ЕФІОПСЬКЕ ЦАРСТВО (Aethiopis)



Ефіопське царство займає більшу частину Африканського материка, на північ — до південної окраїни пустині Сахара, на південь — до південної межі басейну ріки Оранжевої. Крім того, в межі царства входять південний край Аравійського півострова, острів Сокотра, а також острови Вознесіння і Святої Єлени. В межах цього царства виділяють чотири області: Суданська займає всю південну позапустинну частину Африки до меж царства, Східну Африку, приграничні райони на півночі царства та його аравійську частину; Конголезька область охоплює регіон тропічних і екваторіальних вічнозелених лісів у басейнах Нігера і Конго, Калахарі-Намібська область займає територію однойменних пустинь Південної Африки, а Атлантична область включає острови Вознесіння і Святої Єлени.

Біофілота Ефіопського царства має широкі і давні зв'язки з біофілотами Індомалайського і Мадагаскарського царств; трохи менше вона зв'язана з біофілотою Палеарктики, але утворює на півночі широку перехідну зону з цим царством. Що ж до Капсько-го царства, з яким ефіопське має відкриту сухопутну межу, то тут простежується значна спільність тільки в пізнішому фауністичному компоненті біофілот (птахи і ссавці), а давня частина фауністичного і флористичний компонент, навпаки, мають різкі відмінності.

Флора Ефіопського царства має кілька осередків глибокого ендемізму. Особливої уваги заслуговує континентальний осередок, що лежить у Конголезькій області. Тут є 5 ендемічних родин. Di-oncophyllaceae ростуть у Сьєрра-Леоне і на Березі Слонової Кості, два роди являють собою чагарники, а один — ліани до 40 м завдовжки. До Medusandraceae входить два роди великих дерев до 12 м заввишки.

Калахарі-Намібська область характеризується ендеміками високого рангу, але локально поширеними. Найдивовижніша рослина тут — вельвічія (Welwitschia mirabilis), що належать до монотипової родини Welwitschiaceae ряду гнетових класу голонасінних. Далеким родичем вельвічії є наша ефедра (родина ефедрових того самого ряду гнетових). Вельвічія — дводомна рослина близько 1 м заввишки, що росте в пустині Наміб. Її товстий дерев'янистий стовбур утворює вгорі щось схоже на роззявлену пащу, а два широких розрізних листки звисають на землю, наче щупальця.

25 ендемічних родів рослин Суданської області ростуть на острові Сокотра, 1 рід із родини вербенових (Coelocarpum) є спільним з флорою Мадагаскару.

На рівні родів Ефіопське царство має велику кількість ендеміків, особливо в Конголезькій області, на острові Сокотра, а також в Атлантичній області, де росте 5 ендемічних родів рослин. Решта родів флори цієї області є спільними з Суданською областю, таких спільних родів налічується 22. Цікаво, що ендеміки Атлантичної області, навпаки, мають найближчих родичів у Неотропіках. Це Mellisia з родини пасльонових, Commidendron і Меlа-nodendron — деревовидні складноцвітні. Слід зазначити, що високий родовий ендемізм проявляється тільки на острові Святої Єлени, тоді як на острові Вознесіння виявлено всього тільки 2 види ендемічних рослин.

Багато родів рослин Ефіопського царства широко виходять за його межі. Акації (Асасіа) представлені тут великою кількістю ендемічних видів, але центр різноманітності цього роду (близько половини з 700...800 видів) лежить в Австралійському царстві.

Із 15 видів баобабів (Adansonia) тільки 1 (А. digitata) широко населяє Суданську область, решта мають обмежені ареали в

 межах цієї області, а також на Мадагаскарі. І, нарешті, 1 вид баобабівросте в Північній Австралії (А. grigorii).

В основному для Суданської і Конголезької областей характерні великі черевоногі молюски з родів Achatina і Cochlitoma, скорпіони родів Parabuthus і Babycurus. Своєрідне поширення дрібних павукоподібних родини Ricinoididae, які живуть у Конголезькій області, а також у Неотропіках.

У Суданській області трапляються великі павуки-птахоїди роду Theraphosa. Там же живуть багатоніжки-геофіли роду Оrуа, які випромінюють сильне люмінесціююче світло. Для Конголезької області ендемічні листоногі сколопендри роду Alipes.

Найхарактерніший для всіх екваторіальних і тропічних регіонів земної кулі ряд термітів (Isoptera) найбагатше представлений саме в Ефіопському царстві. Так, із приблизно 2000 видів термітів світової фауни близько 700 видів трапляється в цьому царстві. Із звичайних африканських родів можна згадати Macrotermes, які будують баштоподібні надземні споруди заввишки до 6 м.

Серед родин твердокрилих найрізноманітніші чорниші і скарабеїди. Із них вражають своїми розмірами (до 10 см завдовжки) жуки-голіафи — 2 види роду Goliathus з підродини бронзівок. Вони живуть тільки в Конголезькій області.

Із перетинчастокрилих згадаємо один вид мурашки-кравця (Oecophylla longinoda). Другий вид цього ж роду (О. smaragdinа) населяє тропічну Азію. Обидва види будують свої гнізда, склеюючи листки павутиною, яку виділяють личинки. Характерні також види Dorylus з особливої групи бродячих мурашок.

У фауні двокрилих вартий уваги рід мух-цеце (Glossina), 20 видів цього роду населяють Конголезьку і Суданську області. Ці мухи є переносниками сонної хвороби людини і хвороби великої рогатої худоби — нагани. Хоч тепер мухи-цеце обмежені в своєму поширенні Ефіопським царством, колись вони мали значно ширший ареал. Так, представників цього роду знайдено в міоценових відкладах у штаті Колорадо (США).

Прісноводні риби Ефіопського царства представлені великою кількістю ендемічних родин. Проте багато видів ефіопської іхтіофауни виходить за описані вище межі царства в басейні Нілу, доходячи до його пониззя. Передусім тут ендемічний ряд дзьоборилих, або мормірусоподібних (Mormyriformes). Дві родини цього ряду, що охоплюють більш як 100 видів, дуже поширені в екваторіальних і тропічних районах Африки.

Родина харацинових риб (Characinidae) представлена в розглядуваному царстві (в основному в басейні Конго) більш як 100 видами, але центр різноманітності цієї родини міститься, безперечно, в Неотропіках. Із багатьох ендеміків згадаємо відомого аква-ріумістам конго (Micralestes interruptus) — розкішно забарвлену рибку 6...8 см завдовжки.

Зв'язки ефіопської іхтіофауни з Неотропіками демонструє також родина африканських електричних сомів (Notopteridae), споріднена з чотирма південноамериканськими родинами загальної підродини Gymnotoidea. В Ефіопському царстві взагалі, дуже різноманітні соми, включаючи яскраво забарвлені види, наприклад з роду Clarias.

Пантропічна родина цихлід має в Ефіопському царстві центр різноманітності. Із загальної кількості близько 600 видів тільки в озерах Ньяса і Танганьїка живе більш як 200 видів. Найбільш відомі види дуже поширеного роду Тіlаріа, а також цінимі акваріумі-стами Pseudotropheus, Pelmatochromus, Labeotropheus, Lamprolo-gus, Nannochromus, Hemichromis, Haplochromis.

Ендемічний ряд багатоперих (Polypteriformes) з єдиною родиною, що включає 2 роди — Polypterus і Calamoichtus. І, нарешті, в Ефіопському царстві поширені 3 види дводишних риб Protopterus, споріднених з південноамериканським лепідосиреном та австралійським неоцератодом.

Фауна наземних хребетних тварин Ефіопського царства цікава тим, що, на відміну від флори, має значно більше спільного з фауною Капського царства в результаті широкого взаємопроникнення характерних груп тварин. Тому навіть типові для кожного з царств групи хребетних виявляються, як правило, субендеміками, які населяють значні простори не тільки «свого», а й сусіднього царства.

Безногі земноводні, дуже поширені по всіх вологих тропіках земної кулі, представлені в Ефіопському царстві особливим родом Rhinatrema. Безхвості земноводні численні і різноманітні. Родина піпових (Pipidae), спільна з Неотропіками, має в Ефіопському царстві ендемічний рід— Hymenochirus і субендемічний — Xenopus. Найбільше поширена гладенька шпорцева жаба X. laevis, яка населяє водойми по всьому півдню материка.

Родина веслоногих жаб (Rhacophoridae) має в Ефіопському царстві центр видової різноманітності — тут живе більше половини з 400 видів, цієї великої групи безхвостих земноводних. Деякі роди ендемічні (Megalixalus, Kassina, Chiromantis), інші спільні з Капським (Hylambates) або Мадагаскарським (Hyperolius) царством. Родина вузькоротих (Microhylidae), властива вологим тропікам від Південної Америки до Північної Австралії, також добре представлена в Ефіопському царстві (роди Breviceps, Hemi-sus, Astylosternus та ін.). До останнього із згаданих родів належить незвичайна волосата жаба (А. robustus), яка населяє гірські річки Західної Африки. Справжні жаби (Ranidae) саме в тропічній Африці мають центр різноманітності. Тут живе, зокрема, і найбільший вид родини — жаба-голіаф (Rana goliath), що досягає 25 см завдовжки і маси 3,3 кг. Водночас треба зазначити, що тут немає квакш (Hylidae).

В Ефіопському царстві міститься центр різноманітності сухопутних черепах (родина Testudinidae), де, крім типового роду Testudo, є ендемічні і субендемічні (спільні з Капським або Мадагаскарським царством) роди Kinixys, Homopus, Malacochersus. Спільна з Неотропіками родина пеломедузових черепах (Pelomedusidae) найрізноманітніше представлена саме в Ефіопському царстві— тут 2 роди і 6 видів, тоді як у Неотропіках міститься молодший осередок видоутворення (1 рід з 8 видами).

Лускаті плазуни виявляють найбільшу спільність з фауною Орієнтального і Палеарктичного царств, хоч на рівні родів тут чимало ендемічних груп. Найбільша родина сліпих сцинків (Feylini-dae) ендемічна для Ефіопського царства, а родини поясохвостів (Cordyluridae) і герозаврів (Gerrhosauridae) представлені також у Капському і Мадагаскарському царствах. Родини геконових, агамових, сцинкових, справжніх ящірок і варанів утворюють основний кістяк видової різноманітності ящірок Ефіопського царства, але вони добре представлені і в інших регіонах Старого Світу.

Серед змій родина вузькоротих (Leptotyphlopidae) демонструє зв'язки Ефіопського царства з Неотропічним, підродина пітонів (Pythoninae) підкреслює спільність з Орієнтальним царством. Пантропічна родина аспідових (Elapidae), що має найдавніший центр видоутворення в Австралії, утворює в Ефіопському царстві другий, молодший, але інтенсивний осередок видоутворення і різноманітності. Саме тут живуть представники ендемічних і субендемічних (спільних з Капським царством родів) Boulengerina, Pseudonaje, Dendroaspis, Aspidelaps, Elaps і Elapsoidea. У Центральній Африці міститься найдавніший осередок формування родини гадюкових (Viperidae). Тут живуть найпримітивніші гадюки (рід Causus) і представники кількох інших ендемічних родів (Atractaspis, Atheris).

Із трьох видів крокодилів Ефіопського царства нільський крокодил широко виходить за його межі, але вузькорилий (Сrоcodylus cataphractus) і тупорилий крокодил (Osteolaemus tetras-pis), що належить до монотипового роду, поширені в Західній і Центральній Африці.

Орнітофауна Ефіопського царства охоплює 67 родин, більшість із них спільні з Палеарктикою і Орієнтальним царством або взагалі дуже поширені по всій земній кулі. Проте тут трапляються і представники двох ендемічних рядів — страусів (1 вид) і птахів-мишей (6 видів) — чотирьох ендемічних родин — китоголових (1 вид), птахів-секретарів (1 вид), туракових (5 родів з 18 видами) та лісових сорокопудів (3 роди з 9 видами). Монотипова родина молотоголових чапель поширена також на Мадагаскарі, родини медоукажчиків, рогодзьобів, пікнонотових, птахів-носорогів споріднюють Ефіопське царство з Орієнтальним і почасти з Палеарктич-ним, а родина пітових, дронгових, нектарниць, ткачиків і білозірок, крім того, і з Австралійським. Ефіопське царство можна охарактеризувати як центр різноманітності і ймовірного виникнення медоукажчиків, птахів-носорогів, нектарниць і ткачиків.

Чудова своєрідність і багатство фауни ссавців Ефіопського царства. Ендемічна родина видрових землерийок (Potamogalidae), що охоплює 3 види. Спільною з Капським царством (і звідти, мабуть, і походить) є родина золотокротів (близько 20 видів), а також монотипова родина довгоногів (Pedetidae). Родина стрибунців (Macroscelididae), до якої входить близько 40 видів, в основному зосереджена в Ефіопському царстві, кілька видів живе на крайньому півдні материка, а 1 вид проникає в Палеарктику. Родини мартишкоподібних і людиноподібних мавп, а також родина напів-

 мавп лоризид поширені також в Орієнтальному царстві, але саме в Ефіопському царстві трапляються такі ендемічні роди, як павіан, мандрил, мартишка, гвереца, шимпанзе, горила, а з напівмавп — галаго.

Ендемічні для Ефіопського царства монотиповий ряд трубкозубів, родини шилохвостих (Anomaluridae) (3 роди і 10 видів), бегемотів (2 роди і 2 види), жирафів (2 роди і 2 види — окапі і жираф). Особливо різноманітні представники родини порожнисторогих, саме тут міститься осередок видової різноманітності їх, і низка підродин характерна для Ефіопського царства — дукери, карликові, гвинторогі, коров'ячі і шаблерогі антилопи, водяні козли, газелі. Тільки окремі види цих груп поширені в Капському царстві, на півдні Палеарктики і в Орієнтальному царстві.

Варте уваги поширення ламантинів — один вид родини населяє прісні води Африки, а другий близький вид — басейн Амазонки.

Ряд ящерів, або панголінів (Pholidota), наочно демонструє зв'язки фауни Ефіопського та Орієнтального царств. Із 7 видів роду Manis 4 види поширені в континентальній Африці, а 3 види — в Індії та Індокитаї.

Серед хижих ссавців також багато груп, спільних для згаданих вище царств. Такі лев, леопард, гепард, каракал, смугаста гієна, звичайний шакал, медоїд та ін. Більшість цих видів заходить також у Південну Палеарктику. Проте в Ефіопському царстві чимало й ендемічних родів хижаків — гієновий собака, плямиста гієна, конголезька видра, різні віверові.

Хоботні представлені в Ефіопському царстві одним ендемічним родом і видом — африканським слоном. Дамани (ряд Hyracoidea) субендемічні — тільки 1 з 10 видів ряду проникає на північ за межі царства. Із 5 видів родини носорогів 2 види ендемічні для Ефіопського царства, а 3— для Орієнтального.

Таким чином, біофілота Ефіопського царства характеризується цілою низкою ендемічних рядів і родин, причому центр ендемічних форм міститься в Конголезькій області, а також на ряді островів, але останні представники ендемічного ядра мають дуже обмежені ареали.

Наймолодші і найширші зв'язки простежуються з біофілотами Орієнтального і Палеарктичного царств, зате не такі широкі, але давніші зв'язки виявляються з біофілотою Неотропіків.

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 621; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!