Визначення ціни пакету туристичних послуг.



В ціну турпакета обов’язково закладається прибуток туроператора, який встановлюється у відсотках до собівартості і залежить від рівня рентабельності туру, що планується. Норма ментальності коливається в широких межах (від 5% до 100% і більше).

Для групового туризму туристичний продукт переважно являє собою пакет послуг, розрахованих на групу людей, до якої входять як туристи, так і особи, що їх супроводжують, якщо таке обумовлене туристичною угодою.

Ціна турпакета в розрахунку на одного туриста у цьому разі визначається за формулою:

                            ,                                

де  - ціна турпакета в розрахунку на одного туриста, грн.;

 - вартість послуг, які входять до пакета, складеного туроператором   

 - непрямі податки на окремі види послуг, грн.;

   - знижки які можуть бути надані.

 - прибуток туроператора, грн.;

     - індекс комісійного збору;

    - індекс ПДВ

      - чисельність туристів у групі та супроводжувальних осіб;

Комплексна ціна туру має змінні елементи — так звані прямі змінні витрати (ціна «нетто») та умовно-постійні витрати туристичної фірми — складові ціни «брутто». Ряд умовно-постійних витрат (вартість послуг гіда, екскурсовода, перекладача та інших послуг працівників, що супро­воджують групу туристів) в розрахунку на одного туриста зменшується (збільшується) по мірі збільшення (зменшення) чисельності туристів у групі й враховуються у ціні туру як прямі змінні витрати. Тому при ви­значенні вартості й ціни турпакета враховують загальний обсяг опера­цій та сумарну вартість угоди.

Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства.

Економічний підсумок діяльності суб'єктів господарю­вання, що виражається у вартісній формі, є фінансовими ре­зультатами.

       Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється не тільки абсолютними, але й відносними показниками, до яких відноситься система показників рентабельності.

Підприємство вважається рентабельним, якщо доходи від реалізації продукції чи послуг перекриваються витратами і, крім того, утворюють суму прибутку, достатню для нормального його функціонування.

Для туроператора розраховується рентабельність (РТО) у відсот­ках до виручки (доходу) від реалізації турпродукту та окремих послуг за формулою:

                                                  ,                                          

де   Пч - чистий прибуток туроператора;

Дч - чистий доход (виручка) від реалізації туроператора.

Для турагентської діяльності розраховується рентабельність комісійної винагороди (РК) за формулою:

                                                  ,                                          

де Пч - чистий прибуток турагента;

     КВ - комісійна винагорода турагента.

Рентабельність витрат визначається як відношення суми при­бутку підприємства до суми його витрат за певний період і виража­ється у відсотках. Цей показник характеризує ефективність поточ­них витрат підприємства, їхню окупність і величину прибутку, що припадає на одиницю витрат.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 798; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!