Вибір способу буріння, бурового станка та інструменту



Гірничотехнічні умови Вербецького родовища зумовлюють використання шарошкового способу буріння. Продуктивність кар’єру роблять доцільним використання шарошко-вого мобільного бурового станка «БТС-150». В якості бурового інструменту  приймається  шарошкове  долото ІІІ 120,6 С Ц-В діаметром 120,6 мм, або ІІІ 132 С Ц-В діаметром 132 мм.

Вибір типу вибухових речовин, способу та засобів підривання

Корисна копалина середньої міцності, не обводнена, тому приймаємо в якості вибухової речовини грамоніт 79/21.

Для забезпечення зменшення сейсмічного ефекту вибуху та покращення якості дроблення гірничої маси приймаємо короткосповільнений спосіб підривання свердловинних зарядів. Для ініціювання зарядів в свердловинах застосовуємо детонуючий шнур марки ДША. В якості проміжного детонатора в свердловинах використовуємо тротилові шашки Т – 400Г, а для створення короткого уповільнення приймаємо електродетонатори ЕД КЗ-ПМ

ТРАНСПОРТ

Вибір транспорту

Відстань транспортування розкривних порід – 1,0 км, корисної копалини –0,5км; 1,0 км, річні об’єми перевезень розкриву 51,9 тис.м3 в 2018 році і 15,6 тис.м3 в 2018 році, а вапняків 137,0 тис.м3 (перекристалізованих 70,0 т/м3 детритових 67,0 т/м3) зумовлюють використання в кар’єрі автотранспорту. Розробка розкривних порід передбачається одноковшевим екскаватором „Volvo 210”. Вони  представлені суглинками в суміші з уламками вапняку та вивітрилими вапняками (скельний розкрив). Корисна копалина розробляється одноковшевими екскаваторами „Caterpiler 220 ”. Об’ємна маса м’яких розкривних порід 1,6 т/м3, скельних 1,8 т/м3, вапняків перекристалізованих – 2,2 т/м3, вапняків детритових 1,9 т/м3.

 Для транспортування розкривних порід і вапняків використовується автосамоскиди „КрA3-65055” і „КрA3-65032”. 

Автомобільні дороги

Дороги для транспортування розкривних порід являються тимчасовими і розташовані на покрівлі розкривного уступу та поверхні відвалу. Дороги для транс-портування корисної копалини тимчасові, розташовані в кар’єрі на скельних поро-дах робочих площадок уступів. Тимчасові автодороги споруджуються без дорожнього покриття,. Дорожнє покриття перехідного типу виконується методом заклинювання з міцного фракційного щебеню.

Для проектування параметрів плану та профілю кар’єрних автомобільних доріг приймаємо розрахункову швидкість руху автосамоскидів 30 км/год для важких умов при глибині кар’єру до 50 м, дороги категорії Ш-к.

Поперечний профіль автодоріг приймаємо односкатний в межах кар’єру з обочинами та відкритим водовідводом. Всі дороги проектуємо двополосними. Ширина проїжджої частини автодоріг прийнята – 14 м, (автомобіль „ КрАЗ - 6555” шириною 2,65 м), Ширину узбіч приймаємо в кар’єрі 1,5 м. Поперечний похил проїжджої частини автодороги та узбіч в межах транспортних берм і капітальних траншей приймаємо однаковим з ухилом 20 ‰ в бік вище розташованого уступу.

Кар’єрні автодороги з боку відробленого простору повинні мати огородження у вигляді захисного земляного валу, приймаємо 0,4 м, ширину 1,0 м.

Радіуси повороту автодоріг в кар’єрі не повинні бути меншими ніж два міні-мальних радіуси повороту автосамоскида, тобто для «КрАЗ - 65055» не менше 22 м. Поздовжній похил кар’єрних автодоріг для доріг з перехідним покриттям та без покриття за умови руху автосамоскидів з колісною формулою 6х4, прийнято 110 ‰.

Кар’єрні автодороги повинні утримуватись в справному стані. В літній період, для попередження пилоутворення, дороги необхідно поливати водою, в зимовий період очищати від снігу та посипати піском. Полив виконується поливомиючою машиною.

 

 

ВІДВАЛЬНІ РОБОТИ

          Залишок розкривних порід, які підлягають розробці станом на 01.01.2018 р.: грунтово-рослинного шару 2,1 тис.м3, м’яких порід 20,73 тис.м3, скельних 69,23   тис.м3, разом 92,06 тис.м3.

У звіті передбачаються зовнішній відвал з периферійним  способом розвитку фронту робіт і використанням бульдозера. Грунтово-рослинний шар розміщується в окремому відвалі, а решта порід разом.

Основний відвал двоярусний. Параметри відвалу: висота ярусу Н = 10 м, кути укосів α = 450; β = 350, початковий коефіцієнт розпушення породи у відвалі Кр=1,3. Довжина фронту відвальних робіт на основному відвалі обмежується розмірами існуючої ділянки і становить 120 м.

ВОДОВІДЛИВ  І  ВОДОВІДВІД

За даними геологічного звіту обводнення кар’єру ґрунтовими водами не буде. Вода в кар’єр може поступати лише за рахунок атмосферних опадів. Стоку в кар’єр атмосферних опадів з прилеглих до нього ділянок не буде, тому що він знаходиться на горі.

 Атмосферні опади, котрі випали в межах площі кар’єру будуть дренуватись в нижні шари порід за рахунок тріщинуватості порід в підошві кар’єру, не утворюючи  водойм.

 

 

ЕЛЕКТРОРОСТАЧАННЯ

Головні технічні показники

1. Джерелом електропостачання кар’єру Вербецького родовища вапняків є існуюча на кар’єрі ЛЕП 10 КВ і ТП-10/0,4КВ.

2.   Номінальна напруга електричних мереж:

      вище 1000 В                                                          10 КВ;

       до 1000 В                                                              0,4 КВ;

Електричне освітлення

Для забезпечення нормальних умов праці на кар’єрі в темну пору доби, прийнято виконати систему загального освітлення. Норма освітленості на робочих місцях має складати Ен ≥ 0,2лк. Беручи до уваги, що на кар’єрі виконуються бурові та вибухові роботи, переміщення забоїв та уступів, передбачено застосувати мінімальну кількість освітлювальних приладів.

Література

1. Правила безпеки праці при розробці родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24-10.

2. Правила безопасности при эксплуатации электрооборудования и электросетей в открытых горных работах ДНАОП.1.290-1.07-93

3. Правила влаштування електроустановок ПУЕ-2014 «ФОРТ».

4. Справочник по проектированию электрического освещения. Кноринг Г.М. М.; Энергия 1983 г.

5. Железобетонные опоры ВЛ-0,38В серия 3.407.1-136 «Сельэнергопроект» 1986г.

6. Освещение открытых пространств, Энергоиздат Л. 1981г.

7. Справочник по проектированию электрических сетей и электрооборудования, М. Энергоиздат 1981г.

 

 

ЗАХОДИ ПО ОХОРОНІ НАДР

Корисною копалиною являються органогенні вапняки двох різновидів: серпулево-водорослеві перекристалізовані та детритові.

 Розкривні породи – грунтово-рослинний шар, суглинки, глини та  вивітрілий вапняк.

  Фізичною особою-підприємцем Українцем І.І. в 2015 р. була проведена повторна геолого-економічна оцінка південної ділянки Вербецького родовища вапняків у Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області (із використанням результатів геолого-розвідувальних робіт 1953-1954 р.р. та 1985-1986 р.р.) в межах кар’єру з затвердженням запасів – Протокол УТКЗ № 3420 від 03.09.2015 р. станом на 01.07.2015 р.  балансові запаси в кількості 2711 тис.т, у тому числі за категоріями: В –530 тис.т; С1 -2181 тис.т. Окрім того, у вибухонебезпечній і санітарно-захисній зонах сіл Вербка і Привороття Друге затверджені умовно балансові запаси вапняків в кількості 2144 тис.т, у тому числі за категоріями: В –260 тис.т; С1 -1884 тис.т.

Заходи по охороні надр розроблені відповідно з Кодексом України „Про надра” і забезпечують високу ступінь видобутку корисної копалини із надр, охорону надр і природних об’єктів від шкідливого впливу гірничих робіт, а також виконання всіх нормативних вимог по охороні надр.

Цим звітом передбачено:

         1. Використання класифікації втрат корисної копалини і їх розрахунок у відповідності з „Отраслевой инструкцией по определению и учету потерь нерудных строительных материалов при добыче” (утв. Минстройматериалов СССР 16.07.1973 г. и согласованной с Госгортехнадзором СССР 12.07.1973 г.).

2. Межі кар’єрного поля прийняті в контурі затверджених балансових запасів, з урахуванням способу розкриття Вербецького родовища та якості прилеглих земельних угідь. Фіксація бортів кар’єру прийнята, в основному, внутрішня по корисній копалині та зовнішня по розкривних породах. В окремих місцях фіксація бортів прий-нята внутрішня по корисній копалині і по розкривних породах (св.12, шурфи 8, 9), у зв’язку зі значною потужністю розкриву та виклинюванням корисної копалини, а в районі св.13 зовнішня по розкривних породах і корисній копалині - для максимального відпрацювання залишку запасів в межах гірничого відводу. Втрати корисної копалини визначені аналітичним способом і становлять: 215,52 тис.м3. Всі втрати корисної копа-лини відносяться до ІІ групи.

3. Промислові запаси корисної копалини підраховані як алгебраїчна сума залучених до розробки геологічних запасів та втрат корисної копалини і становлять станом на 1.01.2018 р. 876,38 тис.м3. Коефіцієнт втрат корисної копалини 0,2, коефі-цієнт видобування 0,8. Визначення розмірів фактичних втрат і оцінку їх достовірності повинна виконувати маркшейдерська служба кар’єру.

    4. Втрати корисної копалини при транспортуванні на переробку прийняті в розмірі 0,3%, а при БВР вони відсутні, тому що кількість видобувних уступів  чотирьох. Ці втрати відносяться до експлуатаційних втрат 2 групи і враховуються при визначенні продуктивності кар’єру.

5. Погашення бортів кар’єру виконується під кутами, що забезпечують їх довготривалу стійкість.

6. Заходи по безпечному веденню гірничих робіт.

7. На кар’єрі створено маркшейдерську службу, яка в своїй роботі керується „Инструкцией по производству маркшейдерских работ” затвердженою Держгірнич-наглядом СРСР 20.02.1985 р.

8. Геологічне обслуговування гірничих робіт повинно здійснюватись згідно з вимогами „Положения о ведомственной геологической службе”.

9. На кар’єрі повинна бути наступна документація:

а) Звіт про геологічну розвідку родовища,

б) Протокол затвердження запасів,

в) Акт передачі родовища,

г) Спеціальний дозвіл на користування надрами,

д) Гірничий і земельний відвід,

е) Робочий проект розробки і рекультивації,

ж) Проект оцінки впливу на навколишнє середовище,

з) Затверджена щорічна програма розвитку гірничих робіт,

і) Інша встановлена геологічна і маркшейдерська документація.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 539; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!