ЗБУДНИК ТУБЕРКУЛЬОЗУ, ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ



Виникнення і перебіг туберкульозу залежать від особливостей його збудника, реактивності організму і санітарно – побутових умов. Сучасна назва збудника – мікобактерія туберкульозу (mbt, МБТ). Стара назва – бактерія Коха (БК).

Збудник туберкульозу належить до роду мікобактерій, родини актиноміцетів і класу шизоміцетів. До роду мікобактерій належать також збудник лепри і велика група сапсофітів, які зустрічаються в смегмі, виділенні з вух, у харкотинні при бронхоектазах, а також кистолостійкі мікроорганізми, що вегетують на слизових оболонках людини, у вершковому маслі, молоці, на рослинах, у воді, грунті тощо.

За патогенністю для людини і для окремих видів тварин мікобактерії поділяються на 2 групи. Перша група – власне патогенні мікобактерії туберкульозу, серед яких виділяють три види: М. tuberculosis – збудник туберкульозу людини, М.bovis – збудник туберкульозу рогатої худоби. М.africanum. Друга група – атипові мікобактерії, серед яких є сапрофіти – це патогенні для людей і тварин і умовно патогенні мікобактерії – за деяких умов можуть викликати мікобактеріоз, який нагадує туберкульоз.

Під впливом протитуберкульозних препаратів морфологічні та фізико – хімічні властивості мікобактерій туберкульозу змінюються. Мікобактерії стають короткими, наближаючись до коко бацил, їх кислотостійкість зменшується, тому при забарвленні за Цілем – Нільсеном вони знебарвлюються і не визначаються.

Перетворення бактеріальної форми мікобактерій туберкульозу на L – форми, фільтрівні, оскольчасті і називається персистуванням. Повернення їх з персистуючих форм до бактеріальних називається реверсією.

L-форми МБТ – характеризуються вираженим морфологічними і функціональними властивостями, зниженим метаболізмом і низькою вірулентністю. Перетворення МБТ у L-форми відбувається під дією протитуберкульозних препаратів, які порушують їх ріст і розмноження, формування клітинної стінки.

Для ефективного лікування хворих на туберкульоз потрібно проводити визначення чутливості збудника, бо стійкість проти антимікобактеріальних препаратів ускладнює лікування. Звичайно в організмі хворого резистентність мікобактерій проти лікарських засобів може зберігатись протягом 1 – 2 років після їх відміни.

Медикаментозна стійкістьмікобактерій туберкульозу – це стійкість МБТ проти одного антимікобактеріального препарату або більше.

Види медикаментозної стійкості.Первинна медикаментозна стійкість – стійкість, що виявлена у перше виявлених хворих, які ніколи не приймали протитуберкульозні препарати.

Початкова медикаментозна стійкість – стійкість МБТ, яка виявлена у вперше хворих, яких лікували протитуберкульозними препаратами не більше ніж 4 тижні або у хворих за відсутності даних про попереднє лікування.

Вторинна (набута) медикаментозна стійкість – резистентність МБТ, що виявлена у хворих, яким призначали протитуберкульозній препарати більше ніж 4 тижні.

Моно резистентність – стійкість МБТ проти 1 з 5 препаратів 1 ряду (ізоніазіду, стрептоміцину, рифампіцину, етамбутолу, піразінаміду).

В Україні частота виникнення первинної резистентності збудника туберкульозу проти препаратів 1 ряду відмічається в 23 – 25 %, а вторинної – в 55 – 56 % випадків.

Множинна медикаментозна стійкість – стійкість МБТ проти двох і більше протитуберкульозних препаратів.

мультирезистентність – це різновид множинної медикаментозної стійкості, а сама – стійкість збудника тільки проти комбінації ізоніазід+рифампіцин або й поряд з іншими препаратами.

Збудник туберкульозу стійкий до впливу факторів навколишнього середовища. На сторінках книги мікобактерії зберігаються протягом 2 – 3 міс, у вуличному пилу – близько 2 тижнів, у сирі та маслі – від 200 до 250 днів, у сирому молоці – 18 днів (скисання молока не викликає загибелі мікобактерій), у кімнаті з розсіяним світлом – 1 – 5 міс., а у вологих підвальних приміщеннях та у помийних ямах – до 6 міс.

Мікобактерії туберкульозу неоднаково стійкі проти впливу різних дезінфікуючих засобів. Так, подвійна кількість 5 % розчину хлораміну вбиває мікобактерії у харкотинні через 6 год., 2 % розчин хлорного вапна – через 24 – 48 год.

 

Властивості МБТ

 

Біологічні Біохімічні (обумовлені головними компонентами МБТ) Фізичні   Мінливість(виикає під дією різних факторів)
 МБТ є факультативними аеробами.    Ростуть повільно - перші колонії з’являються на 12-30 день, а іноді через 2 міс.    Розмноження МБТ • просте ділення на дві клітини, іноді – розгалу-женням чи від бруньку-ванням окремих зерен.  Антигенні властивості МБТ - забезпечуютьсябілками.    Патогенність, вірулентність, стійкість проти кислот, лугів та спиртів МБТ пов’язані з ліпідами.    Токсичність МБТ,зумовлюютьполісахариди, також з ними пов’язують виявлення певних антитіл у сироватці крові. Стійкість МБТ до нагрівання, охолодження, висушування.   Утворення ниткоподібних, зернистих, кокоподібних, фільтрівних, L-форм МБТ.    Виникнення стійкості МБТ проти одного або декількох антимікобактеріальних препаратів.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 1579; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!