Ліквідація необоротних активів



Для  відбиття в обліку  факту виводу   із експлуатації матеріальних або нематеріальних необоротних активів  внаслідок їх реалізації або списання в типовій конфігурації, де передбачений документ "Ліквідація необоротних активів".

Вибір варіанту вибуття необоротних активів (списання або реалізація) здійснюється реквізити "Вид ліквідації" діалогової форми документа.

 

Завдання  до заняття

 1. Сталися наступні  події. Відобразите  господарські операції за допомогою документів.

 

 

 2.

- Зареєструйте 9 договорів із клієнтами МП „Прогрес„ у 1С.

- Зареєструйте рахунки вхідні

-Сформуйте платіжні доручення на оплату матеріалів

 - Сформуйте банківську виписку

 

 

 

 

 

 

 

Лабораторна робота №4

ТЕМА: Автоматизація обліку заробітної плати. Автомати зація роботи з організаціями по наданню послуг.

Мета: придбання практичних навичок при автоматичному обліку заробітної плати, та з організаціями пот наданню послуг.


Теоретічні відомості

 

 Працівникові підприємства повинна бути визначена величина оплати праці і у результаті отримана сума, яка складає заборгованість підприємства своїм працівникам.  Заробітна плата, як елемент собівартості, повинна бути віднесена на витрати виробництва.

До цього виду обліку відносяться розрахунки після різних видів утримання і соціальному страхуванні.

Програма може бути використана для аналітичного обліку заробітної плати в розрізі працівників.    

Надалі розглядаються операції по обліку розрахунків з персоналом по оплаті праці на рівні синтетичного обліку і віддзеркалення заробітної плати на рахунках виробничих витрат.

Операції по заробітній платі

1. Нарахування.

Працівникам основного виробництва   продукції, що випускається.

Адміністратівно-управлінському персоналу цеху.

Адміністратівно-управлінському персоналу підприємства.

2. Відрахування.

До пенсійного фонду  (32% від ФОТ) відбивається на 651 рахунку.

На соціальне страхування (4% від ФОТ) відбивається на 652 рахунку.

До фонду  зайнятості (1,5% від ФОТ) відбивається на 653 рахунку.

3. Утримання.

Особисті внески до пенсійного фонду  (1% до 150 грн., 2% при >150 грн. від зарплати
відбивається на 651 рахунку).

До фонду  соціального страхування ( %) відбивається на 652 рахунку.

Прібутковий податок (    %) відбивається на 641 рахунку.

Отримання готівки з банку для виплати заробітної плати.

Виплата заробітної плати.

Депонування заробітної плати.

Витрати на заробітну плату співробітникам основного виробництва відносяться на рахунок 66. Для цього рахунку передбачено субконто Співробітник.

Після використання операцій після нарахування заробітної плати, були зроблені накопичення на відповідних рахунках суми різних фондів, які необхідно перерахувати в встановлені терміни платіжними дорученнями і виконати відповідні проведення. Для цього використовується режим Документи, документ - Платіжне доручення. Перераховувану суму можна визначити із стандартних звітів, наприклад, Аналіз рахунку. При підготовці платіжного доручення можливе коректування списку субконто Контрагенти і параметри, які будуть поміщені в платіжне доручення. Після отримання виписки з банку треба зробити відповідні проведення, або уручну, або використовуючи типову операцію.

Виплата заробітної плати

Для видачі заробітної плати з банку, спочатку визначається сума по платіжній відомості і формується прибутковий касовий ордер.

Після видачі заробітної плати закривається відомість, несплачена сума переводитися  на депонент і формується проводка ДТ 661/КТ 662.

На виплачену по відомості суму створюється витратний касовий ордер.

Для нарахування основної заробітної плати співробітникам організації, автоматичного розрахунку суми відрахувань і утримань до бюджету і державні цільові фонди  в реквізиті "Вид виплати" слід вибрати значення "Основна зарплата". Кнопка "Друк" діалогової форми документа дозволяє отримати друкарські форми платіжної, розрахунково-платіжною відомостей, зведення відрахувань до фондів, а також розрахункових листків за розрахунковий період по всіх співробітниках, перерахованих в його табличній частині.

При нарахуванні авансу в реквізиті "Вид  виплати" слід вибрати значення "Аванс", а потім кнопку Заповніть, при цьому відбувається заповнення табличної частини документа списком всіх співробітників.

Якщо підприємству були надані послуги то при цьому постачальник послуг повинний надати рахунок на оплату, акт виконаних робіт і податкову накладну.

Після отримання всіх цих документів формується платіжне доручення для сплати послуг.

Завдання до роботи

Виконайте нарахування та виплату заробітної плати і авансу.

Оприбутковуйте отримані матеріали.

Проведіть оплату за перевезення матеріалів.

Проведіть оплату за поставлену електроенергію.

Проведіть нарахування і виплату заробітної плати всім співробітникам за поточниймісяць.

Контрольні питання.

1) Рахунки виробничих витрат.

2) Утримання (відрахування) із заробітної плати до фондів їх розмір.

3) Використання стандартних звітів для аналізу рахунків.

4) Формування платіжних доручень для перерахування до фондів.

5) Видача і депонування заробітної плати, проведення.

 

 

Лабораторна робота №5

Тема: Інформаційна система «Парус – Підприємство»

 Мета:Ознайомлення з можливостями програми, придбання навиків налаштування робочої середи програми, навчитися формувати звіти.

 

 

 Загальна характеристика програми

«Парус - Підприємство» є комплексною програмою для автоматизації ведення бухгалтерського обліку підприємств. Після установки програми користувач має можливість виконати налаштування системи: виконати налагодження Плана счетов / Плану рахунків, ввести номенклатуру, створити зразки заповнення документів і тому подібне. Вона може підтримувати різні системи обліку, різні методології обліку, використовуватися на підприємствах різних типів діяльності.

Програма складається з функціонально різних модулів: «Адміністратор», «Бухгалтерія», «Реалізація і склад» і т. д. Кожен модуль має одне або декілька застосувань. Інформація, яка вводиться в програму, вводитьсязапроваджує в одну базу даних для всіх модулів. Користувач самостійно вибирає модулі для установки.

За допомогою модуля «Адміністратор» є можливість керувати базами даних, виконувати контроль за діями користувачів, виконувати налаштування при збоях роботи програми, виправляти помилки користувачів.

Модуль «Реалізація і склад» є самостійним програмним компонентом. Особливість даного модуля полягає у використанні механізму рахунків контрагентів, які відкриваються для кожного контрагента. На даному рахунку або рахунках ведеться обліку фінансових і товарних взаєморозрахунків.

Модуль «Бухгалтерія» використовується для ведення обліку господарських операцій, для роботи із первинними документами і для складання звітності. У програмі є можливістьь ведення бухгалтерського облікуя, використовуючи декілька планів рахунків паралельно. Є можливість ведення аналітичного (у різних розрізах аналітики), валютного і кількісного обліку.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 677; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!