Страхування товарних кредитів



У процесі товарообігу досить часто виникає ситуація, коли покупець із різних причин не може відразу розплатитися з поста­чальником. У цьому випадку постає необхідність у відстрочці платежу - комерційному кредиті. За кордоном такий кредит на­зивають також товарним, торговим або внутрішнім кредитом, адже, на відміну від експортних кредитів, предметом яких є на­дання відстрочки платежу іноземним фірмам, мова йде про креди­ти усередині країни.

Головною метою страхування кредиту внутрішньої торгівлі є відновлення у встановлений термін більшої частини діючого капіталу, втраченого власником у випадку, коли клієнт, якому доставлені товари або надані послуги у кредит, не може оп­латити їх через свою неплатоспроможність.

Страхування товарних кредитів відноситься до делькредерної групи кредитного страхування. Об'єктом страхування є, як правило, весь товарообіг підприємства протягом року. Страхова сума встановлюється в межах його вартості.

Страхування товарного кредиту в світі як надійного засобу захисту власників капіталу від непередбачених безнадійних боргів та як засобу, що дозволяє уникнути цих утрат, зробивши раннє по­передження, почало розвиватись у 50-их роках XX ст. Крім захисту та своєчасного інформування, страхування кредиту, дозволяє підтримувати дисципліну, здійснювати постійний контроль над кредитом і поліпшувати режим обігу фінансових засобів, а також вивільняти великі фінансові ресурси для керівників.

Страхування експортного товарного кредиту відбувається в такий спосіб. Страхова організація укладає з клієнтом спеціаль­ний страховий договір і видає йому з дотриманням викладених вище умов страховий поліс. Не існує типової форми страхового поліса, оскільки він диференційований залежно від форми креди­ту й ряду інших умов: кредитоспроможності та комерційної репутації клієнта, терміну, на який надано кредит, наявності спеціального забезпечення, розмірів і характеру ризику.

Страхування споживчих кредитів

Страхування споживчих кредитів здійснюється на випадок неплатоспроможності тих позичальників, які отримали банківські чи товарні кредити на споживчі потреби, тобто на поза виробничі потреби. Насамперед варто виділити страхування спо­живчого кредиту на придбання товарів тривалого використання. У даному випадку банк, надаючи кредит, вимагає страхування тих, хто одержує позичку. Часто під терміном "кредитне страху­вання" мають на увазі страхування на випадок смерті або втрати працездатності особою, яка оформила кредит. У випадку смерті застрахованого і непогашення основної суми і (або) відсотків, за­боргованість покривається за рахунок страхової суми.

Договори страхування укладають за умови поступового зниження страхової суми слідом за поступовим погашенням розміру боргу. Це дає можливість встановлювати відносно не­високі тарифні ставки, що можуть бути незмінними протягом усього терміну страхування або зменшуватися разом із страхо­вою сумою.

У більшості випадків страхування майна, життя, від нещас­них випадків тощо є обов'язковою умовою при наданні кредиту фізичним особам та приватним фірмам. Страхування здійснюється за рахунок страхувальника шляхом списання стра­хових премій з його рахунка в даному банку. При цьому ко­мерційний банк одержує від проведення подібного страхування додаткові прибутки у вигляді комісії.

На сьогоднішній день пропонується новий страховий про­дукт, який забезпечує страховий захист юридичних осіб, що ре­алізують товар на умовах споживчого кредиту По суті, це віднов­лення розстрочки, яка в радянські часи мала велику популярність серед покупців.

Кредит на придбання товару надається безпосередньо про­давцем (магазином) без участі банку.

Максимальний термін розстрочки — 12 місяців, але не до­вше гарантійного терміну обслуговування товару. Програма зруч­на для покупців ще й тим, що вони самі визначають початковий внесок, проте не менш як 30% вартості товару. Максимальна сума розстрочки 2000 грн, але не більше як 50% обсягу заробітної пла­ти покупця за період розстрочки. Заставою за даною технологією є товар, який купується, та інше майно, достатнє для погашення заборгованості перед продавцем.

Одержувачем кредиту може стати будь-який громадянин України, який подасть довідку з місця роботи про сукупний доход за останні 6 місяців, має в паспорті відмітку про реєстрацію (ко­лишня "прописка"), а також має домашній телефон. Для гаранту­вання виконання зобов'язань страховик здійснює перевірку пода­них документів, аналіз платоспроможності покупця, а також за­безпечує супровід та наступний моніторинг прийнятих на страху­вання ризиків.

Розрахунки здійснюються в такий спосіб. Аванс покупець вносить у день підписання договору в касу продавця готівкою або за допомогою кредитної картки. Потім щомісяця у визначений строк покупець здійснює виплати платежів у розмірі, обумовле­ному в договорі купівлі-продажу.

За надання розстрочки платежу продавець стягує з покуп­ця, як правило, до 5% вартості товару. За банківською програ­мою за кредит треба сплатити до 15%. Отже, отримання спожив­чого кредиту за посередництва банківської установи дорожче для покупця порівняно з кредитом, отриманим безпосередньо від продавця.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!