Як враховувати особливості психо-характерологічного типу дітей?



Психогеометрія – цікава практична система дослідження особистості. Вона створена для визначення психологічного типу особистості дитини, який може дати докладну характеристику особистісних якостей і особливостей поведінки дитини; прогнозувати поведінку кожного типу особистості; визначити рівень психологічної сумісності з певними типами людей.

Характеристики п’яти форм можна використати для розуміння людей даного типу та прогнозу їх поведінки і поступово тренувати в собі відчуття геометричної форми цих людей.

Квадрат. Враховувати високу здатність до виявлення працелюбності, наполегливості. Сприяти задоволенню потреби доводити розпочату справу до кінця, виявляти старанність, яка дозволяє досягати завершення роботи. Враховувати невтомну потребу в інформації та колекціонуванні найнеймовірніших відомостей.

Схвалювати надзвичайну уважність до деталей, дрібниць, а також до дотримання порядку, заведений порядок. Доручати виконання відповідальних справ.

Трикутник. Надавати можливість виявленню лідерства, але, якщо воно є надмірним – стримувати і спрямовувати на позитивну ціль. Заохочувати здатність концентруватися на головній меті, виявляти енергійність, уміння ставити прозорі цілі і досягати їх.

Враховуючи постійну потребу відчувати свою правоту, вести роз’яснювальні розмови, які виховують рефлексію. Вчити чесно і справедливо конкурувати з іншими.

Прямокутник. Враховувати стан переходу та змін, що викликає незадоволеність тим способом і стилем життя, який вони ведуть у даний час, а тому перебувають у пошуках кращого становища.

Допомагати долати непослідовність і непередбачуваність вчинків упродовж перехідного періоду. Стимулювати допитливість, сміливість, жвавий інтерес до всього що відбувається. Враховувати надмірну довірливість, навіюваність, наївність, можливість легко маніпулювати.

Сприяти виходу на новий рівень особистісного розвитку та збагаченню досвідом.

Коло. Враховувати високу чутливість, емпатійність – здатність співпереживати, співчувати, емоційно реагувати на переживання іншої людини.

Заохочувати дипломатичність, миролюбність, людяність. Стимулювати рішучість, організаторські навички.

Зигзаг (хвилясті лінії). Сприяти вияву креативності, творчості. Враховувати, що «Зигзаг» істинний «право-півкульний» мислитель, вільно мисляча людина, схильна бачити світ постійно змінним.

Стимулювати незалежність від інших на своєму робочому місці.

Виховувати компромісність, вчити долати нестримність, експресивність, що разом з ексцентричністю часто заважає втілювати свої ідеї в життя.

Докладну інформацію і інтерпретацію даного тесту можна знайти в книзі А.А. Алексеєва, Л.А. Громової «Психогеометрия для менеджеров».

Як враховувати особливості індивідуального способу пізнання?

Насамперед необхідно усвідомити, що інтелект – це своєрідний спосіб мислення, який є унікальним і винятковим для кожної людини: він визначається здатністю зосереджуватись на пізнавальному завданні, умінням гнучко переключатися, аналізувати, порівнювати, швидко встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити умовиводи тощо.

Не забувайте про те, що ваша дитина, як і ви самі, – унікальна. Успіх у розвитку інтелекту вашої дитини залежить від розуміння вами способу пізнання дитиною світу в перші роки життя. Підсвідомо обраний вашою дитиною спосіб пізнання безпосередньо впливає на її здатність адаптуватися в суспільстві, а також на увесь її подальший фізичний і розумовий розвиток, на успіхи в навчанні.

Спосіб пізнання визначає, яким саме чином дитина найкраще сприймає, розуміє, зберігає та використовує отриману інформацію.

Дослідження американських вчених Л. Бредвей і Б. АлбертсХіл довели, що 25% дітей краще сприймають інформацію на слух (чують і обговорюють отриману інформацію, так званий аудіальний спосіб пізнання, дитина-слухач), 30% – за допомогою зору (отримання інформації зі слайдів, зображення, схем, картинок, так званий візуальний спосіб пізнання, дитина-глядач), приблизно 15-20 % дітей потребують практичного досвіду для отримання інформації (кінестетичний спосіб отримання інформації, дитина-діяч), а ще 30% дітей краще сприймають комбінацію різних методів навчання (так званий комбінований спосіб отримання інформації).

Так, деякі діти краще навчаються самостійно, другі – у групі з такими ж дітьми, треті – з учителем-вихователем. Деяким дітям треба побачити картину в цілому, для того щоб розбити її на складові під час розгляду, а інші краще засвоюють інформацію логічно, поетапно (так звані діти-синтетики і діти-аналітики).

Отже, діти краще навчаються в атмосфері, що більш відповідає їхньому власному способу, стилю пізнання, коли нову або складну інформацію подано з використанням найсильніших сторін кожної дитини, і коли батьки або вихователі знають, як ефективно використовувати сильні сторони дитини під час навчання.

Наведемо основні характеристики особливостей індивідуального розвитку дитини.

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 371; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!