Сільське господарство. Інтенсивне



Тема: Економіко-географічна характеристика Японії

 

Мета: ознайомити учнів з особливостями географічного і політико-економічного положення, сформувати знання про населення та господарство Японії; на конкретних прикладах показати естетичний смак японців, їхню любов до традицій, що формувалися протягом кількох століть. Вдосконалювати навички роботи з картами атласу, підручником, іншими джерелами географічних знань. Розвивати географічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, вирішувати творчі завдання пізнавальний інтерес. Виховувати почуття взаємодопомоги, колективізму, обов'язку.

 

Тип уроку: комбінований

Обладнання: Політична карта світу, картосхеми, атласи, підручники, комп’ютер.

 

ХІД УРОКУ

I.   Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Які країни входять до складу регіону Східна Азія?

Які демографічні проблеми актуальні для багатьох країн Азії?

Які країни Азії є найбільш розвиненими?

Що вам відомо про Японію з курсів інших предметів?

IІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Щоб пізнати чужу країну, треба відмовитися від звички міряти все на свій аршин. Слід розібратися в системі уявлень, мірил і норм, притаманних певному народові.

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати Японію - одну з найцікавіших і найзагадковіших країн світу.

Це дійсно унікальна країна не лише за своїми культурними традиціями, а надто унікальною історією економічного розвитку.

Я б назвала її країною навпаки, настільки там все незвично для нас. Кішки без хвостів. Сади з каменів. Пальто подають жінки чоловікам. Кермо в машині з правого боку. Тут пишуть зверху вниз, їдять паличками, сплять на підлозі. Взуття залишають біля порога. Вірші не мають рими. Писемність не віддільна від малювання. Поклони тут цілий ритуал, чаювання представляє собою обряд, а ікебана і бонсай - ціла наука. І ще багато-багато інших цікавих речей.

Відкрити завісу загадкового "японського дива", познайомитися з незвичними для нас традиціями ми матимемо змогу на сьогоднішньому уроці.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Візитка

Як і при вивченні попередніх держав, своє ознайомлення із Японією ми розпочнемо із візитівки держави. Використовуючи мою розповідь, текст підручника ви повинні заповнити схему "Візитна картка Японії."

Японія – острівна держава, яка розміщена на близько 3 тис. островів. Найбільшими з них є : Хоккайдо, Хонсю, Сікоку, Кюсю.

Давня назва держави - Ямато

Столиця Японії – Токіо, "Східна столиця",яка розміщена на острові Хонсю.

Площа Японії – 372 тис. км2. (Чи можна назвати Японію маленькою державою?)

Населення - близько 128 млн. чол.

За формою правління Японія – це конституційна монархія із травня 1947 року. З 1989 року імператором Японії є Акіхіто , який є "символом держави і єдності народу".

Держава поділена на 47 префектур.

Це високорозвинена держава. За обсягами ВВП займає 3-є місце в світі після США та Китаю.

Національною квіткою є хризантема.

Входить до " Великої 7"

 

Характеристика ЕГП.

Використовуючи атлас заповніть схему "Особливості економіко-географічного положення Японії".

Сприятливі                                                                         Несприятливі

має вихід до моря і океану                                   ізольованість (острівна держава)

близькість до берегів Азії                               віддаленість від більшості країн

велика берегова лінія (порти)

межує з ядерними державами - Росією, Китаєм

знаходиться на перетині морських шляхів між Азією,

Австралією, Америкою

 

(Японія - стародавня держава, однак тривалий період її ізоляції привів до того, що аж до 20 століття вона була "як би захована" від очей європейців. Острівне положення Японії в центрі Азіатсько-Тихоокеанського регіону відкриває їй можливості для участі в міжнародному географічному поділі праці. Відстань від більшості країн ускладнює процес інтеграції).

 

Складною залишається ситуація між Росією та Японією відносно Курильських островів, які зараз належать Росії. Але Японія претендує на південні острови Курильської гряди островів. Через це соціальна ситуація на островах залишається край тяжкою – острови є необлаштованими.

 

Природні умови і ресурси.

 

Японія - гірська країна: 75% становлять гори, найвищі на о. Хонсю - Японські Альпи (3000м). Найвища вершина - г. Фудзіяма (3776 м), в перекладі - Священна гора. Біля Японії проходить Тихоокеанський сейсмічний пояс, що спричиняє часті землетруси (7-8тис. на рік), 150 вулканів, 15 діючих вулканів. Вулканічна лава є цінним добривом, тому люди,в боротьбі за родючу землю, на свій ризик, підкорюють вулкани та живуть на їх схилах. 25% території - найбільша рівнина - Канто. Клімат різноманітний - від помірного до субтропічного мусонного. Тільки тут и можете зустріти бамбук під снігом; макак, які гріються взимку у термальних водах гірських озер. Доречі, саме вода із термальних джерел використовується японцями для бані фуро. У Японії дефіцит води, оскільки водними ресурсами забезпечена слабо. Річки короткі і переважно використовуються для зрошення. Земельними ресурсами теж малозабезпечена - 0,003га/ч.2/3 території під хвойними, субтропічними вічнозеленими лісами та кущами. Японія також бідна на мінеральні ресурси. В її надрах знаходиться майже вся таблиця Менделєєва, проте ресурси знаходяться в незначній кількості. Невеликі запаси мідних руд, поліметалічних, залізних, кам'яного вугілля.

 

Завдання. Проаналізуйте таблицю "Залежність Японії від імпорту деяких видів мінеральної сировини ( у %)". Зробіть висновок.

 

Залізна руда       99  Цинк         85,3

Марганець 100 Нікель      100

Хроміти 100 Кобальт    100

Боксити  99  Вольфрам 100

Свинець 94,1 Олово                100

Мідь        99,9   Фосфати 100

 

Демографія.

Уперше європейці побували в Японії в середині 16 ст., проте доступ іноземців в країну був заборонений. Лише в середині 19 ст. Японія відкрила свої кордони, але регулює в'їзд в країну. За кількістю населення країна займає 7 місце в світі і є єдиною країною, яка в результаті проведеної демографічної політики перейшла від ІІ типу відтворення населення до І. Японія - однонаціональна держава - 99,7% японці, нація здорових людей з найнижчим у світі показником дитячої смертності.

 

Середня тривалість життя 80,7 р. Середня густота населення - 327ч/км2. Проте фактична густота ще більша - дефіцит території. У Японії 200 великих міст, урбанізація становить 76%, найбільші агломерації - Токіо, Осака, міста-мільйонери - Кобе, Кіото, Нагоя,. Найбільший мегалополіс - Токкайдо. Щоб вирішити проблему дефіциту території будують хмарочоси, будинки-акваріуми.

 

Мова досить специфічна: 2 азбуки, ієрогліфічна писемність запозичена в Китаї в 6ст. У повсякденному житті вживають 2000 ієрогліфів та 46 літер, 2 алфавіти. Японські тексти читаються згори до низу та справа наліво. Це країна високої культури і суцільної грамотності.

Прийом "мозковий штурм".

Як ви думаєте, які причино того, що японці є найздоровішою нацією?

Всі продукти в магазинах найсвіжіші. У їжу вживають багато морепродуктів. За даними Міністерства охорони здоров'я Японії, довгожительство японців пояснюється дуже низьким рівнем захворюваності на атеросклероз (це причина смерті номер один у світі, викликає інфаркт та інсульт). Дослідження показали, що рятує від цієї хвороби саме свіжа риба (у бувшому СРСР - четвер рибний день).

Японці, як ніякий інший народ у світі знають і розуміють, наскільки крихким є життя. У пам'яті ще залишилися атомні бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Японці цінують життя і бережуть природу; ліси, річки, тварин, птахів. Народ невіддільний від природи.

У відношеннях один до одного панує доброзичливість. (Позитивні емоції надають позитивний вплив на здоров'я людини).

Звичка ходити. Колись у країні було проголошено гасло: "Десять кроків у день заради здоров'я", який став життєвим правилом для кожного японця.

Кожен хто чхає, на обличчі носить спеціальну маску з декількох шарів марлі. Причому носити ці гігієнічні пов'язки вчать уже в дитячому садочку.

Господарство.

 

Чи не дивує вас той факт, що Японія, яка була розгромлена після І Світової війни, на яку було скинуто 1945 року атомні бомби, зараз є однією із найрозвиненіших держав світу? Чому ж цього не сталося із країною?

 

Цьому є свої пояснення. В господарстві Японії в 50-60роках відбулося економічне диво ”, причини якого наступні:

Проведені реформи.(1946-1949р)

Земельна - повністю ліквідовано поміщицьке землевласництво.

Грошова - дозволила різко скоротити грошову масу, зупинити інфляцію.

Знищені великі монополістичні концерни, а їх акції продані службовцям.

Ліквідовано військовий японський режим в 1946р.

В 1947р - прийнято нову конституцію, яка зберегла монархію, але позбавила імператора влади.

В 1950р через війну з Кореєю різко зріс попит на озброєння та військові матеріали. Надходження від американських замовлень дозволили Японії покрити зовнішньоторговельний дефіцит і розширити імпорт торговельних ресурсів.

Дешева робоча сила;

Наукоємне виробництво;

Раціональне і комплексне використання сировини;

Використання іноземного капіталу;

Низькі військові затрати.

Закуповували найновіші досягнення зарубіжної техніки і технології, патенти і ліцензії зі США, ФРН, створювали базові галузі економіки.

В 70-80р. - революційний розвиток. Введення мікроелектроніки, робототехніки, нових матеріалів, біоіндустрії, космічної техніки.

Велика частка капіталу витрачається на науку.

Розвиток сфери послуг.

Територіальна структура господарства.

 

Японія сьогодні:

Розвинені усі галузі сучасної промисловості;

1 місце у світі за виплавкою сталі;

"Тойота", "Ніссан", "Хонда" – фірми, які виробляють 13млн. автомобілів щорічно і складаються вони роботами.

Електроніка - друга основна галузь машинобудування. Від побутової стереоапаратури до телекомунікаційного устаткування. Відомі компанії: "Панасонік", "Соні", "Тошіба".

Заохочує власного виробника низькими відсотками довгострокового кредиту;

Вкладає кошти у власне виробництво.

Розвинуті всі види транспорту: від велосипедного до повітряного;

Прокладено підводний тунель під о. Хонсю і Хоккайдо (54км);

Швидкісні експреси (240-540 км/год.

 

Висновок: Розвинені всі види транспорту, за виключенням річкового та трубопровідного. По пасажироперевезеннях залізничний транспорт займає І місце в світі. У Японії також найбільший і найсучасніший торговий флот. Також Японія використовує прапори Ліберії та Панами.

Сільське господарство. Інтенсивне

Рослинництво   Тваринництво

Рис                     Свинарство

Овочі                          Птахівництво

Фрукти          Шовківництво

Чай                     Рибництво

Цукровий буряк

Зовнішня торгівля.

Експорт                     Імпорт

Машини                   Паливо

Обладнання                          Рудна сировина

Автомобілі                    Продовольчі товари

Продукція металургії

Конструкційні матеріали

Офісна техніка


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 395; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!