Не вводяться до доходів та ресурсів домогосподарства



Тема 8. Фінанси населення

 

  1. Сутність і склад фінансів домогосподарств, особливості їх функціонування.
  2. Джерела і форми доходів домогосподарств.
  3. Витрати домогосподарств, їх класифікація.
  4. Інвестиційна діяльність та формування інвестиційного портфеля домогосподарств

 

Фінансовий портфель - це сукупність фінансових активів фізичної особи. Він є джерелом особистого споживання, накопичення та інвестиційних вкладень.

Фінансовий портфель громадянина складається з трьох портфелів: споживчого, накопичувального та інвестиційного.

До споживчого портфеля входять витрати на поточне споживання (харчування, задоволення інтелектуальних потреб, придбання товарів тривалого користування) та непередбачувані витрати, пов'язані з хворобою, втратою працездатності.

Складники накопичувального портфеля - дорогоцінні метали та каміння, книги, колекції, антикваріат.

Інвестиційний портфель - це активи, спрямовані на інвестиції з метою підвищення свого добробуту, отримання додаткового доходу.

 

Сутність і склад фінансів домогосподарств, особливості їх функціонування.

       Принципова відмінність між поняттями "домогосподарство" і "сім'я" полягає в тому, що домогосподарство ширше за своїм складом за рахунок осіб, які ведуть загальне із сім'єю домашнє господарство, але не пов'язані з членами сім'ї відносинами спорідненості. З цих міркувань, одна людина, котра живе окремо, не вважається сім'єю, проте її діяльність із самостійної організації побуту є домогосподарством, яке може складатися з однієї або кількох сімей.

Є різноманітні визначення домогосподарств, проте найбільш вживане таке: домогосподарство — сукупність фізичних одиниць — резидентів, що мають спільні економічні інтереси, функції, поведінку і джерела фінансування.

    Згідно з рекомендаціями ООН, домогосподарством вважається група осіб, які досягли між собою певних домовленостей щодо забезпечення власного споживання

    Домогосподарство — сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують і витрачають кошти.

В Україні налічується близько 17,5 млн домогосподарств, з яких більше 12 млн (понад дві третини) проживає у містах, 5,5 млн — у сільській місцевості.

    Західні економісти, наприклад, К.Р. Макконнелл і С.Л. Брю, вважають, що домогосподарства відіграють подвійну роль у національній економіці: вони є постачальником усіх економічних ресурсів, і одночасно основним споживачем більшої частини національного продукту.

Автори "Економікса" розглядають домогосподарства з двох позицій: як групу отримувачів доходів і як групу, що витрачає кошти.

    Роль домогосподарств в економіці України важко переоцінити. Скажімо, частка домогосподарств у виробництві продукції сільського та лісового господарства становить понад 60 %, торгівлі — 15, будівництва — 10, рибальства — 6 %. Частка домогосподарств у кінцевому використанні валового внутрішнього продукту становить близько 55 %.

Лише на початку XXI ст. у фінансовій науці України було обґрунто­вано виділення фінансів домогосподарств у окрему ланку фінансової сис­теми України.

    Фінанси домогосподарств визначаються як соціально-економічні грошові відносини щодо формування та використання фондів фінансових ресурсів з метою задоволення особистих потреб громадян. Джерелом створення цих фондів є заробітна плата й інші джерела доходів кожного громадянина або його сім'ї.

 

Фінанси домогос­подарств — це сукупність економічних відносин у грошовій формі, у які вступають домашні господарства з приводу форму­вання, розподілу і використання фондів коштів із метою задоволення матеріальних і духовних потреб своїх членів.

 

Така підсистема безпосередньо пов'язана з іншими підсистемами фінансової системи.

З одного боку, домогосподарства впливають на стан державних фінансів сплачують податкові та неподаткові платежі до бюджетів різних рівнів; домогосподарства впливають на стан фінансів суб'єктів господарювання, купуючи їхні цінні папери; домогосподарства впливають на стан банківського та страхового ринків шляхом купівлі від­повідних продуктів. З іншого боку, домогосподарства отримують з бюдже­ту та державних цільових фондів грошові виплати, виплату дивідендів та відсотків від підприємств та страхові відшкодування.

Виникнення фінансів домогосподарств відбувається на другій стадії відтворювального процесу — стадії розподілу вартості валового внутрішнього продукту. Члени домогосподарства отримують первинні доходи у вигляді заробітної плати, доходів від здійснення підприємницької діяльності, від особистого підсобного господарства, від власності.

Участь домогосподарств у вторинному розподілі (перерозподілі) валового внутрішнього продукту і національного доходу реалізується при сплаті членами домогосподарств податків та інших обов'язкових платежів, завдяки чому вони набувають права отримувати вторинні доходи у вигляді пенсій, стипендій, допомог, інших трансфертних платежів

    Соціально-економічна сутність фінансів домогосподарств виявляється через розподільну, регулюючу, контрольну та інвестиційну функції.

    Розподільна функція втілюється у тому, що національний дохід, який припадає на частку окремого домогосподарства, розподіляється між усіма його членами (як неповнолітніми, так і працюючими або непрацюючими), тим самим забезпечуючи безперервність процесу відтворення робочої сили як одного з факторів виробництва. При цьому суб'єктами є всі його члени, а об'єктом — наявний дохід домогосподарства — частина сукупного доходу, що залишається у розпорядженні після сплати податків та інших обов'язкових платежів.

    Узгодження економічних інтересів різних учасників домашнього господарства забезпечується їхнім регулюванням, під яким мається на увазі можлива зміна частини отриманого доходу, що припадає на одного члена домогосподарства. Отже, фінансам домашнього господарства властива ще одна важлива функція — регулююча, яка підтримує збалансований розвиток домогосподарства.

Як економічної одиниці домогосподарства одержують кошти із бюджету та від господарських структур у вигляді оплати праці та в процесі отримання соціальних виплат із бюджету та позабюджетних фондів. Зі свого боку домогосподарства вносять платежі до бюджету та централізованих фондів, беруть участь у формуванні й використанні страхових фондів, є суб'єктами фінансового ринку.

Фінанси домогосподарств як економічні відносини реалізуються у родинах, домашніх господарствах, міжособистісних зв'язках, відрізняючись при цьому своєрідністю з погляду одержання доходів, і з погляду формування цільових фондів, і використання коштів. Також специфічні й різні зв'язки фінансів домогосподарств з іншими сферами й ланками фінансової системи.

 

У країнах з розвиненою ринковою економікою важливою функцією фінансів домогосподарств є інвестиційна, яка зумовлена тим, що домогосподарства є одним із важливих постачальників фінансових ресурсів для економіки, де чверть національних заощаджень формується саме за рахунок заощаджень громадян.

Фінансові ресурси домогосподарства — грошові кошти (власні і залучені), що перебувають у його розпорядженні та призначені для виконання фінансових зобов'язань і здійснення різного роду витрат (виробничих і споживчих). Вони включають грошові доходи, вартість продукції з особистого підсобного господарства, пільги та субсидії, а також інші надходження.

Бюджет домогосподарства — баланс фактичних доходів і витрат домогосподарства за визначений період часу (квартал, місяць, рік) та фінансова база життя, що надає домогосподарству власного стилю споживання та життєдіяльності.

За своїм матеріальним змістом бюджет домогосподарства — форма утворення і використання фондів грошових коштів, що об'єднує сукупні доходи і витрати, забезпечуючи особисті потреби домогосподарства.

Утворення фондів домогосподарств. Доходи домогосподарств, потрапивши в розпорядження осіб, які приймають рішення щодо їх використання, групуються у фонди.

За формами утворення фонди у фінансах домогосподарств можуть бути у такому вигляді:

— незафіксованому (без спеціальної концентрації й обмеження);

— фізично обмеженому (суми грошей, що зберігаються окремо);

— документально зафіксованому (рахунки, в тому числі цільові, цінні папери та ін.).

За цільовим призначенням і функціями фонди домогосподарств поділяються на:

— фонди життєзабезпечення (харчування, необхідний одяг, житло, ліки);

— фонди розвитку (навчання та ін.);

— фонди відновлення (відпочинок);

— фонди поліпшення середовища перебування (житло, дачі та ін.);

— фонди формування й підтримки іміджу (престижний одяг, коштовності тощо);

— резервні фонди (непередбачені випадки, обов'язкові платежі).

Обсяги коштів, що концентруються у відповідних фондах, форми їх утворення, структуризація системи грошових фондів домогосподарств залежать від обсягів, періодичності, стабільності доходів, особливостей професійних занять населення, соціокультурних факторів, асортиментів і цін на товарних ринках, умов проживання в конкретних регіонах.

Фінанси домогосподарств за складом груп, у яких можливе формування загальних об'єднаних фінансових потоків (доходів, фондів, видатків). Наприклад:

— фінанси одинаків (неодружена молодь, холостяки, розведені, вдівці та ін.);

— фінанси родин, домогосподарств — часткових і повних (чоловік і жінка, їхні діти й батьки);

— фінанси укрупнених родин (основна родина, далекі родичі, утриманці, а також у зв'язку з появою забезпечених родин, хатньої робітниці, вихователі й ін.).

 

 

2.

Доходи класифікують на первинні, соціальні трансферти, пенсії, при­ватні трансферти, інші грошові доходи. Відтворення доходів населення є складовою частиною процесу суспільного відтворення. Його стадіями є утворення, первинний розподіл і формування наявних та кінцевих доходів та їх використання на кінцеве споживання та нагромадження.

У системі національних рахунків доходи класифікують

 на первинні (заробітна плата, доходи від сільськогосподарської праці самозайнятих, доходи від несільськогосподарської праці самозайнятих, доходи від влас­ності без доходів від вартості капітальних активів),

 соціальні трансферти (виплати з приводу нещасних випадків і короткочасних втрат працездатно­сті; по тривалій втраті працездатності та інвалідності; у зв'язку з виходом на пенсію; на дітей та сімейні виплати; по безробіттю; по догляду за діть­ми; на народження дитини; особам, що досягли певного віку; допомога військовим і ветеранам війни; інші), пенсії (державні та приватні),

приват­ні трансферти (дітям на аліменти, інші види регулярних доходів за рахунок приватних осіб),

 інші грошові доходи.

На мікрорівні найбільш адекватно виражає розмір доходу, так званий, сукупний дохід.Він є статистичним еквівалентом всього обсягу отриманих домогосподарством засобів існування незалежно від джерела їх утворення. Його встановлюють за допомогою вибіркового обстеження бюджетів до­могосподарств. Це обстеження дозволяє збирати й аналізувати дані про рі­вень життя, доходи і споживання населення.

Дослідження доходів і видатків населення проводиться з метою:

- аналізу динаміки, рівня і складу доходів і видатків домогоспо­дарств;

- вивчення диференціації доходів та споживання;

- моделювання доходів, видатків і споживання домогосподарств;

- визначення взаємозв'язку доходів домогосподарств та їх спожи­вання, їхнього впливу на ефективність виробництва та інші соці- ально-економічні показники;

- аналізу платоспроможності населення як похідного значення від

рівня доходів домогосподарств. У процесі дослідження грошових доходів населення вивчають загаль­ну масу економічних ресурсів, якими володіють і розпоряджаються домо- господарства. Не менше значення має оцінка потенційних можливостей домогосподарств щодо придбання товарів і послуг.

В Україні доходи домогосподарств розглядаються як основна складо­ва сукупних ресурсів. Своєю чергою, сукупні ресурси домогосподарства складаються із загальних доходів, використаних заощаджень, приросту по­зик, кредитів, боргів, взятих домогосподарством, а також — повернених домогосподарству боргів. Вони поділяються на дві частини: загальні дохо­ди та використані готівкові заощадження, сальдо боргів, позик і кредитів.

Складові сукупних ресурсів показані схематично на рис..1.

Рис. 1. Складові сукупних ресурсів домогосподарств


 

Загальні доходи складаються з грошових та натуральних надходжень (у вартісній оцінці).

Вони поєднують грошові доходи,

 

вартість спожитої продукції, отриманої з особистого підсобного господарства (за винятком матеріальних затрат на її виробництво), в порядку самозаготівель,

вартість грошової допомоги та подарованих родичами та іншими особами продук­тів харчування, алкогольних напоїв та тютюнових виробів,

суму пільг та субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних пос­луг, на придбання скрапленого газу, твердого, рідкого палива,

а також — суму пільг на оплату санаторно-курортних путівок, послуг міжміського транспорту та зв'язку.

 

Грошові доходи домогосподарства складаються:

- з суми грошових та натуральних (в грошовій оцінці) надходжень, одержаних членами домогосподарства у вигляді оплати праці (за

винятком податку з доходів фізичних осіб та обов'язкових відра­хувань).

До оплати праці належить заробітна плата, премії, інші винагороди, виплати і допомоги, отримані за основним і додатко­вими місцями роботи як у грошовій, так і в натуральній формах оплати відповідно чинного законодавства;

- з доходів від підприємницької діяльності та самозайнятості, до яких належать особисті доходи від підприємницької, фермерської та самостійної господарської діяльності громадян (без урахування видатків, пов'язаних з цією діяльністю);

- з доходів від власності у вигляді процентів, дивідендів, продажу акцій та інших цінних паперів;

- з надходжень від продажу нерухомості, особистого та домашнього майна, худоби, продукції особистого підсобного господарства та продуктів, отриманих в порядку самозаготівель.

-

Доходи від особистого підсобного господарства мають дві складові:

1) грошові доходи від продажу сільськогосподарської продукції, ви­робленої в особистому підсобному господарстві та отриманої домогоспо- дарством в порядку самозаготівель;

2) вартість спожитої продукції, отриманої з особистого підсобного го­сподарства та від самозаготівель.

При розрахунку цього доходу виключа­ються матеріальні витрати на виробництво продукції (транспортні витрати, витрати на купівлю кормів, сільськогосподарської техніки та обладнання, насіння, добрива, засобів захисту рослин, ліків для худоби тощо). До цього показника також входить вартість отриманих з особистого підсобного гос­подарства продуктів харчування, алкогольних напоїв та тютюнових виро­бів, подарованих родичам та іншим особам, а також — вартість спожитих продуктів, отриманих у порядку самозаготівель.

 

 Оцінка спожитих натура­льних надходжень здійснюється за середніми цінами купівлі відповідних товарів у звітному періоді; — з соціальних допомог, пенсій, стипендій, грошових допомог від родичів і інших осіб та інших грошових доходів.

Пенсії— всі види трудових і соціальних пенсій: за віком, за інвалідні­стю, через з втрату годувальника, соціальні, військовослужбовцям та інші.

Стипендії — всі види стипендій, які виплачуються учням професійно- технічних навчальних закладів, студентам, які навчаються з відривом від виробництва у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, у т.ч. стипендії, які виплачуються підприємствами та організаціями, стипендії та інші виплати аспірантам, ординаторам.

Допомоги— всі види одноразових та щомісячних допомог, отрима­них населенням з державного та місцевого бюджетів фондів соціального захисту, від профспілкових організацій, за рахунок коптів підприємств та з інших джерел. Із загального обсягу допомог розрізняють:

1) допомогу по безробіттю — допомогу, яку отримують непрацюючі громадяни працездатного віку, які мають статус безробітних (зареєстровані в державній службі зайнятості);

2) допомогу малозабезпеченим сім'ям — адресну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, запроваджену з метою надання матеріальної пі­дтримки найменш соціально захищеним верствам населення;

3) допомога на дітей — одноразова допомога у зв'язку з народженням дитини, допомога по догляду за дитиною у віці до 3 років, допомога сім'ям, які виховують дітей у віці від 3 до 6 років, грошові виплати мате­рям (батькам), які доглядають трьох і більше дітей віком до 16 років тощо;

4) інші допомоги — допомога сім'ям осіб, які загинули при виконанні службових обов'язків, допомога на поховання, всі види допомог від місце­вої влади, допомога по догляду за інвалідами, особами похилого віку тощо.

 

Допомога від родичів та інших осіб має дві складові:

1) допомогу грошима — гроші, отримані в подарунок від родичів, зна­йомих, інших осіб;

2) допомогу від родичів та інших осіб продовольчими товарами у вар­тісній оцінці, яка здійснюється за середніми цінами купівлі відповідних товарів у звітному періоді.

 

Аліменти— на утримання неповнолітніх дітей, батьків похилого віку тощо. Також по цій статті враховуються допомога, які виплачується орга­нами соціального забезпечення під час розшуку батьків, які ухиляються від сплати аліментів.

 

Натуральні надходження у вартісній оцінці містять:

Пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, на прид­бання скрапленого газу, твердого, рідкого палива — сума грошових нара­хувань відповідно відсоткам пільг на оплату окремих житлово- комунальних послуг різним категоріям населення (інвалідам, учасникам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій, багатодітним сім'ям, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС тощо) та су­ма нарахованих субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, прид­бання скрапленого газу, твердого, рідкого (побутового) палива.

 

Пільги на оплату санаторно-курортних путівок, послуг міжміського транспорту, зв'язку — частина вартості путівки на оздоровлення та відпо­чинок, оплачена підприємством, організацією, органом соціального захис­ту тощо, сума пільг на оплату телефону та на проїзд в міжміському транс­порті окремих категорій населення.

 

Використання заощаджень, позики та повернені домогосподарству борги — сума використаних в обстежуваному періоді готівкових заоща­джень, зменшення вкладів у банківських установах тощо.

Також врахову­ються позичені гроші та гроші, повернені домогосподарству.

На підставі цих вибіркових обстежень та балансів грошових доходів і витрат здійснюється статистичний аналіз матеріальної забезпеченості на­селення загалом, окремих соціальних груп (верств) населення та домогос­подарств. До показників, що визначають розмір доходів господарств, на­лежать:

- середній розмір грошових доходів у розрахунку на одне домогос­подарство;

- середньомісячний грошовий дохід на душу населення, який розра­ховується діленням загального розміру грошових доходів за мі­сяць на середню чисельність населення;

- середньомісячна номінальна заробітна плата робітників і службов­ців у галузях економіки (незалежно від форми власності та госпо­дарювання), яка розраховується шляхом ділення нарахованого мі­сячного фонду оплати праці на середньомісячну чисельність робітників та службовців;

- середньомісячна реальна заробітна плата, яка розраховується ді­ленням відповідної номінальної заробітної плати на індекс спожи­вчих цін або множенням на індекс купівельної спроможності гро­шової одиниці.

-

Не вводяться до доходів та ресурсів домогосподарства

 кошти, отри­мані одним членом домогосподарства від іншого (наприклад, дітям на ки­шенькові витрати),

 безготівкові дотації держави на виховання дітей в до­шкільних закладах та навчання в загальноосвітніх школах, технічних ліцеях та вищих навчальних закладах,на лікування, на безкоштовний про­їзд у громадському транспорті окремих категорій громадян.

Структура сукупних ресурсів домогосподарств в Україні наведена в табл. .

 

Таблиця 1 Структура сукупних ресурсів домогосподарств в Україні за період 1999-2007 рр.

 

Назва показника 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
Сукупні ресурси в середньому за місяць у розрахунку на одне домогос- подарство, грн. 332,0 422,9 520,8 608,1 708,6 911,8 1321,4 1611," 2012,1
Структура сукупних ресурсів домогосподарств

Відсотків

Грошові доходи 63,8 68,1 75,8 80,0 81,1 85,1 86,4 87,6 89,0
- оплата праці 34,1 37,1 40,8 42,8 44,9 45,2 46,0 48,4 50,6
-доходи від підприємницької діяльності та са- мозяйнятості 2,6 2,4 3,1 3,2 3,4 4,4 4,9 4,6 5,2
- доходи від продажу сільськогосподарської продукції 3,8 5,3 5,5 5,0 5,4 4,8 4,6 3,8 3,6
- пенсії, стипендії, соціа­льні допомоги, надані готівкою1 16,2 15,9 18,0 20,4 18,4 22,2 24,0 23,7 23,0
- грошова допомога від родичів, інших осіб та інші грошові доходи 7,1 7,4 8,4 8,6 9,0 8,5 6,9 7,1 6,6
Вартість спожитої про­дукції, отриманої з осо­бистого підсобного гос­подарства та від самозаготівель 23,0 17,1 13,1 10,3 9,5 7,0 6,0 5,4 4,8
Пільги та субсидії безго­тівкові на оплату житло­во-комунальних послуг, електроенергії, палива 3,7 2,9 2,5 2,0 1,4 0,9 0,5 0,6 0,7
Пільги безготівкові на оплату товарів та послуг2 0,9 0,9 0,7 0,7 1,0 0,9 0,6 0,6 0,5

 

3.

 

Витрати — це сума платежів домогосподарств за товари та послуги, отримані у звітному періоді, сума коштів, направлених ними на купівлю акцій, сертифікатів, валюти, нерухомості, на будівництво, допомогу роди­чам і знайомим, на вклади до банківських установ, на податки (крім при­буткового) та інші внески. Для всебічного аналізу використання ресурсів домогосподарств вивчаються грошові витрати, які відповідають наведено­му вище визначенню, їх основна складова — споживчі витрати, а також обраховується зведений показник сукупних витрат.

Структура витрат домашніх господарств:

- придбання матеріальних благ для відтворення робочої сили у її фі­зичному вигляді;

- витрати на оплату послуг, що забезпечують фізичне відтворення робочої сили (відпочинок, платне медичне обслуговування);

- витрати на духовний розвиток і освіту для відтворення якості ро­бочої сили (як доповнення до безкоштовного бюджетного фінан­сування);

- податки та збори;

- страхові внески;

- довгострокові вклади населення в цінні папери і банківські депо­зити;

- витрати на розвиток приватного підприємництва.

Матеріальні цінності, які купує населення, називають матеріальними благами. Структуру витрат на матеріальні блага, що споживає населення, утворює співвідношення витрат на окремі види товарів (продукти харчу­вання, одяг). У розвинених країнах сучасна структура споживання, яка ви­знана оптимальною, приблизно така: продукти харчування — 30%, інші матеріальні блага — 70%.

У розгорнутому вигляді споживчі витрати містять статті, наведені на рис. 1.

Рис. 1. Складові споживчих витрат

Статистика вивчає розмір споживчих витрат і їх склад загалом та в ро­зрахунку на одне домогосподарство. Структура та співвідношення окремих складових споживчих витрат є показником матеріального добробуту насе­лення та домогосподарств. Переважання частки витрат на непродовольчі товари та оплату послуг є свідченням матеріального благополуччя. Розмір

витрат є визначальним критерієм матеріального добробуту населення і до­могосподарств, оскільки дає об'єктивнішу оцінку реальних доходів, у тому числі не декларованих.

Споживчі витрати — це грошові витрати домогосподарства на купівлю продуктів харчування, алкогольних та тютюнових виробів, непродово­льчих товарів, а також — на оплату особистих послуг.Включаються всі витрати домогосподарств на ці цілі незалежно від місця їх здійснення (у торговельній мережі, зі складу підприємства, організації, на ринку чи у окремих громадян).

Грошові витрати поєднують споживчі витрати, витрати, пов'язані з веденням особистого підсобного господарства (купівля насіння, добрива, сільськогосподарського реманенту тощо), грошову допомогу родичам та іншим особам, витрати на купівлю нерухомості, на будівництво житла та господарських будівель, на придбання акцій, сертифікатів, валюти, вклади до банківських установ, аліменти, обов'язкові податки (крім прибутково­го), збори та внески, а також — інші грошові витрати, які не згадувалися раніше. Грошові витрати поєднують суми, фактично сплачені домогоспо- дарством за відповідними статтями, і не враховують вартість натуральних надходжень, пільг та субсидій.

Сукупні витрати складаються з грошових витрат, а також — вартості спожитих домогосподарством і подарованих ним родичам та іншим особам продовольчих товарів, отриманих з особистого підсобного господарства, в порядку самозаготівель або подарованих, суми пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, суми пільг на оплату телефону та проїзду у міжміському транспорті. Сукупні витрати характеризують структуру вико­ристання домогосподарством сукупних ресурсів і відображають реальний поточний стан матеріального добробуту домогосподарства.

Отже, сукупні витрати — складаються з суми споживчих та неспожи- вчих сукупних витрат.Сукупні витрати поєднують фактично сплачені грошові витрати домогосподарства, вартість натуральних надходжень, су­ми пільг та безготівкових субсидій. Оцінка натуральних надходжень здійс­нюється за середніми цінами купівлі відповідних товарів.

Споживчі сукупні витрати складаються з грошових витрат, а також — вартості спожитих домогосподарством продуктів харчування, отриманих з особистого підсобного господарства, в порядку самозаготівель або подарова­них родичами та іншими особами, суми отриманих пільг та безготівкових су­бсидій на оплату житла, комунальних продуктів та послуг, суми пільг на оплату телефону, проїзду в транспорті, туристичних послуг, путівок для лі­кування, оздоровлення та відпочинку, на оплату ліків, вітамінів, інших апте­карських товарів, медичних послуг (в тому числі стоматологічних послуг, здійснення обстеження та отримання процедур, лікування в стаціонарі тощо).

Структура сукупних витрат в середньому за місяць у розрахунку на одне домогосподарство в Україні представлена в табл.. 9.4.

 

Таблиця 2Структура сукупних витрат домогосподарств в Україні за період 1999-2007 рр.

Назва показника 1999 2000 2001 2002 200 3 2004 2005 2006 2007
Сукупні витрати в се­редньому за місяць у розрахунку на одне до­могосподарство, грн. 426,5 541,3 607,0 658,3 736,8 903,5 1229,4 1442,8 1722,0
Структура сукупних витрат домогоспо­дарств

відсотків

Споживчі сукупні ви­трати 96,6 93,3 93,7 92,8 93,3 92,6 91,1 90,5 90,0
Продукти харчування та безалкогольні на­пої 65,2 64,9 62,6 59,1 58,6 57,5 56,6 53,2 51,4
Алкогольні напої, тютюнові вироби 2,9 3,0 2,8 2,6 2,8 2,8 2,9 2,6 2,6
Непродовольчі това­ри та послуги 28,5 25,4 28,3 31,1 31,9 32,3 31,6 34,7 36,0
В тому числі                  
Одяг і взуття X X X 5,4 5,3 5,7 5,7 5,8 5,9
Житло, вода, елект­роенергія, газ та інші види палива X X X 10,5 10,4 9,7 8,5 9,6 10,9
Предмети домашньо­го вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла X X X 1,7 2,0 2,3 2,6 2,8 2,9
Охорона здоров'я X X X 3,0 2,8 2,8 2,5 2,5 2,5
Транспорт X X X 3,0 3,3 3,0 3,0 3,7 3,4
Зв'язок X X X 1,3 1,5 1,8 2,1 2,6 2,6
Відпочинок і культу­ра X X X 1,9 2,3 2,4 2,6 2,4 2,4
Освіта X X X 1,2 1,1 1,3 1,1 1,4 1,3
Ресторани та готелі X X X 1,1 1,4 1,6 1,7 2,2 2,3
Різні товари і послуги X X X 2,0 1,8 1,7 1,8 1,7 1,8
Неспоживчі сукупні витрати 3,4 6,7 6,3 7,2 6,7 7,4 8,9 9,5 10,0
Довідково: оплата житла, комунальних продуктів та послуг 8,6 6,9 9,0 9,2 8,7 7,7 6,4 7,1 8,5

Джерело: за даними Держкомстату України.

 

 

Фінанси домогосподарств характеризуються структурою видатків за їх соціальною значущістю:

— фінанси життєзабезпечення (підтримки життя, умов існування й відновлення працездатності);

— фінанси професійного й соціального розвитку й поновлення трудових ресурсів (утворення, підвищення культурного рівня, виховання й навчання дітей);

— фінанси поліпшення умов життя й середовища перебування (умов роботи, відпочинку, проживання);

— фінанси соціальних пріоритетів (добровільне або необхідне створення й підтримка адекватного соціального іміджу).

Видатки домогосподарств

 значно диверсифіковані й розрізняються за низкою ознак.

 за роллю, яку вони відіграють у фінансах домогосподарств, вирізняють:

— споживчі (придбання товарів і послуг);

—виробничі (у звичайне або розширене відтворення особистого виробництва, промислів, творчості);

- інвестиційні (у кредитну систему або фондовий ринок).

 Велике значення має величина видатків, їхня структура та динаміка окремих статей.

У зв'язку з цим привертають увагу постійні та змінні за величиною видатки, фіксовані (постійні або умовно постійні), видатки, що зменшуються та знижуються.

 Розрізняють видатки і за такими ознаками:

— на життєзабезпечення (харчування, одяг, житло та ін.);

— на забезпечення простого відтворення в особистих господарствах (сировина, матеріали, ремонт устаткування);

— професійний розвиток (навчання, освіта);

— поліпшення умов життя (меблі, машини, дачі);

— захист від ризиків (страхування, технічний захист та ін.).

Можливо також виокремлення видатків

періодичних,

разових і випадкових,

циклічних, сезонних або присвячених до конкретних дат, а також із урахуванням різних факторів як загального (клімат, природні умови, національні традиції, політичний устрій, економічний розвиток країни), так і особистого (вік, релігія, спосіб життя) характеру.

 

Середньомісячні сукупні витрати одного домогосподарства у 2008р. склали 2590 грн., що в 1,5 раза більше, ніж у 2007р. Міське домогосподарство витрачало в середньому за місяць 2751 грн., сільське – 2234 грн. У середньому на одного члена домогосподарства сукупні витрати становили 996 грн. на місяць, у міських домогосподарствах – 1083грн., сільських – 815 грн. (додаток 5).

 

Серед усіх сукупних витрат 86% становили споживчі витрати домогосподарств (у 2007р. – 90%)

 

Свої потреби домогосподарства задовольняли за рахунок ресурсів, які надходили з різних джерел.

 Середньомісячні сукупні ресурси пересічного домогосподарства склали 2893 грн., міського – 3065 грн., сільського – 2511 грн. і зросли порівняно з 2007р. в цілому по Україні на 44%, у міських поселеннях – на 46%, у сільській місцевості – на 38% (додаток 15). У середньому на одного члена домогосподарства ці показники становили відповідно 1113 грн., 1207 грн. та 916

 

Фінанси домогосподарств характеризуються структурою видатків за їх соціальною значущістю:

— фінанси життєзабезпечення (підтримки життя, умов існування й відновлення працездатності);

— фінанси професійного й соціального розвитку й поновлення трудових ресурсів (утворення, підвищення культурного рівня, виховання й навчання дітей);

— фінанси поліпшення умов життя й середовища перебування (умов роботи, відпочинку, проживання);

— фінанси соціальних пріоритетів (добровільне або необхідне створення й підтримка адекватного соціального іміджу).

Видатки домогосподарств

 значно диверсифіковані й розрізняються за низкою ознак.

 за роллю, яку вони відіграють у фінансах домогосподарств, вирізняють:

— споживчі (придбання товарів і послуг);

—виробничі (у звичайне або розширене відтворення особистого виробництва, промислів, творчості);

- інвестиційні (у кредитну систему або фондовий ринок).

 Велике значення має величина видатків, їхня структура та динаміка окремих статей.

У зв'язку з цим привертають увагу постійні та змінні за величиною видатки, фіксовані (постійні або умовно постійні), видатки, що зменшуються та знижуються.

 Розрізняють видатки і за такими ознаками:

— на життєзабезпечення (харчування, одяг, житло та ін.);

— на забезпечення простого відтворення в особистих господарствах (сировина, матеріали, ремонт устаткування);

— професійний розвиток (навчання, освіта);

— поліпшення умов життя (меблі, машини, дачі);

— захист від ризиків (страхування, технічний захист та ін.).

Можливо також виокремлення видатків

періодичних,

разових і випадкових,

циклічних, сезонних або присвячених до конкретних дат, а також із урахуванням різних факторів як загального (клімат, природні умови, національні традиції, політичний устрій, економічний розвиток країни), так і особистого (вік, релігія, спосіб життя) характеру.

 

 

.

 

4/

Інвестиційна діяльність та формування інвестиційного портфеля домогосподарств

 

 

Фінансовий портфель - це сукупність фінансових активів фізичної особи. Він є джерелом особистого споживання, накопичення та інвестиційних вкладень.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 549; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!