Історичні передумови виникнення, загальна  характеристика та етапи розвитку  меркантилізму

Практична робота № 6-7

«Формування передумов ринкової економіки в країнах Європейської цивілізації (XVI—перша половина XVII ст.)»

 

 

Мета заняття - ознайомитися з формуванням передумов ринкової економіки в країнах Європейської цивілізації (XVI — перша половина XVII ст.).

Питання заняття:

1. Вплив цивілізаційних факторів на становлення ринкового господарства в західноєвропейських країнах.

2. Наслідки Великих географічних відкриттів та їх значення для розвитку світової економіки.

3. Форми господарств на етапі утвердження мануфактурного виробництва в країнах Західної Європи та українських землях.

4. Історичні передумови виникнення, загальна характеристика та етапи розвитку меркантилізму.

5. Особливості меркантилізму в різних країнах.

6. Особливості господарського розвитку українських земель у XVI-XVII століттях.

7. Економічні погляди В.Петті та П.Буагільбера. Питання для самостійного вивчення:

 

1. Наслідки Великих географічних відкриттів та їх значення для розвитку світової економіки.

2. Господарства суспільств Європейської цивілізації на етапі становлення централізованих імперій.

3. Особливості меркантилістської політики західноєвропейських держав в період зародження ринкового господарства.

 

 

Вплив цивілізаційних факторів на становлення ринкового господарства в західноєвропейських країнах.

Без дослідження цивілізаційних факторів неможливо об'єк­тивно вивчити й усвідомити зміни, що відбувалися в економіч­ному житті країн європейської цивілізації в період розкладу фео­далізму та формування передумов для виникнення й становлення ринкових інститутів. Політичні фактори. Основною подією в політичній сфері можна вважати утвердження нової форми державного устрою — абсолютної монархії. її опорою стає не феодальне ополчення, а наймана масова армія, на озброєння якої витрачаються величезні кошти. Абсолютизм покінчив із феодальною роздрібненістю, пе­ретворив сеньйорів на офіцерів королівської армії, які стають чи­новниками королівського апарату. Вплив соціальних факторів пов'язаний із тим, що у цей пері­од у країнах Європи відбуваються зрушення у соціальній струк­турі населення, формується так званий європейський тип шлюбу, який характеризується різким зменшенням народжуваності. Водночас, переживши кризу XIV ст.. населення Європи починає стрімко, хоча і дуже нерівномірно зростати. Ще одним соціальним фактором було швидке зростання місь­кого населення на фоні розвитку міст як осередків нових госпо­дарських відносин, де відбувається процес його диференціації й розшарування на власників та найманих працівників, а також фор­мування середнього прошарку. Духовно-культурні фактори.Період XV — середини XVII ст. в європейській цивілізації отримав назву епохи Відродження. Відродження, або Ренесанс, — це період, коли в країнах Західної Європи відбувається відновлення духу і технічного рів­ня Античності. З винаходом техніки друкарства потреба в писемності і знан­нях, необхідних для успішної діяльності у світі, що ускладнюєть­ся, привела до створення паралельно з церковними світських шкіл: муніципальних, торгових, ремісничих. Успішно розвива­ються гуманітарні, природничі науки, література, мистецтво. Падає престиж ка­толицької церкви; у деяких країнах вона реформується, з'яв­ляються нові, протестантські релігії (лютеранство, кальвінізм), що відображають дух буржуазного підприємництва.

Наслідки Великих географічних відкриттів та їх значення для розвитку світової економіки.

«Революція цін» та її вплив на господарський розвиток ЄвропиПопередні до географічних відкриттів п'ятсот років ціни на основні споживчі товари на довготермінових інтервалах залиша­лися практично стабільними. їх зростання становило 20—ЗО % за століття, що практично було непомітним для сучасників. Пояс­ненням цього феномену була обмежена й практично стабільна кіль­кість золота й срібла в Європі. Великі географічні відкриття мали важливі економічні наслід­ки не тільки для Європи, а й для населення земель, що були від­криті. Колоніалізм епохи первісного нагромадження капіталуТакі сприятливі для європейської цивілізації географічні відкриття для корінного населення відкритих європейцями зе­мель обернулися справжнім пеклом. Колоніалізм, відомий ще античній системі господарства, став методом функціонування світового господарства. З географічними відкриттями виникає світова колоніальна система. Створюються колоніальні імперії, спочатку — іспанська та португальська. Дещо пізніше у світо­вій колонізаційний рух вступили Англія, Франція й Нідерлан­ди, поступово перетворюючись у могутні імперії.У ці часи ще однією важливою статтею доходів стає пірат­ство, передусім англійське та французьке, в результаті якого гра­бувалися іспанські кораблі, що везли до Європи американське золото і срібло.Нещадне пограбування колоніальних народів привело до нагромадження величезних багатств у країнах Західної Європи.

3.Форми господарств на етапі утвердження мануфактурного виробництва в країнах Західної Європи та українських землях

ринкового господарства в країнах Європи та українських землях пов'язана з мануфактурним виробниц­твом як більш прогресивною й адекватною досягнутому рів­ню розвитку продуктивних сил формою організації вироб­ництва. Із сере­довища заможних майстрів, купців і дрібних фінансистів форму­ється прошарок мануфактурників — власників великих майсте­рень, не зайнятих фізичною працею, які є капіталістами. А дрібні ремісники поступово втрачають незалежність і право власності спочатку на вироби, а потім і на саме господарство та знаряддя виробництва. Паломництво, або «розсіяна» мануфактура, одер­жало особливо бурхливий розвиток там, де були слабкі цехові об­меження. А цехові майстри, збільшуючи масштаби свого вироб­ництва і ступінь поділу праці, створювали централізовані ману­фактури. Особливо ефективні мануфактури були в галузях із до­рогими, складними засобами виробництва і стійкого масового збу­ту: видобувній, збройній, суднобудівній, друкарській, ткацькій.

Взагалі, мануфактурне виробництво в Україні мало свої особливості. Основними видами мануфактур, що існували в українських землях, були кріпосна та капіталістична мануфактури.

До кріпосної мануфактури належать: вотчинна мануфактура (підприємство, базоване на примусовій праці, що в основному займається переробкою сировини, що виробляється в маєтку); посесійна мануфактура ( передбачає умовне володіння, використовує примусову працю приписних робітників)

До капіталістичної мануфактури належали: купецька мануфактура (виникає в України в XVII ст., базується на вільнонайманій праці, як правило, належить представникам III стану — купцям); селянська мануфактура (підприємство, засноване забагатілим селянством);

 

Історичні передумови виникнення, загальна  характеристика та етапи розвитку  меркантилізму.

Передумови виникнення меркантилізму: Розпад системи феодалізму та заро­дження капіталізму Зростання товарообігу „Нестача грошей” Розвиток торгівлі Дефі­цит грошових металів Географічні відкриття Процеси первісного нагромадження капіталу Обезземеленням селян Колонізація та пограбування значних територій.

Суть меркантилізму.Отже, у XV—XVI ст., виникає пер­ша економічна концепція доринкової економічної теорії — мер­кантилізм, яка стала першим виявом політекономії.Осно­вою меркантилізму є узагальнення досвіду первісного нагромадження, яке було першою спробою пояснити суть і прискорити цей процес. З'являється велика кількість різноманітних за жанром еконо­мічних творів, спричинена необхідністю виконання практичних завдань прискорення процесу первісного нагромадження капіта­лу та теоретичного обґрунтування економічних заходів держави. У своїх творах меркантилісти основну увагу приділяють проб­лемам торгівлі і грошей, протиставляючи їх феодальній економіці та натуральному господарству. Погляди меркантилістів не були системними, а були окремими спостереженнями, здогадками, висновками, вкраплени­ми в трактати з практичними рекомендаціями. Загальне у поглядах різних мислителів скла­дає ідеологію меркантилізму, а конкретна господарська практика є політикою меркантилізму.  Заслуга представників меркантиліз­му — в постановці проблеми, якою повинна займатися економіч­на наука: що таке багатство, які його джерела? Ранній (монетарний) виник ще до великих географічних відкриттів і був актуальним до кінця XVI ст. Меркантилісти зводили багатство до грошей у вигляді дорогоцінних металів. Пізніше багатство стали розгля­дати не у вигляді нерухомого скарбу, а у формі капіталу, що перебу­ває у постійному русі Засобом примноження грошей стає зовнішня торгівля. Зосередження зусиль політики на залученні грошей до країни сприяння ввезенню в країну золота й срібних грошей Характерна теорія грошового балансу (монетарна теорія), яка ставила два зав­дання: зберегти гроші в певній країні та залучити якомога біль­ше грошей із-за кордону.Найвизначні­шим їх представником був англієць У. Стаффорд. Пізній (мануфактурний) меркантилізмохоплює період почат­ку XVII — середини XVIII. Основними його представниками були Т. Мен, Дж. Ло, Дж. Стюарт, Ж. Б. Кольбер, А. Монкретьєн, А. Серра

В основі була теорія активного торгового балансу: джерелом національного багатства є прибуток від зовнішньої торгівлі; держава збагачується тим більше, чим більше експорт товарів переважатиме над імпортом; головними засобами збільшення активного торговельного балансу країни визначаються: посередницька торгівля, експортні галузі промис­ловості, які працюють на вітчизняній і дешевій імпортній сиро­вині;  недоцільними визнаються заборони вивезення грошей за кордон та обмеження імпорту іноземних товарів.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 718; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!