Першу у світі лабораторію психологічних досліджень відкрив:



Лекція 1.

Тема 1.Психодіагностика як наука та практична галузь знань

План

Предмет психодіагностики, її зв’язок з іншими науками

Виникнення й етапи розвитку психодіагностики

Галузі загальної психодіагностики

Література:

1.Галян І.М. Психодіагностика: навч. посіб./І. М. Галян., – К.: Академвидав, 2009.– 464с.(серія «Альма-матер») С. 9 – 27.

2.Немов Р.С. Психология. В 3 томах. Книга 3: Экспериментальная педагогическая психология и психодиагностика. / Р.С Немов Книга 3: Экспериментальная педагогическая психология и психодиагностика..- М.: Владос, 1995

3.Скребець В.О. Основи психодіагностики: Навчпосіб. / В.О Скребець – К.: Ніка-Центр, 2007.-240с.

4. МарінушкінаО. Є. Порадник практичного психолога /О. Є. Марінушкіна, Ю. О. Замазій. – Х.: Вид. гупа «Основа», 2007. – 240с. – (Дошкільний навчальний заклад.Психологія виховання) с.59 – 66.

Корольчук М. С. , ОсьодлоВ. І. Психодіагностика: Навч. посіб. Для студентів вищих навчальних закладів. /За заг. Ред.. М. С. Корольчука. – К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004 С.400

Предмет психодіагностики, її зв’язок з іншими науками

Предмет психодіагностики- це набір різних діагностичних методів за допомогою якихвиявляється психічна своєрідність людини.

Психодіагностика - це галузь психологічної науки, яка спрямована на здійсненнявиявлення окремих індивідуальних психічних особливостей особистості.

Іноді поняття «виявлення» замінюють терміном «діагностування».

Психодіагностування не завжди закінчується постановкою діагнозу. Встановлюватидіагноз мають право медико - педагогічні і клінічні заклади.

Мета сучасної психодіагностики:фіксувати в упорядкованому вигляді розходження міжлюдьми і групами людей.

Основні завдання психодіагностики:встановлення у найбільш узагальненому виглядііндивідуальної міри виразності психічних особливостей та їх індивідуальнихвзаємозв'язків.

Отже, характеристика психодіагностики складається з наступних елементів:

1.Психодіагностика - процес розпізнавання психологічних особливостей людини зметою вирішення її проблем.

2.Психодіагностика (як розпізнавання) - специфічний видпізнавальної діяльності, щовідрізняється від метричного виміру та строго наукових досліджень.

3.Психодіагностику можна віднести як до наук, так і до мистецтва на тій підставі, що діагноз у ній будується, як на методах наукового пізнання дійсності, логічномуаналізі точно встановлених фактів, так і на досвіді, інтуїції; здогадці, осянніпрактичного психоаналітика.

 

Виникнення й етапи розвитку психодіагностики

Психодіагностика почала розвиватися ще в давні часи, коли відомі філософи,ремісники, землероби і навіть жреці здійснювали відбір в свої школи за відповіднимиздібностями, тобто проводили іспити (тести).

Поступово суспільство, розвиваючись, удосконалювало методи досліджень людськихздібностей та особливостей індивідуальних відмінностей.

До кінця 19 ст. стала простежуватися цілеспрямована розробка тестів.

У 1879 р. Вільгельм Вундт організував у Лейбцизі першу у світі експериментально-психологічну лабораторію, де разом з вченими почав експериментальне дослідження психічних процесів.

Англійський антрополог Френсіс Гальтон протягом 1884 - 1885 рр. провів серіюіспитів з перевірки фізичних даних функціональних можливостей і психічнихвластивостей за 17-ма показниками.

Американський психолог Джордж Кеттел ввів слово «тест» у науковий обіг у 1890 році.

На початку 20 ст. фрацузький лікар і психолог Альфред Біне розробив серію короткихзадач-тестів, які стали відомими під назвою «тестуIQ – коефіцієнта інтелектуального розвитку». В цей час професор Московського університету Г. І. Россолімо склав і застосувавметодику вивчення трьох груп психічних процесів: уваги, волі, сприйняття васоціативних проявах.

Розвиток і використання психодіагностики в Росії і Україні можна поділити на .3етапи:

1. 20-30 рр. - психогенетична діагностика: педологія, психотехніка;

2. 50 - 60 рр. –психодіагностикаякісного аналізу;

3. середина 80 рр. - тестова психодіагностика біхевіоріального запозичення.

 

Галузі загальної психодіагностики

Психодіагностика включає наступні галузі:

• освітня - вивчає ефективність застосування навчально-виховних програм,методів, їх втілення та отримання результатів, особистості дитини і педагога;

• клінічна - займається медичними проблемами розвитку;

• професійна - вивчає схильності особистості до певного типу професії.

Галузі загальної психодіагностики зумовлені виникненням інтересу в освіті і медицині до методик дослідження особистості і її інтелекту (заснування галузей психодіагностики: освітньої і клінічної). Виникнення професійної психодіагностики відбулося на запит необхідності профорієнтації та профвідбору.

 

Самостійна робота:

Мета:засвоєння поняття про експериментальну педагогічну психологію, її функції і засоби; кращого розуміння феномена особистості та завдань її розвитку; формування вміння бачити проблеми психології, суб'єктів педагогічної взаємодії; формування готовності до здійснення функцій психодіагностики, прогнозування, корекції певних психічних явищ у сфері особистості.

Визначте варіант правильної відповіді та обгрунтуйте її:

1.Предметом психодіагностики є:

Першу у світі лабораторію психологічних досліджень відкрив:

 

Лекція 2.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 619; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!