Розвіданність Вербецького родовища вапняків



Південна ділянка Вербецького родовища була розвідана в 1953-54 роках Вінницькою обласною будівельно-монтажною конторою «Меліоводбуд» Управління водного господарства при КМ УРСР для цукрової промисловості. За матеріалами детальної розвідки Вербецького родовища запаси вапняків для технологічних потреб цукрової промисловості затверджено протоколом УТКЗ №1183 від 01.06.1955р. за категоріями А+В+С1 в кількості 6030 тис.м3. Вербецьке родовище розробляється з 50 років минулого століття для цукрової промисловості.

В 1985-86 р. Вінницькою комплексною геологічною партією ВО «Укрцукро-камінь» дорозвідано запаси вапняків у межах східної частини Вербецького родовища на площі близько 2 га. До розвідані запаси вапняків прийняті науково-технічною радою ВО «Укрцукрокамінь», в кількості 2071,3 тис. т за категорією С1, (протокол НТР ВО «Укрцукрокамінь» від 03.04.1987р.) однак вони не були поставлені на облік у державний баланс.

 У 2015 р. фізичною особою-підприємцем Українцем І.І. за технічним завданням ТОВ «Укрпром-буд» камеральним шляхом виконана геолого-економічна оцінка Вербецького родовища вапняків (із використанням результатів геолого-розвідувальних робіт 11953-1954 р.р. та 1985-1986 р.р.) в межах кар’єру на теперішній час в кількості 2711 тис.т , у тому числі за категоріями: В –530 тис.т;     С1 -2181 тис.т. Окрім того, у вибухонебезпечній і санітарно-захисній зонах сіл Вербка і Привороття Друге затверджені умовно балансові запаси вапняків в кількості      2144 тис.т, у тому числі за категоріями: В –260 тис.т; С1 -1884 тис.т, ( протоколом УТКЗ № 3420 від 03.09.2015 р.).    

3.2. Геологічна будова Вербецького родовища вапняків

Район Вербецького родовища розташований в межах крайньої південно–західної частини Руської платформи і відноситься до зони занурювання південно–західного схилу Українського щита і південно–східної окраїни Волино–Подільської плити.
Вербецьке родовище включає наступні копалини:

 

Бурі глини  залягають на вододілах, а в долинах річок та балок вони в більшості випадків розмиті. Вони дуже в’язкі, пластичні і часто вміщують вапнякові стяжіння. Їх потужність 2-6 м.

Лесовидні суглинки відносяться до середнього і нового відділів четвертинної системи і широко розповсюджені в районі родовища. Відсутні лише на заплавних терасах річок.

       Лесовидні суглинки середнього відділу забарвлені в жовто-палевий і бурувато-палевий колір, вміщують білі вапнякові трубочки і конкреції, марганцево-залізисті бобовини. Структура – стовпчаста.

        Лесовидні породи нового відділу розділяються на два горизонти. Це породи в основному сірувато-палевого, палевого забарвлення, сильно піщанисті, часто з карбонатними включеннями.

Елювіально-делювіальні породи представлені лесовидними суглинками, часто шаруватими і грубими по гранулометричному складу.

Делювіальні відклади залягають в нижніх і середніх частинах ерозійних схилів річкових долин і балок.

Гідрогеологічна будова Вербецького родовища вапняків

В межах району, що описується, розвинуті чотири водоносних горизонти.

Перший від поверхні водоносний горизонт зв’язаний з осадовими утвореннями четвертинного віку, приурочений до сильно запісочених низів лесової товщі і підстеляючих глин, а також алювіальних відкладів річок Смотрич і Мукша. В межах плато цей горизонт користується обмеженим розповсюдженням. Він малопотужний, а в межах річкових терас він збагачується алювіальними водами і дебіт його значно збільшується. Ці води широко використовуються місцевим населенням для питного водопостачання.

Другий водоносний горизонт зв’язаний з тріщинуватими вапняками і пісками сарматського ярусу. Горизонт має обмежене розповсюдження. Його дебіт не перевищує декількох літрів в секунду.

Третій водоносний горизонт приурочений до порід крейдового віку. Водоупором для нього являються силурійські глини і сланці. Його глибина залягання 40-60 м.

Четвертий горизонт залягає серед силурійських відкладів - вапняках верхньої частини силуру, дебіт свердловин в цьому горизонті коливається від 3,6 до        14,4 м3/год. Водоупором являються прошарки глинистих сланців.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 446; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!