Система державних допомог: її загальна характеристика



ДИСЦИПЛІНА : ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Лекційне заняття № 9

Теоретичне заняття - 2 година,практичне заняття – 2 години,

Самостійне вивчення - 6 години)

Тема 9.Державні соціальні допомоги

Мета:дати студентам чітке поняття видам види державних соціальних допомог.  Студенти повинні знати  систему державних допомог: її загальна характеристика.

План заняття:

1. Поняття, ознаки та види державних соціальних допомог.

2. Система державних допомог: її загальна характеристика.

3. Соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію.

4. Допомоги малозабезпеченим сім’ям.

5. Державні допомоги сім’ям з дітьми: допомога в разі вагітності та пологів; одноразова допомога в разі народження дитини; допомога для догляду за дитиною; допомога на дітей, на дітей, які перебувають під опікою або піклікуванням; допомога одиноким матерям.

Питання для самостійного вивчення.

1. Державні допомоги особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

2. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Порядок та умови призначення субсидій на житлово-комунальні послуги.

3. Допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

4. Державна допомога на поховання.

5. Допомога особам, яким виповнилось 100 і більше років: правове регулю­вання, порядок та умови надання.

6. Порядок призначення і виплата державних соціальних допомог. Підстави відмови у призначенні державних соціальних допомог.

1 КонституціяУкраїни від 28.06.1996р.
2 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07. 2003 р. № 1058.
3 Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення» від 09.07.2003 р. № 19057.
4 Буркацький Л.К. Складання процесуальних документів на захист прав та інтересів громадян: Комент., позовні заяви, заяви, скарги: Навч. посібн., 2-е вид., доп. - К.: Юрінком Інтер, 2002. - 288 с.
5 Сирота И.М. Право социального обеспечения в Украине: Учебник. - X.: Одиссей, 2000. - 384 с.
6 Бойко М.Д. Право соціального забезпечення. - Олан, 2004.
7 Пилипенко П.Ю., Буряк В.Я., Синчук С.М. та ін. Право соціального забезпечення: Навч.посібник. -К.: Ін Юра, 2006.
8 Бойко М.А. Право соціального забезпечення України: Навч.посібник. - К.: Атіка. 2006.
9 Пилипенко П.Д. Право соціального забезпечення. К.: Ін Юра, 2009.

ЛЕКЦІЯ

Поняття, ознаки та види державних соціальних допомог.

Соціальна допомога - один з видів соціального забезпечення. Вперше поняття допомоги було досліджене В.С.Андреєвим. На його думку, допомоги - це всі, крім пенсій, грошові виплати аліментарного характеру з фондів для непрацездатних, які являють собою підтримку громадянам у встановлених законом випадках.

Характерні риси соціальної допомоги: підтримка громадян у встановлених законом випадках та виплата допомоги з фондів для непрацездатних, аліментарний характер допомоги.

Законодавством встановлено такі види соціальних допомоги:

1.Допомога сім’ям з дітьми:

допомога у зв’язку з вагітністю та пологами,допомога при народжені дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога одинокій матері,
допомога при усиновленні дитини.

2. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям;

3. Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;

4. Допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу на догляд за ним;

5. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива;

6. Компенсаційні виплати на догляд за інвалідом І групи або престарілим старше 80 років;

7. Компенсаційні виплати фізичним особам, які надають соціальні послуги;

8. Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію та інвалідам;

9. Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;

10. Державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною";

11. Одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня".

Система державних допомог: її загальна характеристика.

В Україні створено систему соціальної допомоги, яка складається з житлової субсидії, допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомоги сім’ям з дітьми.

Допомогами зі соціального забезпечення називаються всі, крім пенсій, державні виплати із відповідних фондів, які надаються громадянам у передбачених законом випадках. Державна соціальна допомога надається за рахунок коштів Державного бюджету особам, які не застраховані у системі загальнообов’язкового соціального страхування.
На відміну від пенсій — основного та постійного джерела засобів для існування — допомоги, як правило, тимчасово замінюють заробітну плату або є додатком до основного джерела засобів для існування, або виступають як допомога за відсутності основних джерел засобів для існування.

Виходячи із підстав призначення можна виділити три групи допомог.
Перша група — це допомоги, які виплачуються замість втраченого з поважної причини заробітку. Такі допомоги надаються протягом нетривалого часу в розмірі, який близький до середньомісячного заробітку або співвіднесений із розміром прожиткового мінімуму. Характер призначення допомог цього виду виключає можливість їх отримання одночасно із заробітною платою, хоча і допускає виплату одночасно з пенсією. До цієї групи належать допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами і по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Друга група — це допомоги, які надаються як додаткова допомога до заробітку або до допомог першого виду. Ці допомоги вже не є заміною основного джерела засобів для існування, а покривають додаткові витрати. Залежно від того чи йдеться про покриття разових додаткових витрат, чи систематичних, встановлюються щомісячні та одноразові допомоги. До таких допомог належать: допомога при народженні дитини, допомога малозабезпеченим сім’ям.

Третя група — це допомоги, які надаються тим, у кого відсутні або можуть бути відсутні зарплата, пенсія та інші доходи. Прикладом такої допомоги є допомога інвалідам з дитинства.

Суб’єктивне право на державну соціальну допомогу виникає в разі настання соціальної незабезпеченості осіб, які не підлягають державному соціальному страхуванню або мають дохід, нижчий за прожитковий мінімум, встановлений державою. Вищезазначене свідчить, що законодавство визначає широке коло осіб, які мають право на допомоги, як правило, не пов’язуючи його з правовим становищем тих, кого забезпечують.

Отже, державну соціальну допомогу можна визначити як форму організації здійснення права на соціальний захист бідних громадян без урахування трудової діяльності та сплати страхових внесків.

Державна соціальна допомога є адресною, а основні параметри соціальних гарантій визначаються на рівні держави. Нині переважна більшість виплат фінансується за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Аналіз діяльності держави з надання адресної соціальної допомоги дає підстави стверджувати про проблемність такого виду допомоги. Розмір державної соціальної допомоги має складати різницю між сумою величини прожиткового мінімуму і загальним доходом членів малозабезпеченої сім’ї. Тобто сукупний дохід має дорівнювати прожитковому мінімуму. Але через недофінансування державних програм соціального захисту малозабезпечених верств населення різниця, яка б доводила до прожиткового мінімуму, не виплачується. Розмір виплат фіксується законодавчо і складає незначну суму. Заявочний принцип соціальної допомоги скоріше виключає, ніж включає тих, хто потребує допомоги, оскільки населення непоінформоване про можливість отримання допомоги.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 1884; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!