Особливості філософії у порівнянні з іншими формами світогляду.



Філософія, її особливості у порівнянні з міфом, релігією, мистецтвом, наукою.
Міфологія - форма суспільної свідомості, спосіб розуміння світу,характерний для ранніх стадій суспільного розвитку. Міфи містять в собіспроби відповісти на питання про початок, походження, устрою світу, просвітової гармонії і т.д.
Міф поєднував у собі зачатки знань, релігійних вірувань, політичнихпоглядів, різних видів мистецтва. Міф виступав як єдина, універсальнаформа свідомості. Своєрідність міфу виявилося в тому, що думка виражалася вконкретних емоційних, поетичних образах, метафори. У міфологіїбули відсутні чіткі розмежування світу та людини, ідеального іречового, об'єктивного і суб'єктивного.
Релігія - це така форма світогляду, в якій освоєння світуздійснюється через його подвоєння на поцейбічний і потойбічний.
Специфіка релігії - в особливому характері її «другого» світу та його смисловоїролі. Основу реліг. світогляду становить віра в існуваннянадприродних сил і в їх чільну роль у всесвіті і життялюдей.
Віра - спосіб існування релігійної свідомості. Зовнішньою формоюпрояви віри служить культ - система затвердилися ритуалів, догматів.
Релігійні уявлення неможливо вивести з почуттів і переживаньокремої людини. Вони - продукт історичного розвитку суспільства.
Близькість філософії і релігії полягає в тому, що обидві вони - суспільно -історичні форми світогляду, які вирішують подібні завдання міроуясненія івпливу на створення людей.
Але і велика їх відмінність. Для філософської думки характерно вільнодумство.
Філософія винесла на перший план інтелектуальні аспекти світогляду,відобразив наростаючу в суспільстві потребу в розумінні миру і людини зпозицій знання, розуму. Вона виступила як пошук мудрості.
Філософію цікавить істина, науки - порода.
До кінця 18 століття - Ф. Варто над наукою. Потім наука - сама собі Ф. Нашанаука - пов'язана з досвідом. Філософські положення умоглядні. Зараз Ф-ия --особлива наука. Ф-ия дивиться на світ очима науки. Наука без ф-іїіснувати не може. Наука виконує методичну функцію, ф-ия орієнтує науки в їх підході до світу.
Філософія - «любовб до мудрості». Слово «філософ» вперше вжив Піфагорпо відношенню до людей, що прагнуть до високої мудрості і правильному образужиття.
На відміну від міфологіч. і релігійного світогляду філософська думкапредставляла собою принципово інший світ розуміння, міцним фундаментомдля якого стали позиції розуму, інтелекту. З іншого боку, що існують ународі міфи піддаються перегляду з позицій розуму, або надається новесмислове, раціональне тлумачення.
Виникнення філософії означало поява особливої духовної установки --пошуку гармонії, знань про світ з життєвим досвідом людей, їх віруваннями,ідеалами, надіями.
Філософія - теоретично сформований світогляд. Це система самихзагальних теоретичних поглядів на світ, місця в ньому людини, з'ясуваннярізних форм відношення людини до світу. На тлі стихійно виникали формсвіторозуміння філософія постала як спеціально розроблене вчення промудрості. Філософська думка обрала своїм орієнтиром не сліпа,догматичну віру, не надприродні пояснення, а вільний,критичне, засноване на принципах розуму, роздуми про світ і чол.життя.
Світогляд - сукупність поглядів, оцінок, принципів, що визначаютьсаме загальне бачення, розуміння світу, місця в ньому людини і разом з тимжиттєві позиції, програми поведінки людей.
Світовідчуття - емоційно-психологічна сторона світогляду нарівні настроїв та почуттів.
світорозуміння - емоційно-інтелектуальна сторона світогляду.
Філософія теоретично осмислює сукупні дані науки і практики,виражає їх у вигляді найбільш об'єктивної картини дійсності. Вонавиступає як критичний аналіз і творче вдосконалення сумарного і найбільш цільного досвіду людей.
Людина част природи, але в той же час він протистоїть природі.

 

 

 

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1622; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!