Класифікація лізингових операцій



Вид лізингової операції Визначення порядку здійснення
Оперативний лізинг Договір лізингу, який укладається не термін, менший за період амортизації орендованого майна. Операції з оперативного лізингу передбачають багаторазове передання машин та обладнання, яке відповідає вимогам різноманітних орендарів. Він охоплює такі види оренди, як рейтиг і хайринг: − рейтиг – короткострокова оренда (від одного дня до одного року) без права наступного придбання орендарем майна; − хайринг – середньострокова оренда (від одного року до трьох років)

Продовження табл. 9.1.4

Фінансовий лізинг Договір лізингу, який укладається на тривалий термін, передбачає виплату протягом точно встановленого періоду сум, достатніх для повної амортизації вкладень лізингодавця (орендодавця) і здатних забезпечити йому певний прибуток. Він є формою кредитування покупця та охоплює три різновиди: лізинг із обслуговування – передбачає надання певних додаткових послуг, які необхідні для утримання і технічного обслуговування зданого у найм майна; ліверидж-лізинг – передбачає здійснення амортизаційних відрахувань за орендоване обладнання в першій половині терміну оренди; лізинг у пакеті – договір лізингу, за яким будівля, продається у кредит, а обладнання надається за договором лізингу (застосовується для фінансування магазину, заводу, лікарні).
Експортний лізинг Договір лізингу, що укладається між орендарем зарубіжної компанії та постачальником і лізинговою компанією, які перебувають в одній країні.
Транзитний лізинг Договір лізингу, всі учасники якого перебувають у різних країнах.
Імпортний лізинг Договір лізингу, за яким лізингова фірма та орендар належать до однієї країни, а постачальником є закордонна компанія.
Прямий лізинг Договір лізингу, за яким орендується майно, яке лізингодавець придбає в інтересах орендаря в підприємства-постачальника.
Зворотний лізинг Договір лізингу, за яким підприємство передає частину власного майна лізинговій компанії з одночасним підписанням контракту про його оренду.
Внутрішній лізинг Договір лізингу, учасниками якого виступають представники однієї країни.
Міжнародний лізинг Договір лізингу, учасниками якого виступають представники різних країн.
Пільговий лізинг Договір лізингу з пільговими умовами, застосовується для стимулювання розвитку окремих галузей промисловості.
Генеральний лізинг Договір лізингу, за яким орендар має право доповнювати список обладнання без підписання нових контрактів.

Лізинговий кредит має велике народногосподарське значення як зручне та особливе джерело фінансування розвитку технологічного базису виробничого процесу.

Лізингові операції надають вигоди та відкривають перспективи для всіх суб'єктів їх здійснення.

Міжнародний кредит –кредит, що надається державою, банком, іншою юридичною або фізичною особою однієї країни іншій країні, а також: банкові, юридичній або фізичній особі іншої країни на певний термін на умовах повернення та оплати процентів.

Суб'єктами міжнародного кредиту є державні структури, міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації, банки, підприємства (фірми), окремі громадяни.

Сьогодні існують та розвиваються різноманітні форми міжнародного кредиту. їх класифікацію можна здійснити за такими ознаками (табл. 9.1.5).

Основними міжнародними організаціями, з якими активно співпрацює Україна, є Міжнародний валютний фонд, Світовий та Європейський банки реконструкції і розвитку.

Таблиця 9.1.5

Класифікація видів міжбанківського кредиту.

Ознаки Вид міжнародного кредиту
Види кредитування − приватні кредити, надані юридичними особами (фірмові); − банками (банківські); − державні позики; − кредити, надані на двосторонній (міждержавні) та на багатосторонній основі; − змішані кредити за участі приватних кредиторів та держави
Об'єкти кредитування − для міжнародної торгівлі; − для інвестиційних процесів; − для регулювання платіжних балансів і зовнішнього боргу різних країн
Форми кредитування − товарна; − валютна
Строки погашення − короткострокові (до 1 року); − середньострокові (від 1 до 5 років); − довгострокові (більше 5 років)

 


 

9.2

Сутність кредиту як економічної категорії проявляється в його функціях. Найбільш дискусійним в теорії кредиту є питання про функції кредиту. Ознайомлення та критичний аналіз багатьох літературних джерел дали підстави для визначення наступних функцій:

а) перерозподільча – полягає в тому, що тимчасово вільні кошти юридичних та фізичних осіб передаються в тимчасове користування підприємств і населення для задоволення їхніх виробничих чи особистих потреб. При реалізації цієї функції кредиту перерозподіляються як грошові кошти, так і товарні ресурси;

б) емісійна (антиципаційна) – здійснення емісії грошей як платіжних засобів методом кредитної експансії (розширення кредиту) та кредитної рестрикції (звуження кредиту), що регулює кількість грошей в обігу;

в) стимулювальна – ефективне використання позики з боку позичальника, щоб на зароблені кошти не тільки повернути кредит, але й одержати прибуток;

г) контрольна – здійснення взаємного контролю кредитора і позичальника за цільовим використанням кредиту і поверненням позички.

Усі функції кредиту взаємопов'язані, тільки їх взаємодія може забезпечити якісні і стійкі кредитні відносини.

Тема 10


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!