Вилучення з сумарної величини щільності радіоактивного



Державний комітет лісового господарства України Національна Академія наук України

Поліський філіал Українського науково-дослідного інституту

лісового господарства і агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

З реабілітації лісів на територіях,

Забруднених радіонуклідами

Внаслідок аварії на ЧАЕС

Київ -2006

 

УДК 43(4Укр. - 4Ж): 634.9: М54 ББК 43.9

Методичні рекомендаціїзатверджені Вченою Радою Українського науково-дослідного інституту лісового господар­ства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького (Протокол № 13 від 13 жовтня 2004 р.) та науково-технічною радою Дер­жавного комітету лісового господарства України (Протокол № 1 від 22 грудня 2005 p.).

Автори:

В.П. Краснов- доктор сільськогосподарських наук, О.О. Орлов- кандидат біологічних наук (Поліський фі­ліал УкрНДІЛГА, м. Житомир);

М.М. Ведмідь- кандидат сільськогосподарських наук, В.П. Ландін- кандидат сільськогосподарських наук (Дер­жавний комітет лісового господарства України, м. Київ).

Рецензенти:

П.П. Надточій- доктор сільськогосподарських наук, про­фесор (Державний агроекологічний університет, м. Житомир);

Ю.О. Кутлахмедов- доктор біологічних наук, професор (Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, м. Київ).

Краснов В.П., Орлов О.О., Ведмідь М.М., Ландін В.П.,

текст, 2006 р. © Видавництво "Волинь", видання, 2006 р.

 

Вступ

Після аварії на Чорнобильській АЕС Державним комітетом лісо­вого господарства України були прийняті заходи по запобіганню переоп-ромінення працівників лісового господарства та випуску продукції, ра­діоактивне забруднення якої перевищувало б тимчасові допустимі рівні [1,2]. Всі дії у наступні роки, згідно "Рекомендацій по веденню лісового господарства в умовах радіоактивного забруднення" [12] та існуючих кар­тосхем радіоактивного забруднення лісів, були направлені на досягнення цієї мети. Досягалося це, головним чином, регламентацією та забороною проведення тих чи інших лісогосподарських робіт та використання ре­сурсів лісу.

За період, який минув після аварії на ЧАЕС, істотно змінилася радіаційна ситуація у лісових насадженнях, а також накопичився значний науковий матеріал, який дозволяє диференційовано підходити до викори­стання ресурсів лісів і проведення лісогосподарських заходів [8, 9, 11]. Зміни радіаційної ситуації пояснюються тим, що: відбулася поступова ста­білізація радіонуклідного забруднення територій, відбувається фізичний розпад радіоактивних елементів, відбувається закріплення 137Cs у грунті та зменшення його міграційної здатності. Фундаментальні наукові напра-цювання [6,10] дали змогу виявити інтенсивність міграційних процесів у грунті, у системах "грунт - конкретний рослинний вид" та "грунт - кор­мові рослини - дикі копитні тварини". На їх базі були створені моделі міграції головних техногенних радіонуклідів у лісових екосистемах та прогнозу інтенсивності радіоактивного забруднення різних компонентів лісу в окремих типах умов місцезростання.

Все вищевказане дозволяє переглянути підходи до використання лісів на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення, без будь-якого відходу від двох застережних факторів: переопромінення працівників лі­сового господарства та випуску продукції, "чистої" у радіаційному відно­шенні.

Методичні рекомендації складені науковими співробітниками Поліського філіалу УкрНДІЛГА (м. Житомир) та працівниками Державного комітету лісового господарства України (м. Київ) для спеціалістів лісогосподарських підприємств на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №31019 від 5 червня 2003 р. та Наказу Держкомлісгоспу України №2173/08-17 від 14.07.2003 р.

 

1. Мета та задачі методичних рекомендацій

Методика реабілітації лісів, які зазнали радіоактивного забруднення

внаслідок аварії на ЧАЕС, складена з метою:

- уточнення сучасної радіаційної ситуації в лісах;

запобігання переопроміненню працівників лісового господарства та випурку продукції, радіоактивне забруднення якої перевищує допустимі рівні;

поступового скорочення обмежень на проведення лісогосподарських заходів та на випуск продукції лісового господарства за рахунок актуалізації радіаційної ситуації; поступового введення в господарську діяльність площ, на яких нині заборонено лісогосподарська діяльність відповідно до затверджених у 1991 - 1992 pp. картосхем радіоактивного забруднення лісів. У відповідності до поставленої мети сформульовані задачі, які потрібно

поступово вирішити:

створення електронного поквартального банку даних щільності радіоактивного забруднення лісів 137Cs, 90Sr (за матеріалами обстеження лісів 1991 - 1992 pp.);

- введення коректив в електронний банк даних, які враховують
фізичний розпад радіонуклідів;

розробка методики сертифікації продукції лісового господарства на нових засадах (сертифікація лісу на корню);

- введення доповнень в електронний банк даних, які враховують
матеріали сертифікації лісу на корню (щільність забруднення
грунту);

- створення моделей міграції техногенних радіонуклідів у лісах на
лісотипологічній основі;

розробка прогнозу забруднення продукції лісового господарства на лісотипологічній основі.

Реабілітація лісів- поступове відновлення господарської діяльності та використання продукції лісового господарства на територіях, забруднених радіонуклідами [7].

Реабілітація лісогосподарської діяльності- поступове відновлення всіх видів господарської діяльності у лісах, які були припинені або обмежені за радіаційною ознакою.

Реабілітація використання продукції лісового господарства

поступове відновлення використання лісових ресурсів, яке було обмежене або заборонено внаслідок перевищення в них допустимих рівнів вмісту радіонуклідів.

2. Методичні аспекти створення електронного банку даних і введення коректив у матеріали з радіологічної ситуації в лісах

2.1. Електронний банк даних створюється за формою (табл.) на основі матеріалів обстеження лісів на радіоактивне забруднення, яке проводилося лабораторіями радіології Держкомлісгоспу України у 1991-1992 pp.

Таблиця

Відомість визначення щільності радіоактивного забруднення грунту !S7Cs та U4Cs

 

 

 

 

 

№ кварталу

Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання на висоті 1 м від землі, мкР/год

Щільність забруднення грунту, Кі/км2

1991 -1992 pp.

Сучасна

повторність

середнє значення 137Cs 134Cs l37Cs+ 134Cs.
1 2 3 | 4 5 6 7 8 9 10 11
                   

У таблиці використані основні пункти, які містилися у робочих журналах, що створювалися під час останнього обстеження лісів України у 1991-1992 рр: Вони характеризують радіаційну ситуацію на час проведення обстеження і дозволяють виконати її корегування на теперішній час з урахуванням фізичного розпаду радіонуклідів.

2.2. У залежності від територіального розміщення лісових масивів, що обстежувалися, у загальній активності радіоцезію до 10-15% складала частка 134Cs. Даний радіонуклід враховувався у сумарній величині щільності радіоактивного забруднення грунту разом з 137Cs. В той же час, 134Cs має період напіврозпаду 2,06 роки. Це дає змогу нині стверджувати, що близько 95% даного радіоактивного елементу, викинутого із зруйнованого реактора, вже розпалося.

Враховуючи абсолютні значення щільності радіоактивного забруднення грунту за 134Cs за межами 30-км зони відчуження, період напіврозпаду даного радіонукліду та час після аварії (20 років), першою дією для визначення сучасної радіаційної ситуації у лісах слід вважати:

вилучення з сумарної величини щільності радіоактивного


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 393; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!