Періодичні друковані видання англомовних країн



Зміст

Вcтуп……………………………………………………………………………….2

I. Актуальність використання газетних статей на заняттях з англійської мови…………………………………………………………………………….3

 

1.2. Мовні особливості англійських газет……………………………………...10

1.3 Словотвір: словоскладання, аффіксація, конверсія, скорочення, зміна значень слів, запозичення з інших мов…………………………………………11

 

II. Етапи роботи над газетним текстом.……………………………………..18

2.1.Приклад роботи з газетним тесктом ………………………………….……..22

Висновок……………………………………………………………………………………………………………24

Список використаної літератури………………………………………………………………………25

 

 

 

 

I.  Актуальність використання газетних статей на заняттях з розмовної практики.

На сучасному етапі навчання іноземної мови виникає необхідність вивчення не тільки власне мови, але й культури. В умовах розширення контактів та інтеграції у світове співтовариство фонові знання і уявлення про політичні, економічні, соціальні тенденції набувають особливого значення. Кожен соціум володіє специфічною,характерною тільки для нього картиною світу, яка відповідає фізичним,духовним, технологічним, естетичним, етичним та іншим потребам у світі. Мова є одним із засобів формування соціалізації картини світу. Вивчення історії, традицій, культури країни мови, що вивчається стає важливим елементом навчання.

До недавнього часу питань вивчення власне життєвого устрою і реалій країни мови, що вивчається не приділялося належної уваги. Коло предметів обмежувався лише вивченням історії та традицій якого-небудь соціуму, безвідносно до сучасних тенденцій розвитку суспільства та уявленням про особливості менталітету. З появою в навчальних планах багатьох навчальних закладів, які готують фахівців в області іноземних мов, такого предмету як лінгвокраїнознавство (British and American Studies) ситуація змінилася на користь поглиблення уявлень про країну мови, що вивчається. Однак даний предмет, являючи собою лекційний курс або кілька курсів, сприяє набуттю фактичної інформації,засвоєнню знань про особливості даного соціуму загалом. Придбанізнання носять швидше абстрактний, ніж практичний характер, тому що уявлення і розуміння того, що таке політична коректність
( "political correctness") не забезпечують умінь і навичок будувати власні висловлювання у відповідності з цією соціальною нормою,набуває все більше і більше значення, як у США, так і в Великобританії.

Наведений вище приклад - лише один з багатьох випадків, коли теоретичні знання згодом повинні бути освоєні практично.
Сучасне трактування практичним оволодінням іноземною мовою пов'язана,перш за все, з умінням здійснювати мовне спілкування в реальних ситуаціях,відповідно до норм поведінки та мовного етикету, прийнятих в данному співтоваристві. Успішність мовного спілкування багато в чому залежить від здібностей,спілкуються впливати один на одного адекватно завданням спілкування і відповідно до цього вживати мовленнєві висловлювання. Використання сучасних газетних статей в якості додаткового навчального матеріалу на заняттях з розмовної практики може вдало вирішити відразу кілька навчальних завдань. По-перше, газетні матеріали, присвячені таким темам як,наприклад, "шлюб і сім'я", "розлучення", "виховання дітей", допоможуть освітити сучасні тенденції в британському/американському суспільстві, зрозуміти питання,хвилюють представників даних культур, що існують стереотипи і новівіяння. По-друге, як правило, статті містять дискусійні питання,які допоможуть організувати обговорення і мотивувати формулювання і вираження власної думки у тих, хто вивчає мову. Оскільки автори статей найчастіше полемізують з попередніми публікаціями з даної теми або висвітлюють нові процеси, що відбуваються в суспільстві, з'являється можливість звернути увагу на тих, хто вивчає фігури мови і способи аргументації різних точок зору. По-третє, газетні публікації містять не тільки велику кількість лексичних одиниць на задану тематику (в даному випадку питання сім'ї та шлюбу, виховання дітей), але й певні кліше, стійкі лексичні сполучення, точно виражають досить складні концепції. Вони так само містять велику кількість фразеологічних і ідіоматичних виразів. Вивчення кліше і стійких лексичних сполучень, оборотів мови має особливе значення, тому що найчастіше вивчають мають тенденцію формулювати та висловлювати свої думки іноземною мовою, відверто калькуючи обороти і вирази, типові для рідної мови, особливо при обговоренні проблем, що вимагають побудови складних висловлювань. Таким чином, газетні матеріали можуть як знайомити з культурою, стереотипами поведінки, процесами, що відбуваються у суспільстві, так і використовуватися як матеріали для роботи над розвитком комунікативних навичок і формування мовної компетенції. При цьому лексичний матеріал опрацьовується і освоюється на тлі вивчення особливостей менталітету,життя конкретного соціуму, що не може не позначитися на інтересі ,тих хто вивчають мову. Можливість обговорювати поточні, сучасні проблеми суспільства, шляхи їх вирішення, порівнювати тенденції розвитку інших соціумів з аналогічними тенденціями у своєму соціумі не може не послужити потужним стимулом до вивчення і вдосконалення іноземних мов. З методичної точки зору розглядаються матеріали передбачають цілий ряд завдань,сприяють розвитку усноречевих умінь.

Це такі завдання як короткий переказ, формулювання основної ідеї статті та різних точок зору, запропонованих в статті. Як один із завдань можна запропонувати рольову гру (прес-конференція), а саме:група розділяється на дві підгрупи А і В. Група А отримує завдання скласти список питань до групи фахівців/офіційних осіб; група В отримує завдання підготувати короткі виступи з проблемних питань,що містяться у вихідній статті; Підготовка може зайняти від 7 до 15 хвилин. Далі слід прес-конференція, в ході якої учні з підгрупи В коротко викладають основні проблеми/точки зору, а учні з підгрупи Азадають питання. При цьому мова реально стає не об'єктом вивчення, а засобом спілкування. Процес комунікації, що дозволяє активно застосовувати отримані знання, виходить на перший план.

В якості наступного завдання можна запропонувати навчаним висловити власну думку з проблем/питань, які містяться у вихідному матеріалі. Для розширення спектру обговорення можна запропонувати порівняти  і співвіднести факти, думки, ситуації, що розглядаються в зарубіжній пресі, з матеріалами преси рідною мовою (учнем дається завдання знайти матеріали з відповідної тематики в періодичній пресі рідною мовою і підготувати короткі повідомлення по них). Надалі можна знову розділити групу на дві під групи і попросити сформулювати схожості
(група А) і відмінності (група В).

Якщо вихідний матеріал пропонує полярні точки зору, з'являється можливість організувати дебати, запропонувати підгрупам, які дотримуються різних точок зору, аргументувати і захистити свою позицію. Всі розглянуті типи завдань дозволяють розвивати комунікативні уміння,нарощуючи при цьому лексичний запас і розширюючи уявлення про соціум і культурі мови, що вивчається.

Періодичні друковані видання англомовних країн.

Газети Великобританії

У Великобританії видається приблизно 120 щоденних (що виходять шість разівна тиждень, крім неділі) і недільних газет, які, навіть коли мають ідентичні назви з додаванням "Sunday Issue" і видаються тією ж самою компанією, є особливими друковані органи зі своєю власною редакцією. Загальний наклад національних (тобто які розповсюджуються по всій Великобританії) щоденних газет - 15 мільйонів примірників, недільних -більше 17. За кількістю газетної продукції на душу населення Великобританія йде попереду інших капіталістичних країн, поступаючись лише Швеції.

Навіть при зовнішньому зіставленні англійських національних щоденних газет видно, що вони поділяються на згадані нами дві групи.
Англійські «якісні» газети відрізняються строгою, некрикливой версткою,помірними за величиною шапками і заголовками, досить невеликим обсягом ілюстрацій. Для «популярних», або «масових», газет характерні великі, навсю першу смугу шапки, короткі матеріали, строката верстка, безліч фотографій.

Серед щоденних національних газет до «якісних» відносяться "The Times "," Financial Times ","The Guardian" і ”The Daily Telegraph"; до
«Популярних» - "Daily Mail", "Daily Express", "Daily Mirror", "The Sun" і ін.

Дані про читацькі  аудиторії цих видань показують, що за чисто зовнішніми ознаками «якісності» і «популярності» ховається досить істотна відмінність. Читачами першої групи є представники великого, середнього і частково дрібної буржуазії, а в читацьку аудиторію другої групи входять в основному кваліфіковані і напівкваліфіковані робітники, тобто верстви населення з найменшим достатком.

Нікчемно малий відсоток читачів «якісних» газет взагалі із числа робочих зокрема свідчить, що видання ці звернені досвоєму класу, класу буржуазії, що управляють, у той час як "популярні"друковані органи направлені на ворожий буржуазії клас - клас робітників, експлуатованих. Всі англійські газети продаються нижче собівартості і «живуть» з реклами. Реклама в "якісних" газетах коштує значно дорожче, що і покриває їх порівняно невеликий тираж. Рекламодавця вданому випадку цікавить не тираж, а «якісний» склад читацької аудиторії, тобто такі покупці товару, які розпоряджаються великими капіталами.

Таким чином, економічний регулятор все ставить на свої місця в інтересах можновладців. Співвідношення тиражу «якісних» і «популярних» газет, розподіл двох категорій інформації в тих і інших детерміновані самою природою буржуазного суспільства і мають чітку класову спрямованість. Коротко зупинимося на характеристиці основних англійських газет.

"The Times" (заснована в 1785 році, наклад близько 381,1 тис. примірників) є однією з найстаріших англійських газет. Її нинішній власник - видавничий концерн Руперта Мердока. Газета називає себе незалежною. Дійсно, широко відкривши свого часу двері для реклами, газета стала існувати на рекламні та інші надходження від комерсантів Сіті і впливових кіл англійської буржуазії. Таким чином газета позбулася фінансових надходжень з казни і постійної опіки уряду. Ставши органом великого фінансового капіталу, газета повчала не одного прем'єр - міністра, як консервативного, так і лейбористського. "The Times" не впливала на політику, а «робила» її, недарма її псевдонімом було "The Thunderer" ( «Громовержець»). До послуг "The Times" була широка кореспондентська мережа в країні і за кордоном, інформація з надр Форін офіс і Сіті, доступна тільки редакторам цієї газети. Не дивно тому, що для решти преси цей газетний патріарх служив «керівництвом», постачальником ідей.

Але час йшов, історія диктувала свої умови. Зайшло сонце Британської імперії, померкло і могутність «Громовержця», а читацькі симпатії господарів Сіті і Уайтхолла дедалі більше схиляються в бік "Financial Times "(заснована в 1888 р., тираж 166 з гаком тис. примірників). Недивно тому, що для решти преси цей газетний патріарх служив «Керівництвом», постачальником ідей. Велика обізнаність, впливовість, дипломатичність, тонкема йстерність редакторів та кореспондентів притаманні нинішній "Financial Times". Крім того, газета є авторитетним фінансово - економічним виданням. І хоча наклад її і не великий, газета не без підстави претендує на звання національної газети номер один.

Газета "The Guardian" (заснована в 1821 році, тираж близько 478 тис. примірників) є виразником поглядів ліберальної інтелігенції (сюди ж примикає і "The Observer", заснована в 1791 році, тираж близько 773 тис. примірників). За останні пів століття вплив ліберальної партії різко впало,і тому ці газети визначають свою позицію десь між консервативним центром і правим крилом лейборизму.

Досить відомої англійської газетою є проконсервативна "Daily Mail", яка належить «популярним» газетам. Її тираж - 1800тис. примірників. Вона була першою англійською «газетою-копійкою» і стала   торгувати не політичними новинами, а кримінально-пригодницької сенсацією з метою відвернення трудящих від гострих проблем соціального характеру.

Газети США

Всього в США видається приблизно 1700 щоденних газет із загальним тиражем більше 60 млн. екземплярів. Найбільші належать трестам Найт-Ріддер, Доу Джонса, Скріппса-Говарда, Херста, Нью-хаузу, Перрі, Ганнета. Зараз приблизно 150 монополістичних об'єднань контролюють більше половини тиражу щоденних і недільних газет у США. Так, концерну Скріппса-Говарда належить близько двадцяти газет. Трест Херста володіє більш ніж двадцятьма періодичними виданнями і контролює прес-синдикат, клієнтами якогоє в різних країнах понад 2500 газет. Панування монополій в економічному і політичному житті країни є тим вирішальним фактором, який дозволяє їм здійснювати повний диктат над пресою.

Вся преса США ділиться на три групи: 1) «трестована періодика», об'єднує газети і журнали, що видаються трестами, видавничими концернами, прес-синдикатами; 2) «нетрестовані органи друку» - порівняно невелике число газет і журналів, організаційно не пов'язаних з провідними видавничими концернами і газетними трестами; 3) так звана мала преса - щоденні газети і журнали, що поширюються, як правило, в межах одного міста, невеликого промислового або сільськогосподарського району країни.

Серед газет та журналів «трестованої періодики» можна назвати "New York Daily News", "Des Moines Register".

До «нетрестованної періодики» належать провідні газети, що видаються в найбільших промислових центрах США: "New York Times", "Wall Street Journal "," New York Post ".

Провінційні газети зазвичай входять в так звані« Чейні »(chain - ланцюжок) - об'єднання, що знаходяться під контролем одного з газетних магнатів. Цілий ряд «Чейні» повністю контролюється газетними трестами і видавничими концернами великої преси.

Мала преса орієнтує читача в рамках інтересів цього штату і міста. Інформація,  яку публікує на сторінках місцевих газет, в основномувідповідає інтересам місцевих торгових фірм, висвітлює події, що цікавлять читача цих районів. Однак многополосність газет малої преси дозволяє також публікувати та інші повідомлення.

Газети Канади

У Канаді видається 117 щоденних газет загальним тиражем 4,4 млн.примірників. Внаслідок традицій, що склалися, а також з-за надзвичайно великих відстаней між населеними пунктами, періодика носить, як правило, регіональний характер.

Для преси Канади властива характерна для більшості капіталістичних країн досить високий ступінь концентрації. Значна частина періодичної преси видається декількома найбільшими газетно - журнальними про об'єднаннями. Центральне місце серед них займають групи "Free Press Publication",
"Southam Press" і група лорда Томсона, що контролює 27 місцевих газет. Найбільшими газетами є "Globe and Mail" (тираж 320 тис. примірників), що виражає інтереси консервативної партії; "Toronto Star" (тираж 530,6 тис. примірників) та інші газети.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 337; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!