Питання для самостійної роботи



1. Дедукція

2. Диагностіка як приклад використання логічної дедукції у медичній практиці лікаря

3. Приклади логічних помилок та засоби їх запобігання

Література для самостійної роботи

1. Хоменко І.В., Алексюк І.А. Основи логіки. Підручник – К.: Золоті ворота, 1998. - С. 165 – 175.

2. Тофтул М.Г. Логіка. – К.: Академія, 1999. – С. 64 - 95.

3. Войшвилло Е.К., Дегтярев М.Г. Логика – учебник для вузов. – Москва: Владос, 2001 – С. 277 – 325.

4. Кротков Е.А. Логика врачебной диагностики. Днепропетровск, 1990.

Тема 8. Логіка та клінічне мислення лікаря

(4 години)

1. Логіка у навчанні та наукових дослідженнях в медицині

2. Логічні форми мислення (характерні помилки) та їх використання у клінічній медицині

3. Творчість, інтуїція лікаря та логіка

Загальні правила ведення правильної суперечки:

а) сперечатися тільки про те, що добре знаєш, не сперечатися про принципи, ідеали.

б) не сперечатися без нужди із людиною, що навмисно заходить у логічні пастки, а якщо потрібно сперечатися, то бути увесь час "напоготові";

в) навчитися " охоплювати" думкою всю суперечку, а не брести від аргументу до аргументу;

г) ретельно і виразно з'ясовувати тезу і усі головні аргументи - свої і супротивника;

д) відводити усі аргументи, що не відносяться до справи.

 

На самому початку наукового дослідження чи дискусії потрібно, у повній відповідності до першого закону формальної логіки:

З'ясувати спірну думку, тобто з'ясувати відносно тези, чи а) Всі слова і вирази тези цілком і виразно нам зрозумілі. б)"Кількість" тези. Потрібно знати, чи про один тільки предмет йде мова або про усі без виключення предмети цього класу.

Далі треба знайти і точно вказати, в якому саме пункті ми не згодні з тезою - встановити пункти розбіжності в спорі. Потім можна вибрати для суперечки один з них, найбільш для нас вигідний. Завдання суперечки може полягатимуть як в з'ясуванні істинності тези суперечки, так і істинності доказу: в результаті ми або приходимо до висновку, що ця думка - істина або помилкова, або в результаті суперечки із-за доказу думки отримуємо виведення: ця думка не виправдана нашими супротивниками або ця думка не спростована нашими супротивниками. Але навіть якщо супротивник спростував наш доказ тези, одно це ще зовсім не означає, що наша теза неправдива. Коли супротивник приводить який-небудь аргумент проти нашої думки, проти нашої тези - для захисту необхідно переконатися в двох речах:

а) що аргумент цей істинний, правильний;

б) що він дійсно суперечить нашій думці і несумісний з останнім.

Питання для самостійної роботи

1. Наведіть приклади з діагностичної практики, коли логічний шлях є найшвидшим та найточнішим, або єдино можливим засобом встановлення та лікування хвороби.

2. Наведіть приклади використання інтуїції у діагностичній діяльності лікаря.

Література для самостійної роботи

1. Хоменко І.В., Алексюк І.А. Основи логіки. Підручник – К.: Золоті ворота, 1998. - С. 165 – 175.

2. Тофтул М.Г. Логіка. – К.: Академія, 1999. – С. 64 - 95.

3. Войшвилло Е.К., Дегтярев М.Г. Логика – учебник для вузов. – Москва: Владос, 2001 – С. 277 – 325.

4. Кротков Е.А. Логика врачебной диагностики. Днепропетровск, 1990.

 

Розподіл балів

Традиційна

Оцінка

Конвертація у бали

Поточна Оцінка За 200 бальною шкалою Залік ECTS
«5» 19 балів 180 - 200

Зараховано

192-200 А
«4» 15 балів 140 - 179 172-191 В

«3»

12 балів

120 - 139

148-171 С
128-147 D
«2» 0 0 - 119 Не зараховано 120-127 Е
        0-119 F


    Методичні поради для підготовки до практичних занять

При підготовці до семінарського заняття студенту насамперед необхідно ознайомитись з темою та питаннями, винесеними на обговорення. Наступним кроком є підбір літератури, яку студент опрацьовує. Необхідно уважно прочитати розділи чи параграфи з підручника, що стосуються теми. Враховуючи те, що студенти не завжди можуть послідовно і логічно викладати вивчений матеріал перед аудиторією – рекомендуємо писати плани-конспекти. План-конспект – це тезисний конспект вивченого матеріалу, з виписаними основними фактами, датами, іменами, які не завжди вдається відразу запам’ятати. Такий вид самостійної роботи дає можливість студентам не тільки добре відповідати, але й краще повторити вивчений матеріал.

Семінарські заняття є вагомою складовою навчальної роботи. Досвід проведення семінарів свідчить, що підготовані завчасно доповіді дозволяють глибше пізнати навчальний матеріал, розширюють дискусію, формують навички роботи з аудиторією. Процес підготовки семінарської доповіді включає в себе такі етапи:

• вибір теми доповіді;

• осмислення проблеми;

• визначення характеру виступу;

• постановка мети та завдань доповіді;

• побудова логічної схеми;

• збір матеріалу;

• аналіз матеріалу;

• складання плану, тез доповіді;

• написання тексту доповіді.

Доповіді зачитуються в присутності учасників семінару і критично аналізуються викладачем та студентами. Виступ та обговорення доповіді покликані не лише формувати навички дослідника, аналітика, а й публічної особи, яка спроможна відстоювати власні позиції.

Нові технології навчання, засновані на застосуванні комп’ютерів, мультимедіа, аудіовізуальних матеріалів і т. ін., дозволяють значно активізувати процес оволодіння інформацією, сприяють глибшому засвоєнню матеріалу, що вивчається. Та все ж основним, найбільш ефективним методом навчання була і залишається робота з книгою.

Щоб глибоко зрозуміти зміст книги, потрібно уміти раціонально її читати. Попередній перегляд (включає ознайомлення з титульним аркушем книги, анотацією, передмовою, змістом) дозволить вирішити питання, чи варто її читати. Наступний етап роботи з книгою – прочитання параграфів, які представляють для вас інтерес, нашвидку. Мета швидкого читання – визначити, що цінного в кожній частині книги, до якого питання контрольної роботи має відношення інформація і що з нею робити, як застосувати, чим доповнити. Глибше зрозуміти зміст книги дозволить вступна стаття, передмова, коментарі, післямова, списки літератури. Окремий етап вивчення книги – ведення запису прочитаного. Існує декілька форм ведення записів – план, виписки, тези, анотація, резюме, конспект.

Написання контрольної роботи, яка є викладом у письмовій формі відповідей на поставлені питання, створює можливість комплексно використовувати набуті навики роботи з книгою, розвиває самостійність мислення, уміння аналізувати явища дійсності. При відповіді на питання контрольної роботи необхідно:

- роз’яснювати незвичні терміни і символи при першій згадці в тексті;

- ілюстрації і таблиці використовувати тільки в тих випадках, якщо вони допомагають розкрити зміст питань і скорочують об’єм матеріалу;

- слід уникати довгих, заплутаних речень, загальних фраз, повторень;

- дотримувати одноманітність термінів, позначень, умовних скорочень і символів;

- всі факти, що наведені, або цитати повинні мати посилання на джерело;

- до заключної частини роботи треба внести загальні висновки;

- в кінці контрольної роботи приводять список використаної літератури.

Для отримання швидких і оперативних довідок необхідно користуватися енциклопедіями, довідковими виданнями, словниками. Самостійна робота студентів ставить завдання не тільки вирішення вже сформульованих викладачем проблем, але і формування у студентів проблемного бачення. А для цього перш за все необхідні глибокі знання, які постійно оновлюють, уміння самостійно орієнтуватися в стрімкому потоці інформації сьогодення.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 308; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!