Список рекомендованої літератури



 

1. Вітвицька С. С. Основи педагогіки вищої школи : підручник за модульно-рейтинговою системою навчання для студентів магістратури / С. С. Вітвицька. – К. : Центр навч. літ-ри, 2006. – 384 с.

2. Гершунский Б. С. Философия образования для ХХ1 века (в поисках практико-ориентированных образовательных концепций) / Б. С. Гершунский. – М. : ИнтерДиалект+, 1997.

3. Глобальные проблемы человечества как фактор трансформации образовательных систем / Нар. укр. акад. ; под общ. ред. Астаховой В. И. – Х. : Изд-во НУА, 2008.

4. Глоссарий современного образования / Нар. укр. акад. ; под общ. ред. Е. Ю. Усик; (сост.: В. И. Астахова и др.) – Х. : Изд-во НУА, 2007. – 527 с.

5. Гранин Ю. Д. Глобализация и образование / Ю. Д. Гранин // Социология. – 2004. – № 3–4. – С. 166–172.

6. Кастельс М.Информационная эпоха: экономика, общество и культура / М. Кастельс. – М., 2000.

7. Курс лекций по социологии образования / под ред. В. И. Астаховой. – Х. : Изд-во НУА, 2003.

8. Общая и профессиональная педагогика : учеб. пособие для студентов пед. вузов / под ред. В. Д. Симоненко. – М. : Вентана-Граф, 2006. – 368 с. – (Пед. образование).

9. Педагогіка вищої школи : навч. посіб. / З. Н. Курлянд, Р. І. Хмелюк, А. В. Семенова та ін. ; за ред.. З. Н. Курлянд. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К. : Знання, 2007. – 495 с.

10. Реан А. А. Психология и педагогика / А. А. Реан, Н.В. Бордовская, С. И. Розум. – СПб. : Питер, 2004. – 432 с.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Доведіть, що соціальні принципи розвитку освітніх систем складаються з об’єктивних суспільних умов і чинників, що формують систему освіти, і внутрішніх принципів функціонування механізму освіти. Обгрунтуйте взаємозв’язок цих компонентів.

2. Виділіть об’єктивні чинники розвитку освітніх систем. Що Ви розумієте під всесвітньою кризою освіти? Назвіть основні напрями реформ освіти в кінці XX – на початку XXI ст. Які стратегічні завдання ставляться в рамках Болонського процесу? Чи є, на Вашу думку, в рамках Болонського процесу ризики уніфікації освітніх систем і методів організації навчального процесу? Обгрунтуйте свою відповідь.

3. Назвіть внутрішні принципи функціонування механізму освіти. Дайте характеристику принципів побудови освітніх систем і принципів їх функціонування. Наведіть приклади їх реалізації. У чому полягає мета державної політики щодо розвитку освіти?

4. Назвіть внутрішні соціальні принципи організації та генезису освітніх систем. Розкрийте їх суть.

5. Що означає принцип загальності освіти? Виділіть рівні загальної освіти для українських громадян.

6. Що означає «безперервність освіти»? За рахунок чого безперервна освіта реалізується в Україні? У яких формах здійснюється післядипломна освіта? У чому її функціональне призначення?

7. Розкрийте сутність вертикальної і горизонтальної спадкоємності освіти. Що Ви розумієте під варіативністю освіти? Назвіть основні шляхи і способи реалізації ідеї варіативності освіти.

8. Обгрунтуйте, що професійна підготовка повинна супроводжуватися поглибленою загальноосвітньою підготовкою. За рахунок чого, на Вашу думку, фахівець освоює методологію, теоретичні основи вибраної професії, а при необхідності може в стислі терміни продуктивно освоювати нову спеціальність? Приведіть приклади.

9. На що орієнтує освіту принцип гуманізації? Чи згодні Ви з тим, що гуманізація освіти – це по суті заміна предметно-центричної системи навчання системою антропоцентричною, це зміна стратегічних цілей освіти і повне підпорядкування її інтересам людини? Обгрунтуйте свою відповідь.

10. Чому на зміну знаннєцентристській і культуроцентристській парадигмам приходить особистісно-гуманістична парадигма виховання? Що виступає її системоутворюючим чинником? Доведіть, що саме на її основі можливе створення моделі, яка повинна базуватися на кращих національних, культурних і виховних традиціях, враховувати уроки історії українського народу, власні ресурси і можливості держави, забезпечувати педагогічну творчість у вищій школі.

11. У чому суть принципу інтенсифікації накопичення знань? Які вимоги до системи освіти висуває акселерація розумового і фізичного рівня молоді у контексті системної трансформації суспільного життя? Назвіть основні пріоритети освіти в державній політиці України.

12. У зв’язку з чим сформувався принцип полікультурності в освіті? Чи згодні Ви з тим, що в етнічно неоднорідних суспільствах цей принцип стимулює трансформацію традиційних систем освіти у плюралістично інтегровані культурно-освітні системи? Як цей принцип реалізується у системі освіти України, у Вашому вищому навчальному закладі?

13. Що Ви розумієте під інноваційністю освіти? Чи згодні Ви з тим, що, спираючись на вдосконалення науково-педагогічного потенціалу вищих навчальних закладів, важливо проявляти «зважений консерватизм», зберігати демократичні морально-комунікативні, методико-дидактичні традиції освіти, перспективні для майбутнього?

14. Чи згодні Ви з тим, що в сучасних умовах принцип загальності, доступності освіти, сформульований в руслі загальної гуманістичної традиції, повинен органічно поєднуватися з елітарністю деяких освітніх структур, перед якими ставиться завдання відбору і розвитку талановитої молоді залежно від здібностей і рівня інтелектуальної підготовки? Як цьому сприяють сучасні реформи освіти в Україні?

15. Чим викликана необхідність заміни авторитарної педагогіки педагогікою толерантності, трансформації суб’єкт-об’єктного відношення між викладачем і студентом – суб’єкт-суб’єктним, Доведіть, що перехід від кваліфікації до компетенції дасть можливість знаходити рішення у будь-яких професійних і життєвих ситуаціях. Наскільки, на Вашу думку, реформи освіти в Україні успішні в цьому плані? Запропонуєте шляхи вирішення цих проблем.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 387; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!