в галузі навчального пізнання.

Вивчення історії загальної та дошкільної педагогіки сприяє підвищенню обізнаності студентів з історії розвитку обраної спеціальності, розумінню еволюції педагогічної думки, ознайомленню з діяльністю та педагогічною спадщиною визначних мислителів різних епох, їх боротьбою за утвердження нового, прогресивного в галузі освіти й виховання дітей.

Програма побудована в нетрадиційному сприйманні золотого фонду педагогічної спадщини. Важливим є формування у студентів наукових основ знань, умінь та практичних навичок навчання та виховання, які існували в різні історичні періоди; ознайомлення з педагогічними концепціями на основі принципу історизму.

Мета курсу: засвоєння методології та методу конкретно-історичного підходу до педагогічних фактів і явищ, оволодіння фактичним матеріалом, відомостями про виникнення й розвиток виховання, школи й педагогічної думки, системою ідей дошкільного виховання у вітчизняній і зарубіжній педагогіці, формування вміння характеризувати основні напрями педагогічної думки на різних етапах суспільства.

Завдання курсу:

- дати знання про тенденції й закономірності розвитку загальної та дошкільної педагогіки, розкрити їх органічну єдність і водночас специфіку;

- ввести в педагогічний і освітній обіг студентів новий фактичний історико-педагогічний матеріал й ознайомити з пріоритетами вітчизняної педагогічної думки, її впливом на розвиток школи й освіти в інших країнах;

- навчити студентів оперувати педагогічними категоріями й розуміти їх генезис;

- ознайомити студентів із розвитком педагогічної думки, дошкільного виховання й школи в провідних зарубіжних країнах;

- сформувати вміння з вивчення, виявлення й аналізу типових і загальних тенденцій у розвитку вітчизняної та зарубіжної освітянської справи; факторів, які стимулювали чи спрямовували її розвиток;

- виховувати у студентів почуття патріотизму, пошани до педагогічної спадщини свого й інших народів, усвідомлення значимості педагогіки в розвитку суспільства, ролі обраної професії і власного професіоналізму у вихованні підростаючого покоління відповідно до сучасних вимог розвитку України.

Зміст курсу історії загальної та дошкільної педагогіки розкриває якісні зміни в розвитку педагогічної думки і практики дошкільного виховання, у ньому чітко простежується боротьба прогресивних і консервативних тенденцій. При висвітленні педагогічних концепцій окремих мислителів акцентується увага на тому новому, що сприяло розвиткові педагогічної теорії. Особливо важливими є дослідження питання, як дошкільне виховання відповідало потребам суспільного розвитку, як процес розвитку науки в цілому впливав на теорію і практику дошкільного виховання, як нові педагогічні ідеї впливали на практику виховання дітей дошкільного віку і як досягнення практики навчання та виховання відображались у педагогічній теорії.

Викладання дисципліни «Історія загальної та дошкільної педагогіки» здійснюється шляхом читання лекцій, проведення практичних і семінарських занять, самостійної роботи студентів.

У процесі самостійної роботи студенти не тільки вивчають праці видатних педагогів минулого і сучасності, наукову літературу, а також виконують творчі завдання, курсові і дипломні роботи, ведуть науково-дослідну роботу з використанням інформаційних технологій.

При розробці семінарських занять особливу увагу приділено формуванню пізнавальної активності студентів, прищепленню зацікавленості історико-педагогічною проблематикою, формуванню вмінь та навичок порівнювати та роз’яснювати взаємозв’язки між педагогічними явищами та фактами.

Студенту необхідно набути вмінь аналізувати та співставляти мету, зміст, форми та методи виховання у єдиному потоці всесвітньої історії людської цивілізації. Цей підхід сприяє розширенню педагогічного світогляду студентів, допомагає виробленню творчого, критичного ставлення до педагогічної спадщини. Світогляд студента повинен формуватися не в процесі репродуктивного засвоєння першоджерел, а у систематичному, цілеспрямованому осмисленні ідей класиків педагогіки.

Творчі завдання, що супроводжують всі семінарські заняття, спрямовані на активне втручання студента в індивідуальну та групову пошукову роботу.

Важливим фактором успішного навчання у вищому навчальному закладі є здатність самостійно добувати знання. Викладання курсу «Історія загальної та дошкільної педагогіки» передбачає управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів у процесі ознайомлення з основними напрямками розвитку педагогічної думки та освітніх систем у конкретно-історичних умовах протягом довготривалого періоду існування цивілізації.

Навчальним планом визначено загальний обсяг годин, який планується на вивчення курсу. Близько 54 % навчального часу відводиться на самостійну роботу студентів (СРС). Самостійна робота студента – це пізнавальна, організаційна і методично спланована діяльність, яка здійснюється без прямої допомоги викладача, але з конкретно передбачувальним результатом.

Конспектування (від лат. conspectus – огляд) – короткий письмовий виклад змісту книги, лекцій, доповіді, який містить основні положення, факти, приклади.

Конспектування краще проводити за такою схемою:

Автор.........

Назва твору. Вихідні дані першоджерела............

Рік створення, рік друку твору................

Відповіді на запитання бажано робити використовуючи цитати з першоджерел за схемою:

Формулювання питання
Назва частини, номер розділу, сторінки, з якої взята цитата. Особиста оцінка. Цитати

 

Якщо самостійна робота вимагає вивчення та аналіз позицій декількох педагогів та порівняння їх, схема конспектування буде іншою:

 

Автор, роки життя Автор, роки життя Автор, роки життя

Формулювання питання

Цитати (з номером джерела та сторінок) або позиція автора Цитата (з номером джерела та сторінок) або позиція автора Цитата (з номером джерела та сторінок) або позиція автора

 

Форма конспекту може мати тематичний характер:

 

Автор, роки життя, назва творів Визначення мети виховання Завдання виховання Методи та прийоми виховання Засоби виховання Місце виховання, як фактору розвитку особистості

 

Ефективність самостійної роботи визначається системою контрольних заходів, які передбачені при вивченні курсу. Це можуть бути експрес-опитування на початку лекцій або семінару, письмові домашні або аудиторні контрольні роботи різної тривалості, тестові завдання, колоквіум.


Програма курсу:

Навчально-тематичний план

 

Тема

або

розділ

Кількість годин для форм навчання (денна)

Форма семестрового

контролю

Всього Лекції Семінари Самостійна робота
Змістовий модуль 1 8 2 2 4

залік

Вступ. Виникнення виховання у первісному суспільстві 3 1   2
Виховання та навчання в давніх цивілізаціях Сходу 2     2
Виховання та освіта в античному світі 3 1 2  
Змістовий модуль 2 20 6 4 10
Просвіта та педагогічна думка у Візантії 2     2
Виховання, школа і педагогічна думка в Західній Європі в середні віки та епоху Відродження 6 2 2 2
Виховання, школа і педагогічна думка народів Сходу в епоху Середньовіччя 4     4
Педагогічні ідеї та освіта східних слов’ян 3 2 1  
Виховання, навчання і педагогічна думка в Київській Україні - Русі та у період розвитку феодалізму (до ХVІІ століття) 5 2 1 2
Змістовий модуль 3 60 16 22 22

екзамен

Школа та педагогіка в країнах Західної Європи (ХVІІ – ХVІІІ ст.) 14 4 6 4
Школа та педагогічна думка України та Росії ХVІІІ століття 8 2 2 4
Школа та педагогічна думка країн Західної Європи  (до 90 років ХІХ століття) 8 4 4  
Стан школи, освіти та педагогічної думки України у складі Російської держави (до 90 років ХІХ століття) 10 2 4 4
Зарубіжна школа та педагогіка кінця ХІХ - початку ХХ століття 6 2 2 2
Становлення суспільного дошкільного виховання в Україні та Росії в кінці XIX - на початку XX ст. 7 1 2 4
Національна система дошкільного виховання, школи в УНР (1917-1919 рр.). Дошкільне виховання й освіта у 20-30 роки 7 1 2 4
Змістовий модуль 4 20 4 2 14
Розвиток суспільного дошкільного виховання та освіти в 50-80-ті рр. ХХ ст. 8 2 2 4
Сучасний стан розвитку школи, педагогічної думки й суспільного дошкільного виховання в зарубіжних країнах 6     6
Відродження національного дошкільного виховання та освіти в період становлення незалежної суверенної України 6 2   4
Всього 108 28 30 50  

Тема: Вступ. Виникнення виховання у первісному суспільстві. Школа та виховання в давньому світі та античній епосі

Вступ. Предмет і завдання історії педагогіки як науки і навчальної дисципліни. Виховання в історії педагогічних джерел (Ш. Летурно, П.Монро, К. Шмидт, П Каптерев, П. Соколов та інші). Історія педагогіки та сучасність. Прогностична функція історико-педагогічної науки її методологічні основи, джерела та методи. Основні принципи побудови історії педагогіки.

Виникнення виховання у первісному суспільстві.Походження виховання, його становлення як цілеспрямованого процесу. Теорії виникнення виховання. Особливості розвитку первіснообщинного ладу на різних етапах. Виділення виховання в самостійну функцію. Характер, зміст і організація виховання в умовах первісного суспільства. Сімейне виховання. Виникнення шкіл. Первинні форми узагальнення досвіду виховання. Виникнення нерівності в умовах розпаду первісного суспільства.

Виховання та навчання в давніх цивілізаціях Сходу.Своєрідність організації, змісту і методів виховання в стародавніх державах Сходу (Єгипет, Індія, Китай та ін.).

Виховання та освіта в античному світі.Виховання дітей в архаїчній Греції ІХ-VІІІ ст. до н. е. (Гомер “Іліада”, “Одіссея”). Спартанська та афінська системи виховання. Давньогрецькі філософи про виховання й освіту. Теорія розвитку особистості Демокріта. Платон про зміст і організацію громадського виховання дітей дошкільного віку. Арістотель про сімейне і суспільне виховання, вікову періодизацію. Освіта в епоху еллінізму. Сімейне і суспільне виховання в Стародавньому Римі. М.Ф.Квінтіліан про природовідповідне виховання, проблеми сімейного та суспільного виховання. Виникнення християнства і його вплив на виховання і педагогічну думку (Августін Аврелій – Блаженний, Флавій Кассіодор).

Тема: Виховання, школа і педагогічна думка в середні віки та епоху Відродження

Просвіта та педагогічна думка у Візантії.Основні етапи розвитку культури та просвіти у Візантії (І.Златоуст, В.Кесарійський, Г.Богослов). Виховання та освіта у Візантії.

Виховання, школа і педагогічна думка в Західній Європі в середні віки та епоху Відродження.Розвиток церковної культури. Рицарська система виховання. Гуманізм епохи Відродження. Характер педагогічних ідей гуманізму. Педагоги-гуманісти (Ф. Рабле, Вітторіно-де-Фельтре, М. Монтень, Е. Роттердамський). Виникнення схоластики. Середньовічні університети. Ієзуітська система виховання (І. Лойола). Виховання дітей дошкільного віку в сім'ї, у притулках для бідних. Системи виховання в країнах Західної Європи в умовах феодального ладу: церковне (духовне) виховання, лицарське виховання тощо.

Виховання, школа і педагогічна думка народів Сходу в епоху Середньовіччя.Практика та освіта в країнах близького та середнього Сходу. Виникнення релігії – ісламу. Формування мусульманської теології. Коран як засіб адміністративного керівництва. Шкільні системи країн близького та середнього Сходу (Авіценна, династія Тан, Фарабі). 

Педагогічні ідеї та освіта східних слов’ян.Предки східних слов’ян, суспільний лад, побут, погляди на виховання (V–ІХ ст.). Педагогічні ідеї й освіта східних слов'ян. Сімейні, громадські форми навчання й виховання дітей. Праслов'янська мова, писемність. Трипільська культура. Піктографічне, ідеографічне, вузликове письмо. Археологічні знахідки стародавніх іграшок. Образи іграшок і їх роль у вихованні малих дітей. Форми давньослов'янської писемності. Народна педагогіка, звичаї, обряди, фольклор у вихованні дітей у часи поклоніння силам природи.

Виховання, навчання і педагогічна думка в Київській Україні Русі та у період розвитку феодалізму (до ХVІІ століття).Зародження і розвиток школи в Київській Русі. Вплив християнства на розвиток педагогічної думки. Педагогічна думка у пам’ятках писемності Київської Русі (“Руська правда”, “Джерела знань”, “Повість временних літ”). Школи Ярослава Мудрого. Школи "книжного навчання", церковні, монастирські, кафедральні, при єпископських дворах, приватні. Перше жіноче училище (1086 р.). Зміст і методи їх роботи. Ступені освіти: "початкова, середня, підвищена". Навчальні книги. Школа і бібліотека Києво-Печерського монастиря, Софійського собору. Основні пам’ятники українського письма України-Русі (“Слово о полку Ігореві”, “Повчання Володимира Мономаха дітям”). Поширення грамотності в народі. Берестяні грамоти. Виховання дітей в українській селянській родині. "Домострой" - педагогічний пам'ятник XVI ст. Настанови батькам про сімейне виховання. Українське національне відродження напередодні і в часи другого періоду державності України - козаччини ( XV - перша половина XVIII ст.). Українська громадськість у боротьбі за національну культуру, освіту. Представники духовенства, громадські братства - фундатори національної школи, освіти, книгодруку. Педагогічна діяльність П.Могили. Братські школи - осередки української мови, ідей. Відродження національної освіти. Демократичне, гуманітарне спрямування їх статуту. "Порядок шкільний" як педагогічна пам'ятка. Просвітницька роль Острозької академії (1576 - 1608 рр.), Києво-Могилянської академії (1632 - 1701, 1812 рр.), їх західноєвропейський рівень, прогресивний зміст, засоби навчання, національний, демократичний напрям. Піднесення освіти в ХVІ-ХVІІ ст. в умовах створення Російської держави. Організація початкових шкіл, відкриття Московської слов'яно-греко-латинської академії (1687 р.). Створення навчальних книг. Видання букварів, словників, азбуковників. Внесок вихованців Києво-Могилянської академії в розвиток педагогічної думки (С.Полоцький, Є. Славінецький). Перші дитячі притулки для дітей при церквах, лікарнях як благодійні виховні заклади для дітей бідного люду.

Тема: Школа та педагогіка Нового часу (ХVII-XX століття)

Школа та педагогіка в країнах Західної Європи (ХVІІ-ХVІІІ століття).Стан шкільної справи на початку Нового часу. Педагогічні погляди В.Ратке. Педагогічна концепція Я.-А. Коменського. Ідея загального навчання. “Велика дидактика” Я.-А.Коменського. Мета виховання. Принцип природовідповідності виховання. Дидактичні принципи. Класно-урочна система. Вимоги до вчителя. Організація процесу навчання. Я.-А.Коменський про значення, мету, зміст і методи сімейного початкового виховання, про підготовку дітей до школи. “Материнська школа” Я.-А. Коменського. “Видимий світ в малюнках”, його вплив на розвиток дитячої енциклопедичної літератури. Методика дошкільного виховання. Значення Я.А.Коменського для наступного розвитку педагогіки та школи.

Розвиток англійської і французької школи і педагогічної думки в XVII - XVIII ст. Шкільна освіта Англії. Емпіріко-сенсуалістична концепція виховання та освіти Дж. Локка. Педагогічні погляди Дж. Локка. Дж. Локк про виховання джентльмена та його моральне, фізичне і розумове виховання. Погляди Дж. Локка на гру, іграшку, виховання дітей з раннього віку.

Педагогічні погляди французьких просвітителів (Д.Дідро, К.-А.Гельвецій). Французькі просвітителі про фактори розвитку особистості: рівність здібностей, роль суспільного середовища і виховання в розвитку дітей. Вимога реорганізації школи на демократичних засадах.

Педагогічна теорія Жан-Жака Руссо. Ж.-Ж.Руссо про природне і вільне виховання. Періодизація дитинства, зміст виховання за періодами. Погляди Руссо на фізичне, моральне, сенсорне і розумове виховання. Роль праці у становленні особистості. Проблема сімейного й суспільного виховання. Метод природних наслідків. Історичне значення ідей Ж.-Ж.Руссо, їх критика і розвиток у різних країнах.

Школа та педагогічна думка України та Росії ХVІІІ століття. Різноманіття шкіл та напрямів освіти в Україні. Народнопоетична творчість народу як джерело соціальне важливих поглядів на виховання, розвиток, освіту і навчання підростаючого покоління. “Козацька педагогіка”. Подвижницьке життя, демократична філософія та педагогіка Г.С.Сковороди.

Шкільні й освітні реформи на початку XVIII ст. в Росії. Створення станових дворянських шкіл, нових типів навчальних закладів. Відкриття гімназій, Московського університету (1755 р.). Статут 1716 р. про організацію державних дитячих притулків, підготовку в них дітей до життя.

Педагогічні ідеї великого мислителя і вченого В.М.Ломоносова. Ідеї народності у вихованні, відстоювання рідної мови в навчанні дітей, вимога загальноосвітньої школи.

Педагогічна діяльність щодо створення виховних будинків, навчальних закладів І.І.Бецького. Педагогічна діяльність Ф.І.Янковича. Вимоги до виховання дітей у сім’ї та в соціальному оточенні.

Освітянські погляди та діяльність російського просвітителя М.І.Новикова. Видання журналу “Дитяче читання для серця і розуму”, його значення в розвитку сімейної педагогіки. Положення про всебічний розвиток дітей з раннього віку.

Школа та педагогічна думка країн Західної Європи та США (до 90 років ХІХ століття).Педагогічна діяльність і теорія Йоганна-Генріха Песталоцці. Демократичний характер педагогічної діяльності та поглядів Й.-Г.Песталоцці. Ідеї природовідповідного та розвиваючого навчання. Теорія елементарної освіти. Й.-Г.Песталоцці про єдність навчання з продуктивною працею. Роль Й.-Г.Песталоцці в розвитку окремих методик. Й.-Г.Песталоцці про сімейне дошкільне виховання. “Книга матерів” Й.-Г.Песталоцці, її значення у розробці програми розвитку дитини. Вплив ідей Й.-Г.Песталоцці на теорію і практику шкіл і дошкільного виховання.

Бурхливий розвиток капіталізму, виникнення мануфактур. Проблеми дитячої бездоглядності. Виникнення різних типів закладів для виховання дітей дошкільного і раннього шкільного віку. Видання першого керівництва для цих шкіл.

Педагогічна теорія і практика дошкільного виховання Фрідріха-Вільгельма-Августа Фребеля. Ф.-В.-А.Фребель - організатор перших дитячих садків у Німеччині. Розвиток Ф.-В.-А.Фребелем теорії суспільного дошкільного виховання. Організація діяльності дітей як основний зміст роботи дитячого садка. Розумовий і мовний розвиток дитини. Функції наочності в педагогічному процесі. Форми організації навчання дітей. Виключне виховне і розвиваюче значення гри. Праця дітей в природі. Ф.-В.-А.Фребель - винахідник “дарунків” для дітей. Підготовка виховательок. “Дитячий садок” Ф.-В.-А.Фребеля, оцінка його системи.

Педагогічні ідеї та просвітницька діяльність соціалістів-утопістів XIX ст. (Ф.-М.-Ш.Фур’є. А.Сен-Сімон). Педагогічні погляди Ф.-М.-Ш.Фур’є. “Лад гармоній”. Теорія саморозвитку особистості. Самоорганізація як основна форма організації виховання малих дітей. Роль гри і праці в педагогічному процесі.

Педагогічні ідеї і діяльність Р.Оуена. Вчення Оуена про створення характеру. Заклади для маленьких дітей у Нью-Ленарку. Р.Оуен - засновник теорії суспільного дошкільного виховання. Р.Оуен про фізичне, моральне, розумове виховання дітей. Поєднання навчання дітей з їх продуктивною працею. Вплив ідей і практики Р.Оуена на розвиток світової демократичної педагогіки.

Стан школи, освіти та педагогічної думки України у складі Російської держави (до 90 років ХІХ століття)Стан освіти і школи в Україні в І половині XIX ст. Розвиток демократичної педагогічної думки в Україні.

Педагогічна теорія К.Д.Ушинського. Ідея народності виховання. К.Д.Ушинський про сімейне й суспільне дошкільне виховання, його завдання й зміст. Навчальні книги К.Д.Ушинського. Соціальна природа й виховна роль дитячої гри.

Гуманізм педагогічних поглядів Т.Г.Шевченка. Погляди поета на сімейне виховання дітей дошкільного віку. Куліш П.О. про виховання дітей з раннього віку в сім’ї. Суспільно-педагогічна діяльність М.І.Пирогова. Прогресивна педагогічна діяльність і шкільні книги М.О.Корфа. Громадсько-педагогічна діяльність О.В.Духновича на засадах народності, демократизму та гуманізму. Просвітницька, суспільно-педагогічна діяльність М.П.Драгоманова, Лесі Українки, І.Я.Франка, С.Васильченка, І.С.Нечуя-Левицького, Олени Пчілки. Вимоги національної освіти на наукових засадах, доступної для народу.

Школа і педагогіка в Росії в XIX ст. Шкільні статути 1804, 1828 рр. Створення спеціальних шкіл. Розвиток нового типу навчально-виховних закладів - притулків для дітей трудящих, школи для малолітніх дітей Є.О.Гугеля, його метод розвиваючих бесід. Прогресивна діяльність і педагогічні ідеї В.Ф.Одоєвського. Створення ним дитячих притулків для дітей. Настанови до їх організації та роботи. Вимоги до дитячих творів. Шкільні реформи 60-х рр. Створення нових навчально-виховних закладів. Перші дитячі садки в Росії. Перший журнал з дошкільного виховання “Дитячий садок” (ред. А.С.Симонович). Педагогічна діяльність і педагогічні ідеї Л.М.Толстого. Ідеї народності у вихованні, вимога вільного виховання дітей. Діячі дошкільного виховання другої половини XIX ст. - А.С.Симонович, Є.М.Водовозова, Е.Г.Конраді. Розробка основних положень системи дошкільного виховання.

Зарубіжна школа та педагогіка кінця ХІХ - початку ХХ століття.Загальна характеристика розвитку школи, дошкільного виховання та педагогіки в провідних державах світу кінця XIX - І половини XX ст. Основні напрями педагогічної теорії. Погляди Джона Дьюї на виховання дітей з раннього віку.

Педагогічна діяльність Поліни Кергомар зі створення нового типу дошкільних закладів. Розробка різних видів ігор. Принцип систематичності і комплексності в побудові педагогічної роботи з дітьми.

Теорія потреб як основа методу Жана-Овіда Декролі. “Центри інтересів”. Дидактичні ігри Жана-Овіда Декролі. Метод Жана-Овіда Декролі в зарубіжних дошкільних закладах.

Педагогічна система Марії Монтессорі. Теорія самонавчання і самовиховання. Основні принципи “методу” М.Монтессорі. Ставлення до гри, використання казки. Використання педагогічних ідей М.Монтессорі в сучасних дошкільних закладах.

Становлення суспільного дошкільного виховання в Україні та Росії в кінці XIX - на початку XX століття.Боротьба за загальну освіту. Ідеї народності, рівноправності, всебічного розвитку особистості. Виховне значення рідної мови. Українські букварі й інші підручники. Приватні навчальні заклади. Школи Х.Алчевської (1870 р.). Колегія П.Галагана (1871 р.). Законопроект “Про навчально-виховні установи для дітей дошкільного віку”. Зростання кількості народних та приватних дитячих садків відповідно до потреб суспільства. Діяльність Фребелівського товариства (Київ, 1907 р.). Пропагандистська і організаторська діяльність Київського товариства народних дитячих садків (1907 р.). Педагогічні погляди Н.Д. Лубенець. Практичні положення про дитячий садок.

Народна освіта й суспільне дошкільне виховання в Росії. Основні педагогічні напрями (В.П.Вахтеров, Д.І.Тихомиров, П.В.Каптерев, К.М.Вентцель). Теорія вільного виховання К.М.Вентцеля. Створення будинків вільної дитини, дитячих садків, вимога врахування особливостей розвитку дітей, їх віку. Піднесення в галузі теорії і практики дошкільного виховання на початку XX ст. Народні дитячі садки. Діяльність педагогічних товариств сприяння дошкільному вихованню. Суспільно-педагогічна діяльність і погляди П.Ф.Лесгафта. Основи сімейного виховання. Діячі дошкільного виховання в Росії на початку XX ст. - Л.К.Шлегер, М.Х.Свентицька, С.І.Тихеєва.

Національна система дошкільного виховання, школи в УНР (1917-1919 рр.). Дошкільне виховання й освіта у 20-30 роки.Започаткування фундаменту української національної школи. Учительський, студентський рух за українізацію школи. Державно-педагогічна діяльність Софії Русової. Роль її теоретичних, методичних праць, педагогічної та організаторської діяльності в започаткуванні національного дошкільного виховання, підготовки відповідних кадрів. Концепція національного дитячого садка.

Школа і дошкільне виховання в Росії 1917 - 1920 рр. Перебудова системи народної освіти. Перші декларації щодо дошкільного виховання, розробка нової теорії виховання. “Положення” і “Принципи єдиної трудової школи”. Перший Всеросійський з’їзд з дошкільного виховання (1919 р.). Розвиток педагогічних ідей відродження народної національної освіти в документах про школу, навчальних планах, програмах. Ліквідація неписемності. Створення системи народної освіти і школи в Україні. Введення загальнообов'язкового початкового навчання в Україні (1924-1930рр.).

Розгортання громадського дошкільного виховання. Типи дошкільних закладів. Розвиток шкіл і дошкільного виховання в умовах відновлення народного господарства, індустріалізації країни. Всеросійські з’їзди з дошкільного виховання (1921, 1924, 1926, 1928 рр.). Перші програмні та методичні документи. Дослідження С.О.Аркіна і Л.І.Чулицької. Програми з дошкільного виховання 1932, 1934 рр. Перше “Керівництво для вихователя дитячого садка” (1938 р.). Всесоюзна конференція з дошкільного виховання (1931 р.).

Педагогічна теорія і практика А.С.Макаренка. Впровадження в навчальний процес ідей народної педагогіки. Основи початкового сімейного виховання. “Книга для батьків”.

Тема: Школа та педагогіка Новітнього часу

Розвиток суспільного дошкільного виховання та освіти в 50-80-ті рр. ХХ ст. Реформа загальної, професійної школи і дошкільних закладів. Реформи та пошуки оптимального змісту освіти у післявоєнний період. Перебудова управління народною освітою. Новий “Статут дитячого садка”, “Керівництво для вихователя дитячого садка”. Боротьба з дитячою бездоглядністю. Заходи уряду щодо розширення мережі дошкільних закладів, поліпшення їх роботи. Типи дошкільних закладів: ясла і ясла-дитячий садок. Ряд видань “Керівництва для вихователя дитячого садка” (1945-1950 рр.).

Нові дослідження з проблем розумового, морального, трудового виховання, наступності в роботі дитячого садка і школи в 50-60-ті рр. Курс на загальну народну освіту, обов’язкову середню освіту (1966 р.).

Педагогічна діяльність та життя Василя Сухомлинського. Джерела літературної та педагогічної спадщини Сухомлинського. Виховне значення слова в творчості Сухомлинського. Формування колективізму в школярів. Трудове та моральне виховання. Ідеї всебічного розвитку особистості та їх історичне значення.

Реформа загальноосвітньої, професійної школи, дошкільних закладів - спроба вивести освіту СРСР з глибокої кризи (1984 р.). Дитячий садок - школа.

Сучасний стан розвитку школи, педагогічної думки й суспільного дошкільного виховання в зарубіжних країнах.Тенденції розвитку педагогічної теорії і практики зарубіжних країн в сучасному світі. Шкільна політика в індустріальне розвинутих країнах Заходу напередодні XXI ст. Сучасний стан розвитку педагогічної науки в країнах Західної Європи та США. Система освіти і реформа школи в провідних зарубіжних країнах. Стан суспільного дошкільного виховання. Організація різних типів дошкільних закладів. Підготовка кадрів.

Відродження національного дошкільного виховання та освіти в період становлення Української держави (90-ті рр. XX століття). Сучасний стан розвитку проблеми.Декларація про державний суверенітет України, Акт проголошення незалежності України, Закони “Про освіту”, “Про мови” в Україні. Державна програма “Освіта” (Україна XXI ст.). Концепції національної школи, дошкільного виховання. Перспективи і напрями розвитку освіти, вимоги до її змісту, рівня і обсягу. Сучасне відродження в освітньо-виховній справі. Вплив процесів гуманізації і демократизації суспільного життя на розвиток педагогіки, освіти, виховання. Творчі пошуки українських педагогів, учених, практиків. Повернення до джерел народної педагогіки в умовах суспільного виховання. Програми в галузі дошкільного виховання («Малятко», «Зернятко», «Дитина в дошкільні роки», «Я у світі»).


Змістовні модулі учбового курсу

І змістовний модуль

Тема: Вступ. Виникнення виховання у первісному суспільстві. Школа та виховання в давньому світі та античній епосі

Лекційні модулі:

1. Вступ. Виникнення виховання у первісному суспільстві.

2. Виховання та освіта в античному світі.

 

Практичні модулі:

 

Практичне заняття № 1


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 883; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!