Тема I. Соціологія освіти: об’єкт, предмет, метод



ЗМІСТ

Вступ……………………………………………………………………………..

 

Тема I. Соціологія освіти: об’єкт, предмет, метод…………………………

 

Тема II. Становлення і розвиток соціології освіти як галузі

соціологічного знання………………………………………………………….

 

Тема III. Освіта як соціальний інститут…………………………………….

 

Тема IV. Соціальні цілі і функції освіти……………………………………..

 

Тема V. Соціальні принципи функціонування освітніх систем………….

 

Тема VI. Навчальний заклад як об’єкт соціологічного дослідження……

Тема VII. Система управління освітою……………………………………..

 

Тема VIIІ. Головні суб’єкти освітнього процесу у вищій школі:

соціальна характеристика………………………………………………….

 

Тема IX. Самоосвіта як соціальна проблема……………………………..

 

Тема Х. Виховна робота в системі освіти………………………………….

 

Тема XI. Реформування освіти як провідна тенденція її розвитку

в ХХI столітті…………………………………………………………………..

 

Тема ХII. Безперервна освіта як головний принцип функціонування

освітніх систем у ХХI столітті………………………………………………….

 

Тема XIIІ. Соціальні ризики у сфері освіти……………………………….

 

Тема ХІV. Глобальні проблеми освіти і особливості їх прояву

в Україні. ………………………………………………………………………

Тема XV. Особливості соціологічних досліджень проблем освіти………

 

Список персоналій……………………………………………………………

Глосарій………………………………………………………………………….

 


ВСТУП

 

Сучасний світ, що переживає складні, неоднозначні процеси оновлення, корінним чином міняє підходи до освіти і соціокультурної сфери життєдіяльності у цілому. Це обумовлено переорієнтацією самого суспільного розвитку на вдосконалення людини, її особистісних і культурних якостей.

Для XXI століття стало цілком очевидним, що тільки людина є початком і кінцевою метою будь-якого соціального розвитку. Ці зміни у суспільній свідомості, і відношенні суспільства до освітньої сфери викликали появу нової парадигми освіти, суттю якої є людиноцентризм, всеосяжна гуманізація освітніх процесів.

Основні риси нової парадигми освіти визначені у прийнятій ООН Декларації прав людини, де відмічено, що освіта повинна бути спрямована на загальний розвиток людини, на її постійне вдосконалення. Це принципове положення міститься майже у всіх сучасних зарубіжних програмах розвитку освіти, є воно, природно, і в основоположних документах по розвитку національної системи освіти в Україні, яка функціонує в правовому полі, що ґрунтується на Конституції України, законах України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про вищу освіту», у Національній доктрині розвитку освіти та ін.

Чим же відрізняється ця нова парадигма освіти, чи можна дати їй яке-небудь універсальне визначення? Якщо проаналізувати основні підходи у сучасній практиці, то таких визначень можна привести множину. Це «уніфікована освіта», «інтегрована освіта», «глобальна освіта» і тому подібне.

Найбільш універсальним визначенням освіти, що відбиває зміни її функцій у сучасному світі, є визначення освіти як «цілісного феномену». Саме такою повинна бути освіта XXI століття – вона базується на вищому синтезі наукового гуманізму, розвитку в особі розуму, творчих здібностей, духу соціальної відповідальності, балансу інтелектуальних, моральних, емоційних і фізіологічних компонентів індивіда.

Вивчення проблем освіти складає предмет дослідження багатьох наук, в першу чергу гуманітарних. Це педагогіка і психологія, історія і філософія, економіка та юриспруденція. Найважливішою сферою дослідження закономірностей розвитку освітнього простору, його методологічною основою виступає соціологія освіти.

Соціологія освіти є спеціальною соціологічною дисципліною, предметом якої виступає система освіти як соціальний інститут і в той же час як особливий вид діяльності і соціальна цінність для особи і суспільства. Іншими словами, соціологію освіти цікавить не тільки суть і структура освітніх інститутів, але і їх взаємини з іншими соціальними підсистемами і з суспільством у цілому.

Звідси неминучість використання в якості методологічних засад соціологічного підходу до освіти не тільки інституціонального, але і позаінституціонального – соціокультурного і соціокомунікативного підходів. Саме з цих методологічних позицій автори запропонованого курсу лекцій з соціології освіти розглядають предмет і метод, сутність, принципи, функції та цілі даної галузі соціологічного знання, її місце і роль у системі гуманітарних наук.

Даний навчальний посібник є другим, виправленим і доповненим виданням, підготовленим для студентів і викладачів вищих навчальних закладів України. У нього включено декілька нових розділів, нові положення і трактування, що базуються на новітніх нормативних документах.

Структура посібника відповідає програмі навчального курсу і включає, крім методологічних розділів, соціальні характеристики сучасного навчального закладу як об’єкта соціологічного дослідження, аналіз організаційної будови освітніх систем, опис структур і функцій навчальних закладів, їх залежностей від зовнішнього середовища, вивчення систем освіти як об’єктів управління і особливостей суб’єктів освітнього процесу безпосередньо в Україні. Оригінальними є розділи по самоосвіті, по розкриттю глобальних проблем освіти і особливостей їх розв’язання у специфічних умовах України.

По кожній темі студентам запропоновані питання для самоконтролю, теми реферативних повідомлень і списки новітньої наукової та науково-методичної літератури. У кінці навчального посібника дані термінологічний словник і список персоналій. На думку авторів, це сприятиме глибшому засвоєнню курсу, що представляє інтерес не тільки для професійних соціологів, але і для всіх, хто пов’язаний з системою освіти і стурбований перспективами її подальшого розвитку.

Курс лекцій підготовлений колективом авторів Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія»: вступ і тема ХIV – д-ром іст. наук, проф. В. І. Астаховою; теми I, V – д-ром соціол. наук, проф. Є. А. Подольською; тема II – канд. іст. наук Т. А. Удовицькою; тема III – канд. філос. наук, доц. І. І. Шеремет; тема IV – д-ром іст. наук, проф. К. В. Астаховою; тема VI – канд. соціол. наук, доц. М. В. Бірюковою; тема VII – канд. соціол. наук, доц. О. Ю. Усік; тема VIII – д-ром іст. наук, проф. К. В. Астаховою і канд. соціол. наук, доц. О. В. Бірченко; тема IХ – канд. соціол. наук, доц. Т. В. Зверко; тема Х – канд. філос. наук, доц. Н. Г. Чибісовою; тема XI – канд. соціол. наук, доц. О. С. Овакімян, тема XII – д-ром іст. н., проф. В. І. Астаховою і канд. соціол. наук, доц. Т. В. Топчій; розділ XIII – канд. філос. наук К. В. Батаєвою; тема XV – д-ром соціол. наук, проф. К. Г. Михайльовою; глосарій і список персоналій підготовлені канд. соціол. наук Д. В. Недогоновим.

Члени авторського колективу – не випадкові люди в освіті та соціології. Кожен з них, крім захисту кандидатської або докторської дисертації з проблем освіти і виховання, впродовж багатьох років вів теоретичну і практичну роботу, направлену на оновлення і вдосконалення української системи освіти, брав безпосередню участь у розробці програми «Освіта. Україна ХХІ століття», Національної доктрини розвитку освіти України в ХХІ столітті, Закону України «Про освіту» та інших нормативних документів по розвитку української національної освітньої системи, що дозволяє сподіватися на те, що даний навчальний посібник відповідає сучасним вимогам і буде позитивно сприйнятий його користувачами.

 

Тема I. Соціологія освіти: об’єкт, предмет, метод

 

План лекції

 

1. Специфіка соціології освіти як спеціальної соціологічної теорії.

2. Об’єкт соціології освіти.

3. Особливості предмету соціології освіти.

4. Метод соціології освіти.

У структурі всього соціологічного знання можна виділити три основні рівні, які розрізняються глибиною соціологічного аналізу суспільних явищ і широтою узагальнень і висновків.

Загальна соціологічна теорія дає уявлення про суспільство як систему соціальних механізмів, формулює основні методологічні підходи до соціологічного аналізу, а саме: вимоги системного аналізу, стратифікаційно-класового підходу, генетичного аналізу, комплексного, конкретно-історичного підходу, принципу зв’язку і взаємообумовленості явищ тощо.

Спеціальні соціологічні теорії уточнюють положення загальної соціологічної теорії щодо окремих видів, механізмів соціальної взаємодії. Галузеві соціології виникають на перетині різних наукових дисциплін; це: соціологія політики, економічна соціологія, соціологія культури, освіти, сім’ї тощо. Розрізняють три види спеціальних соціологічних теорій: теорії, що вивчають закони розвитку і відтворення соціальних спільнот (соціологія міста, села, етносоціологія); галузеві соціологічні теорії, що вивчають закономірності і механізми життєдіяльності колективів в окремих сферах (економічна соціологія, соціологія праці і управління, соціологія освіти і т. д.); теорії, що аналізують окремі елементи соціального механізму (теорія соціального контролю, соціальної активності, соціологія організації, теорія комунікацій і т. п.). Саме спеціальні соціологічні теорії здійснюють перехід від загальних концептуальних понять до операціоналізації, завдяки чому можна «вимірювати процеси». Наприклад, щоб досліджувати ефективність освіти, необхідно перейти від загальних понять суспільної свідомості, духовного життя, соціального інституту до понять спеціальних соціологічних теорій: «суб’єкти освітнього процесу», «якість освіти», «професійна культура», а потім розробити систему показників, індикаторів.

Емпіричним, або прикладним рівнем соціологічних знань є вимірювання соціальних процесів на основі тих підходів, принципів, понять, які дають загальна соціологічна і спеціальні та галузеві соціологічні теорії.

Зрозуміло, що всі ці компоненти наукового знання зв’язані між собою: неможливо узагальнити у струнку систему все різноманіття соціальних процесів без науково обґрунтованої теорії, яка, у свою чергу, повинна «підживлюватися» первинною соціологічною інформацією про зміни і нові тенденції у розвитку сучасного суспільства.

Соціологія освіти відноситься до другого рівня системи соціологічних знань, це спеціальна (галузева) соціологічна теорія. Вона є галуззю соціологічної науки, що розглядає освіту як соціальний інститут і соціокультурний процес передачі соціального досвіду від одного покоління до іншого.

 

Специфіка соціології освіти обумовлена прагненням представників різних наук виявити фундаментальні механізми взаємодії соціальної та педагогічної систем, осмислити роль освіти у суспільстві.

Формально соціологія освіти як самостійна дисциплінарна область інституціоналізувалася у 40–50-х роках ХХ століття. У 1960 році в рамках Американської соціологічної асоціації (ASA) була створена секція соціології освіти, а з 1963 року ASA випускає науковий журнал «Соціологія освіти».

Ще основоположник соціології Огюст Конт (1798–1857) обґрунтував необхідність навчання позитивному мисленню промислової еліти і пролетарів у новому індустріальному суспільстві. Він розглядав систему освіти як важливий соціальний механізм розповсюдження, передачі і трансформації знань від покоління до покоління. Лестер Уорд (1841–1913) також пов’язував з розвитком освіти успіх всіх соціальних реформ, спрямованих на досягнення соціальної рівності. Він обґрунтував ідею про те, що освіта сприяє формуванню «колективного розуму» суспільства, направляє хід суспільного розвитку.

Джон Дьюї (1859–1952) завданням освіти вважав навчання людей методам пізнання і перетворення світу. Він доводив, що школи майбутнього повинні органічно злитися з соціально-економічними потребами суспільства, бути диференційованими за класовими ознаками (для народу і для правлячої еліти).

У Франції у витоків соціології освіти стояв Еміль Дюркгейм (1858–1917), що поклав початок самостійної розробки соціології освіти. Він стверджував, що виховання і освіта можуть бути досліджені як соціальні факти, тобто вони є предметом науки соціології і для їх вивчення необхідно використовувати соціологічні методи. Освіта і виховання нерозривно пов’язані з соціалізацією індивідів, виступають її засобами. Саме у процесі виховання і освіти, згідно Е. Дюркгейму, створюються умови для того, щоб приборкати природний егоїзм людини, що навчається. Необхідно привчати її підкорятися дисципліні, яка повинна мати характер влади, але одночасно бути обов’язком, як змушеним. так і усвідомленим. При цьому дисципліну не слід абсолютизувати як єдину мету соціалізації. Суспільства повинні сприяти становленню особи. Еміль Дюркгейм підкреслював, що сприяння розквіту особи, формування в індивідові відчуття незалежності, здатності до рефлексії і вибору всі більшою мірою визначають спрямованість освіти, виховання, соціалізації [2].

У Німеччині особливий поштовх розвитку соціології освіти дали роботи Макса Вебера (1864–1920), заслугою якого вважається розробка проблем взаємодії соціальних інститутів і теорії бюрократії, на основі якої тільки і став можливий принципово новий аналіз школи як соціальної системи.

Виділенню соціології освіти у спеціальну область сприяв аналіз Вебером соціальної дії. На його думку, вона повинна відповідати двом вимогам: бути, по-перше, суб’єктивно орієнтованою і, по-друге, бути орієнтованою на інших. Реалізація обох вимог безпосередньо пов’язана з рівнем розвитку свідомості соціального суб’єкта, умінням грамотно і науково обґрунтовано мислити і діяти.

Макс Вебер обґрунтував положення про те, що завдяки освіті наука проникає у виробництво, управління, у побут людей, що свідчить про універсальну раціоналізацію суспільства. Згідно його концепції, корисність освіти для практичного і особистого життя полягає: по-перше, у розробці «техніки оволодіння життям» – як зовнішніми речами, так і вчинками людей; по-друге, в розробці методів мислення, «робочих інструментів» і виробленню навичок поводження з ними; по-третє, у виробленні ясності співвідношення цілей і засобів соціальних дій; і по-четверте, у розумінні і уточненні «кінцевого сенсу власної діяльності». Саме у Німеччині у 1920–1930-х роках була виконана робота, від якої багато в чому залежало майбутнє зростання соціології освіти.

Значний внесок в осмислення предмета соціології освіти вніс і Карл Манхейм (1893–1947), який розглядав освіту як спосіб впливу на людську поведінку, як засіб соціального контролю. Він послідовно виступав проти ідеологізації науки і освіти. Однією з найважливіших соціальних функцій освіти К. Манхейм вважав формування особливої соціальної групи – творчої інтелігенції, з якою пов’язував надії на подальшу демократизацію всіх сфер суспільства, у тому числі і освіти. Він з гіркотою відзначав тенденцію у сучасній вищій школі: «З вищого навчального закладу пішов інтелігент, залишився інтелектуал»

Значущих результатів в аналізі предмета соціології освіти досяг Толкотт Парсонс (1902–1979), який розробив ідеї про соціалізаційні функції інституту освіти, про необхідність системного підходу до навчальних установ і їх елементів [2].

Проте в цілому європейські країни повільніше, ніж США, визнавали предмет соціології освіти в навчальних планах коледжів і університетів.

Особливо популярною соціологія освіти ставала у США. Один з керівників національної системи освіти США Уїльям Т. Харріс вже у 1893 році стверджував, що ніяка філософія освіти, тобто діяльність по висуненню цілей і обґрунтуванню суспільного сенсу освіти, неможлива без опори на соціологію. Американське Соціологічне Товариство прагнуло у своїх офіційних виданнях переконати працівників освіти у важливості визнання школи не просто як місця, де відбувається передача знань, але як соціального процесу, організація і процедури якого вимагають соціологічного обґрунтування [4, с. 21].

Така увага до соціальних аспектів освіти у США в кінці XIX – на початку XX століття самі американські соціологи пояснюють трьома головними обставинами: держава тут була більшою мірою зацікавлена у розвитку вільної суспільної освіти; американців відрізняє особлива віра у цінність освіти як головного засобу демократичного суспільного устрою; промислові круги США, порівняно з діловими людьми інших держав, частіше опинялися попереду в усвідомленні ролі науково-технічного прогресу і енергійно сприяли його прискоренню, робили великі інвестиції в систему освіти [4, с. 21].

Вже в 1898 році Едвард О. Росс у Стенфордському університеті почав читати курс «Соціологія для вчителів», а з 1901 року там же Девід Снедден запропонував курс «Освіта і суспільство». В Університеті Кларка у 1902 році Дж. Стенлі Холл читав «Соціологію освіти», а у Колумбійському університеті Генрі Сузалло ввів з 1907 року «Освітню соціологію». До 1914 року у 14 вищих навчальних закладах США пропонувалися курси, звані «освітня соціологія», що дозволяло все більш чітко виділяти предмет соціології освіти і осмислювати її проблемне поле.

Перший підручник з соціології освіти був написаний Уолтером Смітом і Девідом Снедденом з позицій концепції «соціальної освіти» і виданий у 1917 році. У 20-ті роки ХХ століття вже у 194 коледжах США читалися курси в цій області, було створено Національне Товариство по вивченню освітньої соціології, почали видаватися щорічники, а пізніше – офіційне видання «Журнал освітньої соціології» під редакцією Едгара Джорджа Пейна [4, с. 22].

Проте розвиток предмета соціології нерідко зустрічав опір, оскільки її результати могли тлумачити як небезпечні для існуючого соціального порядку в цілому, для організації освіти або системи управління, що склалася в окремій установі. Це відбувалося внаслідок того, що категорії соціології дозволяли апелювати до понять соціально-економічного положення класу, до класових цінностей і інтересів, до питань домінування і підпорядкування, рівності, справедливості, соціальної ефективності цілої системи освіти і окремих установ. Дискусії про моделі освіти, про предмет соціології освіти проходили, як правило, на рівні соціально-філософського і соціально-історичного аналізу і узагальнення, але для підтвердження своїх позицій учасники дискусій прагнули залучати соціологічні дані.

Гострота соціальних питань розвитку освіти неминуче породжувала у деяких учених і адміністраторів прагнення поставити нову область знання під свій контроль і коректувати її завдання.

У період становлення соціології освіти на початку XX століття було не цілком ясно, чи формується нова галузь соціології, чи це нове знання відноситься до інших наук: педагогіки, психології, теорії управління освітою?

Затвердження соціологічної орієнтації соціології освіти проходило складно і неоднозначно, під впливом як зовнішніх, так і внутрішніх чинників.

Політична реакція в Європі і світова війна сприяли визнанню більшої відповідальності школи за самореалізацію особи у соціумі. Проте перевага у вирішенні цих завдань віддавалася альтернативній для соціології освіти науці – освітній психології, яка розглядалася як інструмент вирішення внутрішньошкільних проблем.

Через психологію і властиві для неї вимірювання і тестування адміністратори і вчителі шкіл мали справу з окремою дитиною, а тому відчували себе набагато затишніше з предметом психології та підтримували її розвиток і домінування над соціологією освіти. Соціологія ж виводила педагогів і чиновників системи освіти на проблематику відносин школи і вчителів з окремими суспільними групами, ставила питання ефективності її управлінських структур і методів, ролей, суспільно значущих показників результативності, віддачі шкільного процесу тощо. Це вимушувало до визнання за школою набагато більшої соціальної відповідальності, ніж просто передача знань, і нерідко виявлялося значно складнішим і небезпечнішим для збереження посади конкретного чиновника або педагога [4, с. 23].

Але були і внутрішні причини цієї кризи у галузі. Недостатньо уваги приділялося теоретичним основам соціології освіти (методології, категоріальному апарату, концепціям освіти), дослідження найчастіше розсівалися по вузьких міждисциплінарних проблемах. Це пояснювалося тим, що багато ентузіастів соціальних досліджень проблем освіти вийшли з педагогіки і психології, не мали базової підготовки з соціології і часто некоректно застосовували її категорії та методи. Недостатня визначеність предмета і основних парадигм самої соціології ускладнювало затвердження соціологічної орієнтації соціології освіти і обумовлювало ставлення до неї як до неоформленої, модної течії в рамках наук про школу.

У самій галузі поступово склалися два конкуруючі напрями:

1) освітня соціологія, в основному, тяжіла до практичних потреб шкіл, прагнула знайти корисні і практичні вирішення проблем освіти. Предмет галузі вона розглядала як приналежність системи освіти, прагнула до балансу освітньої психології з освітньою філософією. Такого роду наукові і професійні підходи у галузі розроблялися в рамках:

соціальної роботи, яка сприймала освіту як засіб соціального прогресу. Оскільки школа могла служити агентом цінних змін, то за допомогою її люди здатні виражати свої погляди і впливати на майбутній розвиток суспільства;

технічної освіти, яка вбачала у соціології систему інструментів, за допомогою яких фахівці у професійному навчанні молоді могли викладати деякі технології з кращою ув’язкою шкільних проблем для вчителів і адміністраторів;

філософської орієнтації, яка намагалася сформулювати таку філософію, завдяки якій можна було б аналізувати суспільство і потреби людей і відображати це у навчальних планах і цілях школи;

2) соціологія освіти,націлена на теоретичний розвиток цілісної соціологічної концепції освіти. Свій предмет соціологія освіти сприймала як частину соціології, а основною функцією вважала досягнення теоретичного знання за допомогою строго впорядкованих наукових методів.

У рамках цієї течії виділялися три основних наукових і професійних підходів до галузі:

світова орієнтація розглядала цілісний процес соціалізації як частину свого завдання, поширювала область інтересів від антропології до психології;

дослідницька орієнтація пов’язана з підготовкою працівників і адміністраторів освіти до дослідницької діяльності у галузі соціології, вона підкреслювала потребу забезпечення працівників і дослідників освіти адекватним навчанням соціологічним методам і методикам;

орієнтація соціальних моделей підкреслювала моделі соціальної взаємодії та соціальних ролей усередині шкільного співтовариства, їх зв’язки з внутрішнім розподілом шкільного колективу на групи та із зовнішніми групами.

Проблема полягала у тому, щоб ці течії, знаходячись у ситуації наукової конкуренції, не прагнули до організаційного витіснення і взаємної поразки [4, с. 24–26].

Розкол по суті виявлявся у спробі прихильників освітньої соціології розділити предмет галузі на дві незалежні частини:

1) «внутрішню», тобто проблеми шкіл, які насправді відносяться до компетенції педагогіки;

2) «зовнішню», тобто взаємодія освіти з суспільством, що дійсно відноситься до компетенції соціології. У вітчизняній науці така позиція у 80-ті роки ХХ століття була висловлена Р. Г. Гуровою і підтримана Ф. Р. Філіпповим, у той час визнаним лідером соціології освіти в СРСР [6].

Більшість професійних соціологів наполягали на єдності теоретичного потенціалу галузі і відкидали подібний розділ предметної області. Вони обґрунтовували положення про те, що дослідження внутрішніх проблем освіти (рольових структур і соціальних відносин) не може бути продуктивним без співвідношення з її загальною соціологічною концепцією. У той же час і зовнішня проблематика не піддається дослідженню у відриві від внутрішньої, оскільки глибокий аналіз функцій освіти у суспільстві неможливий без вивчення того, як ці функції реалізуються через внутрішні організаційні механізми і зміст освіти [4, с. 26–27].

У ході теоретичних дискусій все більш стверджувалося соціологічне трактування предмета соціології освіти і були знайдені форми розвитку і взаємодії різних рівнів і проблемних зон, що поєднують практичні інтереси системи освіти з теоретико-концептуальним розвитком галузі у складі соціології. Наприклад, у США прихильники соціологічної орієнтації поступово встановили свій контроль над науковою областю до кінця 1950-х років. Її новий стан виразився у 1963 році в перейменуванні офіційного видання «Журналу освітньої соціології» у «Соціологію освіти». Саме під новою назвою журнал перейшов від питань освітньої моралі і суто шкільних проблем до організації дискусій про методи і результати досліджень, до обговорення динаміки соціальних функцій освіти у самих різних її секторах на основі статистичних даних. Проте дискусії про природу і цілі соціології освіти як нової перспективної галузі не припинялися. Висловлювалося побоювання можливості відриву соціології освіти від практичних турбот школи, здатності нової галузі успішно вирішувати власні питання і відповідати власним інтересам [4, с. 27].

Подолати цей розкол у сфері зарубіжної і вітчизняної соціології освіти вдалося завдяки двом обставинам:

1. Після відкриття маси галузевих періодичних видань з’явилася можливість для теоретичного діалогу і обговорення досліджень незалежно від приналежності до того або іншого напряму.

2. Стала загальновизнаною ідея, що учений, який претендує на кар’єру або захист дисертації в області соціології освіти, повинен поєднувати зрілий власний педагогічний досвід і професійну соціологічну підготовку. Така принципова вимога запобігає поверхневому відношенню до проблем освіти і некоректному використанню методів і категорій соціального дослідження.

У цілому, теоретико-методологічні основи соціології освіти були розроблені на рубежі ХІХ–ХХ століть Е. Дюркгеймом і М. Вебером, які визнані як основоположники «соціологізму» у науці і «розуміючій соціології».

«Соціологізм» зорієнтований на абсолютизацію зовнішньої соціальної норми і соціально організованого початку в житті людини, а «розуміюча соціологія» акцентує увагу не на зовнішніх, а на внутрішніх духовних засадах зовнішнього життя. Звідси і два основні напрями у соціології освіти:

структурно-функціональний;

соціокультурний.

У працях «Соціологія освіти» і «Соціологія і педагогіка» Еміль Дюркгейм обґрунтував соціальний характер освіти і його незвідність до розвитку лише природних завдатків індивіда. У свою чергу, Макс Вебер показав незвідність знань лише до накопичення фактів, інформації, адже індивід завдяки смислам відображає дійсність і розуміє її. Пітірім Сорокін і Роберт Мертон також розглядали освіту як соціокультурний процес.

І якщо спочатку освіта досліджувалася як соціальний інститут, з погляду структурно-функціональної організації цього процесу і його впливу на розвиток соціальної структури суспільства, то згодом соціологія освіти з позицій структурно-функціонального аналізу поступово переходить на позиції соціокультурного підходу. У поле зору дослідників вже потрапляє освіта як вид соціокультурної діяльності та культурна цінність як об’єкт засвоєння у процесі навчання, проблеми гуманізації освіти та її соціокультурної суті, регіональні і поселенські проблеми соціології знання і виховання, соціологічні проблеми формування ціннісних орієнтацій та їх ролі у системі освіти. Таким чином, «лінія Дюркгейма» змінювалася «лінією Вебера», що знаходиться у тісному зв’язку з теорією екзистенціального розвитку особи і феноменологічною соціологією знання.

Об’єктом соціології освіти служать система освіти та інформація про неї. Таке визначення вважається загальноприйнятим, проте при його розгортанні виникає проблема розкриття структури самого об’єкта.

Освіта є соціальною підсистемою, що має свою структуру. В якості її основних елементів можна виділити навчально-виховні установи як соціальні організації, соціальні спільноти (педагоги і учні, студенти), навчальний процес як вид соціокультурної діяльності. У зв’язку з цим у методологічному плані важливо показати, що об’єктом освіти виступає вся сфера освіти як соціальне явище, а саме: люди, їх об’єднання і організації у системі освіти, де відбувається функціонування процесів освіти, діють певні суб’єкти у формі різноманітних навчальних занять, де в ході таких занять складаються певні системи взаємовідношення людей.

Система освіти включає ряд ланок: систему дошкільного виховання, загальноосвітню школу, професійно-технічну освіту, середню спеціальну освіту, вищу освіту, післядипломну освіту, систему підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, освіту за інтересами.

Таким чином, об’єктом вивчення є освіта з позицій її соціальної природи.

Перш за все, таким об’єктом виступає система формальної освіти, що ототожнюється з процесом освіти в цілому, оскільки освітнім установам належить у ній вирішальна роль. Термін «формальна освіта» має на увазі:– по-перше, існування в суспільстві спеціальних установ і організацій (шкіл, училищ, технікумів, ВНЗ, інститутів підвищення кваліфікації та ін.), що здійснюють процес навчання; – по-друге, втілення у політиці, що проводиться державою, в області утворення пануючих у суспільстві культурних стандартів, ідеалів і політичних установок.Пануюча у суспільстві система освіти підкоряється офіційно визначеному зразку, який ніби «задає» об’єм отримуваних знань, орієнтує на вироблення навичок і дій, які повинні відповідати: а) нормативному канону особи (громадянина), прийнятому у даному суспільстві;б) нормативним вимогам виконання поширених у даному суспільстві соціальних ролей. Під «неформальною освітою» розуміється несистематизоване навчання індивіда знанням і навичкам, які він стихійно освоює у процесі спілкування з навколишнім соціальним середовищем (друзями, однолітками), або шляхом індивідуального залучення до культурних цінностей, засвоєння інформації з газет, радіо, телебачення, Інтернету і т. д. Неформальна освіта також є важливою складовою частиною соціалізації індивіда, допомагає йому освоювати нові соціальні ролі, сприяє духовному розвитку, але по відношенню до системи формальної освіти у сучасному суспільстві вона відіграє допоміжну роль.

У ході нарощування знань в рамках наук про освіту поступово викристалізовувалися уявлення про освіту як про складний соціальний феномен у сукупності всіх її соціальних характеристик: це вид соціальних відносин, соціальний інститут, соціальна організація, соціальний процес і соціальна система. Її основними характеристиками є наступні:

освіта – це соціокультурний феномен: цілі і завдання її визначаються суспільством і одночасно освіта виступає важливим чинником суспільного розвитку, є компонентом культури;

освіта – це відкрита, гнучка і цілісна система спадкоємних освітніх програм, державних стандартів, освітніх установ і органів управління;

освіта – це цілеспрямований і неперервний процес і результат розвитку особи шляхом науково організованого навчання, виховання і самоосвіти;

освіта – це досягнутий громадянином певний ценз, який підтверджується відповідним документом.

Основними змістовними аспектами поняття «освіта» є наступні:

освіта як цінність – цінність освіти полягає в єдності особистої, державної та суспільної складових;

освіта як система (інститут) – освіта як система включає різні за рівнем і профілем державні і недержавні навчально-виховні організації та заклади, дошкільні і позашкільні установи, різні форми самоосвіти та інші ланки соціальної системи суспільства. Основними функціями суспільства як системи є: передача підростаючому поколінню накопичених людством знань; участь у процесах соціалізації особи, забезпечення спадкоємності соціального досвіду; засвоєння цінності людської культури; вплив на соціальну мобільність і формування соціально-професійної структури суспільства;

освіта як процес – в освіті як процесі передачі і засвоєння знань, умінь і навичок і формування всебічно розвиненої особистості виділяють два взаємозв’язані структурні компоненти: процес навчання і процес виховання;

освіта як результат – освіта як результат оцінюється на індивідуально-особовому і суспільно-державному рівнях. На індивідуально-особовому рівні її результат обумовлюється досягненням особою, що навчається, визначених державою освітніх рівнів (освітніх цензів) і засвідченням цього відповідним документом.

Отже, об’єкт соціології освіти складає сфера освіти, тобто те соціальне середовище, де розгортається функціонування процесів освіти. У цьому середовищі діють певні суб’єкти у формі різноманітних навчальних занять, складається система взаємин людей, їх інституціональна і неінституціональна [2, с. 17].

 

Соціологія освіти – це соціологічна дисципліна, предмет якої – система освіти як соціальний інститут та її взаємодія з суспільством. Вона вивчає соціально-освітні відносини, тобто соціальні відносини, в які вступають соціальні суб’єкти (люди, спільноти, організації, соціальні інститути) у процесі освіти.

Предметом соціології освіти виступає вивчення закономірностей функціонування і розвитку освіти, її взаємодія і взаємовплив на розвиток суспільства, соціальних спільнот, різних шарів і груп, їх відносин між собою у процесі життєдіяльності. У таке уявлення про предметну область соціології освіти органічно вписуються будь-які окремі соціальні проблеми освіти, які нерідко породжують відносно самостійні напрями цієї галузі соціологічної науки, – соціологія загальноосвітньої школи, соціологія вищої освіти, соціологія учительства, соціально-рольові соціології і т. п.

Визначення предмета соціології освіти завжди викликало і викликає дискусії, адже саме предмет специфікує область наукової діяльності, складає найважливіший аспект дослідження.

За кордоном обговорення цієї проблеми почалося через півстоліття після зародження соціології освіти. Цьому передували дуже абстрактні визначення, які нечітко описували предметні межі, структуру і пріоритети наукової галузі, а також свідомо вузькі трактування з позиції освітньої соціології. Предмет галузі зводився до суспільного призначення системи формальної освіти.

Формування соціології освіти на рубежі ХІХ–ХХ століть було обумовлене переходом європейських суспільств на індустріальну фазу розвитку, з розповсюдженням політичної демократії, виникненням масової школи і тенденціями розвитку педагогічних наук.

Дослідники в області педагогіки прийшли до висновку, що на еволюцію навчання і виховання впливають, у першу чергу, загальносоціальні чинники, а тому необхідно при аналізі соціальних взаємодій враховувати позашкільні аспекти. У той же час формувався і інший шлях дослідження: від осмислення загальної структури суспільства до виявлення ролі освіти у ньому. Пошук фундаментальних механізмів з’єднання педагогічної і соціальної систем якраз і став початком соціології освіти, основоположником якої і є Еміль Дюркгейм.

Освіту він вважав тим освітнім простором, де засвоюються ціннісні орієнтації суспільства, формуються здібності і уміння досягати найвищої соціальної позиції шляхом реалізації найбільш значущої соціальної функції [5, с. 368].

Основа соціології освіти була закладена у функціоналістській традиції Е. Дюркгеймом і Т. Парсонсом. Т. Парсонс розглядав освіту як один з ключових соціальних інститутів, що виконує функції соціалізації у сучасному суспільстві.

Подальший розвиток соціології освіти йшов у різних напрямах. У першій половині ХХ століття сформувалися різносторонні соціолого-педагогічні течії, в яких освіта досліджується у контексті культури і у зв’язку з певним способом життя (Дж. Дьюї, Т. Верлен, Е. Гобло та ін.).

Після Другої світової війни за кордоном розповсюджувалося «природне» розуміння предмета як застосування знання, методик і методів соціології до соціально-групових взаємин усередині освітніх систем і процесів (Ф. Знанецький, Н. Гросс). Зверталася увага на відношення між культурами, соціальними класами, носіями різних соціальних ролей, що взаємодіють в освіті (М. Мід), підкреслювалося значення структури і функцій соціальних груп, що впливають на освітні системи і процеси. У контексті концепцій соціальної стратифікації акценти ставилися на функціях освіти відносно соціальної структури і її взаємодії з іншими соціальними інститутами (Р. Будон, С. Боулз, Р. Мак-джі). Неомарксизм орієнтував галузь на виявлення ролі школи в увічненні соціальних відносин буржуазного суспільства зі всіма його суперечностями і можливостей використання системи освіти для культурної підготовки опору трудящих згубній політиці правлячого класу (А. Грамші, Л. Альтюссер) [4].

Можна виділити два основні підходи до позначення предметної області соціології освіти.

Соціологія освіти – це дисциплінарна область соціології, що досліджує соціальні аспекти освіти, закономірності взаємодії освітньої системи як соціального інституту і соціальної організації з суспільством, соціальними групами і особою.

Соціологія освіти – вузька предметна область, що об’єднує дослідників, які цікавляться формальними навчальними закладами і установами – школами, коледжами, університетами і т. п., а також процесами навчання у них і зв’язком між ними та іншими інститутами суспільства. Предмет і об’єкт соціології освіти включає навчальні заклади, їх системи, управління ними, організацію і структуризацію, рівні освіти, взаємодії груп у навчальних закладах, соціальні ролі вчителя і адміністратора.

У центрі уваги соціологів виявляються конкретні моменти внутрішньо суперечливої історичної еволюції середньої і вищої освіти (концепції «освітнього дозвілля» Ж. Фурастьє, Ж. Дюмазедьє, культурній конверсії соціальної позиції П. Бурдьє, Ж. Пассерона, культурного капіталу Б. Бернстайна, Дж. Коулмена, П. Бурдьє).

У сучасній західній соціології виробилися наступні методологічні підходи до дослідження освіти [8]:

Функціоналізм (Е. Дюркгейм, К. Девіс, В. Мур, Дж. Коулман, Я. Блау, О. Данкен, Е. Хопер), який розглядає проблему нерівності можливостей у доступі до отримання знань; при цьому враховує індивідуальні здібності учнів і відмінності між школами і однотипними навчальними закладами, засновані на об’ємі знань.

Теорія конфлікту (С. Боулз, Н. Пуланцас, Г. Гінтіс, Р. Коллінз, С. Ароновіц, Х. Жірокс, Л. Альтюссер, Дж. Аніон, М. Еппл, А. Грамші, П. Віліс, І. Шор, П. Фрайєр), яка фокусує увагу на суперечностях інтересів різних елементів надбудови суспільства, на класових суперечностях на основі економіки, а також на суперечностях, заснованих на неекономічних соціальних інститутах (культура, політика, релігія і т. п.).

Структуралізм (П. Бурдьє, Б. Бернстайн. Ш. Хіф, Казден, Хімс та ін.), представники якого стверджують, що код знання виступає основоположним принципом, який формує відмінності у світоглядах, соціальній ідентифікації і різновиді знань; інституції освіти розглядаються як організації, які кодують культуру, а ці коди відтворюють соціальні категорії.

П. Бурдьє і його колеги в області соціології освіти зосередили свою увагу на проблемах рівного доступу представників різних соціальних класів до вищої освіти і в цілому розглядали освіту як спосіб відтворення існуючої соціальної структури в рамках стратифікованого капіталістичного суспільства. У дослідженнях П. Бурдьє, Дж. Коулмана, К. Дженкса, С. Боулза, Г. Гінтіса і деяких інших соціологів на основі аналізу емпіричних даних робиться висновок про соціально-селективну роль освіти у всіх індустріально-розвинених країнах, оскільки освітні системи, що функціонують у них, по суті, стимулюють соціальну нерівність (монографія К. Дженкса так і називається – «Нерівність») і зовсім не сприяють можливості переміщення з нижчих соціальних страт у вищі [8].

Нова соціологія освіти (К. Манхейм, Горбут, Карабел, Халси, Браун, Векслер, Шарп, Жірокс та ін.) обґрунтовує принцип критичного осмислення наукового знання. Соціологія знання розглядається як наукова орієнтація, яка виражає більш загальний науковий і культурний напрям. Освіта, на думку представників нової соціології освіти, – це не тільки маскування ідеології групових інтересів у вигляді об’єктивного знання або навчального плану, це також відтворення соціальних зразків нерівності, що виявляються у відмінностях індивідуальної успішності у школі.

Критична соціологія обґрунтовує ідею про те, що освіта особи – це складний соціокультурний процес, який не обмежується системою формальної освіти. М. Янг виділяє тенденції сучасної освіти: 1) комерціалізація і 2) акцент у контексті безперервної освіти на знаннях, необхідних базовій професії, і на навчанні, наближеному до життя, всі форми якого беруться інституціями формальної освіти ззовні [8].

На сучасному етапі розвитку соціології освіти провідною є концепція безперервної освіти, яка набула міжнародного масштабу завдяки діяльності ЮНЕСКО.

Об’єкт і предмет соціології освіти постійно розвивалися, уточнювалися у контексті відділення соціології від філософії, у зв’язку з розробкою концепцій теоретичної соціології. Особливу складність викликало виділення тієї істотної сторони об’єкта, яка складає основний аспект аналізу.

Завданням соціології освіти стає теоретичний розгляд освіти як елемента соціальної і культурної організації суспільства, як форми відтворення соціальної реальності. У фокусі соціології освіти опиняється формування суспільних потреб у сфері освіти, питання її якості та ефективності, соціальні характеристики суб’єктів освітнього процесу і т. п. [2, с. 16].

Соціологію освіти, перш за все, цікавлять соціальні характеристики освіти, вплив на неї соціальних інститутів, соціального макро- і мікросередовища.

Соціологія освіти – це галузь соціології, що вивчає освіту як соціальний інститут, як форму і засіб суспільного життя. Вона має своїм предметом соціологічне дослідження загальних соціальних закономірностей освіти і виховання як соціального процесу та їх функцій на всіх рівнях взаємодії суспільних сил. Предметом свого розгляду соціологія освіти вважає систему освіти як соціального інституту, взаємодію її підсистем, а також взаємодію системи освіти та її підсистем зі всією соціальною структурою.

У ході розвитку соціологічного знання соціологія нерідко удавалася до різних метафор, щоб охарактеризувати свій предмет (наприклад, «організм», «поле» і т. п.). За П. Штомпкою, домінуючий спосіб пізнання соціального життя у наш час визначають дві метафори: «міжособистісний простір» і «соціальне життя». У соціології освіти це означає акцентування уваги не тільки і не стільки на окремих людях, але і на тому, що відбувається між ними, як трансформуються відносини у сфері освіти під впливом різних чинників. Друга метафора підкреслює, що простір між людьми не залишається незмінним, статичним, а постійно міняється, «живе» завдяки діям суб’єктів у системі освіти. У зв’язку з цим соціологія освіти предстає як наука про людей, що навчають і навчаються, які діють у полі взаємин один з іншим і додають цьому полю динаміку постійного функціонування і формування (тобто підтримують «соціальне життя») [10].

Дослідження проблем структури освіти пов’язане з вивченням її соціальних функцій: передача накопичених знань, спадкоємність соціального досвіду і духовна спадкоємність поколінь, соціалізація особи, її саморозвиток і самореалізація, накопичення нею духовного, інтелектуального, соціального потенціалу.

Аналіз точок зору вчених різних країн світу показує, що вони по-різному трактують предмет соціології освіти і намагаються з’ясувати:

– по-перше, наскільки існуюча модель освіти задовольняє потребам суспільства, зокрема, у підготовці фахівців для різних сфер життя;

– по-друге, чи стійко функціонують національні системи, ступені і типи освіти (і тут інтереси соціології освіти співпадають і перетинаються з інтересами порівняльної педагогіки);

– по-третє, чи є асиметрія (розриви, невідповідність), дисфункція і диспропорція у підготовці кадрів;

– по-четверте, якість професійної підготовки фахівців і рівень їх конкурентоспроможності;

– по-п’яте, стимули і мотивації до здобуття освіти у різних соціальних груп населення в умовах реалізації ринкової моделі економічного і соціального розвитку суспільства;

– по-шосте, закономірності взаємодії освіти, навчання і виховання з громадянським суспільством;

– по-сьоме, механізм інтеграції, взаємодії наук, що досліджують систему освіти.

Всі дослідження у соціології освіти об’єднані за двома напрямами:

· внутрішньоінституціональні, такі, що охоплюють внутрішні проблеми освіти як соціального інституту і соціальні аспекти діяльності суб’єктів освіти;

· зовнішньоінституціональні, тобто всі дослідження соціальних аспектів взаємодії освіти з іншими соціальними інститутами.

Соціологія освіти може бути представлена у вигляді двох структур:

1) теоретико-концептуальний зміст:

– основні категорії: культура, освіта, виховання, соціалізація, навчання, особистість;

– соціальна детермінація освіти, соціокультурна організація сфери освіти, ефективність освіти;

2) технологічна послідовність пізнавальної діяльності:

– теоретична концепція: гіпотези, категорії, закони, принципи;

– методи і технології: діагностика, моделювання, прогнозування, проектування;

– фактичний матеріал: дані діагности і прогнозування;

– проекти і моделі соціокультурної діяльності.

У наший країні вирішення питання про предмет галузі було довгий час ускладнене політико-ідеологічними установками, повільним визнанням соціальної ролі інституту освіти, домінуючим положенням академічної педагогіки у загальних питаннях освіти, спробами звести галузь до вивчення процесів виховання і позбавити її права на теоретичний розвиток. Більшість соціальних досліджень освіти були розсіяні у периферійній проблематиці. У них частіше вгадувалися інтереси педагогіки, психології, етики, а стрижньові теоретичні питання соціології освіти, зокрема її предмет і базові концепції, залишалися без належної уваги.

З урахуванням дискусій у вітчизняній і зарубіжній науці можна констатувати, що вирішення проблеми предмета галузі полягає у поєднанні уваги до двох головних соціологічних аспектів освіти – її соціально-системних і інституційних характеристик.

Освіта є, по-перше, відносно самостійною підсистемою суспільства з складною сукупністю внутрішніх структур, насичених соціальними відносинами. Освіта – найбільша підсистема сучасних суспільств, тісно пов’язана зі всіма його інститутами, соціально-економічними шарами і численними професійними і культурними спільнотами. Як відкрита соціальна система освіта пов’язана з іншими соціальними системами. Процес освіти взаємодіє з іншими соціальними процесами. У такому розумінні освіта виступає як один з ліфтів трудової кар’єри.

По-друге, вона розглядається і як соціальний інститут з рядом функцій відносно суспільства, всіх його підсистем і рівнів соціальної організації і забезпечує спадкоємність і органічний розвиток галузі у складі соціологічної науки, чіткі взаємини з суміжними галузями соціології та іншими соціальними науками.

Освіта як інститут характеризується особливою системою функцій, зорієнтованих на певні суспільні потреби. Виконання цих функцій сприяє, з одного боку, підтримці цілісності і розвитку суспільства і, з іншого боку, відтворенню самого інституту освіти.

Ці потреби, трансформуючись через соціальні інтереси суспільства і груп, доводяться тим або іншим способом до системи освіти і таким чином набувають форми соціальних замовлень. Наприклад, однією з функцій освіти є відтворення професійно-освітнього складу населення. Соціальне замовлення сприймається системою освіти як більше або менше виразне побажання соціального суб’єкта щодо особливостей підготовки.

Соціальні замовлення на освіту багатопланові, як і спектр соціальних інтересів і джерела замовлення, якими можуть служити і державні, і територіальні, і групові, і індивідуальні інтереси. Але в цьому різноманітті виділяється провідне замовлення, що виражає або інтегральний інтерес, або інтерес домінантних груп. Саме провідне замовлення, сформульоване у поняттях даних груп, служить орієнтиром для практичного управління системою освіти і за певних умов .

В освіті як соціальній підсистемі в якості її основних елементів можна виділити навчально-виховні установи, соціальні спільноти і навчальний процес як вид соціокультурної діяльності. В той же час до неї включаються: об’єктивний статус людей у певній сфері діяльності, сукупність ролей, що виконуються особами, асоційованими у рамках даного соціального інституту (якщо статус визначається об’єктивними потребами, то соціальна роль виступає як процес його реалізації), наявність соціальної норми, яка виражає міру, за допомогою якої визначається стандарт поведінки людей, оцінюється їх діяльність і визначаються санкції. Але і соціальні норми є умовами вибору рольової поведінки, і спосіб її вимірювання (заохочення і осуд); вони організовують і регулюють діяльність людей та їх взаємини у рамках єдиного соціального інституту.

Освіта як інститут визначається двома аспектами – соціальним і культурним. Перший відображає структурну сторону соціального інституту, другий – функціональну сторону, певний спосіб його діяльності. Їх взаємодію обумовлює розвиток і самозбереження інституту.

Соціологія освіти – це галузь соціологічної науки, яка вивчає закономірності стихійної і організованої соціалізації підростаючого покоління та інших груп населення, досліджує становлення, структуру і функціонування школи, інших навчальних закладів, аналізує суспільні норми організації, управління і контролю за спадкоємністю історичного, наукового і культурного досвіду. Соціологія освіти розглядає освіту як особливий соціальний процес, систему складних педагогічних відносин, соціальну організацію навчання і виховання, соціальний інститут і підсистему всієї соціальної системи, а також особливий різновид продуктивної суспільної діяльності – специфічну форму суспільного виробництва і споживання [5, с. 367].

Специфіку соціології освіти визначають відмінності її дослідницького методу як сукупності способів пізнання, побудови і обґрунтування системи знань у сфері освіти і адаптації загальних теоретико-методологічних принципів до аналізу конкретних ситуацій і взаємодій в освітньому середовищі.

Необхідною умовою ефективного вивчення проблем освіти є інтеграція наукового знання, тісна взаємодія соціально-гуманітарних наук. При цьому дуже важливо використовувати як весь арсенал методів на вході процесу пізнання, так і верифікацію (підтвердження), і порівняння досягнутих ними результатів на виході, тобто зіставляти намічені цілі і поставлені завдання з реальним положенням справ, враховувати особливості соціокультурного середовища.

Провідна роль в інтеграції наукового знання належить філософії, дослідницькі підходи якої повинні бути доповнені педагогікою або психологією, економічною теорією або соціологією. Тому необхідно забезпечити інтеграцію наук на базі міждисциплінарного підходу, коли лідером стане та або інша спеціальна наукова дисципліна або її новий напрям.

Різні науки вивчають освіту під своєю точкою зору. У цілому, вони обґрунтовують положення про те, що освітою є процес і результат засвоєння систематизованих знань, умінь і навичок, що саме освіта є необхідною умовою підготовки людини до життя і трудової діяльності.

Філософія як найбільш абстрактна наука, що виступає методологічною основою для досліджень сфери освіти у всіх інших науках, розглядає загальний духовний процес формування людини. Досліджуючи освіту як культурно-історичне явище, філософія акцентує увагу не тільки на процесі формування людини, але і на результаті цього процесу – духовному образі людини. Тому освіта осмислюється філософією як засіб збереження, передачі і примноження накопичень духовної культури людства, народів, націй.

Філософія освіти як сукупність ціннісних оформлених уявлень про освітню теорію, політику і практику забезпечує цілісність бачення і розв’язування проблем в освіті. Це означає, що, на відміну від власне філософії, філософія освіти як вже, напевно, самостійна наукова область, що склалася усередині педагогічного знання, повинна надавати допомогу методології педагогіки, педагогічній теорії і, як наслідок, реальній освітній практиці і припускати взаємне посилення різних філософських підходів, направлених на вирішення освітніх завдань; їх взаємну доповнюваність, а не абсолютизацію відмінностей.

Педагогіка займається вивченням процесів і результатів оволодіння системою знань, формування світогляду і моральних якостей.

При формуванні парадигмальних моделей освіти використовуються наступні підходи:

синергетичний, тобто такий, що є науковим напрямом теорії самоорганізації. Ця парадигма об’єднує знання про природу і людину, функціонування складних систем, нову картину світу;

компетентнісний підхід, що визначає спрямованість освітнього процесу на формування і розвиток ключових (базових, основних) і предметних компетентностей особи;

акмеологічний підхід, що визначає спрямованість особи на розкриття всіх її потенційних можливостей і досягнення вершин професійної майстерності. Об’єктом акмеології виступає зріла особа, яка прогресивно розвивається і самореалізується в основному у професійних досягненнях. Предметом акмеології виступають процеси, психологічні механізми, умови і чинники, що сприяють прогресивному розвитку зрілої особи та її високим професійним досягненням;

інтерактивний підхід, який ґрунтується на принципах гуманізації, демократизації, диференціації та індивідуалізації. Інтерактивним навчанням є соціально мотивоване партнерство, центром уваги якого є не процес викладання, а організована творча співпраця рівноправних партнерів. Така суб’єкт-суб’єктна взаємодія дозволяє використовувати принципи андрогогіки, розвитку позитивної професійної «Я-концепції». Інтерактивне навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання методів, що дають можливості створення ситуацій успіху, ризиків, сумніву, суперечності, співпереживання, аналізу і самооцінки своїх дій, сумісного вирішення проблем.

Психологія вивчає вплив освіти на формування особи, залежність ефективності освіти від розвитку психіки людей, що навчаються.

Соціальна психологія розглядає людину як суб’єкта навчальної діяльності у рамках освіти як соціальної організації. Соціальна психологія досліджує перш за все поведінку людини у структурі організаційно опосередкованих норм, цінностей і цілей. Її цікавить, які закони і соціальні технології повинні лежати в основі організації навчальної діяльності, як система освіти повинна сприяти самоактуалізації і саморозвитку людини, її нормальному соціальному функціонуванню.

Освіта виступає історико-культурним феноменом менталітету суспільства, його свідомості. В освіті створюються передумови для виявлення і розвитку творчих здібностей суспільства, для послідовної передачі накопичених суспільством знань, умінь, культурної спадщини всіх поколінь.

Соціологію ж цікавить, як завдяки освіті людина включається у соціальні групи, займає певні позиції у соціальній структурі суспільства, освоює і виконує соціальні ролі. Забезпечуючи взаємодію різних наук на прикладному рівні, з позицій яких вивчаються проблеми навчання, виховання і становлення особи, соціологія сама збагачується, розвивається і диференціюється як теоретична і практична наука, що виявляється у все чіткішому виділенні соціології освіти як особливої і самостійної дисципліни.

Саме соціологія освіти стає тією областю науки, яка забезпечує взаємодію всіх причетних до освіти наукових дисциплін: педагогіки, психології, етики, культурології, політології та ін. Соціологія освіти вивчає не тільки інститути і організації сфери освіти, але і конкретний механізм їх функціонування, а також способи регулювання.

За рахунок цього соціологія освіти об’єктивно виконує інтеграційну роль. Як багаторівнева наука вона включає і практичне знання, і його теоретичне узагальнення. Соціологія освіти будується на методологічній базі дослідження освітніх процесів, передбачає адекватну їй методику і техніку. При цьому вона враховує багатофакторність соціальних процесів і плюралізм думок. У той же час плідно розвиватися соціологія освіти може, тільки спираючись на результати соціальної педагогіки, соціальної психології, соціальної медицини, антропології та інших наук, і жодною мірою не може замінити дослідження проблем освіти з їх позицій. Навпаки, вона «підживлюється» даними психолого-педагогічних і соціально-економічних досліджень і може успішно розвиватися тільки у союзі з іншими науками, що вивчають сферу освіти.

Специфіка соціології освіти як науки полягає не у підсумовуванні даних всіх інших наук про різні об’єкти і суб’єкти освіти, а у пізнанні закономірностей взаємозв’язку педагогічних, психологічних, правових і тому подібних відносин об’єктів у сфері освіти, принципів взаємодії самих суб’єктів освітньої діяльності. Соціологічне пізнання проблем освіти може мати різні вектори наукового пошуку.

▪ «Вторинний підхід»: використання соціологічних методів у процесі досліджень, що проводяться у рамках спеціальних дисциплін (у педагогіці, психології, етиці, антропології та ін.). При такому підході соціологія має підлеглий характер, адже безпосередній предмет дослідження залишається у рамках якоїсь з позначених наук і не виходить за її межі. Соціологія ж виступає просто як інструмент для вирішення завдань інших наук про освіту.

▪ «Первинний підхід»: вивчення об’єктів системи освіти ведеться з погляду предмету соціології та її методу, а всі психолого-педагогічні аспекти просто служать для теоретичного уявлення про дані об’єкти і відносини між ними.

Основоположним для соціології освіти є саме «первинний» підхід, адже вона вирішує конкретні, специфічні для свого предмета і методу завдання. Врешті решт. вона виходить з антропоцентристської парадигми, згідно якої людина – це центр всесвіту, тому головними вважаються її потреби та інтереси, її виховання, навчання і освіта.

Оскільки соціологія освіти вивчає соціальний інститут, що виконує функції підготовки і включення індивіда у різні сфери життєдіяльності суспільства, залучення його до культури даного суспільства, то саме вона є тією областю науки, яка найбільш яскраво висвітлює проблеми суміжних з нею наукових дисциплін про освіту. Соціологічні роботи надзвичайно важливі для успішного розвитку психології, соціальної психології, філософії, економіки освіти, і особливо педагогіки, і найактивніше сприяють їх розробці.

Інтеграційна роль соціології освіти виявляється у реалізації наступних функцій:

1) залишаючись наукою на теоретичному рівні, вона виконує методологічну функцію при проведенні досліджень проблем освіти і в рамках вузькоспеціальних дисциплін, і в рамках конкретно-практичного вирішення;

2) як теорія середнього рівня вона дає цілісне бачення будь-яких явищ освіти і дозволяє їх вирішувати у рамках діючих соціальних об’єктів;

3) забезпечуючи взаємодію різних наук на прикладному рівні, з позицій яких вивчаються проблеми навчання, виховання і становлення особи, соціологія сама збагачується, розвивається і диференціюється як теоретична і практична наука. Причому це все більшою мірою виявляється у виділенні соціології освіти як самостійної дисципліни, що має специфічний предмет та виконує особливі функції. Саме у цій універсальності міститься не тільки її актуальність і специфічність, але й її унікальність [11].

Як міждисциплінарна наука соціологія освіти тісно пов’язана з близькими їй за предметом і частково за методами дослідження науками – соціальною філософією, педагогікою, соціальною психологією та ін. Соціологія освіти вивчає такі основні проблеми: місце освіти у системі суспільних відносин, ефективність її функціонування, зв’язок з іншими сферами, соціальні механізми діяльності, роль освіти як каналу соціальної мобільності, освіту як чинник соціалізації особи, проблеми безперервної освіти, трансформацію функцій освіти, формування єдиного освітнього простору, соціальні процеси в умовах кризи освіти і тому подібне.

Як об’єкт і предмет соціологічного аналізу освіта традиційно досліджується, у першу чергу, з погляду її інституціональних характеристик і розуміється як «оволодіння перш за все інтелектуальними аналітичними знаннями». Сам освітній процес здійснюється як накопичення індивідом спеціальних знань з різних областей, визначених на інституціональному рівні.

Як і будь-який соціальний інститут, освіта характеризується наявністю соціально детермінованої мети свого існування, конкретними функціями і відповідним реєстром статусів і ролей. Вся система освіти вважається базисним соціальним інститутом, який визначає рівень науково-технічного, економічного і культурного прогресу суспільства. Щоб стимулювати цей прогрес, даний інститут повинен не тільки відповідати потребам часу, але і «володіти здатністю до випереджаючого розвитку» [9].

Інституціональний аналіз, що запроваджується у рамках соціологічної науки до системи освіти, направлений на виявлення ролі і місця освіти у сукупній системі суспільних відносин, встановлює ступінь адекватності функцій, які вона виконує, потребам соціальної системи в цілому, а також визначає характер взаємозв’язків між системою освіти та іншими соціальними інститутами. Крім того, здійснюється дослідження внутрішньої структури освіти, що включає притаманні їй соціальні ролі, статуси і види діяльності у рамках формальних організацій.

В умовах системної соціальної трансформації міняються і уявлення про функціональні, а, отже, і екзистенціональні характеристики освіти. «В основі класичної системи освіти лежить імператив людини, яка знає, тоді як світ більше всього потребує людину, яка не просто знає, але й розуміє – таку, що розуміє інших людей, інші культури, специфіку сучасного буття» [7, с. 4]. Однією з найважливіших соціальних функцій, що виконуються освітою як соціальним інститутом, є економічна функція, оскільки освіта виступає необхідною детермінантою формування соціально-професійної структури, а також працівника, що володіє необхідним для виконання ним своїх виробничих функцій комплексом знань і навичок, сукупністю ключових компетенцій.

Інституційна структурованість освіти неабиякою мірою обумовлена ще і тим, що вона виконує ряд фундаментальних соціальних функцій, серед яких, у першу чергу, слід виділити функцію соціалізації. Від характеру соціалізації залежить ступінь інтеграції індивідів у соціальне середовище.

Особливістю освіти як об’єкта управління є те, що це не просто один з інститутів соціальної системи, покликаний задовольнити суспільну потребу у підготовці кваліфікованих учасників трудового процесу для решти всіх сфер суспільного життя. Головна відмінність освіти як необхідної інституційної структури суспільства полягає у тому, що «ми розглядаємо поняття «освіта» як не рівнозначне навчанню, де останнє – тільки частина освіти і не єдина, і не домінуюча його частина» [3, с.15].

Вимірювання результатів якості управління вказаними процесами вимагає коректних, адекватних специфіці управлінської діяльності в освітньому середовищі методів. Дана обставина зовсім не означає, що через неможливість точного, однозначного визначення результативності такого процесу, як соціалізація, якісні характеристики управління в освіті взагалі неможливо визначити. Це суперечило б самій суті управління, оскільки будь-яка управлінська діяльність має цілепокладаючу природу, тобто в обов’язковому порядку припускає наявність цілей, заради досягнення яких управлінські дії, власне, і здійснюються. Вимірювання ж ступеня ефективності управління можливо тільки одним шляхом – зіставленням мети і результату. Слід зазначити, що саме цей аспект – визначення критеріїв результативності – є одним з актуальних питань сучасної проблематики в управлінні у сфері освіти.

Отже, соціологія освіти вирішує конкретні, специфічні для свого предмета і методу завдання, виходячи з антропоцентристської парадигми, коли у центр кута ставляться потреби та інтереси людини, її виховання, навчання і освіта. Її інтеграційна роль полягає: по-перше, у тому, вона виконує методологічну функцію стосовно вузькоспеціальних дисциплін, які в рамках конкретно-практичного вирішення звертаються до проблем освіти; по-друге, як теорія середнього рівня соціологія освіти дає цілісне бачення будь-яких явищ освіти; по-третє, у взаємодії з іншими науками про навчання, виховання і становлення особи, яку забезпечує соціологія освіти, вона сама збагачується, розвивається і диференціюється як теоретична і практична наука. Саме цим пояснюється її актуальність, універсальність і специфічність.

 

Висновки

 

1. Соціологія освіти є спеціальною соціологічною теорією, що бурхливо розвивається, яка: 1) забезпечує інтеграцію соціально-гуманітарних наук, що вивчають освіту, взаємозв’язок з іншими спеціальними соціологічними теоріями; 2) вивчає не тільки інститути і організації сфери освіти, але і конкретний механізм їх функціонування і способи регулювання.

2. Соціологія освіти – це галузь соціологічної науки, що розглядає освіту як соціальний інститут і соціокультурний процес передачі суспільного досвіду від одного покоління до іншого. Це така дисциплінарна область соціології, яка об’єднує теорії, концепції і дослідження соціального інституту освіти і її зв’язку з іншими соціальними інститутами.

3. Об’єктомсоціології освіти виступає соціальне середовище, де розгортається функціонування процесів освіти, діють певні суб’єкти у формі різноманітних навчальних занять, з певною системою взаємин людей, з їх інституційною і неінституційною організацією.

4. Предметомсоціології освіти є закономірності функціонування і розвитку освіти, її взаємодія і взаємовплив на розвиток суспільства, соціальних спільнот, різних шарів і груп, їх відносин між собою у процесі життєдіяльності.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 899; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!