Вказівки для підготовки до занять



 

При підготовці до заняття слід ознайомитися з навчально-методичним посібником для самопідготовки студентів та ознайомитися з будовою, принципом дії аналогових амперметрів і вольтметрів різних систем, вивчити основи метрології, методами повірки амперметрів та вольтметрів, методом злічення. Рекомендується під час самопідготовки вияснити порядок виконання роботи, підготовити відповіді на контрольні запитання, заготовити бланки протоколів.

 

1.7 Порядок виконання роботи

 

1.7.1Провести зовнішній огляд приладів. При зовнішньому огляді провірити наявність і записати в протокол роботи всі дані про цей прилад, вказані на маркуванні його шкали; переконатись у справності приладу і встановити коректором його стрілку на нульову позначку.

 

1.7.2. Вибрати зразкові прилади, внести в протокол повірки всі необхідні дані про прилади. Внести в протокол умови повірки і про відхилення від нормальних. Визначити ціну поділки С повіряючого і зразкового приладу , де А – межа вимірювання, n- число поділок.

Вибрати схему повірки і накреслити її в протоколі. Вибрати джерело напруги (струму). Зібрати схему повірки. Одержавши дозвіл викладача, включити джерело живлення і випробувати роботоздатність приладів, включених у схему. При необхідності прогріти прилади при номінальному навантаженні протягом 15 хв. Визначити основну допустиму похибку приладу, який повіряють у поділках шкали зразкового приладу.

 

1.7.3 Визначити час заспокоєння коливань рухомої частини повіряючого приладу (не повинен перевищувати 4 с). Установити значення вимірюваної величини, що відповідає середній відмітці шкали (геометрично), виключити джерело живлення і знову його включити, фіксуючи час від моменту включення до моменту, коли відхилення стрілки від положення рівноваги не перевищуватиме 1% шкали. Вимірювання проводити три рази. Час заспокоєння коливань визначають як середнє арифметичне.

 

1.7.4 Визначити основну похибку приладу й варіацію показів. Встановити стрілку приладу на нульову відмітку, потім плавно збільшуючи значення повіряючої величини, привести її до першої оцифрованої відмітки і зафіксувати значення зразкового приладу. Записати в протокол покази обох приладів. Далі, таким самим способом, злічують покази на всіх інших оцифрованих відмітках приладу спочатку при плавному збільшенні вимірюваної величини від нуля до максимуму, а потім при зниженні від максимуму до нуля. По приведених формулах обчислюють дійсне значення вимірюваної величини, абсолютні, приведені і відносні похибки й варіацію. Всі вимірювання й обчислення вносяться в протокол повірки. Після вимірювань необхідно переконатись, що стрілка повернулась у нульове положення. Допустиме неповернення стрілки (зміщення нуля) обчислюють за формулою

де L – довжина шкали приладу в мм.

 

Зміст звіту

 

У звіті має бути вказана назва й мета роботи та висновок про придатність приладу до експлуатації. До звіту необхідно додати і протокол повірки. Для кожного приладу, який повіряється необхідно оформляти окремий протокол на окремому стандартному листі (А4) і складається таблиця градуювання.

 

Протокол повірки

 

(вольтметра) типу _______, класу точності _____, _______________системи, заводський №____________, завод виробник                 ,                 рік виготовлення, з межами вимірювання від ____________для ____________;

Умови повірки:

Температура навколишнього середовища _______, положення в просторі ____________, частота змінного струму _________________.

Коефіцієнт змінної складової на виході джерела живлення__________________. Повірка проводилась на межі ________в діапазоні __________, з допомогою зразкового приладу типу _____, класу точності _______, __________ системи, заводський № ________, завод виробник ______________________, рік виготовлення _______, межа вимірювання від _________.

Ціна поділки: повіряючого приладу ________,

Зразкового приладу ________.

Нормуюче значення _____________

Результати повірки

 

 

Покази по шкалі,
 в поділках

Покази,
 в значеннях
вимірюваної величини

Похибки

Ва-ріація
пові-ря-
ючого
 при-ладу

Повіря- ючого при-ладу Зразко- вого при-ладу Повіря- ючого при-ладу Зразко- вого при-ладу Аб-со- лю-тна Від- но-сна % При-ве- де-на, %
Пря- мий хід

 

 

 

 

 

 

 

 

Зво- рот- ній хід

 

 

 

 

 

 

 

 

Допустима основна похибка повіряючого приладу в поділках шкали взірцевого _____________________

Час заспокоєння коливань, с ________________

Зміщення нуля, мм ________________

Електрична схема повірки

Максимальна похибка в поділках шкали взірцевого  приладу______________

Найбільше значення варіації ________________

 

Висновки:

 

Градуйована таблиця до приладу що повіряється

 

Відмітки шкали, под

0

І т. д.

Поправка, под

 

 

 

Рисунок №1.1 - Схеми повірки амперметра методом злічення

Контрольні запитання

1.9.1 Які існують методи повірки ЗВ?

1.9.2 Які види повірок передбачені державним стандартом?

1.9.3 Які вимоги висуває ГОСТ до умов повірки?

1.9.4 Які похибки називають основними, а які додатковими?

1.9.5 На які види поділяються ЗВ?

1.9.6 Як поділяються ЗВ за метрологічним призначенням?

1.9.7 Які вимоги ГОСТу до взірцевих приладів?

1.9.8 В чому полягає метод злічення?

1.9.9 Як виражаються похибки ЗВ?

1.9.10 Як визначити клас точності приладу?

1.9.11 Як позначається клас точності ЗВ?

1.9.12 Якими документами обумовлені вимоги до умов, методів та засобів повірки аналогових амперметрів?

1.9.13 Як визначається приведена похибка і нормуюче значення?

1.9.14 Які вимоги до джерел напруги і струму, що використовуються для повірки приладів?

1.8.15 Як визначається основна похибка повіряючого приладу?

1.8.16 Що таке варіація і як вона визначається?

1.8.17 Що таке діапазон вимірювання і як він визначається?

1.9.18 Що таке межа вимірювання. Які прилади називаються багатограничними?

1.9.19 Як використовуються цифрові прилади для повірки аналогових амперметрів?

1.9.20 Як визначається час заспокоєння коливань рухомої частини?

1.9.21 Як визначається зміщення нуля повіряючого приладу?

 

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2

 

2.1 Назва роботи:Вимірювання електричної енергії та повірка однофазного індукційного лічильника

 

2.2 Мета роботи. Ознайомитись з установкою та принципом дії електромеханічних і електронних лічильників електричної енергії, їх метрологічними характеристиками, правилами включення в коло змінного та постійного струму. Практичне виконання повірки однофазного індукційного лічильника.

 

2.3 Тривалість роботи: 2 аудиторні години.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 185; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!