Класифікації екскурсій за місцем проведення.



За місцем проведення екскурсії розподіляються на види: міські, позаміські, виробничі, музейні та комплексні. Окремим видом виділяється дорожня інформація.

Міські – показ міста або однієї з його частин, напр., старого міста чи нової забудови. Міські екскурсії бувають оглядові чи тематичні. Серед них практикуються комплексні екскурсії, під час яких огляд міста поєднується з відвідуванням музею тощо.

Позаміськаекскурсія проводиться за межами міста, відстань до кінцевого пункту, як правило, не перевищує 150 км. Винятком серед таких екскурсій є загородня екскурсія до Умані, яка знаход. на відстані від більшості міст до 200 і більше км.. Ці екскурсії мають кілька видів. Перший – коли екскурсія провод. у кінцевому пункті. Другий – екскурсія провод. по маршруту, якщо пам’ятки, на основі яких побудована екскурсія, знаход. неподалік від дороги. Третій вид побудовано на поєднанні екскурсії у дорозі з екскурсією у кінцевому пункті. Позаміські екскурсії поділ. на оглядові та тематичні.

Місцем проведення виробничих екскурсій можуть бути промислові в-цтва, комерційні фірми, банки, фермерські, сільські г-ства, залізничні станції, вокзали, морські та річні порти, аеропорти, метрополітени, наукові установи тощо. Об’єктами показу у виробн. екскурсіях можуть бути як підприємства в цілому, так і окремі їх підрозділи.

Музейні екскурсії корист. широким попитом. Їх можна поділ. на істор. – загальні істор., воєнно-істор., археолог., етнограф. та ін.; мистецтвознавчі – образотв., ужиткового м-цтва, театральні, музичні; технічні – політехнічні, галузеві (зв’язку, транспорту, сільського г-ства, медицини тощо); природознавчі – зоолог., ботанічні, геологічні та ін.

Комплексні – у більшості це краєзнавчі, які поєднують історичний, мистецтвознавчий та природознавчий напрями.

За місцем провед. на міжміських маршрутах, під час подорожей використов.дорожня екскурс. інфа. У вільний від екскурсії час, особливо це х-рно для маршрутів вихідного дня, подається дорожня екскурс. інфа. Це розповідь про об’єкти, населені пункти, визначні місця, пам’ятки історії та культури, природи, які знаход. на шляху автобуса, тур. поїзда чи теплохода. У дорожній інфі відсутня така обов’язкова для екскурсії ознака, як вихід групи для знайомства з об’єктами.

Класифікації екскурсій за тематикою.

Тематичні екскурсії присвяч. розкриттю 1 теми. Якщо це істор. екскурсія, то в її основу може бути закладено одну або декілька подій, об'єднаних однією темою. Якщо це екскурсія на архіт. тему, то предметом вивч. можуть стати найцікавіші містобудівні рішення, стародавні архітектурні ансамблі, храмові комплекси тощо.

Тематичні екскурсії поділяються на історичні, виробничі, мистецтвознавчі, літературні, природознавчі (екологічні), архітектурно-містобудівні.

Історичні екскурсії поділяються на такі підгрупи:

- історико-краєзнавчі, в основі яких лежить пізнання історії рідної місцевості;

- археологічні, що побудовані на показі речових історичних;

- етнографічні, що розповідають про побут і звичаї різних націй і народностей;

- військово-історичні, що проводяться місцями бойової слави або націлені на відвідування фортифікаційних споруд;

- історико-біографічні проходять місцями життя і діяльності видатних людей;

- меморіально-істор. –приурочені до знайомства й вшанув. пам'яті визначн. осіб чи доленосних подій;

- екскурсії в історичні музеї.

Виробничі екскурсії поділяють на: виробничо-історичні; виробничо-економічні;т виробничо-технічні; професійно-орієнтовані – для учнів.

Мистецтвознавчі екскурсії: історико-театральні; історико-музичні; місцями народних художніх промислів; місцями життя і діяльності діячів культури; у картинні галереї і виставкові зали, музеї, майстерні художників і скульпторів.

Природознавчі екскурсії досить часто мають екологічний напрям. Вони можуть проводитися у природні заповідники та національні парки, природознавчі музеї тощо.

Літературні екскурсії за змістом поділяються на:

- літературно-біографічні – проводяться місцями, що бережуть пам'ять про життя і творчість письменника, поета, драматурга;

- історико-літературні, розкрив. певні періоди розвитку укр. національної літератури;

- літературно-художні – це поетично-текстові екскурсії;

- екскурсії у літературні музеї.

Архітектурно-містобудівні екскурсії: з показом архіт. будівель міста; з показом пам'яток архітектури певного істор. періоду; ті, що дають уявлення про творчість одного архітектора; з демонстрацією зразків сучасної архітектури у новобудовах.

Функції екскурсії.

Екскурсії покликані реалізувати пізнавальну функцію рекреації, задовольняти духовні, естетичні, інформаційні потреби людини; розширення кругозору, організація дозвілля, відпочинок, спілкування.

Основними функціями екскурсії є:

• наукової пропаганди (екскурсії сприяють поширенню політичних, філософських, наукових, художніх та ін. поглядів, ідей і теорій. Тут кожна екскурсія повинна мати чітку спрямованість і дотримуватися сукупності принципів пропаганди. Принцип науковості визначає науковий характер екскурсії як форми виховання й освіти);

• інформації (екскурсія у відповідн. зі своєю темою містить конкретну інфу стос. певн. галузі знань: про досягн. медицини, біології та ін. наук; про відкр. археологів тощо);

• організації дозвілля (це екскурсія – відпустка з найрізноманітн. формами дозвілля: прогулянка, спорт тощо);

• формування інтересів;

• розширення світогляду;

• культурного дозвілля.

Таким чином, у контексті суспільного розвитку екскурсії виконують рекреаційну, комунікативну, освітню і виховну функції.

Кожна конкретна екскурсія виконує одночасно декілька функцій. Якщо вона провод. для дітей та молоді — пріоритетну роль відіграє функція розшир. світогляду, освіти і вихов.; для підлітків, які орієнтовані на обрання професії — функція формув. інтересів; для іноз. туристів — функція інформації тощо.

Oзнаки екскурсії.

Загальними ознаками для всіх екскурсій є:

1) тривалість проведення – від однієї академічної години (45 хв.) до однієї доби;

2) наявність екскурсантів (групи або індивідуалів);

3) наявність екскурсовода, що проводить екскурсію;

4) наочність – показ екскурсійних об'єктів на місці їхнього розташування;

5) пересування учасників екскурсії за заздалегідь складеним маршрутом;

6) цілеспрямованість показу об'єктів, наявність визначеної теми;

7) активна діяльність учасників екскурсії (огляд, вивчення, дослідження об'єктів).

Відсутн. лише 1 зназван. вище 7 ознак позбавл. права назив. Провед. захід екскурсією.

Крім цих заг. ознак, кожному виду екскурсій притаманні свої специфічні ознаки.

Поверховий огляд об'єктів з гідом і екскурсія — це різні поняття. Критерієм їх відмінності є не тільки дотрим. Відпов. ознак, але й виконання конкретних функцій.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 746; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!