Питання 3. Оцінка експертного висновку



Тема 9. Завершальна стадія судово-бухгалтерської експертизи

Питання 1. Висновок експерта-бухгалтера та його види

Процес судово-бухгалтерської експертизи завершується оформленням дослідження у вигляді висновку експерта.

Висновок експерта – це докладний опис проведених експертом досліджень та зроблені за їх результатами висновки, обґрунтовані відповіді на запитання, поставлені особою, яка залучила експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

Кожна сторона кримінального провадження має право надати суду висновок експерта, який ґрунтується на його наукових, технічних або інших спеціальних знаннях.

Висновок повинен ґрунтуватися на відомостях, які експерт-бухгалтер сприймав безпосередньо або вони стали йому відомі під час дослідження матеріалів, що були надані для проведення дослідження. Експерт дає висновок від свого імені і несе за нього особисту відповідальність.

Запитання, які ставляться експертові, та його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Висновок експерта не може ґрунтуватися на доказах, які визнані судом недопустимими.

Висновок експерта-бухгалтера надається в письмовій формі, але кожна сторона має право звернутися до суду з клопотанням про виклик експерта для допиту під час судового розгляду для роз’яснення чи доповнення його висновку.

Якщо для проведення експертизи залучається кілька експертів, експерти мають право скласти один висновок або окремі висновки.

Висновок передається експертом стороні, за клопотанням якої здійснювалася експертиза.

Висновок експерта не є обов’язковим для особи або органу, яка здійснює провадження, але незгода з висновком експерта повинна бути вмотивована у відповідних постанові, ухвалі, вироку.

Матеріали експертизи, не зважаючи на рівень фаховості експерта, не завжди забезпечують однозначність тверджень у висновках, що дає підстави класифікувати експертні висновки за їх підтвердженістю тобто доказовістю.

Експертні висновки поділяють на категорично позитивні та негативні; ймовірно позитивні та негативні.

Категоричні – це достовірний висновок про факт, незалежно від умов його прояву.

Коли експерт не знаходить достатньо аргументів для категоричного висновку, то висновок має ймовірний характер.

Питання 2. Структура висновку експерта-бухгалтера

Висновок складається з трьох частин: вступної, дослідницької та висновків.

Увступній частині висновку експертизи зазначається:

· назва експертизи, її номер, чи є вона первинною, додатковою, повторною, комісійною або комплексною;

· особа або орган, які призначили експертизу;

· дані про експерта (експертів): посада, прізвище, ім’я та по батькові, освіта, експертна спеціальність та стаж експертної роботи; науковий ступінь та вчене звання;

· дата надходження матеріалів до експертної установи і дата підписання висновку експертизи;

· де і ким винесено постанову або ухвалу про призначення експертизи;

· питання, які належить вирішити експертові.

Питання включаються у формулювання постанови (ухвали) про призначення експертизи. Якщо поставлено кілька питань, експерт має право згрупувати їх і викласти в послідовності, яка забезпечує найдоцільніший порядок дослідження. Якщо редакція питання в постанові (ухвалі) не відповідає Науково-методичним рекомендаціям з питань підготовки і призначення судових експертиз у науково-дослідних судово-експертних установах Міністерства юстиції України, але зміст завдання експертові зрозумілий, то після з’ясу­вання питання щодо редакції постанови (ухвали) про призначення експертизи він може дати відповідні роз’яснення і викласти питання в редакції, що відповідає згаданим Рекомендаціям.

Питання, які поставлені експертом із власної ініціативи, вказуються після питань, зазначених у постанові (ухвалі) про призначення експертизи.

У досліджувальній частині висновку відтворюється увесь процес експертного дослідження в тій послідовності, в якій згруповані питання. При цьому формулювання питання не повторюються, а дається посилання на їхній порядковий номер.

Кожному питанню, яке вирішує експерт, має відповідати певний розділ досліджувальної частини.

У досліджувальній частині висновку експертизи описується процес дослідження та його результати, а також дається обґрунтування висновку експерта. Ця частина має містити:

– відомості про стан об’єктів дослідження, застосовані методи дослідження, умови проведення;

– посилання на додатки та необхідні роз’яснення до них;

– експертну оцінку результатів дослідження.

Завершальну частину висновку становлять саме висновки. Тут викладаються в узагальненому вигляді ті результати, які випливають із проведеного дослідження з кожного питання окремо, та надаються відповіді на поставлені перед експертом запитання в тій послідовності, в якій вони розташовані у вступній частині.

Експерт-бухгалтер залежно від конкретних умов може вчинити так:

– або тільки вказати на встановлені ним обставини (якщо матеріали справи не дозволяють висвітлити їх докладно);

– або досліджувати питання до кінця, формулюючи кінцевий висновок щодо цих обставин.

У додатках до висновку експерт-бухгалтер може навести різні таблиці, схеми, графіки, розрахунки та інший громіздкий цифровий матеріал, складений у процесі дослідження. Кожен додаток до висновку є його невід’ємною складовою. Усі додатки мають бути пронумеровані, підписані експертом і скріплені печаткою установи, а у висновку мають бути посилання на них із вказівкою номера додатка і його назви.

Висновок експертизи підписують експерти, які проводили дослідження, після чого він засвідчується печаткою експертної установи. Якщо до висновку експертизи додаються таблиці, вони також підписуються експертами та засвідчуються печаткою експертної установи. Висновок експертизи та додатки до нього складаються у двох примірниках, один з яких направляється особі або органу, які призначили експертизу, а другий залишається в експертній установі.

Питання 3. Оцінка експертного висновку

Найважливішими процесуальними нормами для оцінки висновку експерта є належність, допустимість і доброякісність доказів.

Рис. 9.1 – Основні стадії оцінки експертного висновку

Оцінка висновку стосовно відповідності процесуальним вимогам позитивна, якщо:

– по-перше, дотримано процесуальні норми під час проведення експертизи;

– по-друге, коли висновок складено відповідно до ст. 101 «Висновок експерта» та ст. 102 «Зміст висновку експерта» Кримінального процесуального кодексу України або ст. 66 «Висновок експерта» Цивільного проце­суального кодексу України.

Порушення цих нормативних активів часто призводить до повторних експертиз.

Однією з процесуальних вимог у оцінці якості висновку експерта-бухгалтера є використання в експертних дослідженнях доброякісних матеріалів (первинних документів, облікових регістрів, звітності). Експерт не несе відповідальності за фальсифі­кацію документів бухгалтерського обліку, але його обов’язок полягає у перевірці доброякісності поданих матеріалів у межах своєї професійної компетенції.

Висновок експерта-бухгалтера в кримінальному і цивільному процесах може оцінюватися всіма учасниками судового розгляду.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 752; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!