Фактори посилення конкуренції



Таблиця 2.1

Класифікація конкурентного середовища

Класифікаційна ознака Види конкурентного середовища
Об'єкт купівлі Ø конкурентне середовище товарів (конкурентне середовище засобів виробництва та конкурентне середовище предметів споживання (конкурентне середовище товарів тривалого та короткочасного використання)); Ø конкурентне середовище послуг (конкурентне середовище громадського харчування; конкурентне середовище охорони здоров’я; конкурентне середовище освіти); Ø конкурентне середовище інформації (взаємодія академічних та науково-технічних об'єднань, державних установ, учбових закладів, комерційних організацій, які займаються збором, обробкою та аналізом інформації та надають її по необхідності різним установам, підприємствам та організаціям); Ø конкурентне середовище науково-технічних розробок; Ø конкурентне середовище капіталів (конкурентне середовище грошей та конкурентне середовище цінних паперів); Ø конкурентне середовище трудових ресурсів.
Територіальна ознака Ø світове конкурентне середовище (охоплює всіх виробників конкретної продукції); Ø міжнародне конкурентне середовище (яке включає виробників декількох країн); Ø національне конкурентне середовище (охоплює вітчизняних виробників продукції); Ø міжрегіональне конкурентне середовище (формується на границі регіонів та характеризується особливостями функціонування підприємств у граничному ринковому просторі регіонів); Ø регіональне конкурентне середовище; Ø міжрайонне конкурентне середовище (формується на границі районів та характеризується особливостями взаємодії підприємств даних районів); Ø районне конкурентне середовище; Ø місцеве (локальне) конкурентне середовище (включає підприємства, які здійснюють діяльність в конкретно обумовленому місці; Ø конкурентне середовище підприємства.
За моделями конкуренції на ринку Ø конкурентне середовище досконалої конкуренції; Ø конкурентне середовище чистої монополії (види: конкурентне середовище закритої монополії, конкурентне середовище природної монополії, конкурентне середовище білетареальної монополії та конкурентне середовище відкритої монополії.); Ø конкурентне середовище олігополії (види: конкурентне середовище, в якому між олігополія відсутня угода; конкурентне середовище, в якому існує взаємозв'язок між олігополіями, який виражається в певній угоді між ними); Ø конкурентне середовище монополістичної конкуренції.

 

 

 

 


Рис.2.1.Модель п'яти сил конкуренції [264]

 

 

Таблиця 2.2

Види відповідальності за недобросовісну конкуренцію

 

Вид відповідальності Пояснення
Накладання штрафів на господарюючих суб'єктів - юридичних осіб та їх об'єднання Вчинення господарюючими суб'єктами - юридичними особами та їх об'єднаннями дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, тягне за собою накладання на них Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями штрафів у розмірі до трьох відсотків виручки від реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг господарюючого суб'єкта за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі якщо обчислення виручки господарюючого суб'єкта неможливе або виручка відсутня, штрафи, зазначені у частині першій цієї статті, накладаються у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Накладання штрафів на юридичних осіб, їх о'єднання та об'єднання громадян, що не є господарюючими суб'єктами Вчинення дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, юридичними особами, їх об'єднаннями та об'єднаннями громадян, що не є господарюючими суб'єктами, тягне за собою накладання на них Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями штрафів у розмірі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відшкодування збитків Збитки, заподіяні внаслідок вчинення дій, визначених Законом як недобросовісна конкуренція, підлягають відшкодуванню за позовами заінтересованих осіб у порядку, визначеному цивільним законодавством України.
Адміністративна відповідальність громадян Вчинення дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, тягне за собою накладення адміністративного стягнення згідно із законодавством. Вчинення в інтересах третіх осіб дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, громадянами, що не є підприємцями, тягне за собою накладення адміністративного стягнення згідно із законодавством.
Вилучення товарів з неправомірно використаним позначенням та копій виробів іншого господарюючого суб'єкта (підприємця) У разі встановлення факту неправомірного використання чужих позначень, рекламних матеріалів, упаковки, передбаченого статтею 4 цього Закону, або факту копіювання виробів, передбаченого статтею 6 цього Закону, заінтересовані особи можуть звернутися до Антимонопольного комітету України, його територіальних відділень із заявою про вилучення товарів з неправомірно використаним позначенням або копій виробів іншого господарюючого суб'єкта (підприємця) як у виробника, так і у продавця. Порядок використання вилучених товарів визначається Кабінетом Міністрів України. Вилучення товарів із неправомірно використаним позначенням та копій виробів іншого господарюючого суб'єкта (підприємця) застосовується у разі, коли можливість змішування з діяльністю іншого господарюючого суб'єкта (підприємця) не може бути усунена іншим шляхом.
Спростування неправдивих, неточних або неповних відомостей У разі встановлення факту дискредитації господарюючого суб'єкта (підприємця) Антимонопольний комітет України, його територіальні відділення мають право прийняти рішення про офіційне спростування за рахунок порушника поширених ним неправдивих, неточних або неповних відомостей у строк і спосіб, визначені законодавством або цим рішенням.

 


Таблиця 2.3

Види і вплив рушійних сил

Рушійна сила

Вплив рушійної сили

Зміни в ступені росту галузі в довгостроковому періоді

Значне збільшення попиту в довгостроково періоді залучає на ринок нові фірми і заохочує діючі розширювати виробництво. Звуження ринку приводить до того , що деякі фірми ідуть з його, а ті, що залишаються, відкладають інвестування у виробництво до кращих часів.

Зміни категорії покупців продукції і способів її використання

Зміни категорії покупців і поява нових способів використання продукції сприяють зміні пропонованих покупцям послуг (кредит, технічна допомога, підтримка і ремонт); відкриттю нових шляхів продажу галузевої продукції через різні комбінації дилерів і торговельних крапок; підштовхують виробників до розширення або звуження номенклатури товарів, підвищенню або зниженню вимог до обсягу капіталовкладень, зміні підходу до збуту і його стимулюванню. Зміни є рушійною силою на ринку обчислювальної техніки, радіоелектроніки.

Виведення на ринок нової продукції

Нова продукція допомагає розширювати споживчу базу галузі, відновлювати галузевий ріст і збільшувати диференціацію продукції конкуруючих продавців. Нова продукція, що користується успіхом, може зміцнити ринкові позиції інноваційних компаній. Як правило, це відбувається за рахунок зменшення частки ринку фірм, які або прив'язані до своєї старої продукції, або не встигають створити власні варіанти нового товару. Галузі, ключовою рушійною силою яких є інновація - галузі копіювального устаткування, фотографічного устаткування, обчислювальної техніки, електронних відеоігор, іграшок, лік, заморожених продуктів харчування і програмного забезпечення для персональних комп'ютерів.

Технічні зміни

Технічні досягнення можуть серйозно змінити галузь, оскільки вони розширюють її границі, роблячи можливим виробництво більш дешевих нових або поліпшених товарів. Технологічні зміни вимагають капіталовкладень, для їх реалізації необхідний мінімально ефективний розмір заводу, вертикальна інтеграції і криві навчання або досвіду.

Інновації в області маркетингу

Успішно використовуючи нові способи маркетингу своєї продукції, фірми можуть розпалити іскру купівельного інтересу, збільшити галузевий попит, підвищити ступінь диференціації продукції і (або) понизити витрати на одиницю продукції.

Кожна окремо або всі разом, ці трансформації можуть змінити конкурентну позицію фірм, що змагаються, і примусити їх переглянути свою стратегію.

Вхід на ринок або відхід з ринку провідних фірм

Провідні фірми, які входять на ринок, часто міняють умови гри, не тільки вводячи нових ключових гравців, але й нові правила конкуренції. Відхід провідної фірми з ринку змінює структуру галузі, знижуючи кількість лідерів ринку (можливо збільшуючи вплив лідерів, що залишаються) ініціюючи боротьбу за своїх колишніх покупців.

Розповсюдження технічного ноу-хау

Конкурентна перевага фірм, що володіють певним ноу-хау, зникає у міру розповсюдження знання про те, як здійснювати дану діяльність або використовувати таку-то виробничу технологію. Ноу-хау розповсюджується через наукові журнали, торгові публікації, шляхом відвідин підприємств, в ході міжособових контактів між постачальниками і покупцями, за допомогою найму знаючих фахівців, ліцензування або об'єднання зусиль з фірмою, зацікавленою в перетворенні ноу-хау в новий бізнес, покупку компанії, що володіє «ноу-хау», міжнародна передача технологій, що відбувається в умовах глобалізації ринків і конкуренції. Отримуючи доступ до ноу-хау, фірми з різних країн модернізують свої виробництва з тим, щоб в довгостроковому періоді на рівних конкурувати з діючими компаніями.

Глобалізація промисловості

Глобальна конкуренція, як правило, міняє структуру конкурентних переваг ключових гравців. Як рушійна сила, глобалізація, найімовірніше, виступає в таких галузях, як (а) базові галузі (наприклад, постачальники сирої нафти, міді, виляску розподілені по всій земній кулі); (б) галузі з низькими витратами виробництва (що зумовлює абсолютну необхідність розміщення виробництва в країнах, в яких можна добитися найнижчих витрат); (в) одна або декілька орієнтованих на зростання і нові ринки компаній щосили прагнуть зайняти вигідну конкурентну позицію як можна більшій кількості країн.

Зміни у витратах і ефективності

Велика частка ринку дає настільки значні переваги в галузях, де з'являється економія від масштабу виробництва або існують сильні ефекти кривої навчання, які дозволяють фірмам, що володіють належним виробничим досвідом, продавати свою продукцію за цінами, нижче цін конкурентів. Тому всі фірми прагнуть використовувати стратегії збільшення обсягу виробництва. Для галузі характерна гонка за зростанням. Різке зростання вартості ключового ресурсу (сировини або праці) може спровокувати боротьбу за (а) надійних постачальників ресурсів щодо прийнятних цін, (б) пошук дешевших ресурсів-заступників. Як тільки у витратах або ефективності відбуваються значні зміни, так відразу перед фірмами, що змагаються, відкриваються можливості радикальної зміни свого положення з урахуванням величини переваг у витратах.

Надання переваги споживачами товарам

Надання споживачами переваги товарам, що володіють індивідуальними якостями, на противагу масової продукції (або перевага стандартизованої продукції замість індивідуальних товарів). Іноді все більша кількість покупців починає вважати, що високо стандартизована продукція, яка має прийнятну ціну, в тій самій мірі ефективно задовольняє їх потреби, як і дорогі марки виробів, що володіють набором додаткових характеристик. Така зміна купівельного попиту може привести до змін на користь виробників дешевої стандартної продукції і сформувати настільки сприятливі для конкуренції за ціною умови, що у галузевих виробників не залишиться стратегічного вибору, окрім цінової конкуренції. Може мати місце і прямо протилежна ситуація.

Зміни державної політики і нормативно-правової бази.

Зміни можуть привести до значних змін в практичній діяльності галузі й її стратегічних підходах (у авіації, банківській справі, видобуванні та транспортуванні природного газу, телекомунікаціях – дерегуляція; у галузі алкогольних напоїв - посилення покарань за водіння автомобіля в нетверезому стані і підвищення вікового цензу продажу спиртних напоїв). Державна політика, спрямована на відкриття внутрішнього ринку для іноземних компаній або на закриття для них цього ринку, може виявитися головним чинником, який впливає на те, як йде конкуренція між національними і зарубіжними компаніями на міжнародних ринках на рівних або одна із сторін (завдяки державному протекціонізму) користується незаслуженими перевагами.

Соціальні зміни, зміни в образі життя

Зміни можуть виявитися могутніми каталізаторами галузевих змін. Прагнення людей понизити споживання солі, цукру, хімічних добавок і холестерину примусило харчову промисловість переглянути методи виробництва, направити НДДКР в нові області і запропонувати на ринку здорову їжу. Заклопотаність безпекою з'явилася рушійною силою змін в автомобілебудуванні, виробництві іграшок і устаткування для застосування зовні удома. Підвищення інтересу до підтримки фізичної форми привело до появи цілої галузі спортивних тренажерів, одягу і взуття для пробіжок і медичних програм дотримання дієт. Наростаюча боротьба з курінням в довгостроковій перспективі представляє серйозну загрозу тютюнової галузі.

Зниження невизначеності і ризику в бізнесі

Для галузі, яка знов формується, характерна нестійка структура витрат і невизначеність щодо потенційного розміру ринку, витрат часу і грошей на подолання технічних проблем і визначення каналів збуту продукції і придбання покупців. Високий ризик в таких галузях привертає тільки найбільш заповзятливі компанії. Проте, з часом, коли першопрохідці досягнуть успіху і знизиться невизначеність щодо життєздатності галузі, в останню почнуть входити консервативніші фірми, як правило, великі, фінансово сильні фірм, які в цілях вкладення інвестицій полюють на галузі з привабливим рівнем зростання. У міру накопичення досвіду і зниження очікуваного рівня ризику в цілях реалізації повномасштабній стратегії конкуренції вони починають діяти все швидше і агресивніше.
     

 


Таблиця 2.4

Фактори посилення конкуренції

Фактор Вплив фактору
Зростання числа конкурентів і вирівнювання їх розмірів і можливостей Більша кількість фірм знижує вплив дій однієї фірм на інші, тобто певним чином знижує вірогідність прямої відплати. Коли розміри і потужності конкурентів рівні, шанси на відносно справедливі умови конкуренції підвищуються, а перемога в конкурентній боротьбі, домінуюче положення і певний контроль над ринком з боку однієї або двох фірм стає проблематичним.
Повільне зростання в галузі Коли зростання сповільнюється, фірми, що прагнуть розширити свою діяльність, компанії з надмірними виробничими потужностями, часто знижують ціни і використовують іншу тактику підвищення обсягу продажів, ініціюючи битву за частку ринку з послідуючим вигнанням з ринку слабких і менш ефективних фірм. В результаті галузь консолідується в меншу, але індивідуально міцнішу групу продавців.
Великі фіксовані витрати або витрати на зберігання Великі фіксовані витрати створюють значний тиск на всі фірми, що часто призводить до стрімкого падіння ціни за наявності надлишкової потужності. Вагомою характеристикою витрат є фіксовані витрати стосовно додаткової вартості, а не фіксовані витрати як частка сумарних витрат. Ситуація, пов'язана з високими фіксованими витратами, виникає тоді, коли зберігати готовий продукт дуже складно або дорого. У цьому випадку фірми також можуть відчувати спокусу замаскувати ціни, щоб забезпечити збут. Якщо в сукупних витратах велика частка постійних витрат, витрати на одиницю продукції будуть найменшими при максимальному використанні виробничих потужностей (чим вищий обсяг виробництва, тим на більшу кількість одиниць продукції розподіляються постійні витрати).
Виникнення у конкурентів спокуси використовувати зниження цін або іншу зброю конкуренції для збільшення обсягів збуту своєї продукції. У випадках, коли ринковий попит слабне, а ступінь використання виробничих потужностей починає знижуватися, збільшення витрат на одиницю продукції примушує фірми, що конкурують, вдаватися до таємних цінових поступок, спеціальних знижок і іншої тактики, що підвищує обсяг продажів та підсилює конкуренцію. Аналогічно у випадках швидкопсувної, сезонної або невигідної для зберігання продукції, конкуренція посилюється всякий раз, коли фірми застосовують тактику демпінгу, тобто у великих кількостях виводять свої товари на ринку.
Незначні витрати покупців на заміну одного товару іншим. Чим нижче витрати споживачів на заміну одного товару іншим, тим легше конкурентам перехопити покупців один у одного. З іншого боку, високі витрати в деякій мірі захищають продавця від таких намірів з боку суперників.

 

 

Закінчення табл.2.4

 

Продуктивність, що зростає великими стрибками Там, де економія за рахунок масштабів диктує умову, що продуктивність повинна зростати великими стрибками, приріст продуктивності може з часом зруйнувати галузеву рівновагу пропозиції та попиту, особливо там, де існує ризик появи цілого комплексу приросту продуктивності.
Відмінності між конкурентами Конкуренти відрізняються за своїми стратегіями, походженням, особистостями та взаємозв'язком з батьківськими компаніями, тощо
Високі вихідні бар'єри Чим вище бар'єри виходу з бізнесу (вище за витрати на вихід з ринку), тим сильніше бажання фірм залишитися і конкурувати, навіть якщо матимуть місце невисокі прибути або, навіть збитки. Основні джерела вихідних бар'єрів: спеціалізовані активи: активи, що міцно пов'язані з конкретним бізнесом чи місцем розташування, мають незначну ліквідаційну вартість або значні витрати на переміщення чи конверсію; фіксовані витрати на вхід (трудові угоди, витрати на переміщення до ринку, забезпечення запасними частинами тощо); стратегічний взаємозв'язки між виробничим підрозділом та іншими підрозділами компанії в показниках іміджу, маркетингової спроможності, доступу до ринків фінансів, розподілу устаткування; емоційні бар'єри (небажання керівного складу приймати економічно обґрунтовані рішення щодо виходу спричиняється ідентифікацією з конкретним бізнесом, прихильністю до роботодавців, прагненням зробити кар'єру, гордістю та іншими причинами); урядові та суспільні обмеження (заборона уряду на вхід чи протидію йому через стурбованість можливим зростанням безробіття або регіональними економічними ефектами)
Незадоволеність конкурентів своїм положення на ринку Якщо конкуренти незадоволені своїм положенням на ринку, вони вживають заходів для виправлення ситуації за рахунок суперників, часто вдаються до агресивних дій. Новий раунд конкуренції та посилення битви за частку ринку можуть викликати такі дії, як: поглинання малих конкурентів, висновок на ринок нової продукції, посилення реклами, встановлення спеціальних цін тощо.
Віддача від вдалого стратегічного кроку Чим більша потенційна нагорода, тим вище імовірність того, що деякі фірми піддадуться спокусі зробити конкретну стратегічну дію. Коли можна чекати, що реакція конкурентів буде неспішною (а то її і зовсім не буде), в період активних дій ініціатор стратегічного кроку може отримати вигоди і одержати перевагу за часом, яку конкурентам буде важко надолужити. Чим вище шанси на це, тим більшою мірою потенційні вигоди виправдовують ризик можливої відсічі. Фірми, які ретельно оцінили кожну компанію-суперника і прощупали їх економіку бізнесу, можуть точніше передбачити, де і коли конкуренти відреагують на даний стратегічний крок; таке знання дозволяє одержати переваги в оцінці потенційних вигод від стратегічних альтернатив.

Таблиця 2.6


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 873; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!