Виймально – навантажувальні роботи



До керування гірничими машинами: виймально–навантажувальні машини – екскаватор, виймально–транспортуючі машини – бульдозери допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, склали іспити кваліфікаційним комісіям відповідного напрямку і отримали посвідчення встановленого зразка на право керування відповідною машиною.

Перевірка знань безпечних методів роботи машиністів гірничих машин повинна проводитися щорічно комісіями, призначеними наказом по підприємству.

До початку роботи необхідно оглянути механізми, переконатись у їх справності, зробити про це відповідні записи у журналі обліку роботи механізму.

Перед запуском двигуна бульдозера (екскаватора) необхідно перевірити положення важелів керування. Вони повинні знаходитись в нейтральному положенні.

Гірничі роботи по розробці уступів (розкривного і видобувного) повинні вестись відповідно до затверджених паспортів вибоїв, котрі затверджуються технічним керівником підприємства. У паспортах вказуються допустимі розміри робочих площадок, берм, кутів укосів, висот уступів, відстань від гірничого та транспортного устаткування до бровки уступу.

Забороняється ведення гірничих робіт без затвердженого паспорту або з відхиленням від нього. Зміст паспорту вибою доводиться під роспис машиністам бульдозера та екскаватора, а самі паспорти вивішуються в кабінах цих механізмів.

Виконання робіт будьдозером, екскаватором дозволяється після подачі поперед-жувального сигналу і при відсутності людей в зоні дії механізмів. Кожний незрозумілий або невірно поданий сигнал повинен сприйматись, як сигнал «Стоп».

Не дозволяється залишати бульдозер з працюючим двигуном і піднятим відвалом, а при роботі ставати на підвісну раму відвалу, а також робота на крутих схилах при кутах не передбачених інструкцією заводу – виготовлювача. Забороняється робота на бульдозері без блокування, що унеможливлює запуск двигуна при включеній коробці передач і при відсутності обладнання для запуску двигуна з кабіни.

У випадку аварійної зупинки бульдозера на похилій площині необхідно вжити заходи, що виключають його самовільний рух по нахилу.

Відстань від краю гусениці бульдозера до бровки укосу визначається з урахуванням гірничо – геологічних умов і заноситься в паспорт ведення робіт у вибої.

При розробці порід в автосамоскиди машиніст екскаватора повинен подавати такі сигнали:

−„Стоп” – один короткий;

− сигнал, який дозволяє подачу транспортного засобу під навантаження – два коротких;

− початок навантаження – три коротких;

− сигнал про закінчення навантаження і дозвіл на від’їзд транспортного засобу – один довгий.

Таблиця сигналів вивішується на кабіні екскаватора на видному місці і з нею необхідно ознайомити водіїв автотранспорту.

Висота вибою у м’яких породах не повинна перевершувати максимальної глибини (висоти) черпання екскаватора, а при розробці порід із застосуванням вибухових робіт допускається збільшення висоти вибою до півтори висоти черпання.

Кути укосу видобувного та розкривного уступів повинні визначатися з урахуванням фізико – механічних та інших властивостей гірських порід.

Ширина робочої площадки з урахуванням її призначення визначається розрахунком відповідно вимог „Общесоюзных норм технологического проектирова-ния предприятий промышленности нерудных строительных материалов”.

Перегін екскаватора необхідно здійснювати тільки за письмовим розпорядженням посадової особи.

 Мастила та обтиральні матеріали на бульдозері і екскаваторі необхідно зберігати в закритих металевих ящиках. Зберігання на них бензину та інших легкозаймистих речовин забороняється. На всіх механізмах повинні бути вогнегасники та медичні аптечки.

Перед початком ремонтних робіт необхідно уважно оглянути машину, перевірити надійність кріплення збірних одиниць, а також об’єми палива, мастил, робочої та охолоджуючої рідини.

При виконанні монтажних і демонтажних робіт необхідно користуватись якісними вантажно-підйомними засобами.

Для ремонту, змащування та регулювання робочих механізмів бульдозера, (екскаватора) вони повинні встановлюватись на горизонтальній площадці, двигун внутрішнього згорання вимкнутий, а відвал (ківш) опущений на ґрунт.

Забороняється ручне змащування механізмів бульдозера (екскаватора) на ходу.

Для огляду відвалу знизу його необхідно опустити на надійні підкладки а двигун вимкнути.

При перевірці і заправці механізмів паливно–мастильними матеріалами категорично забороняється користуватись вогнем.

Під час роботи двигуна і одразу після його зупинки необхідно обережно відкривати кришку заливної горловини радіатора, щоб не отримати опіків паром. Спускаючи гарячу воду з системи охолодження двигуна, а також обслуговуючи акумуляторну батарею, необхідно остерігатись опіків.

У разі займання паливно-мастильних матеріалів для їх гасіння неохідно скористатись вогнегасником, піском, землею або закрити вогонь брезентом. Забороняється використання для їх гасіння води.

Буровибухові роботи

Буровий станок необхідно встановлювати на спланованій горизонтальній площадці уступу. При бурінні першого ряду свердловин гусениці станка повинні бути перпендикулярними до верхньої бровки уступу і знаходитись не ближче 2 м від неї.

Під домкрати станка забороняється підкладати куски породи.

Ділянки пробурених вибухових свердловин обов’язково огороджуються попереджувальними знаками.

Частини станка, які в процесі роботи рухаються, повинні мати огородження. Перед пуском станка необхідно перевірити його технічний стан.

Забороняється виконувати змащування і регулювання механізмів станка під час його роботи.

Підривні роботи здійснюються підрядною організацією відповідно до вимог документації, затвердженої згідно з НПАОП 0.00-6-07-06, на підставі дозволу, отриманого відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року за N 1107.

Паспорт масового вибуху на гірничих роботах складається на підставі затвердженого керівником суб'єкта господарювання типового проекту ведення підривних робіт з урахуванням геологічних характеристик блоків, що підриваються, результатів попередніх вибухів і вимог відповідних нормативних документів. Паспорт повинен містити розрахунки та графічні матеріали, що необхідні для визначення параметрів безпеки в конкретних умовах проведення МВ.

На період виконання вибухових робіт навколо кар’єру встановлюється небезпечна зона з обов’язковою охороною живим очіпленням.

Визначення відстаней, безпечних за розкиданням кусків породи проводиться за методикою, наведеною в розділі XIII Правил [5]. Розрахунки проводимо для перекристалізованих вапняків і для скельного розкриву, тому що ці породи мають різні фізико-механічні властивості і залягають по різному відносно забудови сіл. На основі розрахунків приймаємо максимальні значення безпечних відстаней.

Перекристалізовані вапняки

Де: ηз - коефіцієнт заповнення свердловини ВР;   

                                                          hз = lз / L.                                                                                

  lз – 9,54 м, довжина заряду в свердловині;                                                                       L – 12,9 м, глибина пробуреної свердловини;

ηз = 9,54 : 13,9 = 0,686

  f – 3, коефіцієнт міцності породи по шкалі М.М. Протодьяконова;                           ηзаб. – коефіцієнт заповнення свердловини забійкою, тому що забійкою заповнено всю вільну від заряду верхню ділянку свердловини ηзаб. = 1;          d – 0,135 м, діаметр свердловини;                                                                                           a – 5,0 м, відстань між зарядами.

 Приймаємо 200м

Скельні розкривні породи

Де: ηз - коефіцієнт заповнення свердловини ВР;   

                                                             hз = lз / L.                                                                                

  lз – 7,264 м, довжина заряду в свердловині;                                                                       L – 13,9 м, глибина пробуреної свердловини;

ηз = 7,264 : 13,9 = 0,523

  f – 2, коефіцієнт міцності породи по шкалі М.М. Протодьяконова;                           ηзаб. – коефіцієнт заповнення свердловини забійкою, тому що забійкою заповнено всю вільну від заряду верхню ділянку свердловини ηзаб. = 1;          d – 0,123 м, діаметр свердловини;                                                                                           a – 5,2 м, відстань між зарядами.

 

Тому що при підриванні порід скельного розкриву радіус небезпечної зони становить 150 м, а для перекристалізованих вапняків 200 м, в подальших розрахунках використовуємо його.

В західному напрямку різниця між відмітками місця проведення вибуху і розта-шуванням будинків складає 5 м, в північному 20м, в східному напрямку забудова від-сутня, в південно-східному та південному напрямках косогір з різницею відміток відповідно 30м та 20м. Наявність косогору в південно-східному напрямку з перевершенням верхніх відміток вибухової ділянки над ділянками границі небезпечної становить 30 м, і вимагає збільшення радіуса небезпечної зони ( вимоги §1.4 розділу ХІІІ Правил [5]).  

Величина збільшеного радіуса небезпечної зони по розльоту шматків породи для людей в південно-східному напрямку

Приймаємо 300м

Остаточно приймаємо радіус небезпечної зони по розльоту шматків породи для людей в південному, західному, північному, східному напрямках 200 м, а в південно-східному рівним 300 м.

Розмір вибухонебезпечної зони 300 м буде діяти лише при виконанні вибухових робіт вище горизонту 275м, (південна ділянка).  

Вибухонебезпечна зона, яка позначається на місцевості умовними знаками, на період проведення вибухів охороняється постами живого оточення а всі дороги, котрі ведуть до кар’єру, перекриваються шлагбаумами. Пости живого оточення розміщуються за межею небезпечної зони так, щоб місцевість між суміжними постами була взаємно видима. Розстановка постів дана на кресленні ТГ – 8.

 Об'єктів, котрі охороняються від сейсмічної дії вибухів, навколо кар’єру немає.

Перед виконанням вибухових робіт всі механізми та транспорт необхідно відігнати на безпечну відстань, що складає не менше 150 м. Всі електричні мережі в межах вибухонебезпечної зони на період проведення вибухових робіт обов’язково знеструмлюються.

Способи подачі та призначення сигналів, час проведення підривних робіт необхідно доводити до відома працівників суб'єкта господарювання, а також до відома місцевого населення.

При виконанні вибухових робіт подаються такі сигнали:

Перший сигнал „Попереджувальний” (один довгий), сигнал подається перед заряджанням свердловин;

Другий сигнал „Бойовий” (два довгих), по цьому сигналу виконується вибух;

Третій сигнал „Відбій” (три коротких), означає закінчення вибухових робіт.

Автомобільний транспорт

Передбачено транспортування розкривних порід і корисної копалини автотранспортом.

План і профіль автомобільних шляхів повинні відповідати діючим нормам і стандартам. Ширина проїзної частини шляху встановлюється з урахуванням діючих норм і стандартів, виходячи з розмірів автосамоскида. Радіуси кривих в плані та поперечні похили автошляхів приймаються з урахуванням діючих норм і стандартів.

При експлуатації автомобільного транспорту в кар’єрі необхідно керуватися Правилами дорожнього руху і Правилами охорони праці на автомобільному транспорті в тій частині, де вони не суперечать Правилам охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

Автосамоскид повинен бути технічно справним, мати два дзеркала заднього виду, діючу світлову та звукову сигналізацію, освітлення та справні гальма.

Рух на шляхах кар’єру повинен регулюватися стандартними знаками, передбаченими Правилами дорожнього руху. На кар’єрних автомобільних шляхах рух автомашин повинен проводитися без обгону.

Швидкість і порядок руху автомобілів на шляхах кар’єру встановлюється адміністрацією підприємства з урахуванням місцевих умов.

Сторонній автотранспорт допускається в кар’єр тільки після проведення обов’язкового інструктажу водія з записом в спеціальний журнал.

При завантаженні автосамоскида екскаватором повинні виконуватися такі умови:

− автосамоскид, що чекає завантаження, повинен бути за межами дії ковша екскаватора і ставати під завантаження тільки після дозволяючого сигналу машиніста;

− автосамоскид, що перебуває під навантаженням, повинен бути загальмований. Навантаження в кузов автосамоскида повинно проводитися тільки збоку або ззаду;

завантажений автосамоскид повинен їхати до пункту розвантаження тільки після дозволяючого сигналу машиніста екскаватора .

При роботі автосамоскида в кар’єрі забороняється:

- рух автосамоскида з піднятим кузовом,

- рух заднім ходом до місця навантаження (розвантаження) на відстань більше 30 м,

- перевозити сторонніх людей у кабіні,                                                                               - залишати автосамоскид на похилах і підйомах,

- проводити запуск двигуна використовуючи рух автосамоскида під похил,

- залишати кабіну автосамоскида при працюючому двигуні,

- при русі автосамоскида заднім ходом повинен подаватися безперервний звуковий сигнал.

Розвантаження автосамоскидів на відвалі дозволяється виконувати в місцях передбачених паспортом відвалу за межами призми обрушення породи, але не ближче 5м від верхньої бровки відвалу.

Відвальні роботи

На Вербецькому родовищі передбачаються зовнішній двохярусний відвал з периферійним способом розвитку фронту робіт і використанням бульдозера.

Технологічні параметри відвалу, а саме: висота, кути укосів, ширина призми можливого обрушення встановлюються в залежності від фізико-механічних властивостей розкривних порід, прийнятого способу механізації відвальних робіт та технології їх виконання і заносяться в паспорт відвальних робіт. Затверджений технічним керівником кар’єру паспорт відвалу, повинен бути під розписку доведений бульдозеристу і зберігатись в кабіні бульдозера.

Робоча площадка на бульдозерному відвалі повинна мати по всьому фронту роз-вантаження автосамоскидів поперечний похил не менше 30 у напрямку від верхньої бровки відвалу в його глибину. Вздовж верхньої бровки відвального уступу за межами призми можливого обрушення відсипається захисний вал висотою не менше 1,5 м.

При плануванні відвалу бульдозером його під’їзд до верхньої бровки укосу відвалу дозволяється тільки ножем вперед.

Пожежна безпека

Робота по організації пожежної безпеки базується на Законі України «Про пожежну безпеку» та інших законодавчих актах.

Усі працівники при прийнятті на роботу і щорічно за місцем роботи повинні проходити інструктаж з питань пожежної безпеки відповідно до Типового положення , затвердженого Міністерством з питань надзвичайних ситуацій України.

Посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (раз в три роки) проходять навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Усі кар’єрні машини повинні бути забезпечені первинними засобами гасіння – ручним вогнегасником. Вогнегасники повинні зберігатись в кабіні гірничих машин, автосамоскидів.

У разі займання паливно-мастильних матеріалів для їх гасіння необхідно скористатись вогнегасником, піском, землею або закрити вогонь брезентом. Для їх гасіння забороняється використання води.

Вогневі роботи слід виконувати у відповідності з Правилами пожежної безпеки при проведенні зварювальних та інших вогневих робіт на промислових об’єктах.

 

Промислова санітарія

Атмосфера кар’єру

Застосування в кар’єрі бульдозера, екскаваторів, бурового станка БТС-150 та автотранспорту з двигунами внутрішнього згорання призводить до викидів в атмосферу шкідливих газів. Для зменшення їх кількості на двигунах потрібно встановлювати спеціальні нейтралізатори, які знешкоджують отруйні домішки відпрацьованих газів, своєчасно проводити налагодження паливної апаратури.

Для зниження пилоутворення на автомобільних дорогах в теплу пору року необхідно проводити їх поливання водою.

Склад атмосферного повітря кар’єру повинен відповідати встановленим ДСТУ нормативам по вмісту основних складових частин повітря та шкідливих домішок (газу, пилу) з врахуванням діючих норм і стандартів.

Повітря робочої зони повинно містити по об’єму 20 % кисню, 78 % азоту, не більше 0,5% вуглекислого газу, а домішки пилу і різних газів не повинні перевищувати гранично допустимі концентрації, що встановлені санітарно-епідемічною службою Міністерства охорони здоров’я України.

Згідно „Інструкції з контролю вмісту пилу в повітрі на підприємствах гірничорудної та нерудної промисловості”, необхідно проводити відбір проб для аналізу повітря на вміст пилу та шкідливих газів.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 809; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!