Тема 10: Інформаційне забезпечення управління



VI. ЗМІСТ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Практичне заняття № 1.

Тема 1: Соціальне управління та менеджмент соціальної роботи.

(2 години)

Теоретичні питання:

1. Управління як система. Суб’єкт і об’єкт управління.

2. Сфери управління.

3. Менеджмент. Роль менеджерів різного рівня у менеджменті соціальної роботи.

4. Параметри управлінської праці

5. Складові менеджменту соціальної роботи.

6.  Складові соціального управління.

7. Порівняльна характеристика менеджменту соціальної роботи та соціального управління.

8. Актуальність менеджменту в умовах розвитку міжнародної практики соціальної роботи.

9. Обумовленість потреби у професійному менеджменті.

Практичні завдання:

1. Спираючись на зразок порівняльного аналізу понять соціальне управління та управляння соціальною роботою (див. лекцію 1), здійснити порівняльний аналіз конкретного прояву соціального управління і конкретного прояву управління соціальною роботою.Завдання виконати у вигляді електронної презентації з метою можливого обговорення у академічній групі. Для виконання практичного завдання об’єднатися у групи по 2-3 студента.


Література:

1. Шендеровський К. Менеджмент у соціальній роботі. – К.: Главник, 2007. – 207 с. – (серія «Біблітечка соціального працівника»).

2. Шендеровський К.С. Управління соціальною роботою з дітьми та молоддю. Менеджмент соціальної служби: Навч.-метод. Зб. для спеціаліста з соц. Роботи системи центрів соц. Служб для молоді м.Києва. – К., 2002. – 158 с.

3. Шегда А. В. Менеджмент: Підручник. – К.: Знання, 2004. – 687 с.

4. Стадник В. В., Йохна М. А. Менеджмент: Підручник. Вип. 2-ге, вип., доп. – К.: Академвидав, 2007. – 472с.

5. Пушкар Р. М., Тарнавська Н. П. Менеджмент: теорія та практика. Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Карт-бланш, 2005. – 486 с.

6. Осовська Г. В, Копитова І. В. Основи менеджменту. Практикум: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2005. – 581 с.


Практичне заняття № 2

Тема 2: Організація соціальної роботи.

Години)

Теоретичні питання:

1. Організація соціальної роботи. Процесуальний та інституціональний аспекти організації соціальної роботи.

2. Організаційні структури соціальної роботи та їх комбінації.

3. Вдосконалення структури організації соціальної роботи.

4. Принципи формування організаційної структури керування та принципи формування організаційних одиниць.

5. Фактори прямого та непрямого впливу на соціальну службу.

Методичні рекомендації:

Готуючись до першого запитання, зауважте, що поняття «організація» соціальної роботи вживається у двох аспектах: процесуальному – коли організація означає взаємодію людей міжсобою; інституціональному – коли організація означає певну групу людей, що спільно досягають загальних цілей. Охарактеризуйте основні складові структурного сценарію «Людина нужденна», основні концепції практичних моделей соціальної роботи у відповідності до концептів «людини нужденної», закономірності соціальної роботи та стратегії дій спеціаліста (Джерело № 7 стор. 44-52).

Відповідаючи на друге запитання, зверніть увагу на те, що організаційна структура керування організацією є результатом продуманої та непродуманої людської діяльності. Поняття «структура» (від лат. «будова», «розташування», «порядок») буквально означає взаємозв'язок і злагодженість складових системи, її внутрішню організацію.

Одна і та ж організація соціальної роботи може застосовувати різні структури з урахуванням переваг і недоліків кожного типу організаційного розподілу при здійсненні соціальної роботи. Розгляньте детально такі види структур: функціональна структура, лінійна (лінійно-функціональна) структура, структура, орієнтована на споживачів послуг соціальної роботи, матричні структури, неформальні структури (Джерело № 7 стор. 52-55).

Працюючи над третім питанням, зверніть увагу на методи координації за умов структурної побудови організації соціальної роботи. По-перше – метод інформаційних систем, по-друге – метод створення командних та проблемних груп, по-третє – метод «менеджерів-інтеграторів», по-четверте – метод дорадчих структур. Детально розгляньте симптоми, що свідчать про неефективну організаційну структуру, виділені Дж. Чайлдом.

Висвітлюючи четверте запитання, вкажіть і проаналізуйте зазначені групи принципів до яких відносять

Принципи формування організаційної структури керування:

1. Принцип єдності розпорядника.

2. Принцип поділу організації на блоки.

3. Принцип зростання обсягу координаційної роботи.

4. Принцип забезпечення контролю.

5. Принцип відповідності завдань.

6. Принцип гнучкості.

7. Принцип економічності.

Принципи формування організаційних одиниць:

1. Групування за знаннями і навичками.

2. Групування за робочими процесами і функціями.

3. Групування за часом.

4. Групування за видами соціальних послуг.

5. Групування за типом клієнтів.

6. Групування за місцем здійснення соціальної роботи.

Готуючись до п’ятого питання, зверніть увагу, що зовнішнє середовище піддається аналізу та моделюванню як структурований перелік факторів прямого та непрямого впливу на організацію. До факторів прямого впливу на організацію відносять: засновників організації соціальної роботи; постачальників ресурсів соціальної роботи; партнерів; конкурентів; органи влади; профспілкові, громадські, благодійні та церковні організації; комерційні та некомерційні організації; закони.

До факторів непрямого впливу відносять: політичні; соціокультурні; науково-технічні; міжнародний досвід; нормативно-правова діяльність.

Література:

1. Дикань Н. В., Борисенко І. І. Менеджмент: Навч. посіб. – К.: Знання, 2008. – 389 с.

2. Шегда А. В. Менеджмент: Пдручник. – К.: Знання, 2004. – 687 с.

3. Коломінський Н.Л.Психологія менеджменту в освіті (соціально-психологічний аспект):Монографія. – К.:МАУП, 2000.

4. Стадник В. В., Йохна М. А. Менеджмент: Підручник. Вип. 2-ге, вип., доп. – К.: Академвидав, 2007. – 472с.

5. Пушкар Р. М., Тарнавська Н. П. Менеджмент: теорія та практика. Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Карт-бланш, 2005. – 486 с.

6. Осовська Г. В, Копитова І. В. Основи менеджменту. Практикум: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2005. – 581 с.

7. Шендеровський К.С. Управління соціальною роботою з дітьми та молоддю. Менеджмент соціальної служби: Навч.-метод. Зб. для спеціаліста з соц. Роботи системи центрів соц. Служб для молоді м. Києва. – К., 2002. – 158 с.

8. Шендеровський К. Менеджмент у соціальній роботі. – К.: Главник, 2007. – 207 с. – (серія «Біблітечка соціального працівника»).

9. Хміль Ф. І. Основи менеджменту: Підручник. Вид. 2-ге, випр., доп. – К.: Академвидав, 2007. – 576 с.

Практичне заняття № 6

Тема 10: Інформаційне забезпечення управління.

Години)

Теоретичні питання:

1. Комунікація як засіб інформаційного забезпечення процесу управління.

2. Види комунікацій в організації.

3. Документація та діловодство.

4. Бар’єри комунікацій.

5. Забезпечення ефективних комунікацій.

6. Технічне забезпечення комунікаційного процесу в організації. Інформаційні системи.

Методичні рекомендації:

Готуючись до першого запитання, зверніть увагу, що в сучасних умовах найважливішим ресурсом, який дає змогу організаціям успішно функціонувати, розвиватися є інформація. Без неї менеджер не може вірно оцінити ситуацію, виявити проблеми, підготувати і прийняти рішення, проконтролювати його виконання, тобто належним чином здійснювати управлінські функції. Комунікація – передавання інформації від однієї особи до іншої. Дані – неопрацьовані цифри і факти, що відображають окремі аспекти стану керованої та керуючої системи зовнішнього середовища. Інформація – повідомлення, яке дає змогу усунути невизначеність знань користувача про стан об’єкта та розвиток подій.

Відповідаючи на друге запитання, дайте визначення організаційним комунікаціям. Вкажіть особливості зовнішніх комунікацій організації та внутрішніх комунікацій організації (формальні комунікації, вертикальні комунікації, горизонтальні комунікації, діагональні комунікації, неформальні комунікації). Поясніть вплив стилю керівництва на систему організації комунікацій.

Працюючи над третім запитанням, пам’ятайте, що для побудови ефективної комунікаційної мережі обов’язковим є формування оптимальних інформаційних потоків, що передбачає оперативне проходження документів найкоротшими шляхами з мінімальними затратами часу та праці. Дайте визначення поняттям документ, документообіг.

Готуючись до четвертого запитання, дайте визначення поняттю бар’єр комунікації та охарактеризуйте основні бар’єри комунікації.

Відповідаючи на п’яте запитання, охарактеризуйте елементи від яких залежить ефективність будь-яких комунікацій (джерело, суть повідомлення, аудиторія, канал і засіб комунікації).

Теорія і практика менеджменту виробила багато методів, які можуть бути використані для поліпшення системи комунікацій в організації. Серед них виділяють дві групи: вдосконалення міжособистісних комунікацій і вдосконалення організаційних комунікацій.

Розкриваючи зміст шостого запитання, охарактеризуйте технічні засоби, які допомагають менеджерам скоротити витрати часу на технічні операції. Вкажіть основні підходи до розроблення системи інформаційного забезпечення (функціональний підхід, інтегрований підхід).

Література:

1. Стадник В. В., Йохна М. А. Менеджмент: Підручник. Вип. 2-ге, вип.., доп. – К.: Академвидав, 2007. – 472с.

2. Пушкар Р. М., Тарнавська Н. П. Менеджмент: теорія та практика. Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Карт-бланш, 2005. – 486 с.

3. Хміль Ф. І. Основи менеджменту: Підручник. Вид. 2-ге, випр., доп. – К.: Академвидав, 2007. – 576 с.

4. Поляков В.А Технология карьеры: Практическое руководство. –М., 1995.

5. Коломінський Н.Л.Психологія менеджменту в освіті (соціально-психологічний аспект):Монографія. – К.:МАУП, 2000.


Практичне заняття № 7


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 294; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!