Основні критерії класифікації екскурсій.



Екскурсії класифікуються за:

1. За змістом: оглядові (багатопланові), тематичні, навчальні та рекламні.

Оглядова екскурсія, як правило, багатотемна, з використанням історичного та сучасного матеріалу. В оглядових екскурсіях події висвітлюються широко планово, що дає загальне уявлення про місто, край, область, державу в цілому.

Тематичні екскурсії діляться на історичні (історико-краєзнавчі), археологічні, етнограф., воєнно-історичні, історико-біографічні, екскурсії до істор. музеїв, промислові, природн. та екологічні, мистецтвознавчі, літературні, архіт.-містобудівні.

Навчальні екскурсії розглядаються як екскурсія-консультація, екскурсія-демонстрування, екскурсія-урок, наукова екскурсія для спеціальної аудиторії.

2. За складом та кількістю учасників поділ. на індивідуальні, колективні, для місцев. населення, тур., дорослих та школярів, з урахув. особливостей сприйняття.

3. За місцем проведення: міські, заміські, виробничі, музейні, комплексні.

4. За способом пересування: пішохідні, транспортні, що складаються з двох частин: аналіз екскурсійних об'єктів на зупинках та розповідь матеріалу в дорозі, що пов'язаний з об'єктами дослідження.

5. За формою проведення: екскурсія-масовка, екскурсія-прогулянка, екскурсія-лекція(більше розказується ніж показується), екскурсія-концерт, екскурсія-постанова.

6. За тривалістю.

 

Класифікації екскурсій за змістом.

За змістом екскурсії поділяються на оглядові (багатопланові) і тематичні.

Оглядові екскурсії, як правило, розкривають декілька тем, тому їх ще називають багатоплановими. Використовується при цьому сучасний та історичний матеріал. Екскурсія дає загальне уявлення про місто, край, регіон, державу в цілому. Хронологічні рамки такої екскурсії – час існування міста/тур. центру з першої згадки про нього до сьогодення і на майбутнє – перспективи розвитку.

Оглядові екскурсії мають свої особлив. Незал. від місця, де їх готують і проводять, оглядові екскурсії практично подібні між собою, насамперед за своєю структурою. У кожній із них висвітл. декілька підтем (історія міста, стисла х-стика промисловості, науки, к-ри, освіти тощо). У той же час в оглядових екскурсій є свої відмінні риси.

Тематичні екскурси присвяч. розкриттю однієї теми. Якщо це істор. екскурсія, то в її основу може бути закладено одну або декілька подій, об'єднаних однією темою. Якщо це екскурсія на архітект. тему, то предметом вивчення можуть стати найцікавіші містобудівні рішення, стародавні архіт. ансамблі, храмові комплекси тощо.

Тематичні екскурсії поділ. на історичні (історико-краєзнавчі, археолог., етнографічні, військово-істор., історико-біографічні, меморіально-історичні, екскурсії в істор. музеї), виробничі (виробничо-історичні, виробн.-економічні, виробн.-технічні, професійно-орієнтовані), мистецтвознавчі (історико-театральні, історико-музичні, місцями нар. художніх промислів, місцями життя і діяльності діячів к-ри, у картинні галереї і виставкові зали, музеї, майстерні художників і скульпторів), літературні (літературно-біографічні, історико-літерат., літер.-художні, екскурсії у літер. музеї), природознавчі (екскурсії у природні заповідники та національні парки, природознавчі музеї тощо), архітектурно-містобудівні (з показом архіт. будівель міста; з показом пам'яток архітектури певного істор. періоду; ті, що дають уявлення про творчість одного архітектора; з демонстрацією зразків сучасної архітектури у новобудовах).

Класифікації екскурсій за формою проведення.

За формою проведення, екскурсії поділяються на такі види:

• екскурсія-масовка – її учасники пересуваються маршрутом одночасно на 10–20 автобусах, у кожному з яких працює екскурсовод. Такі екскурсії можуть містити в собі масові театралізовані дійства, фольклорні свята та ін.;

• екскурсія-прогулянка поєднує в собі елементи пізнання з елементами відпочинку. Проводиться у лісі, на морі, річці тощо;

• екскурсія-лекція (розповідь переважає над показом);

• екскурсія-концерт присвяч. музичній темі з прослуховуванням музичних творів;

• екскурсія-вистава – це форма проведення літературно-художньої екскурсії, підготовленої на основі конкретних творів художньої літератури.

Екскурсія може розглядатися як форма навчальної роботи для різноманітних груп екскурсантів. Це може бути:

• екскурсія-консультація, що дає наочні відповіді на запитання екскурсантів, слугує одним із видів підвищення кваліфікації;

• екскурсія-демонстрація – найбільш наочна форма ознайомлення групи з природними явищами, виробничими процесами тощо;

• екскурсія-урок – одна із форм повідомлення знань відповідно до навчальної програми певного навчального закладу;

• навчальна екскурсія (для спеціальної аудиторії) є формою навчання і підвищення кваліфікації працівників екскурсійних фірм;

• пробна екскурсія – це завершальний етап індивідуальної роботи з підготовки і проведення екскурсій, форма перевірки знань у студентів або співробітників екскурсійних фірм при підготовці ними нової екскурсійної теми;

• показова екскурсія – це форма навч. екскурсії, що ставить за мету показати той чи ін. методологічний прийом на конкретному об'єкті, розкрити визначену підтему тощо;

• рекламна екскурсія – здійснюється з рекламно-інформаційною метою.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 777; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!