Виділіть основні досягнення економічної соціології на сучасному періоді її розвитку



Соціологія економіки в Україні, як і вся українська соціологія, сформувалася під впливом і в єдиному процесі зі світовою, західною соціологією разом із російською соціологічною наукою.
Головною особливістю становлення й розвитку соціології економіки є її висока політизація, пов'язана з ідеями державної, національної і культурної незалежності. Саме в такому контексті розглядаються проблеми цієї науки на всіх етапах її розвитку.

 

Вкажіть основні методи соціологічного дослідження.

· Експеримент—це метод, що забезпечує найкращі емпіричні дані для перевірки гіпотез про наявності причинного зв'язку між явищами, а також найбільш надійний засіб вирішення багатьох практичних завдань, пов'язаних з оцінкою ефективності соціальних і політичних програм.

· Спостереження як метод застосовується тоді, коли інформація, яка необхідна досліднику, не може бути отримана ніякими іншими способами. Так буває, якщо не хочуть чи не можуть детально описати послідовність своїх дій. Спостереження використовується як джерело інформації для побудови гіпотез, служить для перевірки даних, отриманих за допомогою інших методів.
Метод спостереження в соціології класифікується за такими принципами: за мірою формалізованості (структуралізоване й неструкту-ралізоване спостереження), залежно від ступеня участі дослідника в ситуації, що вивчається (включене та невключене), за місцем проведення, умовами організації спостереження (польове й лабораторне), за регулярністю проведення (систематичне й несистематичне спостереження) тощо.

· Вибірковий метод - науково обґрунтований підхід, за результатами якого роблять висновки про об'єкт дослідження як ціле, спираючись на дані аналізу його певної частини.

· біографічний метод,

· масове опитування —Саме опитування громадської думки використовуються при вивченні думок і установок широких верств суспільства, забезпечуючи, при коректному застосуванні, можливість «відстеження» навіть невеликих змін в самих різноманітних сферах суспільного життя-від розподілу сімейних бюджетів до динаміки виборчих переваг.

 

Вариант 5

Рівень ІІ

Охарактеризуйте основні питання етносоціології.

· вплив національних чинників на соціальну структуру і міграцію населення;

· використання і раціональний розподіл трудових ресурсів з урахуванням їх етнічної приналежності;

· соціальна детермінованість національної самосвідомості, міжнаціональних відносин;

· міжетнічні конфлікти;

· національні особливості ціннісних орієнтацій, стереотипів поведінки, культурних інтересів і потреб у соціальних групах;

· етномовні процеси, в тому числі білінгвізм

Охарактеризуйте значення методу спостереження у соціологічному дослідженні.

Спостереження як метод застосовується тоді, коли інформація, яка необхідна досліднику, не може бути отримана ніякими іншими способами. Так буває, якщо не хочуть чи не можуть детально описати послідовність своїх дій. Спостереження використовується як джерело інформації для побудови гіпотез, служить для перевірки даних, отриманих за допомогою інших методів.

Метод спостереження в соціології класифікується за такими принципами: за мірою формалізованості (структуралізоване й неструкту-ралізоване спостереження), залежно від ступеня участі дослідника в ситуації, що вивчається (включене та невключене), за місцем проведення, умовами організації спостереження (польове й лабораторне), за регулярністю проведення (систематичне й несистематичне спостереження) тощо.


Визначіть 5-ть типів реагування на дилему цілі та засоби, визначену Мертоном.

1. Перший - це конформізм. Він існує, коли люди приймають мету матеріального успіху та схвалені їхньою культурою засоби її досягнення. Така поведінка є основою стабільного суспільства.

2. Це - iновацiя, коли люди швидко просуваються до визначеної їхньою культурою мети, в той час коли вони відмовляються від схвалених культурою шляхів її досягнення. Люди можуть вдаватися до підробки чеків, проституції, обдурювання, шахрайства, крадіжок, пограбувань, привласнення чужих грошей або до їх вимагання та шантажу.

3. Третє - ритуалiзм. Цей шлях включає відмову від фінансового успіху або різке зниження його суб'єктивної значущості. Але тут зберігається вірність соціально схваленим засобам дії. Наприклад, кінцева мета організації може бути недоречною для багатьох її службовців - чиновників, клерків. Замість цього вони культивують засоби своєї діяльності, роблять фетиш з процедур управління та канцелярщини.

4. Четверте - це рiтритизм - «відмова від суспільства». На цьому шляху люди відмовляються як від цілей, що пропонує культура, так й від схвалених суспільством засобів їх досягнення, й не замінюють їх новими нормами. Алкоголіки, наркомани, бродяги й такі інші - вони залишаються у суспiльствi, але вони «не з ним».

5. П'яте - це повстання, бунтарство. Бунтарі відкидають цiлi та засоби, що пропонує суспільство та замінюють їх для себе новими нормами. Вони переносять свою лояльність від існуючого соціального устрою до нових груп з новими iдеологiями.


 


Вариант 6
Рівень ІІ


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 368; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!