Соціальна реабілітація постраждалих від торгівлі людьми



Для реабілітації постраждалих від торгівлі людьми центрами СССДМ можуть надаватися такі послуги:

інформаційні послуги: надання інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації (довідкові послуги), а саме про права особи на отримання допомоги та механізм реалізації цих прав, про види соціальних виплат (якщо особа має на них право відповідно до чинного законодавства); надання контактів служб або установ, до яких необхідно звернутися по відповідну допомогу тощо;

психологічні послуги: психологічна діагностика, спрямована на виявлення соціально-психологічних характеристик особистості; надання консультацій з питань психологічного здоров’я та поліпшення зв’язку з навколишнім середовищем; обговорення шляхів розв’язання соціальних та психологічних проблем; сприяння в запобіганні або вирішенні непорозумінь та конфліктів з близьким соціальним оточенням; організація та координація психотерапевтичних груп та груп взаємодопомоги; психологічна корекція та психологічна реабілітація;

соціально-педагогічні послуги: проведення об’єктивної оцінки стану особи, постраждалої від торгівлі людьми; формування знань про шляхи вирішення ситуації, пов’язаної з торгівлею людьми, правила безпечної поведінки для зниження ризику повторного потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та формування правової культури особи (правосвідомість, правомірна поведінка, правова активність) і відповідальності за своє життя (готовності отримувача послуг звертатись за допомогою до органів державної влади, громадських та міжнародних організацій) тощо (Надання соціальних послуг різним групам осіб, які постраждали від торгівлі людьми (Звіт дослідження). — К.: Фенікс, 2011. — с. 39).

соціально-медичні послуги: посередництво в здійсненні профілактичних, лікувально-оздоровчих заходів; консультації з питань збереження і зміцнення здоров’я; формування ідеології здорового способу життя й подолання шкідливих звичок; формування сексуальної культури; профілактика туберкульозу, венеричних захворювань, ВІЛ/СНІДу; сприяння в підтриманні та охороні здоров’я тощо; юридичні послуги: надання консультацій з питань чинного законодавства; здійснення захисту прав та інтересів особи; захист прав дитини;

соціально-економічні послуги: допомога в залученні додаткових ресурсів для задоволення матеріальних інтересів і потреб особи, яка перебуває у складних життєвих обставинах, що реалізуються у формі сприяння в наданні натуральної допомоги (забезпечення одягом та взуттям тощо); допомога в оздоровленні, сприяння в отриманні державних соціальних допомог, у наданні грошової допомоги, а також допомоги у вигляді грошових компенсацій; інформування з питань працевлаштування та сприяння цьому, навчання; посередництво в наданні гуманітарної допомоги тощо; послуги з працевлаштування передбачають професійну орієнтацію, професійне навчання, перепідготовку та (або) підвищення кваліфікації та сприяння у започаткуванні власної справи.

Соціальна робота в центрах СССДМ здійснюється через мережу діючих спеціалізованих формувань, серед яких: Служба соціальної підтримки сімей, основними завданнями якої є: здійснення соціальних заходів, спрямованих на вихід сімей зі складних життєвих обставин, які вони не в змозі самостійно подолати за допомогою наявних засобів і можливостей; попередження виникнення складних життєвих обставин в сім’ї; створення умов для самостійного розв’язання життєвих проблем, що виникають в сім’ї, та повернення родини до повноцінного життя.

Служба «Телефон Довіри», до основних завдань та функцій якої належить: здійснення психологічного та інформаційного консультування по телефону різних категорій і груп населення, які потребують психологічної або інформаційно-консультативної допомоги та звертаються до служби «ТД»; створення та постійне оновлення банку даних про фахівців та служби, організації, установи, що працюють у соціальній сфері, для здійснення переадресації; здійснення переадресації (направлення) абонентів, за потреби, до інших фахівців та служб, в організації та установи, які працюють у соціальній сфері, є компетентними у даній проблемі та більш повно й кваліфіковано можуть задовольнити їхні запити. Слід зазначити, що молодіжні «Телефони Довіри», які функціонували при центрах соціальних служб для молоді в обласних центрах та великих містах, були першими телефонними лініями для консультування та надання психологічної підтримки в Україні на початку 1990-х років. Основними перевагами «Телефонів Довіри» є: простота та доступність у встановленні контакту; забезпечення анонімності та конфіденційності; можливість у будь-який час перервати розмову (Надання соціальних послуг різним групам осіб, які постраждали від торгівлі людьми (Звіт дослідження). — К.: Фенікс, 2011. — с. 40-41).

З метою надання невідкладної комплексної допомоги (психологічних, соціально-побутових, соціально-педагогічних, соціальномедичних, інформаційних і юридичних послуг тощо) сім’ям з дітьми та особам, які опинилися у складних життєвих обставинах (у тому числі постраждалим від торгівлі людьми), для сприяння їх якнайшвидшому поверненню до нормальних умов життєдіяльності, в Україні діє мережа центрів соціально-психологічної допомоги (ЦСПД).

Центр відповідно до покладених на нього завдань: надає в умовах цілодобового стаціонару допомогу та тимчасовий притулок особам, які опинилися у складних життєвих обставинах і потребують такого притулку, а також, за необхідності, забезпечує їх харчуванням; надає соціальні послуги таким особам шляхом консультування за допомогою телефонного зв’язку, а також в умовах денного стаціонару без забезпечення тимчасовим притулком і харчуванням. За результатами проведеної оцінки потреб клієнта складає разом з ними індивідуальний план заходів щодо усунення складних життєвих обставин, під час виконання якого: надає консультації з питань застосування норм законодавства; допомогу в оформленні документів; забезпечує захист та реалізацію прав клієнтів шляхом представлення їх інтересів перед третіми особами; проводить психологічну діагностику з метою психологічної корекції, реабілітації та адаптації; надає посередницькі послуги під час здійснення діагностичних заходів, у разі потреби здійснює профілактичні та лікувально-оздоровчі заходи; сприяє працевлаштуванню та влаштуванню на навчання; надає інформацію про графік роботи структурних підрозділів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій різних форм власності, взаємодіє з ними при розв’язанні проблем клієнтів центру; порушує перед відповідними органами клопотання про застосування передбачених законодавством санкцій до фізичних та юридичних осіб у разі недотримання ними законодавства стосовно захисту прав, свобод та законних інтересів осіб, що тимчасово проживають у центрі (Надання соціальних послуг різним групам осіб, які постраждали від торгівлі людьми (Звіт дослідження). — К.: Фенікс, 2011. — с. 42-43).

Робота Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда — Україна» щодо надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми здійснюється за такими напрямами: допомога та сприяння у пошуку українських громадян, які зникли за кордоном, та поверненні в Україну; співпраця з дипломатичними установами зарубіжних країн в Україні та дипломатичними установами України за кордоном з метою надання допомоги потерпілим; організація та надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми (медична, психологічна, юридична, надання тимчасового притулку, соціальний супровід, переадресація та ін.), а також членам їх родин; підготовка методичних матеріалів для соціальних працівників та представників неурядових організацій по наданню допомоги потерпілим від торгівлі людьми; підготовка, видання та розповсюдження інформаційних матеріалів для осіб, які постраждали від торгівлі людьми.

В рамках програми «Ла Страда: Запобігання торгівлі жінками в країнах Центральної і Східної Європи» 18 листопада 1997 року в Україні була відкрита перша «гаряча лінія» з проблем запобігання торгівлі жінками. З 1 листопада 2002 року при Міжнародному жіночому правозахисному центрі «Ла Страда — Україна» почала функціонувати національна «гаряча лінія» (дзвінки на яку безкоштовні у межах України), серед функцій якої є також надання психологічної допомоги постраждалим від торгівлі людьми та їх перенаправлення до інших закладів, установ та організацій для надання додаткової допомоги (Надання соціальних послуг різним групам осіб, які постраждали від торгівлі людьми (Звіт дослідження). — К.: Фенікс, 2011. — с. 50).

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 542; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!