Роль і значення суд та госп практ у забезп правозаст і зміцнення законності в аграрному секторі економіки країни.



Яке значення має узагальнення судової практики у забезпеченні належного правозастосування в

АПК?

 

Під судовою практикою слід розуміти діяльність суду загальної юрисдикції та господарського суду по однаковому застосуванню норм права при розгляді спорів.

Відповідно до Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 р. //ВВР.— 2002.— № 27-28.—

Ст. 170 Верховний суд України дає судам роз'яснення з питань застосування законодавства на основі уза-

гальнення судової практики, у разі необхідності визнає не чинними роз'яснення Пленуму вищого спеціалізованого суду (п. 2 ст. 47):

— звертається до Конституційного Суду України у випадках виникнення у судів загальної юрисдикції сумнівів при здійсненні ними правосуддя щодо конституційності за конів, інших правових актів, а також щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів (п. 4 ст. 47);

— веде та аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику, знайомиться в судах з практикою застосування законодавства.

Згідно з п. 5 ст. 48 цього Закону при Верховному Суді України утворюється Науково-консультативна рада.

Суддя Верховного Суду України аналізує судову практику, вносить в установленому порядку пропозиції щодо її поліпшення та удосконалення законодавства.

Ці роз'яснення є обов'язковими для судів, інших органів, посадових осіб, що застосовують закон, з приводу якого дано роз'яснення. Наприклад, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1992 р.

«Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками».

Згідно з п. 1 ст. 38 Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 р. (ВВР. — 2002.— № 27-28.— Ст. 170) вищими судовими органами спеціалізованих судів є Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України, а також інші відповідні вищі спеціалізовані суди. Пунктами 2, 3 ст. 39 названого Закону передбачено, що вищий спеціалізований суд веде та аналізує судову статистику, вивчає й узагальнює судову практику, надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції України та законів у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики, дає спеціалізованим господарським судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової юрисдикції.

Прикладом цьому є інформаційний лист Вищого арбітражного (господарського) суду України від 06.06.1994 р.— № 1-8/370 «Про чинні нормативні акти з питань, що регулюють земельні правовідносини».

Питання про юридичну природу постанов Пленумів Верховного Суду України та спеціалізованого Вищого господарського суду є дискусійним. Одні правники висловлюють думку про те, що постанови Пленуму не формують нових норм права та їх не можна розглядати як джерела права. Інші, цієї ж точки зору дотримується і автор, розглядають постанови Пленуму Верховного Суду України джерелами права, в тому числі і аграрного, оскільки тлумачення закону в них носить офіційний характер і є складовою частиною правової норми, яка роз'яснюється. Іншими словами, постанови Пленуму виступають формою вираження права.

Велике значення має судова практика в удосконаленні законодавства. Вона виступає як критерій правильності і життєвості конкретних законів, є основою для формування нових законів і вдосконалення чинногозаконодавства. Верховий Суд України та Вищий господарський суд видають постанови з конкретних справ у порядку їх перегляду. Ці постанови слід відрізняти від зазначених вище, оскільки вони є обов'язковими тільки для конкретних судів, які приймали рішення у справі. Наприклад, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 26.03.1993 р. «Про визнання незаконним рішення виконкому Немішаївської селищної Ради від 20 липня 1990 року».


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 526; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!