Методи математичного та імітаційного моделювання, системного аналізу.

Практична робота № 1

Тема: Ознайомлення з основними видами гідрологічних спостережень

Мета роботи: ознайомлення з поняттям гідросфери, гідрології та окремих її дисциплін і розділів, водних об’єктів, гідрологічних характеристик, гідрологічного режиму водних об’єктів.

Вихідні матеріали: перелік та визначення водних об’єктів і їх гідрологічних характеристик, підручники з загальної гідрології.

Теоретичні відомості

Однією із складових географічної оболонки є гідросфера – сукупність водних об'єктів – океанів, морів, озер, річок, льодовиків, боліт, ґрунтових вод, вод гірських порід тощо, що характеризуються певними типовими властивостями і в сукупності утворюють єдину безперервну водну оболонку Землі.

Вивченням води земної кулі займається наука гідрологія – від грец. hydro –вода, logos – наука, буквально "наука про воду". Предметом вивчення науки є гідросфера в цілому. Але оскільки сама ця оболонка є неоднорідною в своєму складі, то й гідрологія поділяється на цілу низку дисциплін та розділів згідно з об'єктами та предметами досліджень (Рис.1). Найголовнішою серед них можна вважати загальну гідрологію.

 


Рис.1 Структура гідрології як науки

Поняття про водотоки, водойми й особливі водні об’єкти

Більша частка води на земній кулі зосереджена у водних об’єктах, які являють собою скупчення природних вод на поверхні Землі, чи у верхніх шарах земної кори, яким властивий певний гідрологічний режим. Виділяють три групи водних об’єктів – водотоки, водойми й особливі водні об’єкти.

До водотоків відносять водні об’єкти на земній поверхні з поступальним рухом води в руслах у бік похилу (річки, струмки, канали).

Водойми – водні об’єкти у зниженнях земної поверхні з уповільненим рухом води (океани, моря, озера, водосховища, ставки, болота).

Особливі водні об’єкти – льодовики та підземні води (водоносні горизонти та артезіанські басейни).

Сукупність водотоків і водойм на будь-якій території називається гідрографічною сіткою (мережею) цієї території.

Гідрологічні характеристики та їх різновиди

Режим водного об’єкту описується за допомогою груп гідрологічних характеристик:

1. Характеристики водного режиму: рівень води, швидкість течії, витрати води, стік води за інтервал часу, похил водної поверхні тощо.

2. Характеристики теплового режиму: температура води, снігу, льоду, тепловий стік за інтервал часу.

3. Характеристики льодового режиму: терміни настання та закінчення фаз льодового режиму (замерзання, льодостав, танення, скресання, очищення від криги тощо).

4. Характеристики режиму наносів: вміст у воді завислих наносів, розподіл наносів за фракціями тощо.

5. Характеристики форм і розміру водного об’єкта: довжина, ширина, глибина і т.д.

До числа гідрологічних умовно відносять такі характеристики, як:

ü Гідрохімічні: вміст окремих іонів солей, газів, забруднювачів тощо;

ü Гідробіологічні: склад і чисельність водних організмів, величина біомаси й т. і.,

ü Гідрофізичні: щільність води, в’язкість води й т. і.

Сукупність гідрологічних характеристик даного водного об’єкта у даному місці і в даний час визначає гідрологічний стан водного об’єкта.

Сукупність закономірних змін гідрологічного стану водного об’єкта називається гідрологічним режимом цього об’єкта.

 

Хід роботи

Завдання 1. Заповнити таблицю 1, де вказати основні підрозділи гідрології, наведених на рис.1

Таблиця 1

Характеристика гідрології та її підрозділів

Дисципліни та розділи гідрології Об'єкти і предмети вивчення Зв'язок з іншими науками Примітки
1. Загальна гідрологія   2. ………. Розподіл та круговорот води на Землі, окремі частини гідросфери, взаємозв'язок між ними, найбільш загальні закономірності гідрологічних процесів і явищ, що в них відбуваються …………… Фізична географія, грунтознавство, гео-морфологія, геологія, біологія, метеороло-гія, кліматологія, картографія, фізика, хімія ……………. Термін "Загальна" вказує на те, що розглядаються най-більш загальні питання гідрології та йдеться про всі водні об'єкти Землі …………..

 

Завдання 2.  Заповнити таблиці 2 і 3, у яких навести перелік видів водних об’єктів, груп гідрологічних характеристик, стану та режиму водних об’єктів, гідросфери тощо.

 

Таблиця 2

Види водних об’єктів

Види водних об’єктів Визначення Водні об’єкти даного типу
1. Водотоки   2. ................... Водні об’єкти на земній поверхні з поступальним рухом води в руслах у бік похилу .........................   Річки, струмки, канали     .........................

 

Таблиця 3

Характеристики гідрологічного режиму водних об’єктів

Група гідрологічних характеристик Гідрологічні характеристики даної групи Примітки
1. Характеристики водного режиму 2. ...................... Рівень води, швидкість течії, витрати води, ... ..........................     ....................

 

Завдання 3. Вивчити та проаналізувати методи гідрологічних досліджень.

1. Методи польових досліджень (експедиційні та стаціонарні).

Експедиційні –проведення відносно короткочасних (від декількох днів до

кількох років) експедицій на водних об’єктах.

Стаціонарні – проведення тривалих спостережень в окремих місцях водних об’єктів – на спеціальних гідрологічних постах і станціях.

2. Нетрадиційні методи –дистанційні вимірювання з допомогою локаторів, аерокосмічні знімки та спостереження, автономні реєструючи системи (автоматичні гідрологічні пости на річках, буйкові станції в океанах).

3. Емпіричний та статистичний методи –встановлення зв’язків між різними гідрологічними характеристиками, прогнозування гідрологічних явищ за допомогою сучасних прийомів обробки даних спостережень та математичної статистики.

Методи математичного та імітаційного моделювання, системного аналізу.

Завдання 5.Із загального списку галузей народного господарства назвати галузі, які відносяться до водоспоживачів і водокористувачів.

Сільське господарство, водний туризм, промисловість, атомна та теплова енергетика, водні види спорту, зрошення земель, відпочинок на воді, гідроенергетика, комунальне господарство, рибне господарство, комунально-побутове водопостачання.

 

        Водоспоживачі                                      Водокористувачі


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!