Опишіть метод анкетування та спостереження



Метод – це спосіб, підхід, інструмент, яким користується певна наука для дослідження закономірностей і категорій, що становлять її предмет. До методів відносяться: спостереження, бесіда і інтерв'ю, експеремент, анкетування, метод рейтенгу – це оцінка різних сторін діяльності компетентними суддями, метод узагальнення незалежних характеристик, вивчення продуктів діяльності та ін

Особливе значення серед інших методів психології мають методи анкетування. Вони використовуються для того, щоб з’ясувати, чи розуміють досліджувані ті чи інші завдання, життєві ситуації, а також з метою одержання інформації про інтереси, погляди, почуття, мотиви діяльності та поведінку особистості. Особливо ефективно ці методи використовуються нині в соціальній психології. Простота методики опитування (порівняно легко обробити одержані дані, є можливість за короткий час охопити будь-яку кількість опитуваних) сприяла її широкому використанню в усіх конкретно-соціологічних і соціально-психологічних дослідженнях.

 

 

Варіант ІХ

Охарактеризуйте соціологічну концепцію О.Конта.

Назвіть основні поняття та категорії соціології громадської думки.

Опишіть концепцію аномії та культурального передавання в соціології девіантної поведінки.

 

Охарактеризуйте соціологічну концепцію О.Конта.

 Соціологічна концепція О. Конта. Огюст Конт (1798-1857) вперше застосував поняття соціології, яку вивів зі штучної класифікації наук (від математики до соціології за двома критеріями: абстрактність/конкретність - абстрактні розглядають закони певних груп явищ, а конкретні застосовують закони до певних явищ, та розподіл наук на 6 абстрактних теоретичних дисциплін - лінійна система класифікації:математика, астрономія, фізика, хімія, біологія, соціологія). Використовував термін "соціальна фізика", але потім, коли це ім*я почали застосовувати до демографії, видумав соціологію. Відокремлення наук від метафізики та теології - головна ідея позитивізму Конта. Термін "позитивний" Конт вживає у п*ятьох значеннях: 1)реальний - протилежність химерному; 2)корисний - протилежність непотрібу; 3)визначений - протилежність амбівалентному; 4)точний - протилежність неточному; 5)"+" в противагу "-". Позитивізм за Контом мусить відмовитися від питань, що не мають відповіді - про суть та сутність явищ, а особливо про причину. Наука пізнає не суть, а лише феномен. Суспільствознавство повинне вивчати ті явища, які можна спостерігати. Орієнтація на природничі науки з їхнєю конкретністю об*єкта і точністю методів. Предмет соціології - первинна реальність - суспільство в своїх цілісності та взаємозв*язку, таке, яким воно сприймається почуттями та спостереженнями. Методи соціології, за Контом - по-перше, спостереження (основний метод: а)пряме; б)непряме (опосередковане)), по-друге, експеремент: а)безпочередній - спостереження за розвитком явищ під впливом спеціально створених для того умов; б)опосередкований - вивчення патологічних відхилень, дивіацій в суспільстві, по-третє - порівняння, співставлення різних типів суспільства, різних соціальних класів, людства та тваринних спільнот з метою виявлення спільних законів, по-четверте - історичне порівняння різних послідовних станів.

Назвіть основні поняття та категорії соціології громадської думки.

Основні поняття:

Громадська думка- колективне оціночне судження людей з питань, які мають соціальний інтерес.

Соціальний інтерес- реальна причина соціальних дій, яка лежить в основі мотивації індивідів, груп, спільностей.

Соціальна оцінка- колективне судження з приводу певної проблеми.

Категорії соціології це загальні поняття, що відтворюють певні властивості суспільства та його складових (об’єкта) як ціліс­ної соціальної системи. Дослідження будь-якого процесу, що відбувається в суспільстві, потребує з’ясування суті самого суспільства, досліджуваного процесу і явищ, що з ними зв’язаний цей процес. Це робиться за допомогою спеціальних категорій, які прийнято типологізувати так:


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 469; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!