Тема 15. Система місцевих фінансових інститутів



    

1. Структура місцевих фінансових інститутів.

2. Поняття самостійності бюджету.

3. Доходи місцевих бюджетів.

4. Видатки місцевих бюджетів. Вільні бюджетні кошти.

5. Дефіцит місцевих бюджетів.

6. Формування фондів місцевих органів влади.

Структура системи місцевих фінансових інститутів

Процес становлення місцевих фінансів України, що роз­почався в 90 - х роках, зумовлює значні інституціональні змі­ни в усій фінансовій системі держави. Система місцевих фі­нансових інститутів в Україні ще не має завершеного харак­теру, їй не властива така найважливіша ознака будь-якої сис­теми, як цілісність. Особливість України в тому, що більшість місцевих фінансових інститутів створюється згори, а не на основі еволюційного розвитку їх відповідно до місцевих інте­ресів. Тому система місцевих фінансових інститутів є фактично однотипною в усіх територіальних колективах.

1. Інститут громадських послуг

У зарубіжних країнах даний інститут є ключовим інсти­тутом у системі місцевих фінансів. Він визначає модель міс­цевих фінансів. Обсяги й форма місцевих фінансів обумов­люються розподілом відповідальності держави та місцевої влади щодо надання громадських послуг. Модель системи мі­сцевих фінансів визначається також кількісними характерис­тиками громадських послуг, їх переліком, структурою, обся­гом, якістю.

2.           Самостійні місцеві бюджети

Саме місцеві бюджети є фондами, в яких мобілізується основна частина фінансових ресурсів, необхідних для забез­печення громадських послуг. Особливо важливе значення для її становлення мають такі інститути, як :

• поточні бюджети;

• бюджети розвитку;

• видатки;

• власні та закріплені доходи.

3.         Місцеві податки і збори

Забезпечують фіскальні передумови самостійності місце­вих бюджетів у частині формування їхніх доходів.

4.         Комунальний кредит

Комунальний кредит в умовах ринкової економіки - го­ловне і, по суті, єдине джерело фінансових ресурсів для інве­стиційних програм, що розробляються і здійснюються орга­нами місцевого самоврядування.

5.        Фінанси комунальних підприємств

За обсягами ресурсів фінанси комунальних підприємств у багатьох зарубіжних країнах можна поставити в один ряд ізмісцевими бюджетами. В Україні реальний процес станов­лення фінансів комунальних підприємств розпочався лише пі­сля прийняття Конституції 1996р., коли комунальні під­приємства було роздержавлено.

6. Позабюджетні валютні й цільові фонди органів місце­вого самоврядування та комунальні платежі. Позабюджетні валютні й цільові фонди та комунальні платежі надають локальним фінансовим системам більшої гнучкості, що сприяє стабілізації місцевих фінансів.

7. Інститут комунальної форми власності Комунальна форма власності на фінансові ресурси та майно місцевих органів влади є необхідною передумовою ав­тономного існування місцевих фінансів.

Поняття самостійності бюджету

Із 1990 р. в Україні розпочався процес становлення сис­теми самостійних місцевих бюджетів, здійснення на новій ос­нові їхніх видатків, запровадження нових способів формуван­ня доходів.

Система місцевих бюджетів - сукупність самостійних місцевих бюджетів, які не включаються до складу державного бюджету і один до одного.

Система місцевих бюджетів включає два види бюджетів:

• бюджети територіальних громад та інших органів міс­цевого самоврядування;

• бюджети державних утворень, які є суб'єктами феде­рацій (наприклад, бюджети земель у ФРН, штатів у США, суб'єктів федерацій у Російській Федерації).

В унітарних країнах поняття місцеві бюджети збіга­ється з поняттям бюджети місцевого самоврядування У фе­деративних державах використо-вується два види місцевих бюджетів. Україна є унітарною країною. Тому тут місцевими бюджетами слід вважати бюджети органів місцевого само­врядування.

Конституція України не визначила характеру респуб­ліканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних та районних бюджетів. Але їх, безумовно, слід вважати місце­вими, оскільки у правовій унітарній державі може бути лише одиндержавний бюджет - бюджет центрального уряду.

Місцевий бюджет може розглядатися в трьох аспектах:

• по-перше, це правовий акт, згідно з яким виконавчі органи влади отримують легітимне право на розпорядження певними фондами грошових ресурсів;

• по-друге, це план (кошторис) видатків і доходів від­повідного місцевого органу влади чи самоврядування;

• по-третє, це економічна категорія, оскільки бюджет є закономірним економічним атрибутом будь-якої само­стійної територіальної одиниці, наділеної відповідним правовим статусом.

В Україні існує система так званих зведених бюджетів. Вони використовуються в процесі бюджетного планування та бюджетного регулювання.

До місцевих зведених бюджетівв Україні відносять:

• бюджет Автономної Республіки Крим;

• бюджет області;

• бюджет міста з районним поділом;

• бюджет району.

Бюджет Автономної Республіки Кримоб'єднує респуб­ліканський бюджет автономії та бюджети районів і міст рес­публіканського підпорядкування цієї автономії.

Бюджет областіскладається з обласного бюджету та бюджетів районів і міст обласного підпорядкування.

Бюджет районуоб'єднує районний бюджет, бюджети міст районного підпорядкування, бюджети селищних і сільсь­ких рад.

Бюджет міста з районним поділомоб'єднує міський бюджет та бюджети районів у місті.

Зведений (консолідований) бюджет України - це суку­пність усіх бюджетів, що входять до складу державного та мі­сцевих бюджетів.

Доходи місцевих бюджетів

       Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних (Стаття 69 Бюджетного кодексу), визначених законом, джерел та закріплених (Стаття 69 Бюджетного кодексу) у встановленому законом порядку загально дер-жавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

       Доходи місцевих бюджетів районних у містах рад (у разі їх створення) формуються відповідно до обсягу повноважень, що визначаються відповідними міськими радами.

       Порядок зарахування доходів до місцевих бюджетів визначається законом про бюджетну систему та іншими законами.

       У доходній частині місцевого бюджету окремо виділяються доходи, необхідні для виконання власних повноважень, і доходи, необхідні для забезпечення виконання делегованих законом повноважень органів виконавчої влади.

       Місцевий бюджет поділяється на поточний бюджет і бюджет розвитку. Доходи бюджету розвитку формуються за рахунок частини податкових надходжень, коштів, залучених від розміщення місцевих позик, а також інвестиційних субсидій з інших бюджетів.

       Кошти державного бюджету, що передаються у вигляді дотацій, субвенцій, розподіляються обласними радами між районними бюджетами і бюджетами міст обласного значення у розмірах, необхідних для формування доходних частин не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, визначених законом, а також використовуються для фінансування з обласного бюджету спільних проектів територіальних громад.

       Кошти обласного бюджету, передані державою у вигляді дотацій, субвенцій, зараховуються до районних бюджетів і розподіляються районними радами між місцевими бюджетами у розмірах, необхідних для формування доходних частин не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, визначених законом, а також використовуються для фінансування з районного бюджету спільних проектів територіальних громад.

Склад доходів, що закріплюються за місцевими бюджетами місцевого самоврядування, визначається статтями 64, 66 та Бюджетного кодексу. Вони групуються у два блоки: 1) доходи, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та 2) доходи, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. На базі цих надходжень і формуються підстави фінансування делегованих та власних повноважень.

Статтею 64 Кодексу визначено вичерпний перелік податків і зборів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування. За рахунок цих надходжень формується бюджет делегованих повноважень, тобто ті ресурси, що виділяє держава на виконання функцій і завдань держави на місцях. Саме тому вони формуються за рахунок загальнодержавних податків та зборів, інших надходжень, справляння яких регулюється виключно законами.

 Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» у V розділі, який регулює взаємовідносини Державного бюджету України та місцевих бюджетів, Ст.48 встановлено, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів у 2005 році належать:

 1) податок з доходів фізичних осіб (крім податку з доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, за рахунок відповідних бюджетних асигнувань установ, що утримуються із державного бюджету, які є джерелом доходів цих осіб);

 2) єдиний податок для суб'єктів малого підприємництва та фіксований податок (крім частини цих податків, що зараховується до Пенсійного фонду України, та відрахувань на обов'язкове соціальне страхування) і у повному обсязі фіксований сільськогосподарський податок;

 3) акцизний збір з вироблених в Україні товарів (крім акцизного збору з вироблених в Україні нафтопродуктів і транспортних засобів), що сплачується платниками, які зареєстровані в Автономній Республіці Крим,  до доходів бюджету Автономної Республіки Крим, у тому числі тих, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів;

 4) плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами  до доходів бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та міських бюджетів міст Києва і Севастополя;

 5) дотації та субвенції з Державного бюджету України;

 6) плата за надані в оренду водні об'єкти місцевого значення;

 7) штрафні санкції, отримані внаслідок невиконання укладених розпорядником бюджетних коштів угод із суб'єктами господарювання на придбання товарів, робіт і послуг за рахунок коштів місцевих бюджетів;


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!